Bergamo to piękne i urokliwe miasto będące nieco w cieniu swojego wielkiego sąsiada – Mediolanu. Miasto, które charakteryzuje się ciekawą architekturą, pięknym położeniem oraz jedną z najpiękniejszych włoskich starówek obfitującą w wąskie i urokliwe uliczki. Postanowiliśmy wybrać i opisać dla Was 10 miejsc, które naszym zdaniem trzeba odwiedzić będąc w Bergamo.
Większość z opisanych tu miejsc umieściliśmy w artykułach z trasami zwiedzania Bergamo w jeden dzień oraz Bergamo w kilka godzin. Ponadto, jeśli wybieracie się do tego pięknego miasta polecamy również artykuł Bergamo – informacje dla odwiedzających, gdzie zawarliśmy trochę przydatnych informacji dotyczących komunikacji miejskiej czy szukania noclegu.
1. Bazylika di Santa Maria Maggiore i kaplica Colleoni
godziny otwarcia: od 1 listopada do 31 marca od poniedziałku do soboty 9:00 – 12:30, 14:30 -17:00 oraz w niedziele 9:00 – 13:00, 15:00 – 18:00; od 1 kwietnia do 31 października od poniedziałku do soboty czynne godzinę dłużej
wstęp: bezpłatny
Zbudowana w 1137 roku bazylika stanowi jedną z największych architektonicznych perełek Bergamo. Kościół został zbudowany jako dopełnienie ślubów jakie złożyli Matce Boskiej mieszkańcy Bergamo prosząc ją o uchronienie miasta od suszy, głodu i dżumy, które nawiedziły miasto w 1133 roku. Charakteryzuje się przepięknym barokowym wystrojem z XVII wieku. Wejście do Bazyliki możliwe jest zarówno od strony Piazza del Duomo przez portal czerwonych lwów, jak i znajdującego się po przeciwnej stronie Piazza Rosate, gdzie znajduje się portal białych lwów. Oba powstały w drugiej połowie XIV wieku, a swoją nazwę zawdzięczają rodzajowi marmuru z którego zostały wykonane lwy strzegące wejść. W kościele znajduje się między innymi ciekawy drewniany konfesjonał z 1704 roku oraz freski i malowidła z różnego okresu.
Właściwie osobny punkt na tej liście stanowić mogłaby Cappella Colleoni będąca jednocześnie kaplicą i mauzoleum. Kaplica będąca perłą włoskiego renesansu potrafi naprawdę zawrócić w głowie bogatymi zdobieniami. Ciekawostką jest, że na ciemnym ogrodzeniu kaplicy na kolor niemal złoty wytarty jest jeden element – herb fundatora kaplicy Bartolomeo Colleoniego. O włoskim kondotierze można powiedzieć wiele, ale z pewnością nie to, że nie miał jaj. Tych miał aż trzy i jak się pewnie domyślacie to właśnie trzy jądra znajdują się na herbie.
2. Zamek San Vigilio
godziny otwarcia: zamek od 1 listopada do 31 merca od 8:00 do 17:00, od 1 kwietnia do 31 października 7:00 – 19:00, punkt widokowy cały czas
wstęp: bezpłatny
Ruiny zamku na wzgórzu San Vigilio stanowią świetny punkt obserwacyjny. Widać stąd zarówno dolne jak i górne miasto, nic więc dziwnego, że już w czasach rzymskich znajdowała się tu niewielka strażnica. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z VI wieku i to wtedy prawdopodobnie został wzniesiony, obecny jego wygląd zawdzięczamy jednak Wenecjanom, którzy to zmodyfikowali i unowocześnili go w XV i XVI wieku.
Wzgórze położone jest około 85 metrów ponad poziomem górnego miasta, najlepiej więc dostać się na nie za pomocą kolejki Bergamo – San Vigilio, którą możemy podróżować w ramach komunikacji miejskiej. Po wjeździe kolejką, przed udaniem się na zamek, warto skierować się na taras widokowy znajdujący się bezpośrednio obok budynku kolejki po lewej stronie od wyjścia.
3. Plac Vecchia z pałacami Palazzo della Ragione oraz Palazzo Nuovo
Piazza Vecchia jest samym sercem górnego miasta (Citta Alta) Bergamo. W centrum placu mieści się fontanna Contarini z rzeźbami z 1780 roku, zaś dookoła niej znajdują się Palazzo della Ragione będący najstarszą siedzibą miejską w Lombardii, wieża miejska, a także Palazzo Nuovo (Nowy Pałac), który służył jako budynek rady miejskiej do roku 1873, a dziś jest Biblioteką Angelo Mai, gdzie znajduje się kolekcja cennych starożytnych ksiąg z XVI wieku, rytów czy manuskryptów.
Układ budynków na placu pod względem geometrycznym jest tak harmonijny, że słynny francuski architekt Le Corbusier odwiedzając Bergamo, powiedział, że przesunięcie pojedynczego kamienia na placu byłoby przestępstwem. Plac wybudowany został w miejscu, gdzie mieściło się starożytne forum romanum. W średniowieczu był centrum miasta, gdzie wydawane były publiczne edykty oraz załatwiano sprawy biznesowe.
4. Wieża miejska Torre Civica
godziny otwarcia: od listopada do marca, od wtorku do piątku 9:30-13:00, 14:30-18:00, w sobotę niedzielę i święta 9:30-18:00; od kwietnia do października, od wtorku do piątku 9:30-18:00, w sobotę, niedzielę i święta 9:30-20:00; w poniedziałki nieczynne.
wstęp: bezpłatny dla osób poniżej 18 roku życia, dla pozostałych 3 euro
Wieżę zbudowano między XI a XII wiekiem, początkowo była siedzibą rodu Suardich. Był to czas, gdy rywalizujące ze sobą potężne rody wznosiły wysokie wieże, które były symbolem prestiżu i bogactwa. Dlatego też Bergamo nazywane jest niekiedy „miastem stu wież”. Po przekształceniu miasta w komunę, wieża stała się siedzibą podesty – najwyższego urzędnika, później, w czasach rządów Republiki Weneckiej stała się więzieniem. Wieża miejska wraz z Placem Vecchia stały się w końcu centrum polityczno-administracyjnym miasta.
Kilkaset lat później władze miejskie umieściły na niej dzwony, które pełniły różne funkcje. Odmierzały czas, zwoływały mieszkańców na zebrania, szczególnie w przypadku niebezpieczeństwa. Wieża była kilkukrotnie przebudowywana, swój ostateczny kształt osiągnęła w 1860 roku. Obecnie wieża ma 52 metry wysokości. Największy, 7-tonowy dzwon, uderzał codziennie o 22:00 180 razy, przypominając w ten sposób o obowiązku gaszenia świateł i zamykaniu czterech bram miasta. Do dziś możemy usłyszeć bijące o tej porze dzwony. Dzwon uderza również o 9:00 rano kiedy ogłasza zebranie rady miejskiej, a także uderza 60 razy w południe.
Obecnie wieża jest obiektem turystycznym, z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok między innymi na Kaplicę Colleoni, Bazylikę di Santa Maria Maggiore, Katedrę Świętego Aleksandra oraz na całe miasto.
5. Brama San Giacomo wraz z murami z czasów weneckich
Brama Świętego Jakuba (San Giacomo) jest według nas najpiękniejszą z czterech miejskich bram. Jako jedyna przeznaczona jest jedynie dla ruchu pieszych. Podobnie jak na innych bramach i budowlach z czasów weneckich znajdziemy tutaj lwy, które są nieodłącznym symbolem związanym z miastem. Będąc przy bramie Świętego Jakuba warto wybrać się na spacer murami miejskimi, które ubiegają się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kto wie, może spacer murami spodoba nam się tak bardzo, że odwiedzimy wszystkie cztery bramy?
6. Katedra Świętego Aleksandra Duomo di Bergamo
godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 7:30 – 12:00 i 15:00 – 18:30; w weekendy i święta 7:30 – 18:30
wstęp: bezpłatny do katedry; muzeum w podziemiach 5 euro bilet normalny, 3 euro bilet ulgowy
Duomo di Bergamo poświęcona jest patronowi miasta- Świętemu Aleksandrowi. Jego złota postać znajduje się na kopule Katedry. Kościół należy do niezwykle pięknych, szczególnie wewnątrz. W katedrze znajdują się również ciekawe kaplice, jedna z nich poświęcona jest papieżowi Świętemu Janowi XXIII pochodzącemu z Bergamo. Znajdują się w niej jego relikwie.
W podziemiach Katedry Świętego Aleksandra znajduje się muzeum przedstawiające historię tego miejsca już od czasów rzymian. W muzeum zobaczyć możemy między innymi fragmenty fresków, murów, narzędzi, a oraz eksponaty religijne. Muzeum przeznaczone raczej dla pasjonatów historii lub architektury. Wizyta w nim zajęła na około 30 minut.
7. Muzeum sztuki Accademia Carrara
otwarte: codziennie, oprócz środy 9:30 – 17:30
wstęp: bilet normalny 12 euro, ulgowy 10 euro
Accademia Carrara to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników sztuki odwiedzających Bergamo. Muzeum swoją nazwę zawdzięcza XVIII wiecznemu hrabiemu i mecenasowi sztuki Giacomo Carrarze, który podarował swoje cenne zbiory w testamencie miastu. Budynek muzeum został wybudowany w neoklasycznym stylu w 1810 roku i mieści obecnie kilkaset obrazów autorstwa takich mistrzów jak Rafael, Botticelli czy związany z Bergamo Lorenzo Lotto.
8. Kościół di San Michele al Pozzo Bianco
godziny otwarcia: od listopada do marca od poniedziałku do piątku 9:00 – 12:00 i 14:00 – 17:00 oraz w soboty i niedziele 9:00 – 12:00 i 14:00 – 18:00; od kwietnia do października od poniedziałku do piątku 9:00 – 12:30 i 14:00 – 18:00 oraz w soboty i niedziele 9:00 – 12:00 i 14:00 – 18:00
wstęp: bezpłatny
Niepozorny kościół Świętego Michała to jedna z najstarszych świątyń w Lombardii. Zbudowana została w 774 roku na miejscu pogańskiej świątyni boga wulkanów, kowalstwa i ognia – Wulkana. W kościele obecnie zobaczyć można pochodzące z XIV i XV wieku freski. Autorem niektórych z nich jest Lorenzo Lotto, który przez pewien czas zamieszkiwał w domu wikariusza obok kościoła. Świątynie polecamy również, ze względu na to, że zazwyczaj jest tu bardzo mało turystów. Podczas naszej wizyty byliśmy jedynymi zwiedzającymi.
9. Via Bartolomeo Colleoni / Corsarola
Ulica Bartolomeo Colleoni stanowi główny deptak Górnego Miasta. Nazywana często Corssolą, prawdopodobnie od włoskiego słowa corso oznaczającego promenadę. Zamknięta dla ruchu sprawia wrażenie, jakby czas na niej trochę się zatrzymał. Znajdziemy tu wiele sklepów z ciekawymi witrynami, kawiarni czy restauracji. Jest to niestety również jedna z najbardziej zatłoczonych uliczek starego miasta. Niemal zawsze znajdziemy tu lokalnych mieszkańców, studentów i turystów.
10. Były Klasztor Franciszkanów
godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 9:30 – 13:00 i 14:30 – 18:00; od czerwca do września w weekendy 9:30 – 19:00; zamknięte w poniedziałki
wstęp: bezpłatny
Były klasztor Franciszkanów w Bergamo to miejsce niesłychanie spokojne. Budynek, którego budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku dziś stanowi siedzibę Bergamo History Fundation i pozwala schronić się w cieniu wędrowcom, którzy odwiedzają go w słoneczne dni. Zazwyczaj nie ma tu wielu turystów, więc oprócz cienia możemy zaznać też trochę spokoju, oraz podziwiać widok, który rozpościera się z klasztoru.