5 nietypowych miejsc, które warto odwiedzić w Pradze

praga nietypowe miejscaPraga to jedno z najpopularniejszych i najbardziej cenionych miast w Europie. Stolica naszego południowego sąsiada chętnie odwiedzana jest nie tylko przez Europejczyków, ale również Azjatów i Amerykanów. Praga jest miastem pięknym, klimatycznym i mającym odwiedzającym do zaoferowania bardzo wiele. Oprócz klasycznych budynków, niesamowitych wąskich uliczek czy takich perełek jak Most Karola, które opisaliśmy w artykule 10 miejsc, które trzeba odwiedzić Praga oferuje również wiele ciekawych niekonwencjonalnych muzeów i innych nieszablonowych miejsc. W poniższym artykule przedstawiamy 5 nietypowych miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić będąc w Pradze.

1. Ściana Johna Lenona / John Lenon Wall

adres: Velkopřevorské náměstí, Praha 1 – Malá Strana
godziny otwarcia: cały czas
ceny biletów: bezpłatne

ściana johna lennona

Czesi bez wątpienia uwielbiają Johna Lennona oraz zespół The Beatles, czego efektem jest dużo większa ich widoczność w kulturze niż np. w Polsce. Jednym z przejawów tego uwielbienia jest ściana, na której pierwsze graffiti przedstawiające Johna Lennona pojawiło się w latach 80′, a teraz stanowi jedno z najważniejszych miejsc związanych z twórcą The Beatles w Czechach.

john lennon praga

Ściana bez wątpienia powinna być obowiązkowym punktem wycieczki wszystkich miłośników muzyki legendarnej Czwórki z Liverpoolu, miłośników sztuki ulicznej i pacyfistów. Ściana ta odegrała również pewną rolę w obalaniu reżimu komunistycznego – pod koniec lat 80′ stała się miejscem, gdzie młodzi Czesi wypisywali swoje skargi. Obok ściany doszło nawet do starcia setek studentów ze służbą bezpieczeństwa.

john lennon wall praga

Wygląd ściany cały czas się zmienia, oryginalny portret Lennona zniknął już dawno pod wieloma warstwami farby. Ściana kilka razy była zamalowywana, ale po kilku dniach znów była pokryta kwiatami, Lennonem i pacyfistycznymi hasłami.

2. Grevin Praga muzeum figur woskowych

adres: Celetná 15, Praha 1 – Staré Město
godziny otwarcia: codziennie od 10 do 19
ceny biletów: normalne 299kc, studenckie 260kc, dzieci od 6 do 14 roku życia 199kc, dzieci do 5 lat bezpłatnie, bilet rodzinny dla 4 osób (w tym 1-2 dorosłych) 680 kc

figura merlin monroe praga

Czy znacie jakieś miasto, gdzie funkcjonują dwa muzea figur woskowych? Takim miastem jest Praga. Dodatkowo oba muzea są zlokalizowane na jednej ulicy i oddalone od siebie około 200 metrów. Muzea różnią się od siebie znacznie, my polecamy Wam to, które jest bardziej nowoczesne i interaktywne.

Muzeum figur woskowych Grevin Praha to miejsce niesamowite, które kompletnie nie przypomina tradycyjnych muzeów. Stworzone zostało w taki sposób, że przekraczając jego próg ma się wrażenie, jakby wkroczyło się do innego świata. Już samo wejście, przy którym będziemy mogli usiąść obok Johna Lennona, czy zrobić sobie zdjęcie na ściance z Marilyn Monroe robi duże wrażenie. Mi osobiście przypominało bardzo elegancki hotel w stylu prezentowanym między innymi w filmie Grand Budapest Hotel, składa się na to wystrój, czerwone dywany oraz to, że pracownicy ubrani są w mundurki. Dostęp do figur Monroe i Lennona jest bezpłatny, znajdują się one jeszcze przed kasami biletowymi. Jeśli więc nie mamy pieniędzy, bądź wahamy się nad zakupem dość drogich biletów to warto tu wejść, aby zobaczyć czego możemy spodziewać się po muzeum.

figura woskowa johna lennona

Po przekroczeniu kas udajemy się windą na najwyższy poziom. Tam, dzięki świetnie dobranym efektom świetlnym oraz muzycznym będziemy mogli przenieść się do kompletnie innego świata – legend związanych z Pragą, którym poświęcony jest pierwszy etap.

praga muzeum figur woskowych

W kolejnych salach będziemy mogli znaleźć między innymi znane osoby, takie jak Einstein oraz wiele figur popularnych mieszkańców Czech. Każda sala urządzona jest w inny, pasujący do znajdujących się w niej figur, sposób i doskonale odzwierciedlając przedstawiane miejsce. Będąc w sali teatralnej ma się wrażenie jakby było się w prawdziwym teatrze, a stojący niedaleko francuski rosyjski aktor Gérard Depardieu nie był figurą woskową, a jedynie człowiekiem, który na moment zastygł w ruchu.

figura woskowa depardieu

Na koniec zwiedzania czeka nas wisienka na torcie, którą jest sala lustrzana, w której zostały zgromadzone największe gwiazdy współczesnego kina i estrady. Znajdziemy tu Elvisa, Georgea Clooneya czy Jackie Chana. Ciekawostką jest, że figury Brada Pitta oraz Angeliny Jolie jeszcze niedawno stały bardzo blisko siebie, po rozwodzie zostały jednak rozdzielone i stoją w różnych częściach sali.

clooney figura woskowa brad pitt figura woskowa

Ważną informacją dla odwiedzających będzie z pewnością to, że ze wszystkimi figurami można sobie robić zdjęcia oraz dotykać ich (z wyjątkiem twarzy i włosów). Zwiedzanie muzeum urozmaicić może bezpłatna aplikacja mobilna Grevin Praha, w której zawarte są informacje na temat poszczególnych figur, ciekawostki oraz różne zadania do wykonania. W muzeum dostępne jest oczywiście bezpłatne wi-fi. Jeśli zamierzacie się do niego wybrać warto zakupić bilety wcześniej przez Internet, dzięki czemu zaoszczędzić można 10%. Bilety są do kupienia na stronie internetowej Grevin Praha, która dostępna jest w języku angielskim.

cesarz karol muzeum figur woskowych

Cesarz Karol, od którego imienia nazwany został najsłynniejszy Praski most.

3. Apple Museum

adres: Husova 21,  Praha 1 – Staré Město
godziny otwarcia: codziennie od 10 do 22
ceny biletów: normalny 9 euro, studencki 7 euro, dzieci do 14 lat 4 euro tylko w obecności opiekunów, rodzinny  2 dorosłych + 2 dzieci 22 euro

applemuseum

Apple bez wątpienia należy do marek kultowych, posiadających rzesze najwierniejszych fanów. To miejsce polecamy właśnie szczególnie fanom Apple oraz wszystkim geekom i osobom zainteresowanym nowinkami technicznymi. Muzeum Apple w Pradze to pierwsze i największe muzeum dotyczące tej marki stworzone z prywatnej kolekcji.

mac museum dyskietki applemacintosh aparat fotograficzny apple

W muzeum zobaczyć będziemy mogli jak zmieniały się produkty firmy, z nagryzionym jabłkiem w logo, na przestrzeni lat. Będziemy mogli też zobaczyć jak zmieniało się samo logo. Muzeum cechuje bardzo nowoczesny design, zastosowanie szkła i bieli kojarzącej się z produktami Apple przyniosło bardzo dobre efekty. Szczególnie ciekawie prezentują się starsze modele, które pokazują innowacyjność jaką już wtedy charakteryzowało się Apple. Niektóre produkty cechują się bardzo futurystycznym wyglądem i świetnie pokazują jak w latach 70, 80 czy 90 wyobrażano sobie przyszłość. Ciekawym miejscem jest również kącik z ulubionymi przedmiotami Steve’a Jobs’a i motocykl Steve’a Wozniaka.

steve jobs museum apple museum

W piwnicach muzeum organizowane są wystawy. W grudniu 2016 roku kiedy odwiedzaliśmy muzeum w jego piwnicach prezentowana była akurat wystawa obrazów, której autorem był Johan Art.

4. Nietypowe rzeźby i instalacje artystyczne Davida Černýego

adres: różne lokalizacje część w centrum, część nieco dalej
godziny otwarcia: większość całą dobę
ceny biletów: w większości bezpłatne

embrion cerny

Embrion, którego autorem jest Cerny znajduje się około 200 metrów od jednej z najpopularniejszych atrakcji Pragi – Mostu Karola. Rzeźba mieści się na placu Anenska namesti.

David Černý to praski rzeźbiarz, który miasto swojego urodzenia przyozdobił w wiele ciekawych, nietypowych, czasem nawet kontrowersyjnych rzeźb i instalacji artystycznych. Będąc w Pradze warto dokładnie się rozglądać, bo niektóre jego dzieła nie są zauważalne na pierwszy rzut oka. Większość z rzeźb dostępna jest bezpłatnie, bo zainstalowano je na ulicach czy publicznych placach.

franz kafka cerny

Rzeźba znajdująca się tuż obok centrum handlowego przy ulicy Vladislavova (niedaleko stacji metra Narodni Trida).

W 2017 roku planujemy wrócić do Pragi i obejrzeć oraz sfotografować wszystkie instalacje Cernego, aby stworzyć osobny artykuł poświęcony jego twórczości w Pradze.

5. Muzeum Maszyn Erotycznych / Sex Machine Museum

adres: Melantrichova 476/18, Praha 1 – Staré Město
godziny otwarcia: codziennie od 10 do 23
ceny biletów: normalny 250kc, studencki 150kc

sex machine museum

Muzeum Maszyn Erotycznych, znane też jako Sex Muzeum w Pradze, to chyba jedno z odważniejszych muzeów, jakie mieliśmy okazję odwiedzić. Wstęp do niewielkiego muzeum mieszczącego się w jednej z kamienic niedaleko Rynku Staromiejskiego możliwy jest tylko dla osób pełnoletnich.

W muzeum działa stare kino erotyczne, gdzie odtwarzane są hiszpańskie filmy erotyczne z lat 20′. Niedaleko kina znajdują się też między innymi przedwojenne cenniki z domów uciech. To jednak dopiero przedsmak tego, co czeka nas na pierwszym piętrze, gdzie umieszczone są różne zabawki erotyczne stosowane na przestrzeni ostatnich stuleci.

sex muzeum praga

Niektóre rzeczy prezentowane w muzeum potrafią wręcz zmrozić krew w żyłach, a nie wiedząc, gdzie się jest można by momentami pomyśleć o muzeum tortur. W muzeum jest specjalna sala poświęcona masturbacji, a raczej jej przeciwdziałaniu. Znajdziemy w niej między innymi skafandry antymasturbacyjne czy inne urządzenia mające zadawać ból używającym je, gdy tylko pomyśleliby o onaniźmie.

Oczywiście w muzeum nie brak rzeczy, które miały sprawiać przyjemność czy akcesoriów nawiązujących do seksu. Znajduje się tu też bogata kolekcja biżuterii mającej przyozdabiać miejsca intymne. Aby łatwiej było sobie wyobrazić do czego stosowane były dane kolczyki czy inne rzeczy przedstawiono również dokumentacje fotograficzną.

Muzeum z pewnością nie jest dla każdego. Stanowi jednak ciekawe miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Jeśli zależy nam na tym, aby podczas naszej wizyty nie było tłoku warto wybrać się w pierwszych godzinach otwarcia oraz odpuścić weekendy kiedy jest najbardziej zatłoczone.

muzeum erotyczne praga

Niektóre akcesoria wyposażone były nawet w zdjęcia, które miały przypominać samotnym kobietom o ukochanych.

Komentarze

Komentarzy