Ile kosztuje weekend w Budapeszcie?

Ile kosztuje weekend w Budapeszcie?Po naszych ostatnich artykułach dotyczących Budapesztu, dostaliśmy kilka wiadomości z pytaniami na facebooku i mailu na temat tego, ile kosztuje weekend w Budapeszcie lub generalnie taki krótszy kilkudniowy pobyt. Z powodu dużego zainteresowania z waszej strony tym tematem, postanowiliśmy stworzyć artykuł o kosztach wizyty w stolicy Węgier.

Most Łańcuchowy

Jeden z lwów strzegących wejścia na Most Łańcuchowy widoczny na tle Parlamentu.

Transport do Budapesztu

Chyba jak zawsze jednym z największych kosztów związanym z takim wyjazdem jest transport. Do Budapesztu można dostać się samochodem, pociągiem, samolotem i autobusem, czyli wszystkimi najbardziej popularnymi środkami transportu. W artykule będę używał normalnych cen biletów, bez uwzględniania zniżek i promocji.

Opcji podróży pociągiem i samolotem nie będę tutaj opisywał, ze względu na koszt znacznie wyższy od podróży autobusem lub samochodem (aczkolwiek warto patrzeć na promocje lotnicze, bo może uda się znaleźć korzystną ofertę cenową na lot).

Pozostają więc dwie drogi dostania się do Budapesztu – samochód i autobus.

Samochód

Koszt podróży samochodem zależny jest oczywiście od miejsca, z którego wyruszamy. Odległość z Kielc do Budapesztu to około 530 km w jedną stronę (z Krakowa 400 km, z Warszawy 700 km, a z Poznania około 800 km) co przy założeniu, że poruszamy się samochodem spalającym około 7 litrów benzyny, daje około 75 litrów zużytej benzyny w dwie strony. Przy obecnych cenach PB95 (na dzień pisania artykułu średnio 3,9 zł / litr ) daje koszt niecałych 300 zł. Jeśli więc samochodem pojedziemy w cztery osoby to koszt paliwa z Kielc wyniesie około 75 zł za osobę w dwie strony (z Krakowa około 55 zł, z Warszawy 95 , a z Poznania około 110 zł).

Oprócz kosztów paliwa z transportem wiążą się również opłaty drogowe. Będziemy je musieli uiścić na Węgrzech oraz w Czechach lub na Słowacji, w zależności od tego czy jedziemy ze wschodniej czy zachodniej Polski. W przypadku wyjazdu z Kielc lub Krakowa przejeżdżamy przez Słowację, gdzie koszt najkrótszej 10-dniowej winiety to 10 euro (około 44 zł). Winietę można kupić na granicy lub na stronie operatora (dostępnej także w języku polskim), więcej informacji na temat wizyty na Słowacji samochodem można przeczytać w tym artykule.. Przejeżdżający przez Czechy będą musieli nabyć natomiast winietę za 310 CZK (około 46 zł).

Winietę na Węgrzech nabyć można przy granicy w specjalnych automatach, koszt najkrótszej 10 dniowej winiety to  2 975 forintów (około 42 zł). Oczywiście można objechać płatne drogi, ale nie jest to łatwe, bo siatka tych dróg często się aktualizuje, a operatorów odpowiedzialnych za pobieranie opłat raczej nie interesuje dobre poinformowanie turystów o bezpłatnych drogach. Koszt opłat drogowych to więc dodatkowo około 88 zł na samochód, czyli 22 zł na osobę w dwie strony.

Koszt przejazdu do Budapesztu w cztery osoby samochodem spalającym 7 litrów paliwa na 100 km wyniesie więc około 97 zł (w przypadku wyjazdu z Kielc), 77 zł (w przypadku wyjazdu z Krakowa), 117 zł (w przypadku wyjazdu z Warszawy) lub 132 zł (kiedy jedziemy z Poznania) za osobę w dwie strony.

Autobus

Jeśli nie mamy możliwości wyjazdu samochodem lub chcemy podróżować w mniej niż 4 osoby, z alternatywą przychodzą nam przewoźnicy autobusowi. PolskiBus realizuje połączenie Warszawa-Radom-Kielce-Kraków-Budapeszt, LuxExpress natomiast połączenie Warszawa-Kraków-Budapeszt.

Kelenföld PolskiBus

PolskiBus zatrzymujący się obok dworca Kelenföld podczas wschodu słońca w Budapeszcie.

PolskiBus ma zazwyczaj nieco niższe ceny oraz według mnie lepiej rozplanowane połączenia (można wyjechać w piątek wieczorem i dojechać do Budapesztu na 6 rano w sobotę). Koszt biletu z Kielc do Budapesztu na najbliższy weekend to 130 zł (przyjazd do Budapesztu w sobotę na 6 rano, wyjazd z Budapesztu w niedzielę o 23:40 oraz powrót do Kielc w poniedziałek około godziny 9). Jeśli bilety rezerwujemy odpowiednio wcześniej, to ich ceny mogą być sporo niższe (bilety można spokojnie dostać w cenie 40 zł w jedną stronę jeszcze długo po otwarciu nowej sprzedaży, a część osób która będzie miała szczęście i trafi na otwarcie nowej transzy sprzedaży może nabyć je nawet za 2 zł).

Nocleg w Budapeszcie

Budapeszt ma bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Znajdziemy tutaj zarówno renomowane hotele, w których noc kosztuje więcej niż cała nasza miesięczna podroż na Gibraltar oraz niedrogie hostele w cenie około 30 zł za noc. Będąc w stolicy Węgier korzystaliśmy ze znajdującego się w centrum Colors Budapest Hostel (ceny około 40 zł za noc) i śmiało możemy go polecić wszystkim szukającym hostelu. Ceny znajdujących się w centrum apartamentów przeznaczonych dla 4 lub więcej osób w weekend kształtują się w okolicach 150-200 zł za noc, co daje około 40-50 zł za osobę. Cena hoteli jest nieco wyższa, ale dwuosobowe pokoje w sensownej lokalizacji znaleźć można już od 60-80 zł za osobę. Ja z racji, że nie jestem raczej miłośnikiem hoteli, jeśli podróżowałbym z większą grupą zdecydowanie wybrałbym apartament.

Jedzenie w Budapeszcie

Centralna Hala Targowa w nocy

Centralna Hala Targowa wygląda niezwykle ciekawie zarówno w dzień jak i w nocy. Można tutaj w godzinach jej otwarcia nabyć dużo tradycyjnych węgierskich produktów, takich jak salami czy papryka pod różnymi postaciami.

Ile kosztuje Węgierska papryka

Paprykę w Budapeszcie jak i na całych Węgrzech można kupić pod wieloma różnymi postaciami.

Ceny jedzenia na Węgrzech są nieco wyższe niż w Polsce (więcej można na ich temat poczytać w artykule Ceny na Węgrzech). Przygotowując sobie kanapki na drogę oraz robiąc zakupy spożywcze w marketach lub sklepach możemy jednak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Lokalne jedzenie w centrum jest dosyć drogie (zupa gulaszowa za 25 zł, drugie danie za 40-60 zł), więc jeśli chcemy go próbować to lepiej robić to poza centrum lub poza stolicą. Oczywiście jeśli chcemy możemy też zdecydować się na wizytę w restauracjach z gwiazdkami Michelin (bo i takie w Budapeszcie są), ale  trzeba liczyć się z tym, że będziemy musieli za to odpowiednio zapłacić.

Jeśli nie mamy jakichś specjalnych wymagań to koszt jedzenia można zamknąć w 30 zł dziennie, wliczając w to napoje i jeden ciepły posiłek.

Atrakcje w Budapeszcie

Większość atrakcji Budapesztu dostępna jest bezpłatnie i nie trzeba kupować kosztownych biletów, aby móc cieszyć się tym miastem. Podczas naszego pierwszego pobytu w Budapeszcie wydaliśmy pieniądze jedynie na przejazd historyczną żółtą linią metra (5 zł, więcej o komunikacji miejskiej w Budapeszcie). Będąc w Budapeszcie drugim razem skusiłem się na rejs po Dunaju (koszt około 40 zł) i jeśli zasobność waszego portfela na to pozwala to zdecydowanie polecam.

Kościół św. Mateusza w Budapeszcie nocą

Kościół św. Macieja w nocy wygląda pięknie.

Promenada Dunaj

W Budapeszcie znajdziemy wiele ciekawych rzeźb, a wśród nich między innymi dziewczynę z psem.

Pozostałe atrakcje, takie jak oglądanie z zewnątrz Parlamentu, wejście na Wzgórze Zamkowe czy Baszty Rybackie, odwiedzenie Centralnej Hali Targowej, wizyta na Placu Bohaterów czy przejście promenadą Dunaju lub aleją Andrássy są bezpłatne. W Budapeszcie organizowane są też darmowe walking tours – wycieczki piesze z przewodnikami w języku angielskim. Warto również zajrzeć do artykułu z 10 miejscami, które trzeba odwiedzić w Budapeszcie.

Podsumowanie

Jeśli zdecydujemy się na weekendowy wypad do Budapesztu samochodem razem z rodziną lub znajomymi (razem 4 osoby) to koszt takiej wycieczki może zacząć się już nawet od  240 zł.

Na koszt wycieczki samochodem składają się:

  • paliwo i opłaty drogowe 95 zł (wyjazd z Kielc)
  • dwa noclegi w apartamencie 80 zł
  • koszt jedzenia 70 zł

Jeśli zdecydujemy się na podróż autobusem (jazda przez noc z piątku na sobotę oraz z niedzieli na poniedziałek) to wszystkie koszty podróży możemy zamknąć spokojnie w kwocie 230 zł. Oczywiście, jeśli nie mieszkamy przy trasie należy doliczyć też koszty dojazdu do miejsca gdzie będziemy wsiadać i wysiadać.

Na koszt wycieczki autobusem składają się:

  • bilety w obie strony 130 zł (wyjazd z Kielc)
  • jeden nocleg w hostelu 30 zł
  • koszt jedzenia 70 zł

To właśnie autobusem byliśmy wspólnie z Karolem w Budapeszcie. My wybraliśmy pobyt jednodniowy (tak jak wyżej, tylko bez noclegu, powrót tego samego dnia co przyjazd). Taka opcja też oczywiście wchodzi w grę, ale jest opłacalna jedynie w przypadku, kiedy uda wam się upolować bardzo tanie bilety (tak jak nam, po 4 zł/osobę w jedną stronę). Wszystkich wybierających się do Budapesztu zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami na temat tego miasta, a w szczególności z artykułem Budapeszt – informacje dla odwiedzających).

Komentarze

Komentarzy