Jarmark Bożonarodzeniowy w Żylinie

Jarmark Bożonarodzeniowy w ŻylinieJarmark Bożonarodzeniowy w Żylinie odwiedziliśmy w ramach tworzenia serii artykułów o Jarmarkach Bożonarodzeniowych w Europie. Był to nasz drugi, po Jarmarku w Bratysławie, słowacki kiermasz adwentowy. Był to też pierwszy jarmark w małym mieście, jaki przyszło nam odwiedzić. Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją, w której znajdziesz informacje o tym kiedy i gdzie odbywa się jarmark oraz o charakterystycznych dla niego produktach.

Jeżeli wybierasz się na Słowację samochodem, to zerknij do naszego artykułu Winiety na Słowacji, zachęcamy też do zapoznania się z innymi wpisami z kategorii Słowacja, takimi jak Co kupić na Słowacji? Najpopularniejsze produkty.

Żylina – informacje o Jarmarku Bożonarodzeniowym w skrócie:

aniołek na kiermaszu w żylinieKiedy: zazwyczaj koniec listopada – 23 grudnia
Gdzie: Mariánske námestie (Rynek Staromiejski)
Charakterystyczne produkty: lokše (ziemniaczane naleśniki), punc (poncz), trdelnik, ciganska pecienka (cygańska pieczeń) i inne mięsa.

Uwaga: Jarmark Bożonarodzeniowy w Żylinie w 2019 roku rozpoczyna się 23 listopada, a kończy 23 grudnia 2019 roku.

Jarmark w Żylinie odwiedziliśmy 4 grudnia. Jarmark działający już od ponad tygodnia Niestety jeżdżąc od kilku lat na jarmarki nigdzie jeszcze nie udało nam się trafić na śnieg – tak było również w tym przypadku. Była to nasza pierwsza wizyta w mieście, o którym dużo wcześniej słyszałem przez współpracę jaką podejmowała moja alma mater z tamtejszym Uniwersytetem. Mająca około 80 tysięcy mieszkańców Żylina jest stolicą kraju żylińskiego (jednego z 8 „województw” na które została podzielona Słowacja) i jednym z większych słowackich miast.

Rynek Staromiejski (Mariánske námestie) - centrum Jarmarku Bożonarodzeniowego w Żylinie
view directions

Jarmark odbywa się na Rynku Staromiejskim Mariánske námestie, gdzie mieści się około 30 kramów oraz, będąca jego centrum, scena. Kramy otwarte są codziennie od godziny 10:00 do około 20:00. Większość wydarzeń kulturalnych, w postaci koncertów ma miejsce wieczorami około godziny 18:00.

Kilka kramów sprzedających jedzenie mieści się też nieopodal gotyckiego katedry św. Trójcy, na oddalonym o 200 metrów od rynku Námestí Andreja Hlinku.

katedra zilina

Mniej więcej w centrum jarmarku znajduje się drewniana szopka, której figury wykonało kilkoro słowackich rzeźbiarzy, podczas sympozjum rzeźbiarskiego, które odbywało się w 2009 roku w Żylinie. Grupa działała pod przewodnictwem żylińskiego artysty – Jozefa Krakovskýego.

Na kiermaszu znajdziemy kilka kramów sprzedających świąteczne ozdoby i prezenty – między innymi wyroby z drewna czy kowalstwa artystycznego. Zdecydowaną większość stanowią jednak stoiska serwujące świąteczny poncz oraz inne gorące napoje i jedzenie.

jelenie metalowe róże

Jedzenie

Na jarmarku świątecznym w Żylinie najpopularniejsze są potrawy mięsne – kiełbasy, kaszanki, golonka (grilowane koleno) oraz karkówka. Ta druga podawana jest często w białej bułce, w towarzystwie dużej ilości karmelizowanej cebuli oraz musztardy. Taka potrawa to cigánskia pečienka (przepis na nią znajdziesz tutaj) obecna chyba na wszystkich słowackich kiermaszach świątecznych. Cena cygańskiej pieczeni to około 3,5 euro za porcję z pojedynczym mięsem i 6,5 euro za porcję podwójną. Pozostałe grillowane mięso w większości sprzedawane jest za około 2,3 euro za 100 gram.

Mięsa nie może oczywiście zabraknąć w innych potrawach, np. w zupie. Kapustnica to zupa, której podstawę stanowi kiszona kapusta z dodatkiem mięsa. Jest podobna do naszej góralskiej kwaśnicy. Jedna porcja wielkości 330 mililitrów, sprzedawana w chlebie to koszt 3,5 euro.

Inną popularną potrawą, która często jedzona jest z dodatkiem kapusty jest lokse. Loksa to ziemniaczany naleśnik zwijany w rulon, najczęściej sprzedawany nadziany właśnie kapustą (cena 1,5 euro) lub kapustą i mięsem (1,8 euro za sztukę).

Wśród potraw na słodko, prym wiedzie trdelnik. Jest to słodkie drożdżowe ciasto pieczone na specjalnych walcach i podawane od razu po upieczeniu, posypane cukrem lub z innymi dodatkami. Jego cena to około 3 euro.

Inną słodką przekąską są pirôžky. Mimo bardzo swojskiej nazwy, nie są to zwykłe pierogi, a coś w rodzaju smażonych na głębokim tłuszczu pączków. Sprzedawane za 1,5 euro za sztukę, najczęściej nadziane są słodkim serem lub makiem.

Wśród produktów spożywczych, które można kupić i zabrać do domu, niektórych z pewnością zdziwi widok marynowanych serów. Sprzedawane w słoikach, w cenie od kilku do kilkunastu euro za sztukę (w zależności od rozmiarów i zawartości) dla koneserów stanowią prawdziwy przysmak.

Na kilku stoiskach znajdziemy też bardzo ładne świąteczne pierniki w kształcie serc i nie tylko. Ich ceny zaczynają się od 1 euro za najmniejsze pierniki, a kończą na około 4 euro za te większe.

więcej pierników świąteczne pierniki

Napoje

Na zmarzniętych odwiedzających czeka wiele stoisk sprzedających gorące napoje. Wśród dorosłych najpopularniejszy jest świąteczny poncz (vianocny punč), który jest mieszanką wieloowocową lub ponczu o określonym smaku – malinowym, wiśniowym lub truskawkowym. Ciekawostką jest, że po słowacku truskawka to jahoda, więc truskawkowy poncz to nic innego jak punc jahodowy. Inne popularne napoje to grzane wino (varené víno) oraz medovina. Wszystkie sprzedawane są za około 1,8-2,2 euro za 200 ml.

Napoje bezalkoholowe są trochę tańsze, ich cena zaczyna się zazwyczaj od 1,5 euro. Najpopularniejsze są bezalkoholowe poncze i herbata.

Podsumowanie

Jarmark Bożonarodzeniowy w Żylinie to miejsce, gdzie przy grzanym winie i ponczu spotykają się głównie miejscowi. Jeżeli lubicie jarmarki bożonarodzeniowe, ale nie przepadacie za tłokiem i ogromną ilością turystów, to tu na pewno się odnajdziecie. Jarmark w Żylinie bez wątpienia ustępuje kiermaszom w Bratysławie czy Koszycach, jeśli jednak w okresie jego trwania będziecie w okolicy to polecamy na niego zajrzeć.

Partnerem wpisu jest Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

jarmark bożonarodzeniowy w żylinie aniołek na kiermaszu w żylinie

Komentarze

Komentarzy