Krążki cebulowe (ang. onion rings) to popularna w USA przekąska, której podstawę stanowią krążki cebuli obtoczone w cieście i panierce, a następnie smażone na głębokim tłuszczu. Podawane są jako przekąska, z sosem lub jako dodatek do głównego dania, np. do hamburgerów, kanapek z pulled pork czy żeberek.
Nie wiadomo dokładnie kto i kiedy wymyślił krążki cebulowe. Za jednego z twórców przekąski podaje się sieć Kirbys Pig Stand z Texasu, która twierdzi, że robi je od lat 20′ XX wieku. Inne źródła, jako początek krążków cebulowych, wskazują jeszcze czasy przed 1910 rokiem. W 1933 roku na łamach The New York Times Magazine pojawiła się reklama oleju marki Crisco, która zawierała przepis na smażone w głębokim tłuszczu krążki cebulowe w panierce z mąki i mleka. Mimo wielu pytań i małej liczby odpowiedzi co do historii onion ringsów, jedno jest pewne – Amerykanie je wręcz uwielbiają. Zapraszamy do przetestowania naszego przepisu na krążki cebulowe, dzięki któremu z łatwością przygotujecie je w domu.
Przepis na krążki cebulowe w wersji wideo:Wpis jest częścią serii kuchnie świata, w ramach której przedstawiamy Wam przepisy z różnych krajów. Dotychczas opublikowaliśmy kilka przepisów na amerykańskie dania, takie jak pancakes, chilli con carne czy amerykańska szarlotka. Inne przepisy kuchni USA znajdziecie w dziale kuchnia amerykańska, zachęcamy jednak do wizyty również w takich działach jak kuchnie świata pozostałe kraje czy kuchnia włoska, gdzie znajdziecie przepis na włoskie ciasto do pizzy.
Krążki cebulowe
Składniki
- 3 duże cebule (ok. 450 gramów)
- 250 mililitrów wody gazowanej z lodówki
- 200 gramów mąki pszennej typu 500
- 2 łyżeczki soli (ok. 9 gramów)
- 1 łyżeczka papryki w proszku (ok. 4 gramy)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (ok. 4 gramy)
- 500 mililitrów oleju roślinnego (do smażenia)
- 250 gramów bułki tartej lub płatków kukurydzianych (panierka)
Instrukcje
- Do lodówki/zamrażarki wkładamy butelkę wody gazowanej.
Zamiast niej możecie użyć też innego niesłodkiego gazowanego płynu, np. piwa. - Do garnka lub sporej miski nalewamy wodę z kranu, w której rozpuszczamy 1 łyżeczkę soli.
W roztworze będziemy moczyć nasze krążki cebulowe przed smażeniem, aby pozbyć się ostrego smaku cebuli. Jeśli go lubicie lub używacie słodkiej odmiany cebuli, możecie ten krok pominąć. - Trzy duże cebule obieramy ze skórki.
- Kroimy cebule w krążki o szerokości około jednego centymetra.
- Każdy plaster rozdzielamy na pojedyncze krążki.
Pomiędzy warstwami cebuli może znajdować się odrywająca się, przezroczysta błona, którą należy ręcznie usunąć, aby nie przeszkadzała później w smażeniu.
Wykorzystujemy tylko większe krążki (w zależności od rozmiaru cebuli, 4-5 warstw). Najmniejsze części cebuli znajdujące się w jej środku można odłożyć na osobny talerz i wykorzystać do innej potrawy. - Krążki wkładamy do przygotowanej wcześniej wody z solą na około 20 minut.
- Do miski wsypujemy 200 gramów mąki. W Stanach, do większości potraw używa się mąki wszystkich zastosowań all purpose flour, której najlepszym odpowiednikiem jest nasza mąka pszenna typu 500.
- Dodajemy łyżeczkę ostrej papryki w proszku, łyżeczkę proszku do pieczenia oraz łyżeczkę soli i wszystko mieszamy.
Jeśli chcecie, aby onion ringsy były bardziej delikatne i słodkie, możecie dodać mniej soli lub nawet całkowicie ją pominąć. - Dodajemy 250 mililitrów wody gazowanej z lodówki/zamrażarki i dokładnie mieszamy, aby uzyskać gładką masę.
- Masę można mieszać ręcznie lub za pomocą miksera, który znacznie ułatwi pracę.
- Na talerzu rozsypujemy bułkę tartą lub pokruszone płatki kukurydziane.
Jeśli chcecie zastosować płatki kukurydziane, najłatwiej będzie zgnieść je wsypując do małej, jednorazowej reklamówki, którą następnie należy gnieść rękami. - Krążki cebulowe wkładamy do miski z przygotowanym wcześniej ciastem, a następnie do bułki tartej lub płatków i odkładamy na talerz.
- Onion ringsy można przygotować również w wersji serowej. W tym celu z trzech połączonych krążków cebulowych należy usunąć środkowy, który następnie zastępuje się paskiem sera o analogicznej grubości.
Takie krążki są dużo grubsze, przypominają niemal donuty. Należy pamiętać, aby smażyć je dłużej. - W garnku rozgrzewamy olej roślinny w takiej ilości, aby nasze krążki cebulowe mogły w nim swobodnie pływać.
Im większe naczynie, tym więcej oleju będzie potrzebne, ale dzięki temu proces smażenia przebiegnie szybciej. - Olej powinien mieć około 180 stopni Celsjusza. Jeśli nie dysponujemy frytkownicą musimy smażyć na wyczucie.
Po wrzuceniu do oleju obtoczonego wcześniej w panierce krążka, powinien zacząć skwierczeć. - Smażymy krążki tak, aby nie były zbyt ciasno ułożone, aż do uzyskania złoto-brązowego koloru. W trakcie smażenia należy je obrócić.
Krążki będą smażyć się kilkadziesiąt sekund, w zależności od grubości. Łatwo wyczujecie moment kiedy są zrobione. - Jeśli smażycie je pierwszy raz, na początek lepiej użyć panierki z bułki tartej. Krążki w panierce z płatków kukurydzianych już przed smażeniem mają złoty kolor, więc początkującemu może być nieco trudniej wyczuć odpowiedni czas smażenia.
- Gotowe krążki odkładamy na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
- Po skończeniu smażenia, nasze onion ringsy są gotowe do podania.
- Krążki cebulowe najlepiej smakują z keczupem, sprawdzą się jednak do nich również inne sosy.
Możemy podawać je jako osobną przekąskę lub jako dodatek do dań głównych, np. hamburgerów.
Smacznego!