Co kupić na Ukrainie? Najpopularniejsze ukraińskie produkty

co kupić na ukrainieUkraina, jak niemal każdy kraj, posiada swoje regionalne i specyficzne produkty. Ze względu na ceny, które są zazwyczaj stosunkowo niższe, niż w Polsce warto z wycieczki do Lwowa czy Kijowa przywieźć nie tylko wspomnienia i zdjęcia, ale również niektóre regionalne przysmaki. Co warto kupić na Ukrainie? Co przywieźć do Polski, a czego spróbować na miejscu? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, który jest owocem licznych wyjazdów na Ukrainę, jakie przyszło nam odbywać.

Na wstępie dodam, że nie wszystkie rzeczy wymienione w artykule można legalnie przywieźć do Polski. Niektóre, takie jak alkohol, można bez opłaty cła przywieźć tylko w określonych ilościach (to, ile można czego wwieźć z Ukrainy do Polski znajdziesz tutaj).

1. Słodycze i czekolady Roshen

czekolady roshen

Roshen to najbardziej znana ukraińska firma produkująca słodycze. Jej właścicielem i założycielem jest prezydent Ukrainy Petro Poroshenko, nazywany niekiedy Królem Czekolady. Firma w swojej ofercie posiada ponad 200 rodzajów różnego rodzaju słodyczy. Do najsłynniejszych wyrobów Roshena należą niezwykle kruchy i słodki tort kijowski (Київський торт) wyrabiany między innymi z bez i biszkoptów oraz bombonierka z orzechowymi pralinkami Kijów wieczorny (Київ Вечірній). My, będąc na Ukrainie niemal zawsze kupujemy również czekolady Roshen oraz cukierki FizzyBoom, będące niemal identyczną kopią popularnych w Polsce Zozoli (ukraińskie FizzyBoom są jednak około dwukrotnie tańsze, ich cena to 9-10 zł za kg).

praliny kijów wieczorny

Praliny Kijów Wieczorny

Tort kijowski.

Nie warto zamykać się w obrębie jednej firmy, warto również spróbować innych lokalnych produktów. Na Ukrainie łatwo można kupić tanie i dobre cukierki oraz słodycze w różnych smakach. Wcześniej polecamy oczywiście spróbować i wybrać te, które nam najbardziej odpowiadają.

2. Chałwa i inne wyroby ze słonecznika

chałwa

Ukraińska chałwa to produkt, który przywozimy rodzicom niemal z każdego wyjazdu na wschód. Różni się w smaku od tej dostępnej w Polsce przez główny składnik, jaki został użyty do jej produkcji. Ukraińska chałwa wytwarzana jest zazwyczaj ze słonecznika, co nadaje jej innego smaku. Chałwa oferowana jest przez wiele różnych firm w przeróżnych wariantach smakowych. My wybieramy zazwyczaj chałwę firmy Zolotoi Vek (Золотой Век), która w zależności od smaku kosztuje od 13 do 35 hrywien (od 2 do 5,5 zł) za opakowanie 270 gram.

Reklama

3. Ukraińska wódka

ukraińska wódka

Ukraińska wódka uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Miłośnicy tego trunku mogą wybierać w całej gamie ukraińskich wódek. Do najpopularniejszych zdecydowanie należą Nemiroff i ceniona, aczkolwiek mało popularna w Polsce – Kozacka Rada (Козацька Рада) czy Chlibnyi Dar (Хлібний Дар). Oprócz uznanej jakości, czynnikiem przemawiającym za zakupem na Ukrainie wódki jest jej cena – półlitrowa butelka kosztuje około 10 zł (inne ceny możesz sprawdzić w artykule Ceny na Ukrainie). Uwaga: Kupując wódkę należy pamiętać, że do Polski można wwieźć legalnie, bez płacenia akcyzy jedynie 1 litr.

4. Ukraińskie wina

ukraińskie wina

Ukraińskie wina są nieco niedoceniane, według nas nieco niesłusznie. Tradycje winiarskie na terenach dzisiejszej Ukrainy są bardzo stare, głównie na południu oraz przy granicy z Mołdawią. W przeszłości dużą popularnością cieszyły się wina z Krymu, jednak na skutek ostatnich politycznych zawirowań nie znajdziemy ich już raczej na ukraińskich półkach. Coraz większe znaczenie zyskują wina z Zaporoża oraz te z okolicy Odessy (stąd pochodzi chyba najlepsze obecnie ukraińskie wino marki Shabo). Ukraińcy zdecydowanie od win wytrawnych wolą te słodkie lub pół-słodkie, dlatego dobrym wyborem, jeśli chodzi o wybór gatunku będzie np czerwony słodki Kagor (Кагор), który popularny jest też w Mołdawii.

5. Ukraiński koniak

ukraiński koniak

Ostatnia pozycja wśród ukraińskich alkoholi, które warto zakupić na Ukrainie to koniak. Ukraińskie koniaki świetnie nadają się na prezent. Podobnie jak ukraińskie wina, są u nas mało popularne, jednak każdy miłośnik koniaku powinien docenić smak np tych sprzedawanych przez wspomnianą wcześniej firmę Shabo. Ceny koniaku uzależnione są od firmy oraz długości leżakowania. Za półlitrową butelkę koniaku leżakującego Shabo V.V.S.O.P***** trzeba zapłacić niecałe 20 zł.

Informacje o czasie leżakowania z łatwością znajdziecie na etykietce, będzie ona oznaczona jednym z poniższych kodów:

  • V.S. (Very Special) lub *** – najmłodszy składnik przynajmniej dwa lata leżakował w dębowych beczkach,
  • V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) lub Reserve – przynajmniej cztery lata leżakowania,
  • Napoleon – przynajmniej sześć lat leżakowania,
  • X.O. (Extra Old) lub Vieille Reserve – przynajmniej dziesięć lat leżakowania.

Co do samego smaku i innych szczegółów niestety nie ma co liczyć na napisy po angielsku. Większość butelek posiada jedynie te po ukraińsku – pozostaje nam zatem zdać się trochę na szczęście lub opinie sprzedawcy.

6. Pisanki

Pisanki to jedna z najpiękniejszych rzeczy, które można przywieźć z Ukrainy. Ten świąteczny symbol wiosennego przebudzenia, słońca, płodności i życia jest mocno na Ukrainie zakorzeniony. Łatwe do kupienia, piękne i przede wszystkim niedrogie ukraińskie pisanki mogą zdobić nasze wielkanocne koszyki. Jest to więc pamiątka zdecydowanie praktyczna i warta zakupu.

Na Ukrainie pisanki robi się zazwyczaj klasycznie z wydmuszek po jajkach lub z drewna. Trudniej spotkać pisanki kamienne czy wykonane z innych materiałów. Drewniane pisanki w rozmiarze normalnego jajka kosztują od 14 do 20 hrywien za sztukę (od 2 do 3 zł), koszt tych robionych z wydmuszek jest różny, w zależności od skomplikowania wzoru i zaczyna się już od około 40 hrywien (ok. 6 zł). W Kołomyi znajduje się nawet Muzeum Pisanki, które mieliśmy okazję odwiedzić i opisać.

7. Kawior (ікра)

kawior

Kawior jest na Ukrainie bardzo popularny. Nazywany tutaj ikrą (ікра) podawany jest często na przyjęciach na chlebie, bądź innym pieczywie. Dostępny w większości sklepów i sporo tańszy niż w Polsce zachęca do tego, aby go spróbować, szczególnie tych, którzy nigdy nie mieli takiej okazji.

Nam osobiście kawior nie przypadł do gustu, należy raczej do produktów, do których nie chcemy wracać. O gustach się jednak nie dyskutuje i polecamy wam będąc na Ukrainie samemu spróbować kawioru i wyrobić sobie własne zdanie. Ceny tego przysmaku zaczynają się już od kilkudziesięciu hrywien (poniżej 10 zł) za puszkę.

kanapka z kawiorem

Uwaga: Podczas zakupu kawioru należy uważać, aby nie kupić kawioru syntetycznego (który kawiorem jest tylko z nazwy). Aby się tego ustrzec, najlepiej spytać sprzedawcę czy jest to kawior naturalny. Kawior powinien być przechowywany w ściśle określonej temperaturze, jeśli go kupujemy, powinniśmy go więc szybko spożyć lub umieścić w lodówce. Ikra należy też do produktów, których nie wolno przewozić przez granicę. Dlatego jeśli zdecydujemy się na jej zakup musimy spożyć ją na terytorium Ukrainy.

8. Suszone ryby (stavridki), kalmary i inne owoce morza do piwa

owoce morza

Kolejna rzecz, która nam raczej nie przypadła do gustu, a jest niezwykle na Ukrainie popularna, to sprzedawane jako zakąski do piwa suszone ryby czy kalmary (w postaci krążków, pasków, itp.). Suszone ryby możemy kupić luzem na niektórych bazarach lub zapakowane hermetycznie w sklepach i marketach. Ceny takich niewielkich paczek wahają się zazwyczaj od 8 do 20 hrywien (od około 1 do około 4 zł).

przekąski

Z racji, że ta pozycja nie należy do naszych ulubionych, nie polecimy wam konkretnych rodzajów ani marek sprzedających suszone ryby czy kalmary. Podobnie jak kawioru, produktu tego nie można przewozić przez granicę, więc jeśli wam posmakuje to niestety nie będziecie mogli zabrać go do domu.

9. Sosy, keczupy

sosy

Jeśli lubicie różne sosy to zdecydowanie spodoba wam się na Ukrainie. U naszych wschodnich sąsiadów w każdym sklepie dostępne jest bardzo dużo rodzajów różnych sosów. Charakterystyczne jest to, że nie są one tak jak u nas, w plastikowych butelkach, ale w foliowych saszetkach. Wśród sosów znajdziecie różne rodzaje keczupów, specjalne sosy do szaszłyków, ryb i innych potraw. Część sosów może mieć dość niekonwencjonalny smak, który nie wszystkim przypadnie do gustu (np. sosy o smaku krabowym).

Do najpopularniejszych firm, których sosy warto kupić zaliczyć można markę Torczyn (Торчин), która od jakiegoś czasu jest własnością firmy Nestle i jest dostępna w niektórych polskich sklepach.

Podsumowanie

Na Ukrainie znajdziemy wiele produktów, które warto spróbować oraz kupić i zabrać ze sobą do domu. Sporo produktów jest też na Ukrainie tańszych, przez co są bardzo atrakcyjne do zakupu. Oprócz wymienionych w artykule rzeczy polecamy również samemu spróbować różnych nieznanych marek czy smaków produktów dostępnych na Ukrainie. Warto jednak pamiętać o tym, że nasi wschodni sąsiedzi mają nieco inny gust i część produktów, szczególnie tych o smaku owoców morza, może nie przypaść nam do gustu (np. chipsy o smaku krabowym, itp.).

O tym, które z polecanych przez nas produktów przypadły wam do gustu, za którymi nie przepadacie oraz to, co jeszcze umieścilibyście na tej liście, napiszcie nam koniecznie w komentarzach.

Komentarze

Komentarzy