Muzeum Pisanek w Kołomyi

muzeum pisanek

Pisanki to jedna z rzeczy, których zakup rekomendowaliśmy wam w artykule o produktach, które warto kupić będąc na Ukrainie. Kiedy będziemy na Ukrainie, pisanki nie tylko warto kupić, ale również pooglądać. Możemy zrobić to między innymi w Kołomyi, w obwodzie iwanofrankowskim, gdzie od 2000 roku funkcjonuje Muzeum Pisanek.

Muzeum Pisanek w Kołomyi – informacje praktyczne

adres: ul. Czornowoła 43B, Kołomyja (пр.Чорновола 43Б, Коломия)
godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne; od wtorku do niedzieli: 10:00 – 18:00,
cena biletów: bilet normalny 25 UAH (ok. 3,8 zł), bilet ulgowy 15 UAH (ok. 2,3 zł)
czas zwiedzania: około 45 minut

muzeum pisanek

Muzeum Pisanek mieści się niemal w centrum Kołomyi, przy jednym z głównych deptaków miejskich – Prospekcie Czarnowoła. Muzeum nie sposób przegapić, ponieważ mieści się w budynku, którego większa część jest w kształcie wielkiego jaja. Muzeum zostało zaprojektowane z okazji kołomyjskiego festiwalu kultury huculskiej, który odbywał się w 2000 roku.

Ciekawostka: 13-metrowa drewniana pisanka mieszcząca w sobie część ekspozycji jest jedną z największych pisanek świata.

Po zakupie niedrogich biletów możemy przystąpić do zwiedzania. Znajdziemy tutaj pisanki wykonywane różnymi technikami z całego świata, w tym również te pochodzące z Polski (pochodzą z okolic Łowicza). Oprócz pisanek malowanych czy wydrapywanych są tu też wyklejanki czy haftowanki.

pisanki

Ciekawostka: Najczęściej wykorzystywanym materiałem do tworzenia pisanek są wypreparowane kurze jaja, oprócz nich popularne są też jaja gęsi, kaczek, przepiórek, a nawet strusi czy orłów. Oprócz ptasich jaj do tworzenia pisanek wykorzystywane są też kamienie, szkło czy drewno. Odwiedzając Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie mieliśmy okazję oglądać przepiękne mierzące kilkadziesiąt centymetrów pisanki wykonane z porcelany.

W muzeum, wśród około 12 tysięcy pisanek, możemy znaleźć między innymi najstarszą ukraińską pisankę datowaną na XV lub XVI wiek. Nie zabrakło też akcentów politycznych, w jednej z gablot możemy obejrzeć pisanki wykonane przez polityków, wśród których znajdziemy między innymi pisankę byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy czy byłego prezydenta Gruzji Michaiła Sakaszwilego.

najstarsza ukraińska pisanka

Najstarsza ukraińska pisanka pochodząca z XV lub XVI wieku.

Pisanka wykonana przez prezydenta Gruzji Michaiła Sakaszwilego.

pisanka Kuczmy

Pisanka wykonana przez prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmę.

W muzeum na parterze znajduje się wystawa tradycyjnych ukraińskich strojów – wyszywanek z różnych regionów kraju. Możemy tu zapoznać się też z tradycjami dotyczącymi obchodzenia Wielkanocy.

Podsumowanie

Muzeum zdecydowanie warte jest polecenia. Bilety są niedrogie, a liczba eksponatów i sam gmach muzeum imponujące. My Muzeum Pisanki w Kołomyi mieliśmy okazję odwiedzić we wtorek, tuż po świętach wielkanocnych. Jedna z zakupionych tu pisanek dołączyła do innych rzeczy zakupionych w różnych częściach świata i zdobi kokpit naszego samochodu.

Po wyjściu z muzeum sami możemy zakupić pisanki, które będą zdobić nasze świąteczne koszyki. Pisanki sprzedawane są przy zejściu z pierwszego piętra oraz w okolicznych sklepach. Ceny pisanek sprzedawanych z muzeum są trochę wyższe, ale jest tam też chyba nieco większy wybór. Pisanki drewniane kosztują od 5 UAH (mniej niż 1 zł) za najmniejsze, pisanki drewniane w rozmiarze kurzego jaja to koszt 20 UAH (ok. 3 zł), a ceny tych robionych na wypreparowanych jajach zaczynają się od 80 UAH (ok. 12 zł). W okolicznych sklepach ceny są około 30% niższe.

Pisanki na sprzedaż.

Komentarze

Komentarzy