Jarmark Bożonarodzeniowy w Wilnie

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wilnie
Jarmark Bożonarodzeniowy w Wilnie to niewielki, aczkolwiek bardzo urokliwy kiermasz. Około 50 kramów zgromadzonych jest wokół efektownej choinki ustawionej na Placu Katedralnym. Oprócz samych straganów i choinki, w Wilnie kursuje również specjalna świąteczna kolejka oraz organizowanych jest sporo wydarzeń świątecznych.  Jarmark Bożonarodzeniowy w Wilnie wybraliśmy jako kolejny po Pradze, do opisania w serii artykułów o Jarmarkach Bożonarodzeniowych.
kiermasz wilnoWilno – informacje o Jarmarku Bożonarodzeniowym w skrócie:

Kiedy: zazwyczaj koniec listopada – koniec grudnia (niektóre eventy kończą się na początku stycznia)
Gdzie: Plac Katedralny
Charakterystyczne produkty: kisiel, tradycyjne litewskie produkty: biały ser, ser jabłkowy, czarny chleb

Uwaga: najbliższy Jarmark Bożonarodzeniowy w Wilnie rozpoczyna się 30 listopada 2019, a kończy 7 stycznia 2020 rok.

Na wileński jarmark dotarliśmy 19 grudnia, niestety trafiliśmy akurat na okres bez padającego śniegu. W 2016 roku kiermasz w Wilnie rozpoczął się 26 listopada. Centrum jarmarku mieści się na Placu Katedralnym. Stragany rozmieszczone są bardzo symetrycznie tworząc „rondo” ze świątecznym drzewkiem pośrodku. Niemal wszystkie stragany zwrócone są w kierunku choinki. Dzięki takiemu ich rozmieszczeniu można je odwiedzać np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara, mając pewność, że żadnego nie przeoczymy. W szopce brak jest żywych zwierząt, co dla jednych będzie wadą, dla innych zaś zaletą. Jarmark oczywiście zdecydowanie najlepiej wygląda wieczorem, kiedy licznie zdobiące go światełka rozbłyskują w ciemności.


Stragany są bardzo różnorodne, na niemal każdym znajdziemy coś innego. Mimo iż, na jarmarku w Pradze było więcej kramów, to w wielu z nich sprzedawane były te same produkty. W Wilnie ciężko znaleźć drugi taki sam stragan. Różnią się one nie tylko asortymentem, ale również dekoracjami, które są przemyślane i nadają poszczególnym stoiskom wyjątkowości. Z ozdób choinkowych naszą największą uwagę przykuł kram z drewnianymi figurkami.

Na jarmarku oprócz tradycyjnych ozdób świątecznych można nabyć również pomysłowe prezenty. Znaleźliśmy tu między innymi ręcznie robione muchy (takie do garnituru) oraz kilka stoisk z biżuterią. Nie mogło oczywiście zabraknąć kramu z wyrobami z jednego z litewskich skarbów narodowych – bursztynu.

Bardzo ciekawie prezentowało się stoisko z ceramicznymi domkami wzorowanymi na XVIII i XIX wiek. Jak się okazało nie pełniły one jedynie funkcji ozdobnych, ale były wykorzystywane do aromaterapii. Ceny najmniejszych domków zaczynały się od 7 euro, te największe kosztowały już nawet 70 euro.

Jedzenie

W Wilnie zdziwiła nas niewielka liczba budek z jedzeniem na ciepło. W tej kategorii najpopularniejsze były zdecydowanie gofry i naleśniki oraz kisiel, gorąca czekolada i grzane wino. Ceny napojów kształtowały się zazwyczaj na poziomie 1-2 euro.

Na kiermaszu świątecznym w Wilnie nie mogło oczywiście zabraknąć tego, co najbardziej lubią dzieci – słodyczy. Stoiska sprzedające słodkości były naprawdę bardzo pomysłowe i zachęcały do zakupów. Wśród nich znaleźć można było ciepłe lody, pianki marshmallow, pierniki, wafelki, ciasteczka i wiele innych.

Według nas najciekawsze było stoisko z wyrobami czekoladowymi przypominającymi zardzewiałe narzędzia i inne metalowe przedmioty. Sprzedawana na nim czekolada posypana kakaem wyglądała naprawdę niesamowicie i czasem ciężko było uwierzyć, że to słodycze.

Bardzo dobrze prezentowały się stoiska z tradycyjnymi litewskimi wyrobami takimi jak sery, mięso, czarny chleb czy sery jabłkowe (które serami są tylko z nazwy). Zaskoczeniem były dla nas jednak niektóre ceny. Ser jabłkowy kosztował aż 27 euro za kilogram, w marketach spotykaliśmy go natomiast w cenach około 7-8 euro za kilogram.

ser jabłkowy

Ser jabłkowy wbrew nazwie nie jest serem. Jest to słodki smakołyk przygotowywany z jabłek, cynamonu i cukru.

czarny litewski chleb

Czarny litewski chleb wytwarzany jest z żytniej mąki. Ma charakterystyczny smak i zapach odróżniający go znacznie od ciemnych chlebów znanych w Polsce.

biały ser

Litewskie sery twarogowe varškės sūris sprzedawane były w różnych wariantach smakowych.

Świąteczna kolejka i inne eventy

Jedną z atrakcji, jakie urozmaicają Jarmark Bożonarodzeniowy w Wilnie jest kolejka kursująca pomiędzy Placem Katedralnym, Ratuszem i Ogrodami Bernardynów. Bilet na kolejkę kosztuje 2 euro, a zainteresowanych przejażdżką nie brakuje. Kolejka budzi również zainteresowanie przechodniów, którzy chętnie ją fotografują.

świąteczna lokomotywa wilno kolejka świąteczna

Oprócz kolejki w Wilnie organizowane są również inne wydarzenia świąteczne, takie jak koncerty, bożonarodzeniowy bieg czy świąteczny skwer designu. Na ten ostatni mieliśmy okazję zajrzeć, mieści się on na Kudirkos aikštė przy alei Gedimina 11. Prezentowane i sprzedawane są na nim ręcznie robione produkty lokalnych twórców. Część wystawców ze Skweru Desingu ma również swoje stoiska na właściwym jarmarku. O eventach można dowiedzieć się między innymi ze strony Vilnius Events (strona w języku angielskim).

Podsumowanie

Kiermasz świąteczny w Wilnie zdecydowanie ma swój klimat. Chociaż nie należy do największych, to wśród jego stoisk można znaleźć wiele nieszablonowych pomysłów na upominki pod choinkę. Duża różnorodność pomiędzy kramami sprawia, że wszystkie ogląda się z ciekawością. Bez wątpienia duże wrażenie na odwiedzających robi ogromna choinka znajdująca się w centralnej części placu. Przez połączenie lampkami ze wszystkimi kramami sprawia wrażenie jakby jednego złożonego organizmu. Świąteczny jarmark w Wilnie polecamy!

choinka wilno
świąteczne słodycze pierniczki na święta

Komentarze

Komentarzy