Winiety Czechy 2020 – poradnik

winiety w CzechachWiniety w Czechach są potrzebne do poruszania się większością autostrad. U naszych południowych sąsiadów, podobnie jak w Bułgarii czy Austrii, winiety nadal przyjmują formę naklejki na szybę. Z tego artykułu dowiesz się ile kosztują winiety w Czechach, na jakich drogach są potrzebne, gdzie można je kupić, jakie są kategorie samochodów oraz co grozi za przejechanie przez Czechy bez winiety.

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów koniecznie zajrzyj też do artykułu Samochodem do Czech – co warto wiedzieć, gdzie zawarliśmy wszystkie najważniejsze wiadomości dla kierowców. Jeśli zamierzasz odwiedzić Pragę, z pewnością przydatne będą dla Ciebie artykuły takie jak 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Pradze, Ceny w Czechach lub inne artykuły z kategorii Czechy.

Czy winiety w Czechach są obowiązkowe?

Winiety w Czechach nie są obowiązkowe. Musimy jednak posiadać je na większości autostrad (drogi oznaczone literą D). Jeśli chcemy szybko przejechać przez Czechy stajemy przed koniecznością zakupienia owej winiety. Poniżej prezentujemy mapę, na której zaznaczone zostały odcinki dróg, gdzie wymagana jest winieta. W 2019 roku nie zwiększono liczby płatnych dróg w stosunku do roku ubiegłego.

Czechy mapa płatnych dróg

Mapa płatnych dróg w Czechach (stan na 1 stycznia 2020). Odcinki płatne zaznaczone na niebiesko, źródło sfdi.cz

znak płatna droga czechyJeśli zależy nam na tym, aby przejechać przez Czechy nie kupując winiety, musimy szczególnie uważać na znaki. Drogi, na których wymagana jest winieta oznaczone są znakiem przedstawiającym sześciobok z szarym kółkiem po środku. Czasem symbol ten widoczny jest również na znaku, razem z symbolem okrągłego M na żółtym tle znajdującym się pod nim (wtedy też należy posiadać winietę). Znaki te znajdują się zazwyczaj pod znakiem autostrady (jak na zdjęciu poniżej). Jeśli pod znakiem autostrady nie ma powyższego znaku, odcinek też prawdopodobnie jest płatny.

Znak informujący o wjeździe na autostradę, gdzie wymagane jest posiadanie winiety.

znaki drogowe drogi bez opłat

Odcinki zwolnione od opłat oznaczone są bardzo podobnymi, lecz przekreślonymi znakami. Spotkamy je przy wjeździe na wszystkie bezpłatne fragmenty autostrad. Jeśli więc zamierzacie przejechać przez Czechy bez winiety, a chcecie poruszać się autostradami to powinniście robić to tylko tymi, przy których znajdziecie owe znaki. Jeśli jedziemy fragmentem drogi zwolnionym z opłat, a wkrótce pojawi się płatny odcinek będziemy o tym wcześniej informowani znakiem konieczności posiadania winiety i znajdującym się pod nim znakiem z odległością (np. 500 metrów).

Jakie są rodzaje winiet w Czechach?

W Czechach występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony. Zakup takiej winiety uprawnia nas również do ciągnięcia przyczepy. Z wizyty w Czechach z pewnością będą zadowoleni motocykliści, ponieważ motocykle mogą poruszać się po wszystkich czeskich drogach bez konieczności zakupu winiety.

wzory winiet w Czechach w 2020

W Czechach wyróżniamy trzy rodzaje winiet:

  • 10-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 10 kolejnych dni kalendarzowych (jeśli zakupimy winietę 5 kwietnia będzie ona ważna do 14 kwietnia do godziny 23:59).
  • miesięczną, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie do dnia o takim samym numerze w kolejnym miesiącu (jeśli zakupimy winietę 5 lutego będzie ona ważna do 5 marca). Jeśli kolejny miesiąc ma mniej dni, winieta ważna jest do końca tego miesiąca (jeśli winietę kupimy 31 stycznia, będzie ona ważna do 28 lutego)
  • roczną, ważną od dnia zakupu (najwcześniej od 1 grudnia roku poprzedzającego) do 31 stycznia kolejnego roku. Winietę roczną na 2020 możemy kupić więc już od 1 grudnia 2019 roku, będzie ona ważna do 31 stycznia 2021 roku.

Ile kosztują winiety w Czechach?

W 2020 nie było podwyżek opłat w walucie czeskiej i ceny winiet pozostały na tym samym poziomie co w 2019 roku. Ceny winiet w Czechach w złotówkach i euro uległy niewielkiemu wzrostowi związanemu ze wzmocnieniem się korony czeskiej. Są to ceny oficjalne obowiązujące na terenie Republiki Czeskiej. Jeśli zdecydujecie się na zakup winiety np. w Polsce ceny prawdopodobnie będą wyższe.

Ceny winiet w Czechach:

  • Najkrótsza i najtańsza winieta 10 dniowa kosztuje 310 koron czeskich (lub 12,5 euro lub 53,50 zł).
  • Winieta miesięczna to koszt 440 koron czeskich lub (18 euro lub 76 zł).
  • Cena winiety rocznej to natomiast 1500 koron czeskich (lub 60,50 euro lub 259 zł).
Zachęcamy do obejrzenia naszego najnowszego vloga:

Gdzie kupić winiety w Czechach?

Winiety w Czechach możemy kupić w jednym z ponad pięciu tysięcy oficjalnych punktów sprzedaży. Najwygodniej winietę będzie kupić na stacji benzynowej w okolicach płatnych dróg. Na stacjach ceny winiet powinny być takie jak przedstawione powyżej. Kupując winietę nie będziemy potrzebowali nawet dowodu rejestracyjnego.

Zdecydowanie odradzamy zamawianie winiety wcześniej przez różnego rodzaju pośredników, którzy pobierają dużo wyższe opłaty strasząc ogromnymi kolejkami i żerując na braku doświadczenia kierowców.

Wypełnienie i naklejenie winiety

Po zakupie winiety należy ją wypełnić i przedziurkować. Dziurkowania zazwyczaj dokonuje sprzedawca, który pyta nas od kiedy winieta ma być ważna. Jeśli zamierzamy kupić winietę bez dziurkowania (do użycia w przyszłości) to przed jej użyciem powinniśmy przedziurkować dzień i miesiąc odpowiadający pierwszemu dniu jej używania. Nie dziurkuje się winiet rocznych, ponieważ okres ich obowiązywania jest z góry określony.

Wypełnienie polega na wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu w dwóch miejscach z tyłu winiety oraz naklejeniu większej naklejki w prawym dolnym rogu przedniej szyby (patrząc od wewnątrz auta). Mniejszy kawałek naklejki powinniśmy zachować ze sobą na wypadek kontroli.

jak wypełnić winietę Czechy

Sposób wypełnienia czeskiej winiety, na przykładzie rocznej winiety z 2018 roku.

Mandat za brak winiety w Czechach

Jeśli na odcinku, gdzie wymagana jest winieta zatrzyma nas policja, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia mandatu płatnego na miejscu, w wysokości 5000 koron czeskich (około 820 zł). Warto więc wjeżdżając na płatne odcinki pamiętać o posiadaniu ważnej winiety.

Przejechałem przez Czechy bez ważnej winiety. Co mi grozi?

Winiety w Czechach sprawdzane są podczas bezpośrednich kontroli. W przypadku samochodów osobowych nie ma kontroli elektronicznej (ta obowiązuje w przypadku samochodów ciężarowych czy autobusów) więc jeśli przejechałeś przez Czechy zapominając o kupnie winiety i nie zatrzymała Cię policja to masz szczęście nie poniesiesz konsekwencji. W przyszłości jednak lepiej pamiętaj o zakupie winiety!

Podczas płatności za granicą świetnie sprawdza się Revolut. Czytelnicy naszego bloga mogą zamówić ją za darmo tutaj:
Revolut

Komentarze

Komentarzy