Bergamo – zwiedzanie i informacje dla odwiedzających

bergamo informacje dla odwiedzajacychWłoskie miasta i miasteczka mają w sobie coś niepowtarzalnego, w wielu z nich można poczuć niesłychaną magię i odczuć coś, czego nie można odczuć nigdzie indziej. Ponadto wizyta we Włoszech będzie z pewnością ogromnym przeżyciem dla każdego miłośnika sztuki i architektury. Nie inaczej jest w przypadku Bergamo – położonego wśród Alp niezwykle urokliwego miasta z jedną z najpiękniejszych starówek w całych Włoszech. Dodatkowego uroku starówce Bergamo nazywanej Citta Alta (Górne Miasto) dodaje fakt, że jest ona dość wyraźnie oddzielona od nowego dolnego miasta (Citta Bassa) przez położenie ponad 80 metrów ponad nim. Ponadto w Bergamo znajduje się port lotniczy, gdzie tanie linie lotnicze realizują połączenia między innymi z Polski. Wszystko to składa się na to, że Bergamo jest świetną propozycją na krótki weekendowy wypad. Miasto mimo swojego piękna niestety bywa nieco niedoceniane i omijane przez turystów, kosztem bardziej popularnego ale i zatłoczonego Mediolanu. Według nas niesłusznie – przekonajcie się zresztą sami. Zapraszamy do lektury artykułu!

Jak dojechać do Bergamo

Do Bergamo dostać można się na kilka sposobów.

  • Samolot – zdecydowanie najlepsza forma, jeśli chcemy wybrać się do Bergamo z Polski. Dzięki tanim liniom lotniczym WizzAir i Ryanair, które latają do Bergamo loty możemy kupić już za poniżej 100 zł w jedną stronę. Ryanair lata do Bergamo z Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Modlina, WizzAir zaś z Gdańska, Katowic i Warszawy (lotnisko Chopina). Port lotniczy Bergamo-Orio al Serio (BGY) nazywany niekiedy Mediolan-Bergamo umieszczony jest kilka kilometrów od centrum miasta, a dojazd do niego możliwy jest dzięki bezpośrednim autobusom komunikacji miejskiej, które kursują spod lotniska do samego centrum. Lotnisko to często bywa wykorzystywane przez podróżnych, którzy chcą odwiedzić pobliski Mediolan, Jezioro Garda czy nawet oddaloną o ponad 200 kilometrów Wenecję.
  • Samochód – jeśli jesteśmy we Włoszech samochodem do Bergamo najłatwiej będzie dostać się autostradą A4 łączącą Turyn z Triestem. Autostrada ta przebiega obok Wenecji, Werony, Padwy czy Mediolanu. Dostanie się więc samochodem z tych miast do Bergamo będzie banalnie proste. Warto przy tym pamiętać, że autostrady we Włoszech są płatne odcinkowo.
  • Pociąg – do Bergamo łatwo dojedziemy pociągiem z innych części Włoch. Włoskie koleje nie należą niestety do najtańszych, ale za dość wygórowaną cenę dostajemy również wysokiej jakości usługi. Liczącą około 600 km trasę z Rzymu do Bergamo pokonać można już w 4 godziny. W większości przypadków konieczna będzie przesiadka na dworcu kolejowym w Mediolanie. Podróż z dworca centralnego w Mediolanie do Bergamo zajmuje około 50 minut i kosztuje 5,5 euro.

brama bergamo

Co zobaczyć w Bergamo? Przewodnik po największych atrakcjach!

Bergamo ma jedną z najpiękniejszych starówek jakie dotychczas mieliśmy okazję oglądać. Coś dla siebie znajdą tu na pewno miłośnicy architektury i sztuki oraz zakochani w wąskich i spokojnych uliczkach. Będąc w mieście  stu wież zdecydowanie warto zwwiedzić obiekty, które umieściliśmy w artykule 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Bergamo. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje całe górne miasto – Citta Alta ze szczególnym uwzględnieniem sąsiadujących ze sobą Piazza Vecchia oraz Piazza del Duomo, wokół którego znajdują się największe perełki górnego miasta – Bazylika Santa Maria Maggiore z olśniewającą Kaplicą Colleoni oraz Katedra Świętego Aleksandra.

Będąc w Bergamo warto zdecydowanie przejść się wąskimi uliczkami starego miasta, które szczególnie poza weekendami są wyjątkowo puste i urokliwe. Podczas przechadzki warto poszukać śladów weneckich, bo to właśnie Wenecjanom Bergamo zawdzięcza swój wyjątkowy charakter. To między innymi z czasów weneckich pochodzą bramy i obronne mury miasta, którymi spacer dostarczy niezwykłych wrażeń estetycznych szczególnie wiosną i latem kiedy wszystko budzi się do życia.

Trasy zwiedzania Bergamo

uliczka bergamo

Aby ułatwić wam zwiedzanie Bergamo przygotowaliśmy przewodnik zawierający dwa artykuły z trasami zwiedzania. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób, które w Bergamo np. ze względu na przesiadkę lotniczą lub z innych powodów chcą spędzić tylko kilka godzin, drugi zaś przedstawia proponowaną trasę zwiedzania Bergamo w jeden dzień. Trasa rozbudowana o dodatkowe atrakcje z artykułu 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Bergamo będzie świetna dla osób, które w mieście planują spędzić weekend.

Ogromnym atutem Bergamo jest to, że bardzo dużo atrakcji turystycznych dostępnych jest bezpłatnie. Można spędzić tu weekend nie wydając dodatkowych pieniędzy na atrakcje, a jednocześnie zobaczyć bardzo wiele ciekawych miejsc. Oczywiście oprócz bezpłatnych miejsc możemy skorzystać również z biletowanych atrakcji. Wśród tych polecamy szczególnie muzeum sztuki Accademia Carrara, gdzie znajdziemy między innymi dzieła Rafaela czy Lorenzo Lotto. Dla miłośników sztuki sakralnej i historii ciekawa może być wizyta w Muzeum Katedralnym mieszczącym się w podziemiach Katedry Świętego Aleksandra.

Bezpłatne WiFi w Bergamo

wifi bergamoMiasto stu wież dysponuje prawdopodobnie najszybszym bezpłatnym i publicznie dostępnym WiFi w Europie. 62 punkty dostępu rozsiane po całym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej turystycznych punktów pozwalają na korzystanie z internetu z prędkością 3 Mb/s. Z naszych doświadczeń bezpłatne WiFi w Bergamo działa świetnie. Aby uzyskać do niego dostęp należy wysłać sms o treści „Hello” na numer +39 3424035035 (koszt sms taki sam jak koszt sms na włoski numer komórkowy). W odpowiedzi dostaniecie hasło, które posłuży wam do tego, aby połączyć się z siecią (login to wasz numer telefonu z uwzględnieniem prefiksu krajowego, czyli +48 w przypadku telefonów z Polski). Wystarczy zalogować się raz, a telefon następnie będzie łączył się z najbliższym routerem automatycznie.

Jak poruszać się po mieście

Większość atrakcji Bergamo jest usytuowana dosyć blisko siebie przez co możliwe jest efektywne zwiedzanie miasta na piechotę, szczególnie w przypadku górnego miasta Citta Alta. Problem może stanowić jednak pokonywanie dużych różnic wysokości. Z pomocą przychodzą tu jednak dwie kolejki funicular, jedna pomiędzy miastem dolnym a górnym oraz druga pomiędzy miastem górnym, a wzgórzem San Vigilio, z którego rozpościera się piękny widok na pobliskie góry oraz całe Bergamo. Obie kolejki pozwalają na pokonanie ponad 80 metrów w pionie.

kolejka Bergamo

Jedna z dwóch działających w Bergamo w ramach komunikacji miejskiej kolejek.

Komunikacją miejską dostaniemy się również najłatwiej z lotniska do miasta, bo dokonamy tego bez przesiadek za jedyne 2,30 euro. Komunikacja miejska w Bergamo zdecydowanie więc ułatwi życie każdemu turyście. Jest dość prosta, a ceny biletów jak na włoskie warunki nie są bardzo wygórowane (pojedyncze bilety od 1,30 euro, bilet trzydniowy 7 euro). Dla wszystkich chcących zgłębić temat komunikacji miejskiej w Bergamo przygotowaliśmy artykuł, w którym przedstawiliśmy dokładnie ceny biletów i sposób poruszania się nią.

My podczas naszego ostatniego wypadu do tego miasta używaliśmy biletów 3-dniowych, które pozwalały sprawnie dotrzeć nam z lotniska do miasta oraz poruszać się pomiędzy hostelem, który wybraliśmy, a odwiedzanymi atrakcjami.

Nocleg w Bergamo

Wybierając nocleg w Bergamo tak jak wszędzie warto wziąć pod uwagę lokalizację, która pozwoli na łatwe dotarcie do obiektów, które chcemy odwiedzić oraz łatwe dotarcie do tego miejsca z lotniska czy dworca. Ceny noclegów na zaczynają się od około 250 zł za dwie osoby w przypadku noclegu w Citta Alta oraz od 150 zł w przypadku noclegu w innej lokalizacji.

Z racji, że nie lubimy wydawać za dużo na noclegi, a zaoszczędzone pieniądze wolimy wydać na dodatkowe atrakcje to zdecydowaliśmy się na nocleg w Hostelu Ostello di Bergamo. Hostel położony jest około 5 kilometrów od centrum górnego miasta, ale dojazd do niego zajmuje jedynie 15 minut dzięki bezpośredniemu połączeniu autobusowego spod samego hostelu. Oprócz położenia i bardzo korzystnej ceny (77 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym, 230 zł za pokój dwuosobowy) dodatkowym punktem, który zdecydował na wybór przez nas tego obiektu był fakt, że w cenę wliczone było śniadanie, dzięki czemu oferta była jeszcze korzystniejsza. Śniadanie w postaci szwedzkiego stołu, gdzie do wyboru były między innymi słodkie pieczywo, zwykłe pieczywo, szynka (chyba prosciutto cotto), ser, masło, dżem, płatki, mleko oraz to, czego nie może zabraknąć na włoskim śniadaniu – różne rodzaje kawy. Sam pokój były skromny, ale czysty i wyposażony w klimatyzację i czystą łazienkę. Obiekt zdecydowanie możemy wam polecić.

Czy w Bergamo jest drogo?

Włochy zdecydowanie nie należą do najtańszych państw. Jadąc do Włoch zdecydowanie musimy liczyć się z tym, że wydamy więcej pieniędzy niż w przypadku np. weekendowego wypadu do Lwowa czy Budapesztu. Jedzenie w sklepach spożywczych, jest droższe niż w Polsce (wkrótce będziecie mogli przeczytać na ten temat więcej w artykule Ceny we Włoszech). Podobnie sytuacja ma się np. w przypadku paliwa.

jedzenie włochy pizza

My podczas naszego ostatniego pobytu nie wydaliśmy wiele, większość atrakcji jak wspomnieliśmy wcześniej dostępne jest dla zwiedzających bezpłatnie. Można więc wybrać się do Bergamo i nie płacić za żadne bilety wstępu. Oprócz śniadań w hostelu jedliśmy jedzenie kupowane przez nas w markecie oraz pizzę sprzedawaną na kawałki. Pizzę tę kupowaliśmy przy głównym deptaku Citta Alta – ulicy via Bartolomeo Colleoni. Jeden kawałek w zależności od rozmiaru to koszt 2-2,50 euro (cena 11 euro/kg). Z pewnością znajdą się też w Bergamo miejsca, gdzie taką pizzę kupić można taniej, my jednak za bardzo zachwyceni starówką nie mieliśmy za bardzo czasu takich miejsc szukać.

Cały czas poruszaliśmy się komunikacją miejską, a za trzydniowe bilety zapłaciliśmy 7 euro / osobę.

Komentarze

Komentarzy