Lwów – zwiedzanie i informacje dla odwiedzających

Lwów informacje dla odwiedzającychLwów w ostatnim czasie stał się jednym z najpopularniejszych miast wśród Polaków. Przyciąga do siebie zarówno miłośników sztuki i historii, lubiących odkrywać polskie dziedzictwo i spuściznę narodową, jak również osoby pragnące zabawy i rozrywki w dużo tańszych niż w Polsce lokalach. Ze względu na bliskość od granicy często wybierany jest zarówno na krótkie weekendowe wypady, jak i na dłuższe wycieczki.

Pierwszy raz miałem okazję odwiedzić Lwów tuż po aneksji Krymu, na mojej pierwszej zagranicznej konferencji naukowej. Wtedy niemal wszyscy, nawet pracownicy uczelni odradzali mi wyjazd na Ukrainę argumentując to toczącą się na jej terytorium wojną. Od tego czasu miałem okazję być we Lwowie jeszcze kilkanaście razy i nigdy nie czułem się zagrożony. Warto w tym momencie uświadomić sobie, że działania wojenne były oddalone od Lwowa o ponad 1300 kilometrów, czyli o ponad 500 kilometrów dalej niż działania wojenne prowadzone w latach 90′ na Bałkanach od Krakowa.

Artykuł ten powstał, aby wszystkim pragnącym odwiedzić Lwów ułatwić znalezienie informacji o tym wyjątkowym mieście. Serię o Lwowie staramy się cały czas rozwijać, artykuł będzie więc na bieżąco aktualizowany. Jeśli są jakieś tematy, których nie poruszyliśmy a chcielibyście abyśmy opisali je na RoadTripBus dajcie nam koniecznie znać za pomocą wiadomości w komentarzu, wiadomości e-mail lub na Facebooku.

Opera Lwów

Opera we Lwowie to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta.

Jak dojechać do Lwowa

Do Lwowa możemy dojechać na kilka sposobów. Osobiście, preferuję podróż samochodem, chociaż zdarzyło mi się jechać do Lwowa również pociągiem.

  • Samolot – to zdecydowanie najwygodniejsza forma dotarcia do Lwowa. Samolot oszczędzi nam konieczności stania na granicy. Niestety loty do Lwowa są jeszcze stosunkowo drogie, za loty w klasie ekonomicznej liniami LOT zapłacimy około 300 zł w dwie strony. Z tanich linii lotniczych bezpośrednie loty z Polski do Lwowa posiada dotychczas tylko WizzAir i to tylko z Wrocławia (bilety można nabyć za około 200 zł w obie strony). W najbliższym czasie można spodziewać się jednak rozwoju bezpośrednich połączeń Polskich miast ze Lwowem i idącego w związku z tym spadku cen. Lotnisko we Lwowie położone jest na obrzeżach miasta, ale dojazd z niego do centrum możliwy jest komunikacją miejską lub stosunkowo tanimi taksówkami.
  • Samochód – to moja ulubiona forma transportu do Lwowa. Najlepsza dla osób mieszkających na południu Polski. Autostrada A4 umożliwia szybki i bezproblemowy dojazd do samej granicy, od granicy do Lwowa droga również jest dość dobra. Według mnie jedyną wadą tej formy transportu jest niekiedy konieczność dość długiego stania na granicy. Wszystkie informacje potrzebne do wyjazdu do Lwowa samochodem znajdziecie w artykule Samochodem na Ukrainę. Informacje o strzeżonym parkingu w okolicach centrum znajdziecie w tym artykule.
  • Samochód -> przejście piesze -> marszrutka/taksówka – jeśli z jakichś powodów nie chcecie lub nie możecie jechać na Ukrainę samochodem, warto rozważyć możliwość zostawienia go przy granicy na jednym z płatnych parkingów. Można to zrobić na przejściu granicznym w Medyce (przed samym przejściem znajdują się dwa strzeżone parkingi, gdzie za dzień postoju płaci się 6 zł). Następnie należy przejść granicę pieszo (w Medyce jest osobny szybki pas dla obywateli państw Unii Europejskiej) i po drugiej stronie poszukać transportu do miasta. Do Lwowa jeżdżą marszrutki, taka podróż jest tania, ale dość długa (ok. 2,5 – 3 godziny). Alternatywą będą „taksówkarze”. Osoby oferujące przejazd powinniśmy spotkać tuż po wyjściu z przejścia granicznego. Stawka przejazdu spod przejścia granicznego do Lwowa, samochodem mogącym pomieścić 7-8 osób, to około 100 zł, uważajcie więc na osoby proponujące wam zawyżone ceny.
  • Pociąg – dotychczas była to najmniej opłacalna forma transportu. Przejazd np. z Krakowa był drogi i bardzo powolny. Niedawno jednak zostało otwarte połączenie kolejowe Przemyśl – Lwów. Bilet kosztuje 22 zł i pozwala dość szybko dostać się do miasta. Jeśli łatwo możecie dostać się do Przemyśla koleją, to warto rozważyć tę opcję transportu. Połączenie cieszy się dość dużą popularnością, dlatego warto bilety zarezerwować odpowiednio wcześniej.

Gdzie wymienić pieniądze, w Polsce czy na Ukrainie?

Bardzo często zadawane pytanie, na które jest bardzo prosta odpowiedź. Pieniądze zdecydowanie bardziej korzystnie będzie wymienić na Ukrainie, najlepiej w samym Lwowie. Kantory przy granicy mają zawsze trochę gorszy kurs niż ten we Lwowie, jest on jednak zazwyczaj lepszy niż ten, który możemy uzyskać w Polsce.

Często pojawiającym się pytaniem jest też to, czy zabrać do Lwowa euro lub dolary. Jeśli nie zarabiacie w euro to zdecydowanie lepiej zabrać ze sobą złotówki. Wymieniając inną walutę, którą wcześniej będziemy musieli kupić, stracimy tylko dwukrotnie na przewalutowaniu.

Wskazówka: Korzystanie z telefonu z polskiej sieci na Ukrainie jest bardzo drogie. Wybierając się nawet na krótką wycieczkę warto kupić ukraińską kartę sim, która pozwoli nam korzystać z Internetu oraz tanio dzwonić do Polski. O tym jaką sieć wybrać i jak wszystko aktywować krok po kroku przeczytać możesz w tym artykule.

Co zobaczyć we Lwowie?

kolumna Mickiewicza we Lwowie

Pomnik Adama Mickiewicza znajdujący się na głównym deptaku miasta – Prospekcie Swobody.

Lwów przed II Wojną Światową był jednym z najważniejszych ośrodków polskiej kultury. Miasto posiada dużo interesujących zabytków architektury z XIX i początku XX wieku oraz wiele ciekawych świątyń i miejsc świadczących o jego dawnej wielokulturowości. Przed wizytą we Lwowie warto zapoznać się z przygotowaną przez nas listą 10 miejsc, które warto odwiedzić w mieście. Zamieściliśmy na niej między innymi wspaniały gmach Opery, Cmentarz Łyczakowski z Cmentarzem Orląt Lwowskich czy niepozorną, acz niezwykle piękną Katedrę Ormiańską. We Lwowie odbywa się też dużo festiwali i świąt, szczególnie warto przyjechać tu w grudniu kiedy trwa Lwowski Jarmark Bożonarodzeniowy.

Trasa zwiedzania Lwowa

Aby ułatwić wam zwiedzanie przygotowaliśmy trasę zwiedzania Lwowa w jeden dzień, w której przedstawiliśmy mapę wraz ze zdjęciami atrakcji i ich opisem. Trasę można przejść zarówno w jeden dzień, jak i rozłożyć ją na dłuższy pobyt.

Lwów to miasto, do którego zawsze chętnie wracamy. Byliśmy już tam wiele razy, podczas każdej kolejnej wizyty staramy się jednak odkrywać je na nowo.

Nocleg we Lwowie

Koszty noclegu we Lwowie jest około 2-3 razy niższy, niż np. w Krakowie. My podczas wszystkich naszych pobytów noclegi rezerwowaliśmy za pośrednictwem bookingu. Najlepiej wybierać miejsca noclegowe jak najbliżej Rynku – w jego okolicach znajdziemy bardzo dużo apartamentów i hosteli. Hotele usytuowane są zazwyczaj trochę dalej. Ceny noclegów we Lwowie w hostelach, w pokojach wieloosobowych zaczynają się już od 10 zł, za 20 zł dostaniemy bardzo dobry hostel w świetnej lokalizacji. Za pokój dwuosobowy w hostelu przyjdzie zapłacić nam około 30 zł za osobę. Osobiście możemy polecić hostel, w którym ostatnio nocowaliśmy, niedawno otwarty Dream Hostel na ulicy Krakowskiej. Inne dobrze oceniane przez gości hostele znajdziecie tutaj.

Osoby zainteresowane hotelami z pewnością ucieszy fakt, że pokój dwuosobowy w dobrze ocenianym hotelu znajdziemy już za 100-120 zł za noc.

Gdzie zjeść we Lwowie?

Lwów to miasto wielu dobrych restauracji, barów i kawiarni. Jakiś czas temu przygotowaliśmy dwa zestawienia, w których przedstawiliśmy najlepsze naszym zdaniem bary i restauracje oraz kawiarnie we Lwowie. Bary są tu bardzo pomysłowe, wiele z nich ma niesamowity klimat, a polskie przepisy BHP z pewnością nie pozwoliłyby zaadaptować ich w naszym kraju. Gdzie w Polsce spotkacie bar mieszczący się na wszystkich 5 piętrach kamienicy ze stolikami stojącymi na dachu obok starego trabanta?

Zapraszamy do zapoznania się z owymi listami:

Miasto posiada też duże tradycje browarnicze, jest tu umiejscowiony jeden z najstarszych działających nadal browarów powstałych na ziemiach Polski oraz najstarszy browar na terenie dzisiejszej Ukrainy. Przy browarze od kilku lat działa Muzeum Piwa we Lwowie.

Jak poruszać się po Lwowie

Większość interesujących miejsc znajduje się w obrębie ścisłego centrum, po którym najlepiej poruszać się pieszo. Jeśli jednak zamierzamy odwiedzić jakieś miejsca znajdujące się nieco dalej lub chcemy dotrzeć np. z lotniska do hotelu, możemy wykorzystać komunikację miejską lub taksówki.

Komunikacja miejska we Lwowie opiera się na marszrutkach (małe autobusy) i tramwajach. Bilety komunikacji miejskiej są bardzo tanie (normalny bilet tramwajowy kosztuje 2 uah – 30 groszy, bilet na marszrutkę 4 uah – 60 groszy). Decydując się na podróż komunikacją miejską należy pamiętać, że środki komunikacji są przestarzałe i mocno zatłoczone. Przejazd marszrutką to prawdziwa przygoda, którą polecamy każdemu, kto nie miał jeszcze takiej okazji. Więcej o transporcie publicznym we Lwowie znajdziecie w artykule Komunikacja miejska we Lwowie.

Komunikacja miejska Lwów

Czy we Lwowie jest drogo? Co kupić podczas wycieczki na Ukrainę?

kanapka z kawiorem

Kawior to jedna z rzeczy, których warto spróbować na będąc we Lwowie.

Na Ukrainie większość produktów jest tańsza niż w Polsce. Droższe lub w podobnej cenie są produkty importowane. Dużo tańsze są natomiast jedzenie na mieście, usługi, alkohol i papierosy oraz inne rzeczy wytwarzane na Ukrainie. Dokładne ceny na Ukrainie i we Lwowie możecie znaleźć w artykule Ceny na Ukrainie, gdzie przedstawiliśmy ceny kilkudziesięciu produktów. Polecamy również zerknąć do naszego artykułu Ile kosztuje weekend we Lwowie?, który był pierwszym z serii artykułów o tym mieście.

Będąc we Lwowie warto kupić słodycze, alkohol, pisanki czy rzeczy do jedzenia, których nie dostaniemy w Polsce, takie jak np. chipsy krabowe czy suszone ryby, kalmary i inne owoce morza. Szczegółowo o tym, co warto kupić na Ukrainie zajęliśmy się w tym artykule.

Należy pamiętać, że na Ukrainie nie ma jeszcze tak wielu sklepów wielkopowierzchniowych jak w Polsce i nawet w dużych miastach dominują niewielkie sklepiki. Jeśli do Lwowa wybierzecie się samochodem, zakupy najlepiej zostawić na ostatni dzień i zrobić je w centrum handlowym King Cross Leopolis znajdującym się w Sokolnikach na przedmieściach Lwowa. Zakupy spożywcze i alkohol kupujemy w Auchanie, w galerii znajduje się też szereg innych sklepów. Zakupy tam gwarantują najniższą cenę oraz świeżość i duży wybór produktów. Od jakiegoś czasu wracając ze Lwowa zakupy robimy tylko tam.

Komentarze

Komentarzy