10 miejsc, które musisz odwiedzić w Pradze

10 miejsc, które musisz odwiedzić w PradzePraga to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Europie. Zwiedzającym oferuje różnego rodzaju atrakcje, imponuje ciekawą architekturą, a dziesiątki wąskich uliczek starówki ma swój niepowtarzalny klimat. Zabytkowe centrum Pragi znajduje się także na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Liczba atrakcji w mieście jest tak duża, że stworzenie listy 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Pradze było dla nas nie lada wyzwaniem. Lista jest oczywiście bardzo subiektywna, najlepszą naszym zdaniem dziesiątkę wybraliśmy z wstępnej listy, która liczyła niemal dwadzieścia pozycji. Skupiliśmy się na klasycznych atrakcjach, te mniej typowe umieściliśmy w artykule 5 nietypowych miejsc, które warto odwiedzić w Pradze. Podczas zwiedzania Pragi warto połączyć ze sobą pozycje z obu tych list. Jeśli zamierzacie wybrać się do stolicy Czech w okresie Świąt, polecamy wam również wizytę na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Pradze.

Uwaga: W artykule w opisach poszczególnych pozycji przedstawiliśmy ceny biletów wstępu jeśli takie występują. W przypadku kompleksu zamkowego na Hradczanach (Zamku Praskiego), w skład którego wchodzą m.in. wymienione w artykule Katedra św. WitaZłota Uliczka i Wieża Prochowa, bilety dostępne są w pakietach – Trasa A, B lub C, które przedstawione zostały w grafice poniżej.

zamek praski cennik

Źródło: hrad.cz/file/edee/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/vstupenky/cenik-sph-2017-polish_audio.pdf

1. Most Karola

most karola praga

Adres: Karlův most, Praha 1
Cena biletów: wstęp bezpłatny
Godziny otwarcia: cały czas

Ozdobiony kilkudziesięcioma barokowymi statuami jest chyba najbardziej charakterystycznym i urokliwym miejscem w Pradze. Most ma 621 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości, na jego balustradach znajduje się 30 statui, w większości barokowych, które stanowią ciekawe połączenie z gotyckim mostem. Miejsce to jest szczególnie klimatyczne przed wschodem słońca i późną nocą, tylko wtedy będziemy mieli szansę przechadzać się nim w ciszy i samotności. Popołudniami oraz w weekendy jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Pradze. Więcej o sposobach zwiedzania niezwykle popularnych miejsc możecie przeczytać tutaj.

2. Zamek na Hradczanach

zamek praski

Adres: Pražský hrad, Praha 1
Cena biletów: patrz tabela na początku artykułu
Godziny otwarcia: Teren Zamku codziennie 6:00-22:00; Budowle Zamku codziennie 9:00-17:00 (kwiecień-październik), 9:00-16:00 (listopad-marzec); 24.12 -nieczynne

Zamek na Hradczanach nazywany również Zamkiem Praskim – to kompleks zamkowy, na który składa się kilkanaście innych budowli istniejący od IX wieku. W przeszłości był siedzibą królów czeskich, a obecnie jest rezydencją Prezydenta Republiki Czeskiej. Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa jest to największy zamek na świecie pod względem zajmowanej powierzchni (70 tysięcy metrów kwadratowych).

wnetrze zamku praskiego

Kompleks zamkowy reprezentuje wiele stylów architektonicznych. Znajdziemy w nim gotycką Katedrę św. Wita czy romańską Bazylikę św. Jerzego. Ponadto znajdują się tam pałace (m.in. Pałacyk Letni Królowej Anny ze śpiewającymi fontannami, Stary Pałac Królewski), klasztor, ogrody, wieże obronne, muzea, a także słynna Złota Uliczka.

3. Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha

katedra swietego wita praga

Adres: III. nádvoří 48/2, Praha 1
Cena biletów: patrz tabela na początku artykułu
Godziny otwarcia:
Okres od 1 listopada do 31 marca: od poniedziałku do soboty – 9:00-16:00; niedziela – 12:00-16:00
Okres od 1 kwietnia do 31 października: od poniedziałku do soboty – 9:00-17:00; niedziela – 12:00-17:00

Majestatyczna Katedra jest miejscem, które z pewnością powinno się odwiedzić będąc w stolicy Czech. Jest to główny kościół Pragi i siedziba praskich arcybiskupów, prymasa czeskiego, stanowi także miejsce koronacyjne i grzebalne czeskich królów. Katedra stanowi część kompleksu zamkowego Hradczany. Bilety wstępu nie należą do najtańszych, jednak wnętrze jest na tyle urzekające, że polecamy tam zajrzeć.

4. Złota uliczka

zlata uliczka praga

Adres: Zlatá ulička, Praha 1
Cena biletów: patrz tabela na początku artykułu
Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00 (kwiecień-październik), 9:00-16:00 (listopad-marzec); 24.12 -nieczynne

Ulica na terenie Praskiego Zamku na Hradczanach. Jej początki sięgają XVI wieku, kiedy znajdowały się tam pomieszczenia mieszkalne dla straży zamkowej, jej obecna nazwa pochodzi jednak od zamieszkujących ją w XVII wieku złotników – Żydów, który w ten sposób pracowali na schronienie przy zamku. Co ciekawe, była również nazywana uliczką alchemików, jednak alchemicy nigdy tam nie mieszkali ani nie pracowali. Obok Złotej Uliczki znajduje się Biała Wieża, która do XVIII wieku służyła za więzienie. Pod koniec XVI wieku przetrzymywany był w niej angielski szarlatan i alchemik Edward Kelley, który uważał się za odkrywcę kamienia filozoficznego.

domek ze zlotej uliczki w pradze

Złota Uliczka składa się z licznych kolorowych małych domków, w XX wieku zaczęli zamieszkiwać ją pisarze i poeci (między innymi Franz Kafka). Obecnie znajdują się w nich urokliwe galerie, wystawy i sklepiki, zdecydowanie polecamy je odwiedzić.

5. Praski zegar astronomiczny

zegar astronomiczny praga

Adres: Staroměstské náměstí 1/3, Praha 1
Cena biletów za wejście na górę: do końca grudnia 2017 zamknięty z powodu remontu
Godziny otwarcia: do końca grudnia 2017 zamknięty z powodu remontu

Nazywany również praskim Orlojem, to średniowieczny zegar astronomiczny zainstalowany w 1410 roku, co czyni go jednym z trzech najstarszych zegarów astronomicznych na świecie. Znajduje się on na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego na praskim rynku. Składa się on z trzech części: astronomicznej, która ukazuje położenie ciał niebieskich, kalendarzowej – pokazującej miesiące oraz animacyjnej zawierającej ruchome figurki dwunastu apostołów, wyobrażenia Śmierci, Marności oraz Chciwości. Według lokalnej legendy miasto będzie cierpieć, jeśli zegar zostanie zaniedbany. Sława zegara objęła całą Europę, wiele innych miast zapragnęło, aby czeski zegarmistrz Hanus stworzył dla nich taki zegar, aby do tego nie dopuścić radni miejscy go oślepili – przynajmniej tak głosi legenda.

6. Wieża Prochowa i Miejski Dom Reprezentacyjny

Adres: nám. Republiky 5, Staré Město
Cena biletów: Wieża Prochowa i Miejski Dom reprezentacyjny z zewnątrz bezpłatne; ekspozycja straży zamkowej na Wieży Prochowej – patrz tabela na początku artykułu; Koncerty i wystawy w Miejskim Domu Reprezentacyjnym – różne ceny w zależności od koncertu, wystawy.

Wieża Prochowa

wieza prochowa praga

Wieża (lub Brama) Prochowa to 65-metrowa późnogotycka wieża, jedna z oryginalnych trzynastu bram miejskich oddzielająca od siebie stare i nowe miasto. Konstrukcję rozpoczęto w 1475 roku za króla Władysława II Jagiellończyka. Miała być atrakcyjnym wejściem do miasta, inspirowana była wyglądem Mostu Karola zaprojektowanego przez Petera Parlera. Niedaleko bramy znajdował się dwór króla, jednak wieża straciła na znaczeniu w 1483 roku, kiedy siedziba królewska została przeniesiona na Hradczany. Nazwę Brama Prochowa uzyskała w XVII wieku, gdy została przeznaczona na skład prochu.

Miejski Dom Reprezentacyjny

miejski dom reprezentacyjny praga

Miejski Dom Reprezentacyjny to znajdujący się na placu Republiki, w sąsiedztwie Bramy Prochowej, jeden z najsłynniejszych secesyjnych obiektów Pragi. Na jego miejscu znajdował się z początku Pałac Królewski, który był rezydencją czeskich królów w latach 1383-1484. Poza Pałacem w skład kompleksu wchodziły domy dworzan, łaźnie, ogrody, a także lwiarnia. Sam Dom zbudowany został w latach 1905-1912, wnętrze zdobili najsłynniejsi czescy malarze i rzeźbiarze (m.in. Alfons Mucha). Największą salę stanowi Sala im. Fryderyka Smetany, która służy jako sala koncertowa, miejsce wystaw i wydarzeń kulturalnych. W tym miejscu w 1918 ogłoszona została niepodległość Czechosłowacji.

7. Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem

kosciol najswietszej marii panny przed tynem praga

Adres: Staroměstské nám., Staré Město
Cena biletów: bezpłatne
Godziny otwarcia: od wtorku do soboty – 10:00-13:00 i 15:00-17:00, niedziela – 10:30-12:00

Gotycki kościół, z imponującymi dwiema 80-metrowymi wieżami, stanowi piękny, wyróżniający się na tle innych budynek na praskim Rynku. Był głównym kościołem tej części miasta od XIV wieku. Stanął w miejscu romańskiego kościoła i budowano go przez 100 lat.

wnetrze kosciola najswietszej marii panny przed tynem

Znajduje się w nim interesujący nagrobek wybitnego XVI-wiecznego astronoma duńskiego pochodzenia Tychona Brahe* oraz organy z 1673 roku, które są najstarsze w Pradze. Najbardziej znaczącym elementem jest północny portal kościoła będący dziełem Petera Parlera, a uwagę przyciąga złoty medalion pomiędzy wieżami. Według nas, są takie kościoły, które mają swój specyficzny klimat, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem z pewnością taki jest, dlatego warto go odwiedzić.

*istnieją przekazy, że będąc na jednym z królewskich przyjęć, Tycho Brahe nabawił się poważnego zapalenia pęcherza, bo dobre wychowanie nie pozwalało mu opuścić stołu przed królem. Niedługo po przyjęciu zmarł i ponoć do tej pory jego duch prześladuje bywalców piwiarni.

8. Dzielnica żydowska – Józefów

dzielnica zydowska praga

Adres: U Staré školy 1, Praha 1

Jest to jedna z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie, nazywana niekiedy Żydowskim Miastem. Przez 800 lat mieszkała tu jedna z największych europejskich społeczności żydowskich. Zgodnie z kronikami miejskimi, już w XI wieku istniały w Pradze dwie osady żydowskie. Znajdziemy tu wiele synagog, ratusz żydowski, salę obrzędową Żydowskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, stary żydowski cmentarz oraz miejsce narodzin Franza Kafki.

Więcej zdjęć i historię dzielnicy oraz opis interesujących obiektów znajdziecie w tym artykule.

9. Kościół św. Mikołaja

kosciol swietego mikolaja praga

Adres: Malostranské nám., Malá Strana
Cena biletów: 70 CZK (około 12 zł) bilet normalny, 50 CZK (około 8 zł) bilet ulgowy
Godziny otwarcia:
Okres od 1 marca do 31 października: codziennie 9:00-17:00
Okres od 1 listopada do 29 lutego: codziennie 9:00-16:00

Opisywany jako najbardziej imponujący przykład praskiego baroku, Kościół św. Mikołaja mieści się w dzielnicy Malá Strana, na Rynku Małostrańskim. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w XIII wieku, w XVII wieku przejęli go jezuici, wykupili oni sąsiednie domy budując w ich miejscu kompleks klasztorny.

wnetrze kosciola swietego mikolaja praga

Dzięki bardzo dobrej akustyce kościół stał się miejscem koncertów. Tradycja ta rozpoczęła się w XVIII wieku, gdy grał tam choćby Wolfgang Amadeusz Mozart. Bogato zdobiony kościół z pięknymi freskami z pewnością ma swój klimat, jednak nie jest tak wspaniały jak Katedra św. Wita.

10. Wyszehrad

kosciol sw piotra i pawla praga

Kościół św. Piotra i Pawła znajdujący się na Wyszehradzie

Adres: V Pevnosti 159/5b, Praha 2
Cena biletów: wstęp bezpłatny, dodatkowe atrakcje płatne
Godziny otwarcia:
Okres od 1 listopada do 31 marca: codziennie – 9:30-17:00
Okres od 1 kwietnia do 31 października: codziennie – 9:30-18:00

Wyszehrad, czyli Wysoki Zamek to historyczny fort zlokalizowany w Pradze. Zbudowany został prawdopodobnie w X wieku na wzgórzu, na prawym brzegu rzeki Wełtawy. Zgodnie z legendą znajdowała się tu siedziba czeskiego władcy Kroka, jego córka miała sen, zgodnie z którym mieli znaleźć człowieka, który ciosał w lesie próg swojego domu i w tym miejscu stworzyć nowe miasto. Sen się urzeczywistnił, nowe miasto otrzymało nazwę „Próg”, co po czesku brzmi Praha.

ruiny wyszehrad praga

Wyszehrad, obok Hradczan, stał się drugą siedzibą czeskich władców X wieku. Z czasem jednak tracił na znaczeniu. Karol IV Luksemburski zażyczył sobie, aby w miejscu tym rozpoczynała się Droga Królewska, to znaczy droga, którą przebywali władcy w drodze na koronację na Hradczanach. Znaczącym obiektem na terenie Wyszehradu jest Kościół św. Piotra i Pawła, przy którym znajduje się cmentarz, na którym chowane były największe osobistości Czech.

Podsumowanie

Praga stanowi niezwykle interesujące miejsce na mapie Europy, które naszym zdaniem z pewnością warto odwiedzić. Obfituje ono zarówno w klasyczne zabytki, urokliwe uliczki, a także inne ciekawe miejsca. Na zwiedzanie Pragi, ze względu na ogrom atrakcji najlepiej przeznaczyć co najmniej kilka dni. Jesteśmy przekonani, że jeżeli zdecydujecie się na wyjazd do Pragi to spodoba się Wam ona tak, jak nam się spodobała.

Komentarze

Komentarzy