
Od 2006 roku w Polsce wydawana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta uprawnia do korzystania z wszystkich rzeczowych świadczeń zdrowotnych tak jak obywatel danego kraju w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unia Europejska + Islandia, Norwegia, Liechtenstein) i Szwajcarii. Czy obecnie warto więc korzystać z dodatkowego ubezpieczenia podróżnego? Według nas warto. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.
EKUZ – świadczenia
Wiele osób na tym etapie może spytać: po co kupować dodatkowe ubezpieczenie, skoro posiadając bezpłatną kartę EKUZ otrzymamy takie same świadczenia jak obywatel kraju, w którym przebywamy? W tym miejscu warto zaznaczyć, że EKUZ owszem uprawnia nas do świadczeń, ale w poszczególnych krajach mają one różny zakres. Wiele krajów posiada zdecydowanie niższy wachlarz bezpłatnych usług medycznych niż w Polsce. W niektórych krajach, posiadając ubezpieczenie zdrowotne musimy zapłacić za wizytę u lekarza lub transport karetką, są to tzw. koszty współpłacenia pacjenta, które występują np. we Włoszech.

Należy również pamiętać, że EKUZ zapewnia świadczenia, które są niezbędne aby zapobiec przymusowemu powrotowi do Polski przed końcem planowanego pobytu w celu uzyskania leczenia. EKUZ nie refunduje też kosztów powrotu do kraju, które w przypadku transportu sanitarnego mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. O tym, jakie świadczenia w konkretnym przypadku są niezbędne decyduje lekarz, biorąc pod uwagę rodzaj tych świadczeń i planowany okres pobytu.
Dodatkowe ubezpieczenie podróżne przydaje się właśnie w sytuacjach kiedy pomoc, której oczekujemy nie może być uznana jako niezbędne świadczenie lub kiedy jest ona dodatkowo płatna. Dodatkowo, takie ubezpieczenie zazwyczaj pozwala nam skorzystać z usług medycznych prywatnych placówek i lekarzy, których zazwyczaj jest więcej w popularnych kurortach i turystycznych miejscach.
Ubezpieczenie turystyczne – dodatkowe świadczenia
Związane z leczeniem
Większość ubezpieczeń turystycznych, oprócz kosztów leczenia w szpitalu (hospitalizacji) i leczenia ambulatoryjnego posiada w swoim zakresie również usługi stomatologiczne, transport medyczny do Polski, transport zwłok.
Przy niektórych ubezpieczeniach turystycznych świadczenia obejmują również współtowarzyszy podróży poszkodowanego. Świadczenia takie to np. opieka nad nieletnimi dziećmi poszkodowanego i ich transport do kraju, transport współtowarzysza do Polski, zapewnienie kierowcy zastępczego, itp. Zakres świadczeń oraz ich maksymalna wartość jest różna w zależności od ubezpieczenia i ubezpieczyciela, którego wybierzemy.
Pozostałe
Ubezpieczenia podróżne oprócz, według nas najważniejszego, wachlarza usług medycznych oferują również szereg innych usług. Wśród tych świadczeń można wymienić między innymi ubezpieczenie bagażu od zgubienia przez linie lotnicze, ubezpieczenie od kradzieży, itp. Wszystko, podobnie jak świadczenia medyczne, jest szczegółowo opisane i określone do konkretnej kwoty.
Większość ubezpieczeń turystycznych posiada również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), w ramach którego w przypadku uszczerbku na zdrowiu otrzymamy stosowną rekompensatę finansową. Przykładowo, jeśli suma ubezpieczenia NNW wynosi 60 tysięcy złotych, to w przypadku złamania otwartego kości udowej, które określone zostało w OWU jako uszczerbek na zdrowiu w wysokości 10%, otrzymamy 6 tysięcy złotych odszkodowania.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?
Polisy na czas określony
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów ubezpieczeń. W przypadku ubezpieczeń turystycznych, najchętniej wybierane są ubezpieczenia wykupowane tylko na czas planowanych wakacji (np. od 1 do 12 czerwca). Takie ubezpieczenia kosztują zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych za dzień. Ich koszt jest zależny od wielu czynników, przede wszystkim:
- długości czasu ubezpieczenia,
- kierunku podróży,
- celu podróży,
- zakresu świadczeń i wysokości limitów na poszczególne świadczenia.
Nikogo z pewnością nie zdziwi fakt, że im dłuższe ubezpieczenie, tym droższe. Dla niektórych może być jednak zaskakujące, że na cenę ubezpieczenia wpływa również kierunek podróży. W krajach takich jak USA, Japonia czy Australia usługi medyczne są zazwyczaj droższe niż w Europie, dlatego wybierając się do nich musimy liczyć się z wyższym kosztem ubezpieczenia. Podobnie jest w przypadku bardziej dzikich i niebezpiecznych regionów.
Powszechną praktyką jest również to, że ubezpieczyciel pyta o cel wyjazdu. Jest to jeden z czynników, który diametralnie wpływa na cenę ubezpieczenia. Jeśli zamierzacie wakacje spędzić leżąc na jednej z greckich plaż, istnieje dużo mniejsze ryzyko wypadku, niż wtedy kiedy będziecie zdobywać górskie wierzchołki, skakać do Błękitnego Oka w Albanii czy nurkować na rafie koralowej.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zakres świadczeń jest wysokość limitów na poszczególne świadczenia. Im będzie on wyższy, tym wyższa będzie również cena ubezpieczenia.
Polisy roczne
Oprócz polis na czas określony, na rynku ubezpieczeń podróżnych występują również takie, które obowiązują przez rok. Takie ubezpieczenie będzie najlepsze dla osób, które podróżują dużo i często. Sami od kilku lat korzystamy właśnie z tego rodzaju polis ubezpieczeniowych – w podróży spędzamy bowiem ponad 100 dni rocznie, z czego większość za granicą.
Najtańsze polisy roczne sprzedawane są w postaci kart, obowiązują jedynie za granicą (najczęściej z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych, Japonii i Australii) i kosztują od około 80 zł. Często tego rodzaju karty posiadają ograniczenie wiekowe (np. do 30 lat). Polisy roczne bez ograniczeń wiekowych to zazwyczaj koszt od kilkuset do ponad tysiąca złotych.
Ubezpieczenie turystyczne – czym się kierować i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jednym z głównych czynników decydujących o wartości ubezpieczenia jest suma gwarantowana kosztów leczenia. Oczywiście im wyższa, tym lepiej. Sumy te zaczynają się zazwyczaj od 20 000 euro. Warto również zwrócić uwagę na pozostałe kwoty, w szczególności NNW.
Przede wszystkim jednak należy zastanowić się, jakiego ubezpieczenia potrzebujemy. Jeśli wybieramy się za granicę nurkować lub uprawiać wspinaczkę górską zwykłe ubezpieczenie może nie obejmować kontuzji i urazów, które możemy odnieść podczas tych aktywności. W przypadku, kiedy wykupujemy dłuższe ubezpieczenie, warto zwrócić uwagę na to, czy obowiązuje ono również w Polsce (niektóre ubezpieczenia wyłączają Polskę).
Ważnym aspektem na który należy zwrócić uwagę jest również odpowiedzialność ubezpieczyciela w sytuacji, gdy decydujemy się na wyjazd do krajów lub regionów w których ogłoszony jest stan epidemii lub pandemii. Ubezpieczyciel reguluje w warunkach swoje zobowiązania wobec ubezpieczonego w sytuacji gdy wyjeżdża do takich regionów, często ograniczając zakres ubezpieczenia.
Zawsze wykupując ubezpieczenie należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), w których zawarte są najważniejsze informacje o ubezpieczeniu. Jest to zazwyczaj około 10-20 stron, na których często za pomocą tabelek przedstawiono przysługujące ubezpieczonemu świadczenia oraz maksymalne kwoty za nie. W OWU zawarte są również sposoby postępowania przy wystąpieniu poszczególnych zdarzeń.
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
I tu dochodzimy do bardzo trudnego pytania. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Nie możemy Wam na nie udzielić odpowiedzi. Po pierwsze dlatego, że ubezpieczenia to produkty bardzo specyficzne i indywidualne. Ubezpieczenie, które jest idealne dla nas, może nie sprawdzić się w Waszym przypadku. Ubezpieczenia można kupić u stacjonarnych agentów, przez telefon czy internet korzystając z dostępnych na rynku kalkulatorów i porównywarek takich jak ta porównywarka ubezpieczeń turystycznych. Jak już pisaliśmy wcześniej, polecamy dokładnie wczytać się w OWU oraz tak jak na drodze zachować zasadę ograniczonego zaufania.
Pamiętajcie również, że nie zawsze droższe ubezpieczenie będzie lepsze. Wielokrotnie spotykałem się z tym, że tańsze ubezpieczenie było dla mnie bardziej odpowiednie, niż to o 100 czy 200 zł droższe.
Partnerem artykułu jest Rankomat.