Winiety Austria 2018 – poradnik

winiety w austriiWiniety w Austrii są wymagane do poruszania się większością autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. Przejechanie przez Austrię bez konieczności kupowania winiety jest w praktyce niemal niemożliwe. Do niedawna w Austrii funkcjonowały tylko winiety w formie naklejek, od 2018 roku wprowadzono również formę elektroniczną. Z poniższego artykułu dowiesz się ile kosztują winiety w Austrii, na jakich konkretnie drogach są wymagane, jak są sprawdzane, gdzie je kupić oraz jak je wypełnić, jeśli zdecydujemy się na naklejkę.

Czy winiety w Austrii są obowiązkowe?

Winiety w Austrii nie są obowiązkowe, trzeba jednak je posiadać, aby legalnie poruszać się niemal wszystkimi autostradami (drogi oznaczone literami A, na kilku drogach należy uiścić dodatkową opłatę). Poniżej prezentujemy mapę, na której zaznaczone zostały odcinki dróg, gdzie wymagana jest winieta.

płatne drogi austria

Mapa płatnych dróg w Austrii (stan na wrzesień 2017). Odcinki, gdzie wymagana jest winieta zaznaczono na pomarańczowo. Odcinki, gdzie wymagana jest dodatkowa opłata oznaczono kolorem zielonym, źródło asfinag.at

Jakie są rodzaje winiet w Austrii?

W Austrii występują dwa rodzaje winiet, dla samochodów do 3,5 tony oraz dla motocykli. Zakup winiety dla samochodu uprawnia również do ciągnięcia przyczepy, o ile waga całego zestawu nie przekracza 3,5 tony.

Winiety przyjmują formę naklejki, a od 2018 roku również formę elektroniczną. Obie wersje winiet kosztują tyle samo i pozwalają poruszać się tymi samymi drogami.

wzory winiet w Austrii w 2018

W Austrii wyróżniamy trzy rodzaje winiet ze względu na ważność:

  • 10-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 10 kolejnych dni kalendarzowych (jeśli zakupimy winietę 7 września będzie ona ważna do 16 września do godziny 23:59).
  • 2-miesięczną, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie, do dnia o takim samym numerze w kolejnym miesiącu (jeśli zakupimy winietę 5 lutego będzie ona ważna do 5 kwietnia). Jeśli kolejny miesiąc ma mniej dni, winieta ważna jest do końca tego miesiąca (jeśli winietę kupimy 31 grudnia, będzie ona ważna do 28 lutego)
  • roczną, ważną od dnia zakupu (najwcześniej od 1 grudnia roku poprzedzającego) do 31 stycznia kolejnego roku. Winietę roczną na 2018 możemy kupić więc już od 1 grudnia 2017 roku, będzie ona ważna do 31 stycznia 2019 roku.

Ile kosztują winiety w Austrii?

W 2018 była niewielka podwyżka cen winiet w Austrii (10-dniowa winieta zdrożała o 10 eurocentów, dwu miesięczna o 30, a roczna o 90). Ceny te są oficjalnymi cenami obowiązującymi na terenie Austrii oraz w sklepie gdzie, można kupić winietę elektroniczną. Jeśli zdecydujecie się na zakup winiety np. w Polsce, czego nie polecamy, ceny będą wyższe.

Ceny winiet w Austrii:

Pojazdwinieta 10-dniowawinieta 2-miesięcznawinieta roczna
Samochód do 3,5 tony9 euro26,20 euro87,30 euro
Motocykl5,2 euro13,10 euro34,70 euro

Dodatkowe opłaty drogowe w Austrii

Jak widać na powyższej tabeli, ceny winiet w Austrii nie są wysokie w porównaniu do sąsiednich krajów, takich jak np. Włochy (gdzie opłaty za drogi pobierane są odcinkowo, a przejazd z północy na południe kosztuje ponad 60 euro). W przypadku kilku dróg, niestety również w przypadku Austrii, będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę.

Odcinki płatne dodatkowo w Austrii:

  • A9: Gleinalm Tunnel 9 euro
  • A9: Bosruck Tunnel 5 euro
  • A10: Katschberg tunnel 7,20 euro
  • Autostrada A13 9 euro
  • Droga ekspresowa S16 9,5 euro

Odcinki te pokonuje się uiszczając opłatę na bramkach, podobnie jak na większości polskich autostrad.

Zachęcamy do oglądania naszych codziennych vlogów z naszej podróży "W 100 dni dookoła Europy":

Gdzie kupić winiety w Austrii?

Zdecydowanie odradzamy zamawianie winiety wcześniej, przez różnego rodzaju pośredników, którzy pobierają dużo wyższe opłaty strasząc ogromnymi kolejkami i żerując na braku doświadczenia kierowców.

Winieta w formie naklejki

Winietę w tradycyjnej formie naklejki kupić można w jednym z kilkuset oficjalnych punktów sprzedaży, którymi najczęściej są stacje benzynowe. Winietę dobrze kupić tuż po wjeździe do Austrii, bo są one wymagane już od pierwszego kilometra. Mapę z punktami sprzedaży znajdziemy na oficjalnej stronie operatora autostrad.

Winieta elektroniczna

Od 2018 roku istnieje w Austrii możliwość zakupu winiety elektronicznej na oficjalnej stronie operatora austriackich autostrad. Jest to dość wygodne rozwiązanie, szczególnie, że sposób zakupu winiety jest dość przystępny i bardzo intuicyjny, a płatności można dokonać za pomocą przelewu, kary kredytowej lub paypala. Zakupu trzeba jednak dokonać z minimum 18-dniowym wyprzedzeniem przed planowanym początkiem jej ważności. Szczegółową instrukcję zakupu winiety elektronicznej w Austrii opisaliśmy w artykule Zakup winiety elektronicznej w Austrii krok po kroku.

Wypełnienie i naklejenie winiety

Jeśli zdecydujemy się zakupić winietę 10-dniową lub 2-miesięczną w tradycyjny sposób, przed naklejeniem jej powinniśmy zaznaczyć od kiedy ma obowiązywać. W większości przypadków zrobi to za nas sprzedawca, którego możemy poinformować o tym, że chcemy, aby winieta była ważna od dziś. Winiet rocznych nie trzeba dziurkować, są one automatycznie ważne do 31 stycznia kolejnego roku.

Jeśli natomiast chcemy kupić winietę do wykorzystania później, powinniśmy przed jej naklejeniem sami ją przedziurkować. Na dolnej części, gdzie widnieją cyfry od 1 do 11, zaznaczamy miesiąc rozpoczęcia winiety (jeśli kupujemy winietę w grudniu zaznaczamy pole nad jedynką oznaczone jako Dez 17). Pozostałą część ramki (lewa strona, góra i prawa strona) stanowią liczby od 1 do 31, spośród których wybieramy dzień miesiąca, w którym chcemy zacząć korzystać z winiety.

jak wypelnic winiete austria

Następnie odklejamy większą część winiety, którą naklejamy w lewym górnym rogu, lub na środku przedniej szyby za lusterkiem, patrząc od strony kabiny.

Informacja dla motocyklistów: Winieta powinna być naklejona na przednią część metalowej część rury nośnej zawieszenia (potocznie zwanej lagą).

Mandat za brak winiety w Austrii

Jeśli na odcinku, gdzie wymagana jest winieta zatrzyma nas policja lub kontrola ASFINAG, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości od 300 euro. Niektóre odcinki posiadają również kontrolę wideo, dlatego nawet jeśli nikt nas nie zatrzyma, a przez niego przejedziemy musimy liczyć się z możliwością otrzymania grzywny. Przejeżdżając przez Austrię warto zatem pamiętać o kupnie i poprawnym przyklejeniu oraz wypełnieniu winiety.

Podczas płatności za granicą świetnie sprawdza się Revolut. Czytelnicy naszego bloga mogą zamówić ją w lipcu za darmo:
Revolut

Komentarze

Komentarzy