Wyspa Pag jest piątą co do wielkości oraz pierwszą pod względem długości linii brzegowej wyspą Chorwacji. Położona 30 kilometrów na północ od Zadaru, wyspa uznawana jest za początek Dalmacji – historycznej krainy obejmującej pas lądu rozciągający się na długości 400 kilometrów wraz z około tysiącem przybrzeżnych wysp. Słynącą z księżycowego krajobrazu wyspę pierwszy raz odwiedziliśmy w 2019 roku i urzekła nas tak bardzo, że wracaliśmy na nią jeszcze w 2020 oraz 2022 roku, za każdym razem zatrzymując się na kempingu Camping Village Simuni, który jest tematem tego właśnie artykułu.
Camping Village Simuni – wstęp
Camping Village Simuni znajduje się 12 km od miejscowości Pag oraz około 1,5 km od wioski Simuni, mniej więcej w połowie wyspy. Cały teren jest oczywiście ogrodzony, ale dzięki temu, że nie jest położony w sąsiedztwie publicznych plaż, bezpiecznie oraz spokojnie jest nie tylko na samym campingu, ale również na plażach, gdzie turystom nie przeszkadzają osoby z zewnątrz spacerujące po wybrzeżu i sprzedające różne rzeczy, jak to ma miejsce czasem np. we Włoszech.
Krótki film promocyjny campingu:Camping Village Simuni jest dość duży, bo mieści się na nim ponad 1000 różnych stanowisk. Są to wyznaczone parcele dla kamperów i przyczep, miejsca na namioty, bungalowy oraz mobile home’y należące do różnych operatorów. Kemping mimo swoich rozmiarów nie wydaje się aż tak duży, nam wydawał się wręcz bardziej kameralny, niż niektóre odwiedzone przez nas campingi mające nawet połowę mniej stanowisk. Wszystko to za sprawą ukształtowania terenu oraz sporej różnorodności jeśli chodzi o roślinność oraz same domki, których na campingu jest dziesiątki rodzajów. Przez ukształtowanie terenu, różne uliczki oraz punkty orientacyjne raczej trudno się na nim zgubić, a on sam stwarza wrażenie całkiem sporej wioski.
Camping Village Simuni – plaże
Na campingu znajduje się kilka kamienistych plaż. Kamienie nie są bardzo ostre, ale warto zabrać ze sobą buty do pływania. Na wszystkich plażach znajdują się bezpłatne leżaki oraz parasole. W maju oraz w czerwcu (do rozpoczęcia wakacji szkolnych), raczej nie ma problemu ze znalezieniem leżaka czy parasola w zasadzie o każdej porze dnia. Od końcówki czerwca do sierpnia warto na plażę wybrać się wcześniej, bo gdy na campingu jest dużo ludzi, a my trochę zaśpimy, może okazać się, że leżaka czy parasola dla nas zabraknie.
Kamieniste plaże przez pierwsze metry mają dość łagodne zejścia do wody, aż do głębokości ok. 1,8 m. Później woda robi się dość szybko głęboka, ale ze względu na wysokie zasolenie i właściwie brak fal (wyspa jest osłonięta inną wyspą) jest bezpiecznie nawet dla osób, które nie potrafią pływać. Jeśli nie czujesz się pewnie w pływaniu i lubisz czuć pod nogami grunt, to możesz bezpiecznie pływać sobie w okolicach brzegu.
Woda wokół wyspy, tak jak i w całej Dalmacji, jest mocno zasolona, a co za tym idzie również bardzo czysta i przejrzysta. Na campingu przy brzegu pływają rybki – zwykle białe lub szare, ale podczas swojego pobytu z pewnością wypatrzycie też czerwone, żółte i niebieskie. To właśnie na campingu próbowaliśmy pierwszy raz snorkellingu, czyli nurkowania przy użyciu maski, która pozwala mieć cały czas głowę i oczy pod wodą, doprowadzając powietrze za pomocą specjalnej rurki. Dość niespodziewanie podczas pobytu na campingu zrealizowaliśmy również jedno z naszych 100 podróżniczych marzeń, tj. zobaczyliśmy dzikiego delfina! Co prawda był dość daleko od plaży, a wszystko działo się na tyle szybko, że nie udało nam się uchwycić tego na zdjęciu, ale nasze zaskoczenie i radość była ogromna!
Wokół wyspy nie pływa wiele motorówek, a silnikowe pojazdy mają wyznaczony zakaz zbliżania się do plaży, dzięki czemu nie będziemy słyszeć silników, a nawet kilkadziesiąt metrów od niej będziemy mogli spokojnie pływać sobie kajakiem czy deską SUP, bez konieczności zwracania uwagi na motorowych użytkowników morza.
W wodzie przy plażach znajduje się kilka platform, z których można skakać do wody. W jednej części campingu są też wodne dmuchane atrakcje przeznaczone głównie dla dzieci, z których można zjeżdżać czy po nich skakać.
Na wszystkich plażach, oprócz dwóch wydzielonych fragmentów, jest zakaz wprowadzania psów. Jeśli na camping przyjechaliście ze swoim pupilem, to będziecie musieli wybrać się na wydzielone, odgrodzone od pozostałych plaż strefy, dzięki czemu wasz zwierzak nie będzie przeszkadzał w kąpieli innym oraz nikt nie będzie przeszkadzał jemu.
Domki, parcele i bungalowy na Campingu
Podczas wszystkich naszych pobytów korzystaliśmy z domków Eurocampu. W każdym roku byliśmy w innym domku, ale zawsze był to domek typu Azure Plus AC. Oprócz tego, na tym campingu Eurocamp posiada również inne standardy mobilehome’ów. Wszystkie domki Eurocampu zlokalizowane są we wschodniej części campingu, obok siebie. Od domków do najbliższej plaży pieszo jest około 150-200 metrów. Ze względu na ukształtowanie terenu, ze wszystkich domków, z których korzystaliśmy widać było morze. Na tym campingu samochód można zostawić bezpośrednio przy domku, niektóre z nich ze względu na ukształtowanie terenu, mają jednak wyznaczone parkingi kilkanaście metrów dalej.
W każdym roku byliśmy w domkach inną liczbą osób – w 2019 we dwójkę, w 2021 w czwórkę, a rok później w szóstkę. Podczas ostatniego pobytu nie odczuwaliśmy żadnych niedogodności w związku z liczbą osób, bo nawet dla 6 dorosłych taki domek jest bardzo komfortowy. To nie był zresztą nasz pierwszy raz w tyle osób w takim właśnie mobile home’ie. W klimatyzowanym domku są trzy sypialnie (łóżko podwójne, dwa łóżka pojedyncze i jedno łóżko piętrowe), łazienka połączona z WC oraz salon połączony z kuchnią. Łóżko w salonie rozkłada się tak, że maksymalna pojemność domku to 8 osób, wtedy jednak może być trochę ciasno.
Kuchnia nie należy do największych, ale jak na warunki campingowe jest super i jest bardzo dobrze wyposażona (ekspres do kawy, piekarnik, mikrofalówka oraz lodówka z zamrażarką). My dawaliśmy radę przygotowywać posiłki dla 6 osób. W kuchni jest cały sprzęt potrzebny do gotowania czy pieczenia oraz zastawa wystarczająca dla 6 osób. Zabierzcie jednak ze sobą kostki lub tabletki do zmywarki. Jeśli lubicie zimne napoje, to warto wziąć ze sobą również dodatkowe silikonowe wielorazowe foremki na lód – w zamrażarce jest tylko jedna plastikowa foremka.
Podczas naszych campingowych wyjazdów staram się gotować w taki sposób, aby nie tracić na to zbyt dużo czasu, dlatego niemal codziennie do przygotowania posiłków wykorzystywałem również będącego na wyposażeniu domku (a właściwie jego podwórka) grilla. Gazowy grill oczywiście wyposażony jest w butlę, która zawiera się w cenie. Więcej o wyposażeniu domków Eurocampu na tym konkretnym campingu możecie przeczytać tutaj.
Sklepy na campingu i w okolicach
Na campingu znajduje się market, w którym można kupić pieczywo czy większość potrzebnych zakupów spożywczych. Oprócz tego jest też kilka mniejszych sklepów, w których można kupić plażową odzież, stroje kąpielowe czy różne akcesoria wodne. Na campingu jest też sklep rybny w którym można zaopatrzyć się w świeże ryby.
Ceny w kempingowym markecie są nieco wyższe niż w normalnych marketach, ale nie ma tutaj ogromnych przebitek, jak to niekiedy ma miejsce. Jeśli jednak zależy nam na szerszym wyborze, to samochodem można wybrać się do jednego z marketów w miejscowości Pag. My właśnie tam najczęściej robiliśmy zakupy. Licząca około 12 kilometrów droga jest bardzo malownicza, po drodze znajdziemy chyba najsłynniejszy na wyspie punkt widokowy, a na pobliskich polach będziemy mogli wypatrzeć słynne paskie owce.
Restauracja i bary na campingu
Na campingu funkcjonuje kilka restauracji i barów. Większość zlokalizowana jest w okolicy plaży oraz centrum campingu. Niestety nie mieliśmy okazji korzystać z campingowych restauracji. Bary nie urzekły nas jeśli chodzi o poziom drinków, ale jest to raczej dość częste w campingowych barach. Ceny w barach i restauracjach są bardzo zróżnicowane, więc znajdziemy tu zarówno droższe rzeczy, jak i opcje bardziej budżetowe (lody można kupić już za 2-3 euro). Wieczorami oraz w określonych godzinach organizowane są specjalne promocje czy wieczory tematyczne, podczas których określone rzeczy są sporo tańsze.
Animacje i atrakcje na campingu
Podczas naszych wizyt nie korzystaliśmy zbyt aktywnie z animacji organizowanych na campingu, ponieważ ciągnęło nas do ciekawych miejsc w jego okolicach. Każdego dnia organizowane są tu jednak różne bezpłatne atrakcje dla gości. Rano na przykład odbywają się zorganizowane zajęcia jogi, a wieczorem animatorzy, głównie z myślą o dzieciach, przygotowują występy czy atrakcje takie jak np. kino plenerowe.
Dla dorosłych wieczorami organizowane są zazwyczaj dodatkowo płatne atrakcje, takie jak np. wieczór owoców morza czy tradycyjny chorwacki grill, które ze względu na preferencyjne ceny cieszą się bardzo dużą popularnością. Zazwyczaj raz w tygodniu organizowany jest również pokaz fajerwerków, który najlepiej oglądać z plaży. Camping wieczorami tętni życiem, ale większość aktywności odbywa się w jego zachodniej części. Aby dotrzeć tam z domków Eurocampu trzeba pokonać około 300-400 metrów, jednak ma to również swoje plusy – obok domków przez cały czas jest bardzo cicho i spokojnie.
Na campingu jest też dużo możliwości do uprawiania sportu – dysponuje on bezpłatnymi boiskami do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki oraz kortami tenisowymi. Na terenie całego campingu jest kilka placów zabaw rozsianych tak, aby z każdego miejsca było stosunkowo blisko do jednego z nich.
Na cambingu znajduje się tu też zewnętrzna siłownia z której można korzystać o dowolnej porze oraz wypożyczalnie sprzętu do wind-surfingu czy nurkowania.
Atrakcje wokół campingu
Wyspa Pag słynie nie tylko z księżycowego krajobrazu, pięknych plaż oraz ciepłej wody. Na wyspie wbrew pozorom jest całkiem dużo innych atrakcji. Do najważniejszych z nich należy bez wątpienia słynny paski sir, którego produkcję możemy zobaczyć w miejscowości Kolan, w serowarni Sirana Gligora oddalonej ok. 5 km od campingu. Jest tam również możliwość degustacji, którą serdecznie polecamy. Oprócz produkcji sera, podróżując przez wyspę może udać nam się wypatrzeć charakterystyczne niewielkie paskie owce oraz z pewnością zobaczymy kamienne murki będące ich zagrodami, z których słynie wyspa.
Jeśli wybierasz się na Pag koniecznie obejrz film o wyspie, który przygotowaliśmy podczas naszego ostatniego pobytu w 2022 roku:W północnej części wyspy (ok. 30 km od campingu) w okolicach miejscowości Lun, znajduje się prawdopodobnie najstarszy gaj oliwny w Europie. Niektóre z okazów, które się w nim znajdują mają podobno ponad 2000 lat. Wejście do gaju jest płatne, ale jeśli drzewa oliwne nie interesują Was na tyle, aby pokonywać ponad 3 kilometrową trasę, to za darmo możecie pooglądać te znajdujące się w okolicach parkingu.
Z campingu warto wybrać się również do miejscowości Pag, która słynie z salin służących do pozyskiwania soli z wody morskiej. Saliny bardzo dobrze widoczne są z drogi. W miejscowości Pag znajduje się też kilka innych mniejszych atrakcji.
Osoby lubiące imprezowy klimat powinny wybrać się na plażę Zrće, która nazywana jest chorwacką Ibizą (13 km od campingu), a wszyscy lubiący urokliwe miasta z historią, powinni odwiedzić Zadar. Nazywany bramą Chorwacji Zadar co prawda nie jest już na wyspie, ale licząca ok. 80 kilometrów w jedną stronę wycieczka pozwoli wam obejrzeć krajobraz wyspy oraz przejechać przez liczący ponad 300 metrów Paski Most (jeśli na wyspę dotrzecie drogą lądową, to będziecie przez niego przejeżdżać jadąc na camping). Dla osób chcących odwiedzić Zadar przygotowaliśmy artykuł z trasą zwiedzania miasta oraz osobny artykuł o parkingu w Zadarze, który przyda się wszystkim kierowcom.
Wycieczkę do Zadaru warto połączyć z wizytą w niesamowitym punkcie widokowym w Kanionie Zrmanje. Od kempingu oddalony jest on o 70 kilometrów, ale gdy połączymy wizytę tam z wyjazdem do Zadaru do przejechania będzie dodatkowo tylko 40 kilometrów (w obie strony). O punkcie widokowym również napisaliśmy osobny artykuł, który możesz przeczytać tutaj.
Podumowanie
Mamy nadzieję, że tym artykułem udało nam się odpowiedzieć na większość pytań, które mogą Wam przyjść do głowy, jeżeli zamierzacie wybrać się na Camping Village Simuni. Jeśli jednak są jeszcze jakieś kwestie, których nie poruszyliśmy, a które są dla Was interesujące, to możecie śmiało pytać nas wysyłając maila lub pisząc prywatną wiadomość na Instagramie.
Jeśli chodzi o camping oraz wyspę, to chyba najlepszym podsumowaniem będzie to, że odwiedziliśmy je już trzy razy, a mimo to na pewno chcielibyśmy jeszcze tu wrócić!
Artykuł jest wynikiem współpracy komercyjnej z operatorem domków Eurocamp.