Budapeszt – zwiedzanie i informacje dla odwiedzających

Budapeszt informacje dla odwiedzającychStolica Węgier należy do najpiękniejszych miast Europy, a ze względu na bliskość polskich granic, jest od lat wybierana jako częsty punkt wizyt turystów. Budapeszt odwiedzającym ma wiele do zaoferowania, miłośnicy architektury znajdą tutaj zabytki zarówno z czasów starożytności, średniowiecza, okupacji tureckiej oraz złotego wieku Węgier. Turyści będą tu mieli okazję przejechać się najstarszą linią metra kontynentalnej Europy (otwartą w 1896 roku), odwiedzić jedno z ponad 200 muzeów, wybrać się na rejs po Dunaju,  zażyć kąpieli w popularnych swego czasu termach, zakupić aromatyczną paprykę, przyprawy, rękodzieło lub tradycyjne węgierskie wyroby mięsne w Hali Targowej, obejrzeć dworzec zbudowany przez firmę Eiffla, spróbować lokalnej kuchni oraz miejscowych win i tradycyjnej węgierskiej wódki – Palinki oraz wiele wiele innych. Weekendowa wycieczka do Budapesztu jest również stosunkowo tania, szczególnie dla mieszkających w południowej Polsce (więcej na ten temat można przeczytać w artykule Ile kosztuje weekend w Budapeszcie).

Jak dojechać do Budapesztu

Kelenföld PolskiBus

PolskiBus zatrzymujący się obok dworca Kelenföld podczas wschodu słońca w Budapeszcie.

Do Budapesztu dostać można się na kilka sposobów.

  • Samolot – do stolicy Węgier realizowane są bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy (ceny biletów zaczynają się zazwyczaj od 150 zł w jedną stronę, a monitorując promocje można znaleźć bilety jeszcze taniej). Samoloty w Budapeszcie lądują w porcie lotniczym Budapest Liszt Ferenc, który oddalony jest o kilkanaście kilometrów od historycznego centrum. Ze względu jednak na dobrą komunikację miejską przedostanie się z lotniska do centrum nie jest drogie oraz zbyt czasochłonne (zajmuje od kilkudziesięciu minut w ciągu dnia, do dwóch godzin w ciągu nocy).
  • Samochód – to dobra opcja dla osób mieszkających w południowej części Polski. Długość trasy Kielce – Budapeszt to jedynie 550 km, co przy obecnych cenach paliwa powoduje, że koszt samochodowej wycieczki do Budapesztu wraz z opłatami drogowymi w przypadku Kielc można zamknąć w około 400 zł w dwie strony. Opcja ta jest dobra ze względu na niewielkie koszty, niezależność oraz możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc po drodze. Należy pamiętać o konieczności zakupu winiet jeśli zamierzamy poruszać się drogami nimi objętymi. Koszt winiety 10 dniowej dla samochodów do 3,5 tony to 310 CZK (około 50 zł) w Czechach, 10 euro (około 45 zł) na Słowacji oraz  2 975 HUF (około 45 zł) na Węgrzech. Przed wyjazdem do Budapesztu samochodem zajrzyj koniecznie do artykułu Samochodem na Węgry.
  • Przewoźnicy autobusowi LEO Express, PolskiBus i inni – podróż autobusem trwa od kilku do kilkunastu godzin (w przypadku trasy Kielce – Budapeszt to 11 godzin) i często odbywa się w nocy. Autobusy obu dużych przewoźników zatrzymują się w dobrze skomunikowanymi z centrum miejscach, a koszt podróży to w zależności od miejsca startu zazwyczaj około 120-200 zł w przypadku rezerwacji przed samym wyjazdem. Opcja przejazdu busem jest dosyć wygodna pod kątem braku przesiadek i wielu miejsc, z których można wyjechać. Jeśli naszą podróż będziemy w stanie zaplanować odpowiednio wcześniej może być ona również dużo tańsza i spokojnie zamknąć się w kwocie do 100 zł, a w przypadku tych, którym uda się trafić na otwarcie sprzedaży nowej transzy biletów jeszcze mniej.
  • Pociąg – na linii Warszawa – Budapeszt (dworzec Keleti – znajduje się w centrum i sam w sobie jest atrakcją turystyczną) kursuje pociąg Intercity, którego cena według przewoźnika zaczyna się od 29 euro za miejsce siedzące oraz od 39 euro za miejsce w kuszetce w jedną stronę. Długość podróży to około 11 godzin. Ja osobiście tej opcji nie polecam ze względu na brak możliwości kupna biletu przez internet, a co za tym idzie niełatwym sprawdzeniem jego ceny (podane wcześniej ceny zaczynają się od około 120 zł co nie jest małą kwotą w porównaniu do alternatywnych form transportu, a w praktyce bilet może kosztować nawet i trzy razy tyle). Brak takiej możliwości na interesujący nas kurs danego dnia jest bardzo dużym minusem, mam nadzieję że PKP kiedyś pójdzie po rozum do głowy i wprowadzi tę opcję na trasach międzynarodowych. Mimo wielu moich uprzedzeń do działania PKP trzeba przyznać, że niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest stacja docelowa, która znajduje się w historycznym centrum.

Co zobaczyć w Budapeszcie?

Budapeszt według nas jest jednym z najpiękniejszych miast jakie mieliśmy okazję zobaczyć (zachęcam do zapoznania się z naszą listą 10 najciekawszych miejsc w Budapeszcie). Stolica Węgier do zaoferowania ma bardzo wiele – zarówno jeśli chodzi o obiekty do zwiedzania, oglądania i podziwiania, jak i jeśli chodzi o atrakcje, gdzie czas można spędzać w nieco inny sposób. Urokliwe skwery, parki i place, tysiące zabytków architektury, nieszablonowe muzea, piękne mosty, klimatyczne kawiarnie i lokale z lokalną kuchnią. Można tu przejechać się kolejką wąskotorową obsługiwaną niemal w całości przez dzieci, czy przejść się po okazałych podziemiach znajdujących się pod Wzgórzem Zamkowym (o tych i innych nietypowych atrakcjach przeczytać możecie w artykule 5 nietypowych miejsc, które warto odwiedzić w Budapeszcie).

Baszta Rybacka na Wzgórzu Zamkowych, zbudowana w latach 1895-1902 nazwana tak na cześć średniowiecznego cechu rybaków, który odpowiedzialny był za bronienie tej części murów.

Baszta Rybacka na Wzgórzu Zamkowych, zbudowana w latach 1895-1902 nazwana tak na cześć średniowiecznego cechu rybaków, który odpowiedzialny był za bronienie tej części murów.

Opracowaliśmy kilka tras zwiedzania Budapesztu, w zależności od możliwości czasowych, jakimi dysponuje zwiedzający. We wszystkich trasach skupiliśmy się na zwiedzaniu pieszym, które może być ułatwione i przyspieszone przez korzystanie z komunikacji miejskiej. Przygotowane trasy świetnie nadają się też dla osób chcących spędzić w Budapeszcie więcej czasu, ponieważ część opisanych przez nas miejsc można również zobaczyć (po zakupie biletów) od wewnątrz.

Niech o wyjątkowości Budapesztu świadczy fakt, że rocznie odwiedza go około 3 milionów turystów i działają tu aż 4 firmy z autobusami typu Hop on, Hop off. My jeśli zamierzacie z jakiejś skorzystać polecamy Big Bus Budapest, który oprócz przejazdów autobusem (na pokładzie audio w języku polskim)  w standardowej cenie biletu (22,5 euro normalny, 10,80 euro ulgowy za bilet na dwa dni) oferuje również półtorej godzinny rejs po Dunaju, wycieczki piesze z przewodnikiem oraz nocny przejazd po mieście.

Jak poruszać się po Budapeszcie

Budapeszt można w zależności od oczekiwań, możliwości oraz zasobności portfela zwiedzać na kilka różnych sposobów: tylko pieszo, przy użyciu komunikacji miejskiej, autobusów Hop on, Hop off, segwayów, rowerowych rikszy oraz pływających po Dunaju statków.

Fővám tér metro Budapeszt

Pociąg metra na stacji Fővám tér będący częścią najnowszej zielonej nitki. Linię tę obsługują pociągi Alstom Metropolis wyprodukowane w Chorzowie.

Większość atrakcji Budapesztu jest usytuowana dosyć blisko siebie przez co możliwe jest efektywne zwiedzanie miasta na piechotę. W przypadku kiedy zwiedzanie rozdzielamy na kilka razy lub mamy niewiele czasu i chcemy zobaczyć tylko największe atrakcje warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Dla wszystkich chcących zgłębić ten temat przygotowaliśmy artykuł o komunikacji miejskiej w Budapeszcie.

Komunikacja miejska w Budapeszcie to zdecydowanie przyjaciel każdego turysty – jest prosta i można dzięki niej szybko dojechać w większość interesujących miejsc. Oprócz autobusów i tramwajów funkcjonują tutaj również trolejbusy oraz cztery nitki metra. Jednorazowe bilety na komunikację miejską kosztują 350 HUF (około 5 zł), a bilet dobowy 1 650 HUF (około 25 zł). Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecamy nasz bardziej szczegółowy artykuł o komunikacji miejskiej w Budapeszcie.

Czy w Budapeszcie jest drogo? Nocleg w Budapeszcie

Ceny jedzenia i produktów na Węgrzech są zazwyczaj nieco wyższe niż w Polsce (więcej na ten temat można przeczytać w artykule Ceny na Węgrzech) podobnie ma się sytuacja z komunikacja miejską. Jadąc do Budapesztu należy pamiętać, że wymiana walut w kantorach na Węgrzech jest nieopłacalna. Pieniądze lepiej wymienić w Polsce lub podczas wyjazdu korzystać z karty wielowalutowej Revolut (więcej o niej można przeczytać w tym artykule).

Noclegi są w zbliżonych cenach. Hostele w centrum można znaleźć już od 35 zł za osobę, a ceny apartamentów zaczynają się od 40-50 zł. My osobiście korzystaliśmy i możemy polecić znajdujący się w centrum Colors Budapest Hostel (cena około 40 zł za noc). Nocleg w hotelu to wiąże się już z nieco wyższym kosztem, przyzwoity pokój dwuosobowy w dobrej lokalizacji to przynajmniej 90-100 zł za osobę. Jeśli interesują Was hotele zapraszamy do przeczytania naszej recenzji Hotelu Danubius Astoria. My wybierając się do Budapesztu noclegów zawsze szukaliśmy za pomocą bookingu.

Odwiedzając Budapeszt trzeba jak wszędzie liczyć się z pewnymi wydatkami, ale nie powinny one zrujnować naszego portfela, a jeśli jesteśmy w stanie odmówić sobie niektórych luksusów możemy wydać mniej niż podczas wycieczki do Krakowa czy Warszawy. Będąc na Węgrzech warto również kupić niektóre tradycyjne węgierskie produkty, takie jak TuroRudi czy Palinka, więcej na temat tego co warto kupić będąc na Węgrzech znajdziecie tutaj.

Gdzie zjeść w Budapeszcie?

Węgierskiej kuchni podczas naszych licznych pobytów na Węgrzech próbowaliśmy wiele razy, na początku w znacznej mierze była to zasługa naszego znajomego kucharza, który jest Węgrem. Obecnie przygotowujemy zestawienia 10 najlepszych barów oraz 10 miejsc z jedzeniem, które warto odwiedzić w Budapeszcie. Artykuł będzie gotowy wkrótce, ponieważ do odwiedzenia zostało nam jeszcze kilka lokali. Ze względu na często pojawiające się pytania, przed jego publikacją postanowiliśmy zrobić mniejszy artykuł, gdzie polecamy wam 3 miejsca z trzech różnych kategorii, zerknijcie więc do wpisu Gdzie zjeść w Budapeszcie? Docelowo artykuł będzie podobny do tego, w którym przedstawiamy najlepsze lokale we Lwowie.

Jednym z przedstawionych tam miejsc jest lokal cieszący się wśród podróżnych niezwykle wysoką popularnością. Wszystko to za sprawą dość przystępnej ceny, lokalnych potraw oraz formuły płacisz raz – jesz ile chcesz. Mowa o lokalu Oktagon Bistro sieci Gastland. Można w nim zjeść zarówno tradycyjne węgierskie potrawy, takie jak gulasz, ale również klasyczne europejskie dania jak pizza, spaghetti czy różnego rodzaju dania mięsne. W cenę wliczony jest też deser. Lokal mieści się tuż obok placu Oktagon, na ulicy Teréz krt. 23 i otwarty jest codziennie od 8:00 do 24:00.

gdzie zjeść w budapeszcie

Do bistra najlepiej dojechać żółtą nitką metra. Znajduje się ono jedynie 150 metrów od najważniejszego deptaku Budapesztu – alei Andrássy.

Cennik bistra Oktagon za osobę:

  • poniedziałek, wtorek 1190 HUF ~ok. 17 zł
  • środa, czwartek, piątek 1290 HUF ~ok. 18,5 zł
  • sobota, niedziela 1590 HUF ~ok. 23 zł

Dzieci do 120 cm zapłacą połowę ceny zawsze, pozostali natomiast w ciągu dwóch ostatnich godzin otwarcia bistra. W cenę nie są wliczone napoje. Kupując posiłek należy kupić przynajmniej jeden napój, najtańszy kosztuje około 340 HUF.

Sieć Gastland posiada jeszcze dwa lokale w podobnej formule. Oba mieszczą się na autostradach i swoją nazwę biorą właśnie od nich – M0 i M1. Pierwszy lokal mieści się na zjeździe przy 19 kilometrze autostrady M0, a drugi lokal przy zjeździe na 22 kilometrze autostrady M1. Bistra otwarte są codziennie od 10:00 do 21:00.

Komentarze

Komentarzy