Jarmarki Bożonarodzeniowe

Jarmarki Bożonarodzeniowe należą do najpopularniejszych zimowych atrakcji turystycznych w Europie. Na pierwszy rzut oka wszystkie wydają się do siebie nieco podobne, ich nieodłącznym elementami są światełka, choinka, rozbrzmiewające kolędy oraz lokalne przysmaki i gorące napoje rozgrzewające odwiedzających. Można na nich poczuć prawdziwą świąteczną atmosferę, są również wspaniałymi festiwalami smaku i zapachu. Im bardziej zagłębimy się w kolejne kiermasze tym więcej różnic między nimi dostrzeżemy. Szczególnie jeśli porównamy ze sobą te oddalone od siebie o kilkaset kilometrów.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze.

Miasta organizujące jarmarki świąteczne od lat walczą o palmę pierwszeństwa i o to, aby to właśnie ich targ uważany był za najlepszy w Europie. Od lat regularnie pojawiają się również przeróżne rankingi i zestawienia, w których wymieniane są najczęściej te same miasta: Praga, Wrocław, Kolonia, Florencja, Bruksela Wiedeń, Drezno, Kraków czy Bratysława.

Które jarmarki warto odwiedzić? Gdzie jest największa choinka? Który kiermasz świąteczny jest najtańszy? Który największy? Jakie są między nimi różnice? To właśnie te pytania kierowały nami kiedy postanowiliśmy stworzyć na stronie serię poświęconą Jarmarkom Bożonarodzeniowym. Docelowo chcielibyśmy tu opisać wszystkie najważniejsze jarmarki świąteczne w Europie, wiemy jednak, że jest to zadanie na kilka lat.

targ bożonarodzeniowy

Jedno ze stoisk na świątecznym targu w Wilnie.

Na pierwszy ogień postanowiliśmy więc wziąć trzy jarmarki, dwa niezwykle uznane i popularne w Pradze i Wilnie oraz organizowany dopiero od kilku lat kiermasz świąteczny we Lwowie. W kolejnym roku odwiedziliśmy kiermasz w Bratysławie, Ołomuńcu i Budapeszcie planujemy też wizytę w kolejnych miastach więc koniecznie co jakiś czas tu zaglądajcie. Rok 2018 był dla nas rekordowy odwiedziliśmy bowiem sześć kolejnych jarmarków – trzy w Niemczech oraz trzy na Słowacji. W 2019 roku udaliśmy się na jarmarki do Drezna i okolicznych miejscowości, a 2020 niestety wiązał się z tym, że chyba wszystkie jarmarki zostały odwołane. W 2021 mamy nadzieję odwiedzić kilka kolejnych jarmarków.

O odwiedzonych przez nas Jarmarkach Bożonarodzeniowych możesz przeczytać tutaj:

targ świąteczny we Lwowie

Stragany stojące podczas Jarmarku na Rynku we Lwowie.