Winiety Słowacja 2021 – poradnik
winiety Słowacja

Winiety na Słowacji są potrzebne, aby poruszać się autostradami i większością dróg szybkiego ruchu. Od pewnego czasu na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat – kupując winietę dostajemy jedynie potwierdzenie, że tego dokonaliśmy, a numer rejestracyjny naszego samochodu wprowadzany jest do bazy operatora. Nie musimy naklejać na szybę żadnych naklejek. Jest to bardzo wygodny system. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie dokładnie winiety są wymagane, ile kosztują winiety na Słowacji oraz gdzie je kupić.

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów koniecznie zajrzyj też do artykułu Samochodem na Słowację – co warto wiedzieć, gdzie zawarliśmy wszystkie najważniejsze wiadomości dla kierowców oraz informacje o przepisach celnych.

Czy winiety na Słowacji są obowiązkowe?

Winiety na Słowacji nie są obowiązkowe. Potrzebne są jednak, aby poruszać się niektórymi drogami szybkiego ruchu oraz nielicznymi autostradami. Łącznie na Słowacji znajduje się 633 km płatnych dróg. Na poniższej mapie zaznaczone zostały odcinki dróg, gdzie wymagana jest winieta.

Słowacja mapa płatnych dróg
Mapa płatnych dróg na Słowacji (stan na 21 stycznia 2021), źródło ndsas.sk

Czy wykupić winietę na Słowacji?

Nie zawsze jadąc na Słowację warto wykupić winietę. Jeśli wybieramy się w góry, jest duża szansa, że będziemy poruszać się tylko drogami bezpłatnymi (wybierając się np. w Wysokie Tatry).

Jeśli chcemy przejechać przez Słowację z północy na południe, też w niektórych przypadkach można zrobić to łatwo drogami bezpłatnymi (jadąc np. od Krakowa na Węgry można przejechać przez Poprad do Rożniawy oszczędzając tym samym 30 kilometrów oraz konieczność poruszania się płatnymi drogami).

Jeśli zamierzacie poruszać się głównie pomiędzy największymi słowackimi miastami lub jechać przez Bratysławę to poruszanie się drogami bezpłatnymi będzie bardzo powolne i uciążliwe. W takim wypadku polecamy wam wykupić winietę, przez co oszczędzicie zarówno czas, jak i nerwy.

Przed wyjazdem warto prześledzić trasę i zastanowić się jaka opcja będzie dla nas najlepsza. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że drogi płatne zazwyczaj są lepszej jakości, ze względu na swój charakter (drogi szybkiego ruchu lub autostrady) mają też wyższe ograniczenia prędkości niż drogi bezpłatne. Drogi bezpłatne często są również bardziej górskie.

Jakie są rodzaje winiet na Słowacji?

Na Słowacji występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony. Jeśli samochód osobowy ciągnie przyczepę to również nie potrzebuje winiety, o ile DMC całego zestawu nie przekracza 3,5 tony. Motocykliści na Słowacji nadal nie muszą płacić za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu, zwolnieni są więc z konieczności posiadania winiety.

rodzaje winiet na Słowacji
Rodzaje winiet na Słowacji w roku 2021.

Na Słowacji wyróżniamy cztery rodzaje winiet:

  • 10-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 10 kolejnych dni kalendarzowych. Jeśli zakupimy winietę 5 kwietnia będzie ona ważna do 14 kwietnia do godziny 23:59.
  • 30-dniową, ważną od dnia zakupu winiety przez kolejne 30 dni. Jeśli zakupimy winietę 5 kwietnia będzie ona ważna do 4 maja do godziny 23:59
  • roczną, ważną od dnia zakupu (najwcześniej od 1 stycznia) do 31 stycznia kolejnego roku. Winieta roczna 2020 jest zatem ważna do 31 stycznia 2021 roku, a winieta roczna 2021 do 31 stycznia 2022 roku.
  • 365 dniową, ważną od dnia zakupu przez kolejne 365 dni. Kupiona 12 marca 2021 roku winieta będzie ważna więc do 11 marca 2022 roku.

Ile kosztują winiety na Słowacji?

W 2021 nie było podwyżek opłat w stosunku do poprzedniego roku. Ceny winiet na Słowacji podawane są w euro, czyli oficjalnej walucie kraju. Ceny te są oficjalnie obowiązującymi na terenie Słowacji.

Ceny winiet na Słowacji:

  • winieta 10 dniowa kosztuje 10 euro (około 42 zł).
  • winieta 30 dniowa kosztuje 14 euro (około 58,80 zł).
  • winieta roczna kosztuje kosztuje 50 euro (około 210 zł).
  • winieta 365 dniowa kosztuje kosztuje 50 euro (około 210 zł).

Jeśli jedziemy z przyczepą i nasz zestaw przekracza wagę 3,5 tony, musimy zakupić dodatkową winietę na przyczepę, której koszt jest taki sam jak winiety na samochód (10-dniowa kosztuje więc 10 euro, 30-dniowa 14 euro, a roczna 50 euro).

Gdzie kupić winietę na Słowacji?

Winietę można zakupić w jednym z wielu punktów (zazwyczaj są to stacje benzynowe) w okolicach płatnych dróg lub bezpośrednio na stronie słowackiego operatora w języku polskim. Na stronie tej możemy również sprawdzić ważność wykupionej przez nas wcześniej winiety, wystarczy podać numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji.

Możliwość zakupu przez Internet jest bardzo wygodna, serwis jest przejrzysty i dość intuicyjny, a ogromnym jego atutem jest dostępność w kilku językach, wśród których znajduje się język polski.

jak kupić winietę na Słowacji
Okno zakupu winiety rocznej na stronie operatora Słowackich dróg – eznamka.
Podczas płatności za granicą świetnie sprawdza się Revolut. Czytelnicy naszego bloga mogą zamówić ją za darmo tutaj:
Revolut

Komentarze

Komentarzy