Winiety Czechy 2021 – poradnik
winiety w Czechach

Winiety w Czechach są potrzebne do poruszania się większością autostrad. U naszych południowych sąsiadów od 2021 roku podobnie jak w większości europejskich krajów nie obowiązują już naklejki, a winiety elektroniczne. Z tego artykułu dowiesz się ile kosztują winiety w Czechach, na jakich drogach są potrzebne, gdzie można je kupić, jakie są kategorie samochodów oraz co grozi za przejechanie przez Czechy bez winiety.

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów koniecznie zajrzyj też do artykułu Samochodem do Czech – co warto wiedzieć, gdzie zawarliśmy wszystkie najważniejsze wiadomości dla kierowców. Jeśli zamierzasz odwiedzić Pragę, z pewnością przydatne będą dla Ciebie artykuły takie jak 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Pradze, Ceny w Czechach lub inne artykuły z kategorii Czechy.

Czy winiety w Czechach są obowiązkowe?

Winiety w Czechach nie są obowiązkowe. Musimy jednak posiadać je na większości autostrad (drogi oznaczone literą D). Jeśli chcemy szybko przejechać przez Czechy stajemy przed koniecznością zakupienia owej winiety. Poniżej prezentujemy mapę, na której zaznaczone zostały odcinki dróg, gdzie wymagana jest winieta w roku 2021.

mapa płatnych dróg w Czechach
Mapa płatnych dróg w Czechach (stan na 31 lipca 2021). Odcinki płatne zaznaczone na niebiesko, źródło edalnice.cz
znak płatna droga czechy

Jeśli zależy nam na tym, aby przejechać przez Czechy nie kupując winiety, musimy szczególnie uważać na znaki. Drogi, na których wymagana jest winieta oznaczone są znakiem przedstawiającym sześciobok z szarym kółkiem po środku. Czasem symbol ten widoczny jest również na znaku, razem z symbolem okrągłego M na żółtym tle znajdującym się pod nim (wtedy też należy posiadać winietę). Znaki te znajdują się zazwyczaj pod znakiem autostrady (jak na zdjęciu poniżej). Jeśli pod znakiem autostrady nie ma powyższego znaku, odcinek też prawdopodobnie jest płatny.

Znak informujący o wjeździe na autostradę, gdzie wymagane jest posiadanie winiety.
znaki drogowe drogi bez opłat

Odcinki zwolnione od opłat oznaczone są bardzo podobnymi, lecz przekreślonymi znakami. Spotkamy je przy wjeździe na wszystkie bezpłatne fragmenty autostrad. Jeśli więc zamierzacie przejechać przez Czechy bez winiety, a chcecie poruszać się autostradami to powinniście robić to tylko tymi, przy których znajdziecie owe znaki. Jeśli jedziemy fragmentem drogi zwolnionym z opłat, a wkrótce pojawi się płatny odcinek będziemy o tym wcześniej informowani znakiem konieczności posiadania winiety i znajdującym się pod nim znakiem z odległością (np. 500 metrów).

Jakie są rodzaje winiet w Czechach?

W Czechach występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony. Zakup takiej winiety uprawnia nas również do ciągnięcia przyczepy. Z wizyty w Czechach z pewnością będą zadowoleni motocykliści, ponieważ motocykle mogą poruszać się po wszystkich czeskich drogach bez konieczności zakupu winiety.

W Czechach wyróżniamy trzy rodzaje winiet:

  • 10-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 10 kolejnych dni kalendarzowych (jeśli zakupimy winietę 5 kwietnia będzie ona ważna do 14 kwietnia do godziny 23:59).
  • miesięczną, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie do dnia o takim samym numerze w kolejnym miesiącu (jeśli zakupimy winietę 5 lutego będzie ona ważna do 5 marca). Jeśli kolejny miesiąc ma mniej dni, winieta ważna jest do końca tego miesiąca (jeśli winietę kupimy 31 stycznia, będzie ona ważna do 28 lutego)
  • roczną, ważną od dnia zakupu do tego samego dnia kolejnego roku. Kupując winietę roczną 15 listopada 2021 roku będzie ona ważna do 15 listopada 2022 roku.

Ile kosztują winiety w Czechach?

W 2021 mimo przejścia Czech na winiety elektroniczne nie było podwyżek opłat i ceny pozostały na tym samym poziomie co w latach poprzednich.

Ceny winiet w Czechach:

  • Najkrótsza i najtańsza winieta 10 dniowa kosztuje 310 koron czeskich (ok 55 zł).
  • Winieta miesięczna to koszt 440 koron czeskich lub (ok 75 zł).
  • Cena winiety rocznej to natomiast 1500 koron czeskich (ok. 260 zł).

Posiadacze samochodów elektrycznych, wodorowych oraz z napędem hybrydowym (poziom emisji CO2 do 50 g/km) nie muszą kupować winiety aby poruszać się po płatnych drogach pod warunkiem złożenia zawiadomienia o zwolnieniu z opłaty. W celu złożenia takiego zawiadomienia należy wypełnić ten formularz online w języku polskim, a następnie podpisać go podpisem elektronicznym lub z urzędowym poświadczeniem. Niestety na ten moment wszystko to wydaje się dość skomplikowane i w przypadku krótkiej wizyty prawdopodobnie wygodniej będzie po prostu kupić winietę.

Zachęcamy do obejrzenia naszego najnowszego vloga:

Gdzie kupić winiety w Czechach?

Winietę najlepiej i najwygodniej kupić jednak przez Internet. Można to zrobić na oficjalnej stronie SFDI w języku polskim. Zakup winiety jest bardzo szybki, a płatność można sfinalizować kartą. Będziemy potrzebowali jedynie daty rozpoczęci naszej podróży oraz numeru rejestracyjnego samochodu. Strona działa dobrze również na urządzeniach mobilnych więc zakupu można dokonać nawet przez telefon.

Winiety w Czechach możemy kupić również w sposób bardziej tradycyjny w jednym z ponad pięciu tysięcy oficjalnych punktów sprzedaży. Najwygodniej fizycznie winietę będzie kupić na stacji benzynowej w okolicach płatnych dróg. Na stacjach ceny winiet powinny być takie jak przedstawione powyżej.

Mandat za brak winiety w Czechach

Jeśli na odcinku, gdzie wymagana jest winieta zatrzyma nas policja, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia mandatu płatnego na miejscu, w wysokości 5000 koron czeskich (około 820 zł). Warto więc wjeżdżając na płatne odcinki pamiętać o posiadaniu ważnej winiety.

Przejechałem przez Czechy bez ważnej winiety. Co mi grozi?

Do 2021 roku winiety w Czechach sprawdzane były podczas bezpośrednich kontroli. W przypadku samochodów osobowych nie było kontroli elektronicznej (ta obowiązuje w przypadku samochodów ciężarowych czy autobusów) więc jeśli przejechałeś przez Czechy zapominając o kupnie winiety i nie zatrzymała Cię policja to miałeś szczęście i nie ponosiłeś konsekwencji. W 2021 roku wraz z winietami elektronicznymi wprowadzono kontrolę elektroniczną więc w przypadku przejazdu przez płatne drogi bez posiadanej winiety niestety możesz spodziewać się mandatu, który prawdopodobnie przyjdzie pocztą.

Kontrola ta jest nowością więc nie mamy jeszcze informacji, czy mandaty przychodzą i czy zawsze są one najwyższej wysokości. W miarę rozwoju sytuacji będziemy edytować ten fragment. Jeśli dostałeś mandat za brak winiety w Czechach to napisz nam proszę wiadomość na FB lub e-mail. Twoje doświadczenia będą mogły pomóc innym!

Stare winiety w formie naklejki w Czechach

Czechy pozostawały jednym z ostatnich europejskich krajów, w których obowiązywały winiety w formie naklejki. Od 2021 roku Czechy zrezygnowały z winiet w formie naklejki na szybę i przeszły w całości na winiety elektroniczne. Od tego roku naklejki już nie obowiązują, a poniższe wzory oraz sposób wypełniania pozostawimy wam jedynie w formie historycznej ciekawostki.

wzory winiet w Czechach w 2020
jak wypełnić winietę Czechy
Dawny sposób wypełnienia czeskiej winiety, na przykładzie rocznej winiety z 2018 roku.
Podczas płatności za granicą świetnie sprawdza się Revolut. Czytelnicy naszego bloga mogą zamówić ją za darmo tutaj:
Revolut

Komentarze

Komentarzy