Pisanki to jedna z rzeczy, których zakup rekomendowaliśmy wam w artykule o produktach, które warto kupić będąc na Ukrainie. Kiedy będziemy na Ukrainie, pisanki nie tylko warto kupić, ale również pooglądać. Możemy zrobić to między innymi w Kołomyi, w obwodzie iwanofrankowskim, gdzie od 2000 roku funkcjonuje Muzeum Pisanek.
Muzeum Pisanek w Kołomyi – informacje praktyczne
adres: ul. Czornowoła 43B, Kołomyja (пр.Чорновола 43Б, Коломия)
godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne; od wtorku do niedzieli: 10:00 – 18:00,
cena biletów: bilet normalny 25 UAH (ok. 3,8 zł), bilet ulgowy 15 UAH (ok. 2,3 zł)
czas zwiedzania: około 45 minut
Muzeum Pisanek mieści się niemal w centrum Kołomyi, przy jednym z głównych deptaków miejskich – Prospekcie Czarnowoła. Muzeum nie sposób przegapić, ponieważ mieści się w budynku, którego większa część jest w kształcie wielkiego jaja. Muzeum zostało zaprojektowane z okazji kołomyjskiego festiwalu kultury huculskiej, który odbywał się w 2000 roku.
Ciekawostka: 13-metrowa drewniana pisanka mieszcząca w sobie część ekspozycji jest jedną z największych pisanek świata.
Po zakupie niedrogich biletów możemy przystąpić do zwiedzania. Znajdziemy tutaj pisanki wykonywane różnymi technikami z całego świata, w tym również te pochodzące z Polski (pochodzą z okolic Łowicza). Oprócz pisanek malowanych czy wydrapywanych są tu też wyklejanki czy haftowanki.
Ciekawostka: Najczęściej wykorzystywanym materiałem do tworzenia pisanek są wypreparowane kurze jaja, oprócz nich popularne są też jaja gęsi, kaczek, przepiórek, a nawet strusi czy orłów. Oprócz ptasich jaj do tworzenia pisanek wykorzystywane są też kamienie, szkło czy drewno. Odwiedzając Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie mieliśmy okazję oglądać przepiękne mierzące kilkadziesiąt centymetrów pisanki wykonane z porcelany.
W muzeum, wśród około 12 tysięcy pisanek, możemy znaleźć między innymi najstarszą ukraińską pisankę datowaną na XV lub XVI wiek. Nie zabrakło też akcentów politycznych, w jednej z gablot możemy obejrzeć pisanki wykonane przez polityków, wśród których znajdziemy między innymi pisankę byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy czy byłego prezydenta Gruzji Michaiła Sakaszwilego.
W muzeum na parterze znajduje się wystawa tradycyjnych ukraińskich strojów – wyszywanek z różnych regionów kraju. Możemy tu zapoznać się też z tradycjami dotyczącymi obchodzenia Wielkanocy.
Podsumowanie
Muzeum zdecydowanie warte jest polecenia. Bilety są niedrogie, a liczba eksponatów i sam gmach muzeum imponujące. My Muzeum Pisanki w Kołomyi mieliśmy okazję odwiedzić we wtorek, tuż po świętach wielkanocnych. Jedna z zakupionych tu pisanek dołączyła do innych rzeczy zakupionych w różnych częściach świata i zdobi kokpit naszego samochodu.
Po wyjściu z muzeum sami możemy zakupić pisanki, które będą zdobić nasze świąteczne koszyki. Pisanki sprzedawane są przy zejściu z pierwszego piętra oraz w okolicznych sklepach. Ceny pisanek sprzedawanych z muzeum są trochę wyższe, ale jest tam też chyba nieco większy wybór. Pisanki drewniane kosztują od 5 UAH (mniej niż 1 zł) za najmniejsze, pisanki drewniane w rozmiarze kurzego jaja to koszt 20 UAH (ok. 3 zł), a ceny tych robionych na wypreparowanych jajach zaczynają się od 80 UAH (ok. 12 zł). W okolicznych sklepach ceny są około 30% niższe.