Stolica Saksonii – Drezno, położona jest zaledwie 1,5 godziny drogi od granicy z Polską. Nazywane perłą nad Łabą, miasto słynie z barokowych budowli, licznie otaczających je zamków i pałaców, szklanej fabryki Volkswagena oraz świetnych jarmarków bożonarodzeniowych i zimowych atrakcji.
Samych kiermaszów świątecznych w Dreźnie jest kilkanaście, najstarszy i najpopularniejszy z nich to Jarmark Struclowy Striezelmarkt, obchodzony od 1434 roku uznawany jest za jeden z najstarszych jarmarków świata. Podobnie jak w przypadku jarmarku bożonarodzeniowego w Kolonii, w Dreźnie odbywa się kilka jarmarków: Striezelmarkt, kiermasz świąteczny na Neumarkt, jarmark Augusta na Neustadt, jarmark Hüttenzauber na placu Postplatz, adwentowy kiermasz przy Kościele Marii Panny czy niewielki, lecz bardzo klimatyczny średniowieczny jarmark na Stallhof.
Nieodłącznym elementem krajobrazu Saksonii i Drezna są liczne zamki i pałace. Tam również nie może zabraknąć świątecznej atmosfery i związanych z nimi atrakcji. Dziś zapraszamy Was do artykułu, w którym pokażemy Wam ciekawe świąteczne atrakcje odbywające się na niektórych saksońskich zamkach położonych w Dreźnie i okolicach. Zaczniemy od średniowiecznego jarmarku w samym centrum miasta, przeniesiemy się na niewielki prywatny jarmark odbywający się w pałacu-winnicy, udamy się do oświetlonego ponad milionem światełek niesamowitego świątecznego ogrodu oraz na wystawę poświęconą bardzo popularnemu w Niemczech oraz wielu krajach dawnego bloku wschodniego, świątecznego filmu. Zaczynajmy!
Średniowieczny Jarmark Mittelalter-Weihnacht na Stallhof
W samym sercu Drezna, na tyłach słynnego Orszaku Książęcego na dziedzińcu zamkowym Stallhof, od lat w okresie świątecznym odbywa się wyjątkowy średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy Mittelalter-Weihnacht.
Średniowieczny Jarmark Mittelalter-Weihnacht na Stallhof w skrócie:
kiedy: 27 listopada – 23 grudnia 2019, 27 grudnia 2019 – 6 stycznia 2020
gdzie: Stallhof, Drezno
współrzędne: 51.052504, 13.738965
wstęp: 4 euro bilet normalny, 2 euro bilet ulgowy
Stallhof, zbudowany w 1591 roku, był częścią zamku rezydencyjnego Residenzschloss. W XVI wieku służył przeprowadzaniu turniejów rycerskich oraz pokazom koni. Dziś jest jednym z najstarszych oryginalnie zachowanych miejsc tego typu na świecie oraz miejscem wydarzeń artystycznych i kulturalnych.
Na Stallhof od lat w okresie okołoświątecznym odbywa się Mittelalter-Weihnacht, czyli średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy. Jarmark wyjątkowy i nietypowy. Nie znajdziemy tu elektrycznych światełek, muzyki z głośników czy plastiku. Organizatorzy przykładają ogromną wagę do tego, aby sam jarmark i znajdujące się na nim stoiska wpasowywały się w średniowieczny styl.
Na zwiedzających czeka kilkadziesiąt stoisk oferujących ręcznie wytwarzane tradycyjne ozdoby, drewniane akcesoria kuchenne, gliniane naczynia czy noże. Tak, noże! Mittelalter-Weihnacht słynie bowiem z wyrobów kowalskich, oczywiście wytwarzanych w stary, tradycyjny sposób.
Na głodnych czekają stoiska, w których przebrani w średniowieczne stroje kucharze przygotowują smaczne, proste i sycące potrawy. Oczywiście również kuchnia wpisuje się w średniowieczne idee, serwowane tu potrawy przygotowywane są na miejscu, przy użyciu lokalnych składników, bezpośrednio nad ogniem lub wykorzystując proste gliniane piece.
Na spragnionych czeka grzane wino czy gorąca czekolada. Jak przystało na każdy szanujący się niemiecki jarmark bożonarodzeniowy, tak i średniowieczny jarmark na Stallhof ma swój własny zwrotny kubek. Jest to proste gliniane naczynie, które świetnie wpisuje się w ideę całego jarmarku. Kupując napój musimy zapłacić 3 euro kaucji. Kubek możemy oddać odbierając wpłaconą wcześniej kaucję lub zachować jako pamiątkę.
Lubisz kiermasze świąteczne? Koniecznie zerknij do naszego działu Jarmarki Bożonarodzeniowe, w którym znajdziesz artykuły dotyczące jarmarku bożonarodzeniowego w Dortmundzie, kiermaszu świątecznego w Pradze oraz wielu innych miastach.
Jarmark Bożonarodzeniowy w pałacu Proschwitz
Pałac Proschwitz powstał w XVIII wieku, w miejscu średniowiecznej posiadłości rycerskiej. W 1914 roku na zlecenie rodziny książęcej zu Lippe pałac przebudowano w stylu barokowym. W 1945 roku rodzina została wywłaszczona, jednak prawie pół wieku później książę dr Georg zur Lippe wykupił pałac i winnicę. Od tego momentu rodzina książęca powróciła na pałac, zajmując się wytwarzaniem cenionego i nagradzanego wina.
Jarmark w pałacu Proschwitz w skrócie:
kiedy: 28 listopada – 1 grudnia 2019, czwartek i piątek 12:00-20:00, sobota 10:00-20:00, niedziela 10:00-18:00,
gdzie: Proschwitz
współrzędne: 51.179216, 13.475286,
wstęp: bezpłatny
Od 1999 w pałacu Proschwitz odbywa się najkrótszy saksoński jarmark bożonarodzeniowy. Jarmark odbywa się tylko przez jeden weekend w roku i trwa od czwartku do niedzieli. Na kameralnym jarmaku znajdziemy około 50 straganów na zewnątrz i wewnątrz pałacu. Dominują tu wysokiej jakości ręcznie wytwarzane rzemieślnicze przedmioty, ceramika, biżuteria oraz oczywiście wina pochodzące z winnicy Proschwitz.
Jarmark jest bardzo charakterystyczny przez swoją (wręcz domową) atmosferę. Oprócz wystawców oraz licznie przybyłych gości, spotkać możemy tu przechodzących się między stoiskami i witających przybyłych księcia Georga oraz księżną Alexandrę zur Lippe.
Jak na każdym jarmarku, tak i tu znajdziemy różne smakowitości. Te sprzedawane przez pałacową kuchnię podawane są oczywiście na talerzach z herbem rodziny zur Lippe. W tym roku na stołach królował gorący makaron o smaku parmezanu z pieczarkami i sosem wraz z grzanym winem, pochodzącym oczywiście z winnicy Proschwitz.
Christmas Garden w Pałacu Pillnitz
Powoli tradycją staje się już, że w okresie zimowym Park i Pałac Pillnitz zostaje rozświetlony przez prawie 2 miliony światełek, zamieniając się w prawdziwy świąteczny ogród. Około dwukilometrowa pętla prowadzi przez pałacowe ogrody, w których znajdziemy 25 indywidualnych instalacji świetlnych, które zaprojektowane zostały specjalnie dla znajdujących się tu obiektów.
Christmas Garden w Pałacu Pillnitz w skrócie:
kiedy: 14 listopada 2019 – 5 stycznia 2020 16:30-22:00
gdzie: Pillnitz, współrzędne: 51.008519, 13.872012
parking: 3 euro/cały dzień, współrzędne: 51.007035, 13.875953
wstęp: 15 euro bilet normalny, 12,5 euro bilet ulgowy, 42 euro bilet rodzinny (max 5 osób w tym dwie osoby dorosłe), dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny
W Świątecznym Ogrodzie w Pałacu Pillnitz zobaczymy zarówno pokazy świetlne odbywające się na pałacowych budynkach, jak również mnóstwo innych zachwycających instalacji świetlnych wkomponowanych w ogród. Znajdziemy tu ściany i całe tunele światełek, wóz św. Mikołaja, światła na wodzie, mgiełkę na stawie przywodzącą na myśl zorzę polarną, układające się w rytm muzyki kolorowe światła i wiele innych wspaniałych atrakcji, które trudno opisać i od których ciężko było nam oderwać wzrok.
Oczywiście, w takim miejscu nie mogło zabraknąć też specjalnych foto spotów, czyli miejsc przeznaczonych do tego, aby zrobić sobie ładne świąteczne zdjęcia. Na całej trasie podobnych miejsc rozsianych jest kilkanaście, dzięki czemu nie powinno być przy nich bardzo tłoczno.
Christmas Garden w zeszłym roku odwiedziło około miliona osób. Trasa zwiedzania jest jednokierunkową pętlą, dzięki czemu w zwiedzaniu nie przeszkadzają grupy innych osób idących w przeciwnym kierunku. Kasy zamykane są o godzinie 20:30, a ostatnie wejście możliwe jest o 21:00.
Trzy orzeszki dla Kopciuszka w Pałacu Moritzburg
Jeśli zapytamy Polaka o elementy, które kojarzą mu się ze Świętami Bożego Narodzenia, z pewnością wymieni chwile spędzane w gronie rodziny, choinkę, karpia, łamanie się opłatkiem, kolędy, pasterkę i jeszcze parę innych rzeczy, wśród których znajdzie się Kevin sam w domu. Amerykański film z 1990 roku to w naszym kraju niekwestionowany świąteczny hit, który dla wielu jest tak oczywistym elementem świąt jak makowiec czy prezenty pod choinką.
Tak jak w Polsce chyba nie ma osoby, która nie znałaby filmu, w którym wyjeżdżająca na święta rodzina zapomina jednego ze swoich członków, tak za naszą zachodnią granicą prawdopodobnie nie ma osoby, która nie znałaby filmu Trzy orzeszki dla Kopciuszka.
W Niemczech oraz Czechach tradycyjnym świątecznym filmem jest pochodząca z 1973 roku produkcja, nagrana jako adaptacja lokalnej baśni autorstwa Bozeny Nemcovej. Film opowiadający o losach Kopciuszka kręcony był wokół Pałacu Moritzburg nieopodal Drezna.
Wystawa Trzy orzeszki dla Kopciuszka w Pałacu Moritzburg w skrócie:
kiedy: 16 listopada – 1 marca od wtorku do niedzieli 10:00 – 17:00
gdzie: Moritzburg
współrzędne: 51.167426, 13.679461,
wstęp: 8 euro bilet normalny, 6,5 euro bilet ulgowy, z Kartą Krainy Zamków wstęp bezpłatny
Od kilku lat, w okresie jesienno-zimowym w oddalonym o kilkanaście kilometrów od Drezna Pałacu Moritzburg odbywa się wystawa, której motywem przewodnim jest właśnie ten klasyczny film.
W pałacowych wnętrzach znajdziemy rekwizyty z filmu, oryginalne stroje, figury woskowe czy nawet reżyserskie krzesło, na którym zasiadał odpowiedzialny za powstanie tej kultowej produkcji czeski reżyser Václav Vorlíček.
Przed wizytą w pałacu Moritzburg polecamy oczywiście obejrzeć Tři oříšky pro Popelku. Warto przy tym wspomnieć, że sam pałac jest bardzo okazały i warto odwiedzić go bez względu na jego zimową wystawę. Więcej informacji na jego temat znajdziecie w artykule Pałac Moritzburg – historia, zwiedzanie i informacje praktyczne.
Podsumowanie
Słynące z zamków i pałaców Drezno i jego okolice zachwycają również w okresie świątecznym. Oprócz miejsc przedstawionych przez nas w artykule, kiermasze adwentowe oraz inne zimowe atrakcje znajdziecie również na zamku Wackerbarth, Weesenstein, nieopodal zamku Albrechtsburg w Miśni oraz w wielu otaczających Drezno miastach i miasteczkach.
Artykuł powstał dzięki wsparciu Niemieckiej Centrali Turystycznej.