Jarmark Bożonarodzeniowy w Kolonii odwiedziliśmy w ramach tworzenia serii artykułów o Kiermaszach Bożonarodzeniowych. Był to trzeci odwiedzony przez nas jarmark w Niemczech i to właśnie on wywarł na nas największe wrażenie. Pisząc o Jarmarku Bożonarodzeniowym w Kolonii, mamy na myśli tak naprawdę nie jeden, a kilka niezależnych od siebie jarmarków odbywających się w strategicznych punktach miasta. W Kolonii w przedświątecznym okresie odwiedzić można między innymi Jarmark Skrzatów, Jarmark Anielski, Jarmark Portowy czy prawdopodobnie jedyny na świecie jarmark świąteczny dla osób LGBT.
Kolonia – informacje o Jarmarkach Bożonarodzeniowych w skrócie:
Kiedy: zazwyczaj koniec listopada – 23 grudnia
Gdzie: Plac przy Katedrze (Roncalliplatz), Alter Markt, Heumarkt (Jarmark Skrzatów), Am Schokoladenmuseum (Jarmark Portowy), Neumarkt (Jarmark Aniołów), Rudolfplatz (Wioska Świętego Mikołaja)
Charakterystyczne produkty: glühwein (grzane wino), ciasteczka spekulatius, eierpunsch z bitą śmietaną.
Uwaga: Jarmarki Bożonarodzeniowe w Kolonii w 2019 roku rozpoczynają się 25 listopada, a kończą 23 grudnia. Tylko jeden z jarmarków trwa do 5 stycznia 2020 roku.
Kolońskie Jarmarki Świąteczne (Kölner Weihnachtsmärkte) odwiedziliśmy 2 grudnia. Wszystkie jarmarki działały już w pełni od tygodnia. Kolonia jest miastem, gdzie odbywa się kilka niepowiązanych ze sobą jarmarków świątecznych, każdy z nich ma nieco inny charakter, inny wystrój kramów, odmienną nazwę, a nawet odmienny kubek. Na Jarmarku skrzatów znajdziemy wiele atrakcji dla dzieci, lodowisko i ogromną ilość niezwykle zdobionych kramów, na jarmarku portowym możemy zobaczyć bardziej minimalistyczne, białe kramy w stylu marynistycznym, na jarmarku anielskim poczujemy sielską i spokojną atmosferę, a na jarmarku Heavenue, osoby LGBT znajdą miejsce, gdzie będą mogły poczuć się swobodnie.
Jarmarki oddalone są od siebie o kilkaset metrów, dystans między nimi pokonać można więc z łatwością pieszo. Dla osób, które nie mogą lub nie lubią zbyt dużo chodzić, alternatywą pozostaje kolejka hop-on hop-off, która kursuje pomiędzy jarmarkami: katedralnym, skrzatów, portowym oraz anielskim. Jednodniowy, wielorazowy bilet kosztuje 10 euro dla dorosłych i 5 euro dla dzieci do 12 roku życia.
Jarmark Katedralny (Weihnachtsmarkt am Kölner Dom)
Kiedy: 25 listopada – 23 grudnia
Gdzie: Roncalliplatz
Godziny otwarcia: niedziela – środa 11:00-21:00, czwartek – piątek 11:00-22:00, soboty 10:00-22:00
Charakterystyczne produkty: korzenne ciastka spekulatius przedstawiające katedrę
Odbywający się w sąsiedztwie największego zabytku miasta, jarmark oferuje zwiedzającym około 150 kramów z rękodziełem, pamiątkami, ozdobami świątecznymi oraz jedzeniem. Szczególnie wyróżniają się pamiątki z wizerunkiem samej katedry, misternie wykonane miniatury z papieru czy sprzedawane w formie korzennych ciasteczek spekulatius. Kramy na Weihnachtsmarkt am Kölner Dom są zachowane w stonowanym, jednolitym stylu.
Na jarmarku napoje sprzedawane są w specjalnych kolekcjonerskich kubkach, ale również w dwóch rodzajach szklanek. Za naczynie trzeba zapłacić 2,5 euro. Kubek można zachować na pamiątkę lub oddać i otrzymać wpłaconą kaucję. Według mnie, kubek z tego jarmarku jest najładniejszym ze wszystkich dostępnych w Kolonii.
Centralnym punktem jarmarku jest 25-metrowa choinka, na której umieszczono 70 tysięcy lampek. Jest to największa naturalna choinka na wszystkich jarmarkach bożonarodzeniowych w Nadrenii Północnej – Westfalii. Na jarmarku katedralnym ważne miejsce zajmuje również scena, na której każdego dnia odbywają się wydarzenia kulturalne.
Jarmark Katedralny odbywa się codziennie od niedzieli do środy, otwarty jest od 11:00 do 21:00, w czwartki i piątki do 22:00, a w soboty od 10:00 do 22:00.
Jarmark Skrzatów (Heinzels Wintermärchen)
Kiedy: 25 listopada – 5 stycznia (24 i 25 grudnia przerwa, po 26 grudnia tylko część Heumarkt)
Gdzie: Alter Markt, Heumarkt
Godziny otwarcia: codziennie 11:00-22:00, po 26 grudnia codziennie 11:00-21:00
Charakterystyczne produkty: korzenne ciastka spekulatius przedstawiające skrzaty, pamiątki i ozdoby choinkowe z motywem skrzatów, mięso na szpikulcach.
Jarmark, liczący około 120 kramów, jest największy pod względem powierzchni – zajmuje aż 1800 metrów kwadratowych i mieści się w dwóch sąsiadujących ze sobą lokalizacjach. Wchodząc na niego będziemy musieli przejść przez jedną z okazałych bram, po przekroczeniu których przeniesiemy się w bajkowy świat skrzatów.
Na jarmarku już od wejścia powitają nas skrzaty, które widoczne będą na każdym ze stoisk. Kramy na Heinzels Wintermärchen są niezwykle różnorodne i bardzo bogato zdobione. Niektóre z nich wyglądają wręcz magicznie. Wszystko pięknie ze sobą współgra, a wśród karuzeli i innych atrakcji dla dzieci unosi się niesamowity zapach gorącej czekolady oraz niezwykle popularnych tu półmetrowych szaszłyków z różnych rodzajów mięsa – fleischspiesse.
Podobnie jak na innych kolońskich jarmarkach, tak i tu znajdziemy unikalny kubek, w którym podawane są gorące napoje. Kubek oczywiście nie mógłby przedstawiać niczego innego niż właśnie skrzata.
Jarmark Skrzatów odbywa się w dwóch sąsiednich lokalizacjach – na Alter Markt, gdzie mieści się większość straganów oraz na Heumarkt, gdzie znajduje się centrum sportowe z lodowiskiem i skrzacim wyciągiem narciarskim.
Jarmark Skrzatów to zdecydowanie nasz ulubiony koloński jarmark. Jeśli w Kolonii będziecie przez ograniczony czas i nie możecie wybrać się na wszystkie jarmarki, to najbardziej rekomendujemy Wam właśnie ten.
Jarmark Portowy (Hafen-Weihnachtsmarkt)
Kiedy: 25 listopada – 23 grudnia
Gdzie: Am Schokoladenmuseum
Godziny otwarcia: niedziela – czwartek 11:00-21:00, piątek – sobota 11:00-22:00
Charakterystyczne produkty: wyroby regionalne, rzemiosło, potrawy z różnych zakątków świata oparte na rybach.
Tuż przy kolońskim muzeum czekolady, możemy doświadczyć jarmarku portowego. Znajdujące się tu śnieżnobiałe kramy ze szpiczastymi dachami przywodzą na myśl żagle statków. Zresztą znajdziemy tu dwa kramy-statki, w których serwowane są grzane wino, ajerkoniak i inne gorące napoje.
Na tym jarmarku króluje sztuka i rzemiosło, nabędziemy tu wysokiej jakości towary, zarówno z Kolonii, jak i z wielu odległych zakątków świata. Kupimy tu Gin z Kolonii (Gin de Colonge), ciekawą autorską biżuterię czy minerały. Na portowym jarmarku nie mogło zabraknąć również wróżki czy pochodzącego z dalekiego wschodu nauczyciela kaligrafii.
Jarmark jest też dość różnorodny pod kątem kulinarnym, przeplatają się tu zapach tradycyjnych niemieckich wurstów, holenderskiego kibbelingu i kanapek ze śledziami, czy smakowitych pieczonych argentyńskich empanadas. Jeśli chodzi o gorące napoje, to króluje tu przede wszystkim grzane wino w różnych wariantach oraz kakao z bitą śmietaną, które podawane są w specjalnym jarmarkowym kubku (który podobnie jak w przypadku innych jarmarków można zwrócić i otrzymać zwrot 2,5 euro kaucji lub zachować go na pamiątkę).
Jarmark Aniołów (Markt der Engel auf dem Neumarkt)
Kiedy: 25 listopada – 23 grudnia
Gdzie: Neumarkt
Godziny otwarcia: niedziela – czwartek 11:00-21:00, piątek – sobota 11:00-22:00
Charakterystyczne produkty: figurki i ozdoby świąteczne z motywami anielskimi.
Jarmark Aniołów odbywający się na Neumarkt, oczarowuje dużą ilością światełek w kształcie gwiazd oraz zaprojektowanymi w rustykalnym stylu białymi kramami, które ozdobione są figurkami aniołów lub świątecznymi wieńcami.
Na jarmarku, oprócz dużej ilości aniołów, znajdziemy też dość specyficzną szopkę, scenę na której każdego dnia odbywają się koncerty oraz karuzele dla dzieci. Nie mogłoby na nim zabraknąć również specjalnego jarmarkowego kubka, który swoim wyglądem wpasowuje się idealnie w klimat panujący na jarmarku.
Wioska Świętego Mikołaja (Weihnachtsmarkt Nikolausdorf)
Kiedy: 26 listopada – 23 grudnia
Gdzie: Rudolfplatz
Godziny otwarcia: niedziela – czwartek 11:00-21:00, piątek – sobota 11:00-22:00
Świąteczny Jarmark na Rudolfplatz zachwyca przede wszystkim niezwykle rodzinną atmosferą oraz pięknymi kramami. Kiermasz znajdujący się obok 13-wiecznej bramy do miasta Hahnentorburg posiada głównie zabudowania z efektownego muru pruskiego, które nadają mu niezwykłego klimatu.
Tak jak i inne kolońskie jarmarki, tak również Weihnachtsmarkt Nikolausdorf posiada swój własny unikalny kubek, który przedstawia but Świętego Mikołaja.
Heavenue – jarmark świąteczny LGBT (Gay-Weihnachtsmarkt „Heavenue”)
Kiedy: 25 listopada – 23 grudnia
Gdzie: Mauritiuswall
Godziny otwarcia: codziennie 12:00-22:00
Nieopodal Wioski Świętego Mikołaja, znajduje się prawdopodobnie jedyny na świecie jarmark świąteczny przeznaczony dla osób LGBT. Na niewielkim deptaku, obok banku Sparkasse, znajduje się kilkanaście stoisk z jedzeniem, grzanym winem czy ozdobami świątecznymi.
Większość kramów zachowana jest w tym samym kolorowym pop-artowym stylu. Pod wieloma względami nie różni się od innych kolońskich kiermaszy, kiedy jednak uważniej przyjrzymy się niektórym kramom, zobaczymy motywy związane z ruchem LGBT takich jak tęczowe flagi, figurki syren mężczyzn, itp.
Jedzenie
Ze względu na mnogość jarmarków oraz dziesiątki kramów wyspecjalizowanych w serwowaniu świątecznych przysmaków, wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Kolonii będzie bardzo ciekawym doświadczeniem pod kątem kulinarnym oraz okazją do spróbowania nowych, nieznanych dotąd smaków.
Jarmark Skrzatów zdominowany jest przez grillowane fleischspiess – mięso nabite na półmetrową drewnianą wykałaczkę. W zależności od wybranego rodzaju mięsa, ich cena to od 6 (za wieprzowinę lub indyka) do 9,5 euro (za wołowinę).
Z mięs bardzo popularne są również bratwursty (niemiecka kiełbasa) podawane w bułce. Ich cena to zazwyczaj 3-5 euro. Znajdziemy kilka stoisk z rybami, gdzie sprzedawany jest pieczony nad ogniem łosoś czy śledzie i inne rybne kanapki oraz kibelling – holenderski smażony w cieście dorsz.
W niektórych punktach jarmarku, roznosi się niesamowity zapach świeżo wyjętego z pieca handbrota. Handbrot to coś w rodzaju nadziewanego szynką i serem chleba. Potrawa pochodzi z Drezna, a tuż po upieczeniu okraszona zostaje śmietaną i szczypiorkiem. Jeden kawałek to koszt 5 euro.
W Kolonii dość popularne są również strudle na słono oraz na słodko. Koszt jednej porcji to około 5 euro. Na słodko zdecydowanie przeważają te z nadzieniem wiśniowym oraz jabłkowym. Jabłka, a właściwie mus z jabłek są tu też chętnie jedzone z plackami ziemniaczanymi – reibekuchen mit apfelmus.
Bardzo charakterystycznym tu produktem są ciasteczka spekulatius przedstawiające katedrę (na jarmarku skrzatów również popularnym motywem są skrzaty). Spekulatius to pochodzące z Niderlandów płaskie, twarde, kruche i dość słodkie ciastka o wyraźnym korzennym aromacie, które swoim kształtem przedstawiają budowle, ludzi lub symbole. Kupimy je na większości jarmarków za około 4-8 euro za 100 gramów. Cena związana jest mocno z jakością wykonania i dbałością o szczegóły – im jest wyższa, tym wyższa również cena.
Wśród słodyczy dużym wzięciem cieszą się prażone migdały – mandeln, które sprzedawane są w cenie od 3 do 4,5 euro za 100 gramów w przeróżnych wariantach smakowych. Niezwykle popularne są też crepes – naleśniki z różnymi nadzieniami. Oprócz nich możemy spróbować tu niesamowitego nugatu z pistacjami lub innymi orzechami. Jego ceny kształtują się od 5 do 7 euro za 100 gramów. Swoim wyglądem kuszą również różnorodne fudge karamel, czyli karmelowe cukierki, podobne trochę do naszych krówek, sprzedawane po 3,5 euro za 100 gramów. Wielbiciele czekolady z pewnością zwrócą uwagę na schokofrüchte, czyli owoce w czekoladzie sprzedawane w cenie od 1,5 do 4 euro.
Napoje
W Kolonii, tak jak na większości niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych, dominuje grzane wino – gluhwein. Najpopularniejsze czerwone grzane wino, w podstawowej wersji kosztuje 3-3,5 euro za 200 ml. Grzane wino sprzedawane jest w wielu różnych wariantach, z dodatkiem likierów i innych składników. Oprócz wina czerwonego, na niektórych straganach dostępne są też wina białe oraz apfelgluhwein – wina jabłkowe.
Drugim popularnym napojem jest eierpunsch, czyli jajeczny likier podawany z bitą śmietaną. Jego cena to od 4 do 5 euro za porcję.
Wśród napojów bezalkoholowych, najpopularniejsze jest kakao z bitą śmietaną, sprzedawane zazwyczaj w cenie 3 euro oraz bezalkoholowy poncz – kinderpunsch.
Wszystkie z odwiedzony przez nas jarmarków miały swój unikatowy kubek, którego cena wynosiła od 2,5 do 3 euro. Kubek można zachować na pamiątkę lub oddać w dowolnym kramie sprzedającym gorące napoje (na danym jarmarku, kubka z jednego jarmarku nie można oddać na innym).
Podsumowanie
Jarmark Bożonarodzeniowy w Kolonii to najciekawszy jarmark, jaki dotychczas odwiedziliśmy. Mimo iż byliśmy w wielu miastach, gdzie jarmark odbywa się w kilku punktach, to zazwyczaj miejsca te były do siebie bardzo podobne. W przypadku Kolonii, każda lokalizacja mająca bardzo się od siebie różni, ma unikalny wystrój, atmosferę, a nawet inne charakterystyczne produkty. Każda jest trochę inna i ma do zaoferowania coś innego. Jarmark Katedralny oferuje wspaniały widok na największy koloński zabytek oraz ogromną choinkę, gwarny jarmark skrzatów to niesamowite zdobienia, ogromna różnorodność kramów i bajkowa atmosfera, jarmark anielski oferuje sielski klimat, a Wioska Świętego Mikołaja na Rudolphplatz, to kolejne miejsce, gdzie będziemy mogli podziwiać okazałe kramy.
Artykuł powstał dzięki wsparciu Niemieckiej Centrali Turystycznej.