Revolut – opinia, test i wszystko, co powinieneś wiedzieć o karcie

karta RevolutRevolut od marca 2018 roku oficjalnie dostępny jest w Polsce. Aplikacja, która ułatwia zakupy za granicą cieszy się nad Wisłą coraz większą popularnością, każdego dnia zdobywając wielu nowych klientów. Czym jest Revolut, co takiego rewolucyjnego jest w tej usłudze, dla kogo jest przeznaczony, jakie są opłaty, jakie ma wady i zalety oraz czy warto z niego skorzystać? Między innymi tego dowiecie się z poniższego artykułu! Opiszemy też w jaki sposób założyć konto oraz jak bezpłatnie otrzymać kartę i korzystać z konta za darmo.

Revolut – co to jest i dlaczego warto tego używać?

Co to jest?

Revolut to powstały w Wielkiej Brytanii w 2014 roku start-up, oferujący usługi z zakresu bankowości, głównie płatności kartą w ponad 150 różnych walutach po bardzo korzystnym kursie, przelewy czy zakup kryptowalut. W tym miejscu warto zaznaczyć, że Revolut to bankowość alternatywna, firma nie jest tradycyjnym bankiem (choć czyni starania w kierunku uzyskania takiego statusu), nie uczestniczy też w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz nie podlega pod Komisję Nadzoru Finansowego. Firma działa jednak w ramach E money licence pod FCA, czyli odpowiednikiem naszego KNF w Wielkiej Brytanii

Aby skorzystać z usług Revolut niezbędne jest posiadanie smartfona, gdzie za pomocą aplikacji będziemy mogli zarządzać wszystkimi aspektami naszego konta. Revolut pozwala na bezpłatne posiadanie sald w 25 walutach (w tym złotówki, euro, dolary czy franki szwajcarskie) oraz posiadanie dwóch kart fizycznych przedpłaconych (wersja bezpłatna oferuje kartę Visa lub Master Card), którymi można dokonywać płatności oraz wypłaty z bankomatów na całym świecie. Konto pozwala też na stworzenie 5 kart wirtualnych (które mogą przydać się podczas zakupów w Internecie).

karta revolut

Dla kogo? Dlaczego warto używać?

Aplikacja w szczególności przyda się osobom, które lubią podróże i prowadzą aktywny tryb życia. Dzięki niej można dokonywać zakupów kartą oraz bezpłatnych wypłat z bankomatów (do kwoty 800 zł miesięcznie) w większości krajów świata, nie martwiąc się o ukryte opłaty i ogromne koszty przewalutowania, z którymi najczęściej spotykamy się w przypadku tradycyjnych kart płatniczych.

Przykład z życia: W zeszłym roku, tym samym samochodem, w odstępie dwóch tygodni przejechaliśmy z kolegą identyczne trasy z Polski do Bułgarii i z powrotem (ponad 2,5 tysiąca kilometrów). Kolega za paliwo i autostrady płacił przy użyciu swojej karty płatniczej. Jak się później okazało, kurs przewalutowania jaki oferował jego bank był tak niekorzystny, że koszt całej podróży w jego przypadku wyniósł ponad 300 złotych więcej.

Korzystanie z aplikacji jest ponadto szczególnie wygodne w krajach, gdzie kursy w kantorach są bardzo niekorzystne (Węgry, większość kurortów nad Morzem Czarnym) lub tam, gdzie łatwo można zostać oszukanym (Praga). Z moich obserwacji wynika, że kurs wymiany, jaki oferuje aplikacja zawsze jest lepszy, niż w tradycyjnych kantorach, dlatego po prostu bardziej opłaca się płacić kartą lub dokonać wypłaty z bankomatu.

Aplikacja pozwala też na tworzenie kart wirtualnych oraz jest świetna do płacenia za zakupy w Internecie w przypadku ryzykownych transakcji od niepewnych sprzedawców (możemy wtedy doładować kartę taką ilością środków, ile wynosić będzie transakcja chwilę przed jej dokonaniem).

Dodatkowe usługi

Firma oferuje konta premium, które pozwalają na bezpłatne zamówienie karty Master Card czy też podwyższają niektóre limity. Według nas, większości użytkowników w zupełności powinno wystarczyć bezpłatne konto standardowe. Revolut posiada również inne usługi, takie jak możliwość szybkiego przekazania środków znajomym czy możliwość podzielenia rachunku (np. w restauracji) pomiędzy użytkowników. Firma cały czas stara się rozwijać swoją ofertę, od pewnego czasu oferuje również ubezpieczenia turystyczne, które można wykupić za pomocą aplikacji oraz ubezpieczenia telefonu.

Czym jest karta przedpłacona?

Kata przedpłacona (prepaid) to nic innego jak karta, którą musimy wcześniej zasilić środkami, aby móc z niej korzystać. Dzięki temu możemy dokładnie kontrolować wydatki, mamy też pewność, że nasz rachunek nie zostanie obciążony kwotą większą, niż planowaliśmy (kartę możemy doładować wcześniej określoną kwotą).

Na podobnych zasadach działają „telefony na kartę”, gdzie przed skorzystaniem z usług należy doładować konto określoną kwotą.

Konto doładować można na kilka sposobów, za pomocą podpięcia karty kredytowej lub debetowej z innego banku, za pomocą przelewu bankowego lub paypal.

Karta Revolut za darmo – bezpłatna dostawa

UWAGA: Od 12 maja 2020 roku Revolut tymczasowo zawiesił wszystkie promocje związane z bezpłatnymi kartami. Kiedy tylko Revolut ją wznowi pojawi się tu stosowna informacja.

Karta Visa fizycznie wydawana użytkownikom aplikacji jest bezpłatna, użytkownicy muszą pokryć jedynie koszt wysyłki, który wynosi od 10-43 zł, w zależności od wyboru sposobu dostawy.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta Revolut jest jednak sposób, aby otrzymać kartę Revolut za darmo i nie ponosić kosztów wysyłki. Prowadząc rozmowy z Revolutem udało nam się wynegocjować bezpłatną wysyłkę karty dla czytelników naszego bloga.

Aby bezpłatnie otrzymać kartę, należy rozpocząć korzystnie z aplikacji przy użyciu naszego linku (który pojawi się tu gdy tylko Revolut przywróci promocję). Po podaniu numeru telefonu, należy ściągnąć aplikację (można zrobić to korzystając z linku, który otrzymamy lub ze sklepu Play/AppStore) i zalogować się do niej.

Bezpłatna wysyłka karty będzie możliwa po doładowaniu konta kwotą 20 zł (którą możemy tego samego dnia przelać na inne konto lub wykorzystać w przyszłości na zakupy kartą).

Cały proces jest dość prosty. Dokładny opis i instrukcja weryfikacji została ponadto przez nas przedstawiona w osobnym artykule – Jak założyć konto Revolut z bezpłatną kartą? Poradnik krok po kroku.

karta do standardowego konta

Kurs wymiany walut w Revolut

kurs wymiany walut w revolut Kurs wymiany walut w Revolut to jeden z elementów, który przekonał mnie do tej karty. Revolut oferuje wymianę walut po kursie międzybankowym z niewielkim spread’em (różnica między ceną zakupu, a ceną sprzedaży waluty). Kurs oferowany przez Revolut, według moich doświadczeń, jest zazwyczaj o 1-5% lepszy, niż kurs oferowany przez banki i kantory internetowe. Dodatkowym atutem jest to, że przewalutowanie odbywa się w sposób automatyczny, robiąc zakupy w obcej walucie nie trzeba się więc nim przejmować. Mamy pewność, że kurs, po którym zostanie dokonane przewalutowanie jest bardzo korzystny.

Dla przykładu, w momencie pisania tego zdania, 1 dolar kupiony za pośrednictwem Revolut kosztuje 3,40 zł; za pośrednictwem najpopularniejszego kantoru internetowego w Polsce 3,41 zł; a w banku, w którym posiadam główne konto i z którego karty wcześniej korzystałem aż 3,50 zł.

Warto wspomnieć, że w weekendy (sobota-niedziela) kurs w aplikacji Revolut jest nieco gorszy, niż w tygodniu, ponieważ stosowany jest dodatkowy narzut mający chronić firmę przed ewentualnymi stratami, kiedy rynki walutowe są zamknięte. Mimo tego, kurs nadal jest korzystniejszy niż w banku, z którego korzystam oraz niż popularnym internetowym kantorze.

Płatności za granicą kartą Revolut

Konto Revolut pozwala na posiadanie salda w 25 różnych walutach. Płatności za granicą można dokonywać jednak w ponad 150 walutach. Podczas płatności za granicą, transakcja wymiany walut wykonywana jest automatycznie, nie ma więc konieczności zasilać salda wcześniej. Podczas płatności jeśli terminal pyta o przewalutowanie zawsze należy zaznaczać opcję bez przewalutowania (jeśli zgodzilibyśmy się na przewalutowanie to terminal dokonałby przewalutowania po własnym – mniej korzystnym kursie).

Pieniądze do wykonania transakcji zostaną pobrane w pierwszej kolejności z:

 • Salda będącego lokalną walutą sprzedawcy/bankomatu, jeśli takie posiadamy, np. wypłacając pieniądze we Francji, zostaną potrącone środki z salda euro
 • Salda w złotówkach
 • Salda z największą wartością

Przykład 1: Jeśli zdecydujemy się na dokonanie płatności 20 euro we Francji, a nasze saldo w tej walucie posiada jedynie 10 euro, to pozostała część pieniędzy zostanie pobrana z salda w złotówkach lub salda z największą wartością (jeśli saldo w złotówkach będzie puste). Przewalutowanie nastąpi automatycznie po aktualnym kursie bez dodatkowych opłat.

Przykład 2: Jeśli dokonamy zakupu kartą na Ukrainie za 200 hrywien (dla którego nie ma możliwości posiadania salda) pieniądze zostaną pobrane z naszego salda w złotówkach lub salda z największą wartością (jeśli saldo w złotówkach będzie puste). Przewalutowanie nastąpi automatycznie po aktualnym kursie zakupu hrywny, bez dodatkowych opłat.

Wypłata z bankomatu przy pomocy karty Revolut

Kartą Revolut można dokonywać wypłaty ze wszystkich bankomatów obsługujących karty Visa lub Master Card. W każdym miesiącu możliwa jest bezpłatna wypłata środków do równowartości 800 zł, po przekroczeniu tego limitu pobierana jest opłata w wysokości 2% wartości wypłaty.

Wypłacając pieniądze z bankomatu należy pamiętać o tym, że jeśli bankomat zapyta o wybór konta należy wybrać „rozliczeniowe” lub „oszczędnościowe”, a jeśli pojawi się pytanie o typ transakcji, gdzie do wyboru będzie „z przeliczeniem” lub „bez przeliczenia” zawsze należy wybierać „bez przeliczenia”.

Jeśli wybralibyśmy opcję „z przeliczeniem”, to bankomat zastosuje swój kurs wymiany, który będzie zdecydowanie mniej korzystny niż kurs, po którym dana waluta zostanie automatycznie wymieniona na naszym koncie Revolut.

Uwaga: Niektórzy właściciele bankomatów, np. w Tajlandii pobierają opłaty za korzystanie z bankomatów. Przed wypłatą pieniędzy z danego bankomatu warto upewnić się czy jest on bezpłatny.

Przykład 1: W kwietniu dokonaliśmy wypłaty z bankomatu w wysokości 200 zł w Polsce oraz 20 euro (około 105 zł) we Francji. Łącznie suma wypłat z bankomatu wynosi więc 305 zł, nie została więc pobrana żadna opłata.

Przykład 2: W maju dokonaliśmy wypłaty z bankomatu w Hiszpanii w wysokości 50 euro (około 210 zł), następnie wypłaciliśmy 700 zł w bankomacie w Polsce. Łącznie suma wypłat z bankomatu wyniosła 910 zł, przekroczyliśmy limit o 110 zł, za co została pobrana opłata w wysokości 2,2 zł (2% z nadwyżki 110 zł).

Obsługiwane waluty

Otwierając konto Revolut możemy korzystać z jednego, kilku, lub nawet wszystkich 25 sald walutowych pomiędzy które możemy rozdzielić swoje środki. Pieniądze na tych saldach możemy wymieniać wcześniej.

Obecnie obsługiwane salda walutowe to:

 • dolar amerykański – USD
 • funt brytyjski – GBP,
 • euro – EUR,
 • złotówki – PLN,
 • frank szwajcarski – CHF,
 • korona duńska – DKK,
 • korona norweska -NOK,
 • korona szwedzka – SEK,
 • lej rumuński – RON,
 • dolar singapurski – SGD,
 • dolar hongkoński – HKD,
 • dolar australijski – AUD,
 • dol nowozelandzki – NZD,
 • lita turecka – TRY,
 • szekel izraelski – ILS,
 • dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich – AED,
 • dolar kanadyjski – CAD,
 • forint węgierski – HUF,
 • rupia indyjska – INR,
 • jen japoński – JPY,
 • dirham marokański – MAD,
 • korona czeska – CZK,
 • rial katarski – QAR,
 • baht tajski – THB,
 • rand południowoafrykański – ZAR

Poza tym Revolut oferuje płatności kartą czy wypłaty z bankomatów, które można wykonywać w 130 innych walutach, w przypadku walut w których nie można prowadzić salda przewalutowanie odbywa się automatycznie. Automatyczne przewalutowanie ma miejsce również wtedy kiedy dokonujemy płatności za pomocą waluty, w której mamy saldo ale nie ma na nim środków (jeśli mamy saldo w koronach czeskich na którym jest 0 CZK i dokonujemy płatności w tej walucie to pieniądze na transakcje zostaną automatycznie przewalutowane z naszego salda w PLN).

Opłaty

opłaty RevolutZ konta i karty Revolut można korzystać absolutnie bezpłatnie. Podstawowe funkcje i limity, jakie związane są z bezpłatnym kontem i kartą, wystarczą zdecydowanie większości podróżnych. Opłaty dla podstawowego konta Revolut:

 • karta bezpłatna
 • wypłaty z bankomatów do 800 zł miesięcznie bezpłatne, powyżej tej kwoty 2% od wartości
 • transakcje wymiany walut do 20 000 zł miesięcznie bezpłatne, powyżej tej kwoty 0,5% od wartości
 • transakcje w walucie krajowej bezpłatne

Jedyna opłata jaka wiąże się z kontem i kartą Revolut, to opłata za dostarczenie karty, której można uniknąć korzystając z linku wspomnianego wyżej.

Limity Revolut

Karta i konto mają pewne limity, są jednak one na tyle duże, że większość turystów nie będzie w stanie ich osiągnąć.

 • wypłaty z bankomatów 500 funtów dziennie
 • wydatki za pomocą karty 30 000 funtów rocznie
 • wydatki za pomocą karty 5 000 funtów w ciągu 4 dni
 • przelewy 75 000 funtów dziennie
 • przelewy 125 000 funtów tygodniowo

Jeden istotny limit, który może utrudnić życie tym, którzy zamierzają korzystać z karty bardzo intensywnie, to limit 20 000 zł wpłaty na konto Revolut w ciągu roku. Limit przed weryfikacją (przedstawieniem zdjęcia dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu) wynosi 1000 zł. Później wraz z użytkowaniem kotna zwiększa się do 60 000. Limit możemy jednak podwyższyć przedstawiając odpowiednie dokumenty poświadczające, że pieniądze, którymi chcemy się posłużyć pochodzą z legalnego źródła. Osobiście, limit 20 000 zł na początek dla mnie jest wystarczający. Nie próbowałem więc go podwyższać.

Wady Revolut

Revolut oprócz szeregu zalet, jak każdy produkt czy usługa posiada również wady. Dla niektórych wadą może być fakt, że firma nie jest bankiem, nie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego oraz nie jest częścią Bankowego Funduszu Gwarancyjnego tylko brytyjskiemu Financial Conduct Authority. Według mnie istnieje jednak rozwiązanie tego problemu – jeśli nie ufamy FCA to nie należy trzymać na saldach Revoluta oszczędności całego życia, a jedynie przelewać tam kwoty, które planujemy wydać w najbliższym czasie (przelewy można robić nawet codziennie, o ile mamy tylko dostęp do Internetu).

Drugą wadą aplikacji jest to, że karty Revolut nie można wykorzystać płacąc w kantorach wymiany walut oraz bezobsługowych stacjach benzynowych. Problemy mogą pojawić się również jeśli terminal płatniczy będzie offline (występują wtedy też problemy z innymi kartami).

Czy warto korzystać z Revolut?

Odpowiedź na to pytanie według mnie jest dość prosta. Tak, warto korzystać z usług Revolut. Taka aplikacja to coś, czego nam dotychczas brakowało. Dzięki niej możemy łatwo zarządzać swoimi pieniędzmi w podróży, dokonywać płatności kartą czy robić przelewy, nie martwiąc się o wysokie koszty przewalutowania, jak ma to miejsce w przypadku większości tradycyjnych kart płatniczych.

Zalety Revoluta zdecydowanie przewyższają nad jego wadami. Docenią to w szczególności osoby, które tak jak my dużo podróżują. Karta oraz limity dostępne na bezpłatnym koncie w zupełności wystarczą większości osób. A sam fakt, że usługi te są bezpłatne sprawia, że są atrakcyjne nawet dla osób, które nie podróżują zbyt często.

Komentarze

Komentarzy