Wilno – informacje dla odwiedzających

wilno informacje dla odwiedzajacychStolica Litwy należy do miast chętnie odwiedzanych przez Polaków. Nie jest co prawda tak popularna jak Budapeszt czy Praga, nadal jednak ma dużo do zaoferowania dla odwiedzających. Wilno polecamy szczególnie miłośnikom historii, architektury oraz osobom lubiącym odkrywać polskie dziedzictwo i spuściznę narodową. Ze względu na to, że stolica Litwy znajduje się blisko granicy z Polską, może być świetnym miejscem zarówno na weekend, jak i dłuższy, kilkudniowy pobyt.

Pierwszy raz mieliśmy okazję poznać Wilno podczas drugiego dnia naszej wyprawy na Koło Podbiegunowe. Od tego czasu odwiedziliśmy Wilno i okolice jeszcze dwukrotnie, spędzając w nim w sumie ponad 3 tygodnie. Nasza pierwsza wizyta nie była zbyt dokładnie przygotowana, przez co ominęliśmy kilka bardzo interesujących miejsc. Gdybyśmy dziś mieli wybrać się do Wilna pierwszy raz, to z pewnością wizytę w mieście przygotowalibyśmy trochę inaczej. Aby uchronić was przed popełnieniem naszych błędów postanowiliśmy przygotować ten artykuł oraz serię wpisów o Wilnie ułatwiających zwiedzanie.

Katedra Wilno

Katedra to jeden z najważniejszych zabytków Wilna. Obok niej znajduje się mierząca ponad 50 metrów dzwonnica.

Jak dojechać do Wilna

Do Wilna dostać można się na kilka sposobów. Każdy sposób ma swoje wady i zalety, a także zależy od tego, w jakiej części kraju mieszkacie.

  • Samolot – do stolicy Litwy można polecieć bezpośrednio tylko z Warszawy na pokładzie samolotów polskich linii lotniczych LOT. Ceny biletów zaczynają się zazwyczaj od około 220 zł w jedną stronę, więc jest to kwota dość duża jak na tak krótki dystans. Oczywiście czasem trafiają się promocje i warto je monitorować . Samoloty LOTu startują na lotnisku Chopina, w Wilnie zaś lądują w jedynym porcie lotniczym miasta, który oddalony jest o 7 kilometrów od historycznego centrum. Z lotniska w Wilnie można dotrzeć za pomocą komunikacji miejskiej do centrum. Lotnisko w Wilnie obsługuje również tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair. Jest więc szansa, że w przyszłości uruchomi on może połączenia do Polski. W takim przypadku podróż samolotem stanie się na pewno dużo bardziej opłacalna (bilety Ryanair na trasie Wilno – Londyn można bez większego trudu kupić za 100 zł).
  • Samochód – to dobra opcja dla osób mieszkających w północnej i wschodniej części Polski. My osobiście byliśmy własnym samochodem w Wilnie dwukrotnie. Długość trasy Kielce – Wilno to 650 km, co przy obecnych cenach paliwa powoduje, że koszt samochodowej wycieczki do Wilna w przypadku wyjazdu z Kielc można zamknąć w około 400 zł w dwie strony. Oczywiście im bliżej Wilna mieszkacie tym taniej. Drogi na Litwie są w dobrym stanie, jest całkiem sporo autostrad, a poruszanie się nimi jest bezpłatne. Jadąc na Litwę wystarczy nam polskie prawo jazdy i oc. Jeśli zamierzasz wybrać się do Wilna samochodem koniecznie zapoznaj się z artykułami samochodem na Litwę oraz Parking w Wilnie.
  • Przewoźnicy autobusowi LuxExpress, PolskiBus i inni – podróż autobusem trwa od kilku do kilkunastu godzin (w przypadku trasy Warszawa – Wilno to 8 godzin) i często odbywa się w nocy. Autobusy obu dużych przewoźników zatrzymują się w dobrze skomunikowanych z centrum miejscach, a koszt podróży to w zależności od miejsca startu zazwyczaj około 80-100 zł w przypadku rezerwacji przed samym wyjazdem. Jeśli zdecydujemy się zarezerwować bilety trochę wcześniej to możemy kupić je za 50-60 zł (w przypadku wyjazdu z Krakowa lub Warszawy) lub jeszcze taniej w przypadku trafienia na jedną z licznych organizowanych przez przewoźników promocji. Zarówno PolskiBus jak i LuxExpress zatrzymują się w Wilnie na Dworcu Autobusowym na ulicy Sodų. Z dworca można dojechać do centrum komunikacją miejską lub przejść pieszo (dworzec znajduje się 800 m od Ostrej Bramy i 1,3 km od ulicy Zamkowej Pilies)

Co zobaczyć w Wilnie?

ulica zamkowa wilno

Ulica Zamkowa (Pilies) to według nas jedna z najciekawszych wileńskich uliczek.

Wilno było dawniej jednym z najważniejszych polskich miast, to właśnie z tym miastem związani byli silnie dwaj najważniejsi narodowi wieszcze – Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz. To z tym miastem mocno związany był Józef Piłsudski, który mieszkał całkiem niedaleko, będącej celem pielgrzymek wielu Polaków, Kaplicy na Ostrej Bramie. Serce Piłsudskiego zostało zresztą pochowane na wileńskim Cmentarzu na Rossie – jednej z najważniejszych i najstarszych polskich nekropolii. Przed wizytą w Wilnie warto zapoznać się z naszą listą 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w tym mieście, gdzie zamieściliśmy takie punkty jak przepiękna ulica Zamkowa, Wzgórze Giedymina czy zaskakujący i niesamowity Kościół Św. Piotra i Pawła.

Oprócz kościołów i klasycznych zabytków będąc w Wilnie bez wątpienia trzeba wstąpić do jednej z wielu galerii-sklepów z bursztynami i odwiedzić Zarzecze – dzielnicę, która dwie dekady temu ogłosiła niepodległość jako Republika Zarzecza i jest obecnie przyczółkiem artystów i kultury alternatywnej. Warto również wybrać się do miejsc opisanych przez nas w artykule 5 nietypowych miejsc, które warto zobaczyć w Wilnie. Jeśli zatrzymaliśmy się w Wilnie na dłużej warto również wyskoczyć poza miasto, niedaleko Wilna znajdują się godne odwiedzenia stanowisko archeologiczne w Kierniowie, które opisaliśmy w naszej relacji z wyprawy na Koło Podbiegunowe oraz Zamek w Trokach, będący w przeszłości stolicą Litwy.

Trasy zwiedzania Wilna

Aby ułatwić wam zwiedzanie przygotowaliśmy trzy trasy, gdzie przedstawiliśmy zdjęcia oraz opisaliśmy odwiedzane miejsca. Zwiedzanie wszystkich tras możliwe jest pieszo, nie będziemy musieli więc korzystać z komunikacji publicznej, czy innych środków transportu (które mogą jednak ułatwić i przyspieszyć dotarcie do niektórych bardziej oddalonych obiektów). Większość atrakcji przedstawionych w trasach zwiedzania jest w całości lub częściowo bezpłatna, więc nawet jeśli mamy ograniczony budżet nie musimy się przejmować.

pomnik mickiewicza wilno

Jak poruszać się po Wilnie

Bardzo dużo miejsc wartych odwiedzenia znajduje się w centrum Wilna i poruszanie się między nimi nie będzie wymagać korzystania z komunikacji miejskiej. Są jednak takie punkty, które warto odwiedzić, a są nieco oddalone od centrum. W takiej sytuacji warto skorzystać z komunikacji miejskiej, która pomoże przedostać się nam z jednej części miasta do drugiej. W Wilnie nie ma metra, ale dość sprawnie poruszać można się autobusami i trolejbusami.

Bilet tradycyjny w Wilnie kosztuje 1 euro, warto jednak rozważyć zakup karty, która pozwoli nam na zakup tańszych biletów elektronicznych oraz korzystać ze zniżek (ulgi dla osób starszych i studentów).  Więcej o transporcie publicznym oraz cenach biletów i ulgach przeczytać można w artykule Komunikacja miejska w Wilnie.

Czy w Wilnie jest drogo? Co kupić w Wilnie?

ser jabłkowy

Ser jabłkowy to jeden z litewskich specjałów, który warto spróbować podczas wycieczki do Wilna.

Ceny jedzenia i produktów spożywczych na Litwie od pewnego czasu są nieco wyższe niż w Polsce, więcej na ten temat napisaliśmy w artykule Ceny na Litwie, gdzie przedstawiliśmy ceny kilkudziesięciu produktów. Podczas naszych wizyt w Wilnie zakupy robimy najczęściej w sieciach sklepów Maxima lub IKI (nieco droższy od Maximy).

Wybierając się na wycieczkę do Wilna lub innego litewskiego miasta warto zapoznać się z listą produktów, które warto kupić i spróbować na Litwie. Wśród nich znajdziemy między innymi ser jabłkowy, ser Dziugas czy wodę mineralną Vytautas.

Nocleg w Wilnie

Ceny noclegów w Wilnie nie należą do najwyższych. My wszystkie noclegi rezerwujemy przez booking, gdzie najtańsze hostele w centrum można znaleźć już od 30-40 zł. Podczas naszego wyjazdu korzystaliśmy z bardzo dobrego hostelu na ulicy Zamkowej, w którym za noc płaciliśmy około 35 zł. Niestety nie możemy wam go polecić, bo niedawno skończył swoją działalność. Pokoje dwuosobowe to koszt od 100 zł za pokój. Jeśli wybieramy się do Wilna w celach turystycznych polecamy wybierać wśród hoteli znajdujących się w centrum, w dzielnicach Stare Miasto lub Nowe Miasto.

Komentarze

Komentarzy