10 miejsc, które musisz odwiedzić w Budapeszcie

10 miejsc, które musisz odwiedzić w BudapeszcieBudapeszt to piękne miasto przepełnione ogromną ilością zabytków i atrakcji, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W mieście znajduje się wiele obiektów, które warto zobaczyć. Postanowiliśmy więc przedstawić naszą listę must see 10 miejsc, które będąc w Budapeszcie musisz koniecznie odwiedzić. Jeśli wybieracie się do Budapesztu zachęcamy również do zapoznania się z artykułem, w którym zawarliśmy wskazówki dotyczące wyjazdu i pobytu w stolicy Węgier.

1. Parlament

Parlament Budapeszt

Widok z Dunaju na Parlament Węgierski w Budapeszcie.

Budapesztański parlament należy do najbardziej okazałych na świecie i podobnie jak wiele wymienionych w tym artykule obiektów powstał z okazji obchodów tysiąclecia państwa Węgierskiego, które miały miejsce w 1896 roku (jego budowa rozpoczęła się 11 lat wcześniej, a ostatecznie zakończyła dopiero w 1904 roku). W parlamencie w dwóch największych salach (w których obradowały dawniej Izba Wyższa i Izba Niższa) znaleźć można herby wszystkich 6 panujących na Węgrzech dynastii, w tym również herb Jagiellonów. W budynku znajduje się również jeden z symboli państwowości węgierskiej, wystawiona dla zwiedzających korona świętego Stefana.

2. Plac Bohaterów

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Plac Bohaterów w Budapeszcie.

Plac Bohaterów to kolejny milenijny obiekt. Na środku placu znajduje się Pomnik Tysiąclecia z 34 metrową kolumną zwieńczoną figurą archanioła Gabriela, który to według legendy ukazał się pierwszemu węgierskiemu królowi – świętem Stefanowi i nakazał przyjęcie chrześcijaństwa i korony. Na cokole znajduje się rzeźba księcia Arpada oraz sześciu wodzów madziarskich, którzy przeprowadzili naród węgierski do miejsca, gdzie zostało założone państwo węgierskie.

Na placu znajduje się też 85 metrowa kolumnada, na której znajdują się postacie ważne dla państwowości węgierskiej (wśród nich król Polski i Węgier Ludwik I, u nas nazywany Węgierskim). Po obu stronach placu znajdują się Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji.

3. Park Miejski i Zamek Vajdahunyad

Zamek Vajdahunyad

Zamek Vajdahunyad znajdujący się w Parku Miejskim, nieopodal Placu Bohaterów.

Jakiś czas temu na popularności zyskały tzw. parki miniatur, gdzie można zobaczyć miniatury najciekawszych budowli świata. Węgrzy z okazji tysiąclecia istnienia ich państwa wpadli na podobny pomysł, postanowili oni w miejscu, gdzie miały odbywać się obchody zbudować budynki nawiązujące do znanych obiektów z terenu Węgier. Wystawa początkowo powstała z nietrwałych materiałów, jednak z powodu dobrego przyjęcia postanowiono zbudować ją jeszcze raz, tym razem z trwałych materiałów. Budowla znajduje się w Parku Miejskim nieopodal Placu Bohaterów i Term Széchenyiego.

4. Aleja Andrassy

Opera Narodowa w Budapeszcie

Opera Narodowa to jedno z wielu atrakcji znajdujących się na Andrassy.

Jest to reprezentacyjna ulica łącząca Plac Elżbiety z Placem Bohaterów. Znajdują się na niej ambasady, muzea oraz różne atrakcje dla turystów. Wzdłóż ulicy swoje stacje ma najstarsza na kontynentalnej europie nitka budapesztańskiego metra, mieszczą się przy niej między innymi Opera Narodowa oraz muzeum ofiar totalitaryzmu Terror Háza. Ulica ta została dopisana w 2002 roku do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Bazylika Św. Stefana

Bazylika Świętego Stefana

Bazylika Świętego Stefana w Budapeszcie potrafi wprowadzić w osłupienie.

Położona niedaleko Mostu Łańcuchowego jest największym kościołem w Budapeszcie. Bazylika jest poświęcona pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. Bazylika zwieńczona jest 96 metrową kopułą z mozaiką przedstawiającą Boga Ojca. Przy wejściu znajduję się tympanon z Maryją oraz węgierskimi świętymi. Pod kościołem znajduję się 3-piętrowa piwnica, która wielkością niemal odpowiada samej bazylice. Przy wejściu do bazyliki pobierana jest do skarbonki dobrowolna opłata w wysokości 200 forintów (ok. 3 zł).

6. Mosty Budapesztu: Elżbiety, Małgorzaty, Wolności i Łańcuchowy

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Widziany od strony Budy Most Łańcuchowy nazwany nazwiskiem węgierskiego premiera Istvána Széchenyiego, który był inicjatorem jego budowy.

Mosty w Budapeszcie to na pewno budowle warte poświęcenia im uwagi. Wszystkie mosty powstały w XIX wieku, a najstarszy i najbardziej okazały z nich – Łańcuchowy nazywany również Mostem Széchenyiego zbudowany został w latach 1838-1849. Mosty te, piękne w dzień, po zachodzie słońca nabierają jeszcze dodatkowo uroku przez świetnie wykonane iluminacje.

7. Centralna Hala Targowa

Centralna Hala Targowa w Budapeszcie

Centralna Hala Targowa w Budapeszcie to z pewnością jedna z najpiękniejszych na świecie hal targowych.

Mieszcząca się tuż obok Mostu Wolności Centralna Hala Targowa została zbudowana oczywiście pod koniec XIX wieku. Bogate zdobienie z zewnątrz sprawia, że na pierwszy rzut oka nie wydaje się miejscem, które spełnia nadal swoją pierwotną rolę mimo, iż jest tak w 100%. Można tu kupić warzywa, owoce, przyprawy, rękodzieło, tradycyjne węgierskie kiełbasy, wyroby z gęsiny, smalec z mangalicy oraz węgierskie alkohole.

8. Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie

Widok na Zamek Królewski i Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie z okolicy Mostu Łańcuchowego.

Zamek Królewski w Budapeszcie pierwszy raz przyjął rolę siedziby króla prawdopodobnie w XIV wieku w okresie panowania króla Ludwika I Wielkiego (wspomniany wcześniej władca z dynastii Andegawenów był również królem Polskim). Obecny zamek nie przypomina jednak tamtego, ponieważ został on zamieniony przez Turków na arsenał, a wybuch w nim doszczętnie go zrujnował. Nowy Zamek został zbudowany w XVII wieku, a ostateczny kształt przyjął przy okazji obchodzenia przez Węgrów milenium istnienia państwa czyli pod koniec XIX wieku.

9.Baszta Rybacka

Baszta Rybacka na Wzgórzu Zamkowych, zbudowana w latach 1895-1902 nazwana tak na cześć średniowiecznego cechu rybaków, który odpowiedzialny był za bronienie tej części murów.

Baszta Rybacka na Wzgórzu Zamkowych, zbudowana w latach 1895-1902 nazwana tak na cześć średniowiecznego cechu rybaków, który odpowiedzialny był za bronienie tej części murów.

Gdyby w Budapeszcie nie było nic oprócz Baszty Rybackiej, to i tak warto byłoby przejechać kilkaset kilometrów, aby ją zobaczyć. Widok piękny i bajkowy. Ponadto z samych baszt rozpościera się wspaniały widok na całą historyczną część Pesztu. Dawniej za wejście na basztę pobierana była opłata, w lutym 2016 można było wejść do środka bezpłatnie (część murów jest remontowana i może to wynikać z tego faktu).

10. Góra Gellerta

Góra Gellerta

Góra Gellerta oraz Most Wolności widziane z okolicy Wielkiej Hali Targowej.

Góra Gellerta, nazwana tak na cześć biskupa Gerarda Sagredo (który według podań miał zostać na niej zamordowany przez pogan poprzez spuszczenie go w dół w beczce) to z pewnością miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Budapeszcie. Na samej górze znajduje się Pomnik Wolności (postawiony w czasach radzieckich, później zdekomunizowany i pozbawiony znaczenia politycznego) oraz Cytadela. U podnóża góry tuż przy Moście Wolności znajduje się kaplica wykuta w skale, a przy wejściu od strony Mostu Elżbiety figura poświęcona świętemu Gellertowi.

Komentarze

Komentarzy