Samochodem na Słowację – co warto wiedzieć?

samochodem na SłowacjęPolacy częściej przez Słowację przejeżdżają, niż do niej jeżdżą. Nasz najmniejszy sąsiad jest jednak popularnym celem narciarskich wypadów oraz jednym z najważniejszych krajów tranzytowych dla polskich turystów wybierających się na południe, szczególnie dla tych mieszkających we wschodniej części kraju. Chcąc udać się samochodem np. na weekend do Budapesztu czy odwiedzić kraje bałkańskie bardzo często należy w pierwszym etapie podróży przejechać przez Słowację. Co więc warto wiedzieć? Jakie są wymagane dokumenty i ile można przewieźć przez granicę? O tym w dzisiejszym artykule.

Dokumenty

Z racji, że Słowacja znajduje się w strefie Schengen poruszanie się po tym kraju samochodem nie wymaga dodatkowych dokumentów niż w Polsce. Na Słowacji nie jest też prawnie określona konieczność posiadania upoważnienia do kierowania pojazdem jeśli nie jesteśmy jego właścicielem. Wymagane dokumenty to:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy dla kierującego pojazdem,
  • ubezpieczenie OC.

Mimo iż nie jest to prawnie wymaganie, wybierając się na Słowację pożyczonym samochodem warto pomyśleć o sporządzeniu pełnomocnictwa choćby na zwykłej kartce papieru. Więcej na ten temat, możecie przeczytać w artykule Pożyczonym samochodem za granicę – krok po kroku.

Winiety na Słowacji – opłaty drogowe w 2019

Słowacja mapa płatnych dróg

Mapa płatnych dróg na Słowacji (stan na 31 grudnia 2017), źródło ndsas.sk

Od pewnego czasu na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat, wybierając się samochodem na Słowację musimy pamiętać, że autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Jeśli więc mamy zamiar poruszać się płatnymi drogami musimy wcześniej dokonać stosownej wykupując winietę. Gdzie można to zrobić, jakie są kategorie samochodów i ceny przeczytasz w artykule Winiety Słowacja – poradnik.

Co można przewieźć przez granicę ze Słowacją?

Sprawy dotyczące przewozu różnego rodzaju towarów bardzo uprościły się wraz z wejściem obu krajów do Strefy Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jadąc samochodem na Słowację oraz wracając do Polski można wwieź do drugiego kraju tyle towarów ile tylko chcemy, pod warunkiem że będą to towary przeznaczone na własny użytek (nie mogą być przeznaczone na sprzedaż). Istnieją pewne limity, poniżej których nie musimy udowadniać, że towary są na nasz użytek. Jeśli zmieścimy się w tych limitach, nie mam również obowiązku płacić akcyzy w państwie do którego wjeżdżamy. Limity o których wcześniej mowa są następujące:

Alkohol:

  • 10 litrów wyrobów spirytusowych (w tym wódki)
  • 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22% (np.  sherry, porto)
  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
  • 110 litrów piwa

Wyroby tytoniowe:

  • 800 sztuk papierosów
  • 400 cygaretek
  • 200 cygar
  • 1 kg tytoniu

Podsumowanie

Podróż samochodem na Słowację nie powinna raczej sprawić większych problemów nawet tym mniej doświadczonym kierowcom, którzy nie podróżowali jeszcze za granicę. Znaki na Słowacji są bardzo podobne do naszych, przepisy celne proste i zrozumiałe oraz nie potrzeba żadnych specjalnych dokumentów (z wyjątkiem pozwolenia na prowadzenie samochodu, jeśli nie ma w nim właściciela). Podróżując samochodem po Słowacji należy pamiętać o zakupie winietki, przestrzeganiu przepisów oraz uważać na drogi, które często są w złym stanie.

Komentarze

Komentarzy