Najlepsze kawiarnie we Lwowie

najlepsze kawiarnie we lwowieLwów to miasto niezwykle interesujące nie tylko ze względu na swoją burzliwą historię, piękne zabytki i panujący tam niepowtarzalny klimat. To miejsce, do którego warto wybrać się również po to, aby odwiedzić jedną z wielu klimatycznych kawiarni. Znajdziemy tu zarówno kawiarnie w stylu wiedeńskim, amerykańskim jak i wschodnim. Dodatkowym atutem Lwowa jest to, że ceny w kawiarniach są dużo niższe niż w Polsce (zapraszamy również do zapoznania się z artykułem Ceny na Ukrainie), więc można sobie pozwolić tu na wiele więcej, nie nadszarpując zbytnio swojego budżetu. Początkowo planowaliśmy stworzenie jednego zbiorczego artykułu, w którym przedstawimy polecane przez nas bary, restauracje i kawiarnie. W trakcie pracy nad nim uznaliśmy jednak, że kawiarnie we Lwowie są na tyle interesujące, aby poświęcić im osobny artykuł. Lwów uznawany był przecież za kawową stolicę Polski. Artykuł o polecanych przez nas barach i restauracjach we Lwowie zostanie opublikowany natomiast już 28 września.

Wybierając kawiarnie, które tu umieściliśmy kierowaliśmy się wypadkową, cen, klimatu oraz smaku serwowanych produktów. W opisie każdego umieszczonego tutaj punktu staraliśmy się wyjaśnić, co w danym lokalu urzekło nas najbardziej i dlaczego zdecydowaliśmy się go wybrać.

Lwowska Kopalnia Kawy / Львівська копальня кави

kopalnia kawy

adres: ul. Rynek 10
ceny: tiramisu 40 UAH (ok. 5,88 zł), lwowski sernik 37 UAH  (ok. 5,44 zł), espresso 25 UAH (ok. 3,68 zł), latte 33 UAH (ok. 4,85 zł), kawa podpalana 52 UAH (ok. 7,40 zł)

Jak wszyscy wiedzą, kawa podobnie jak węgiel wydobywana jest z wnętrza ziemi w specjalnie przygotowanych do tego kopalniach. Nie no, tak właściwie to w poprzednim zdaniu nie ma ani ziarna prawdy, chociaż nie zmienia to faktu, że na lwowskim rynku kopalnie kawy znajdziemy. Kawa w Polsce zaczęła być popularna na przełomie XVII i XVIII wieku za sprawą wpływów naszych południowych sąsiadów. Lwów szybko stał się miejscem, które słynęło ze świetnej kawy i kawiarni, gdzie takową można było wypić. Nazywany był nawet kawową stolicą Polski. Według przekazów kawę we Lwowie spopularyzował w 1683 roku Jerzy Franciszek Kulczycki, żołnierz Jana III Sobieskiego oraz założyciel jednej z pierwszych kawiarni w Wiedniu.

kawa podpalana

Specjalność zakładu to zdecydowanie podawana w bardzo efektowny sposób kawa podpalana.

Znajdująca się w jednej z lwowskich kamienic Kopalnia Kawy nawiązuje do czasów pierwszych lwowskich kawiarni i poświęcona jest historii tego specyfiku we Lwowie. Część kawy oraz niektóre sale znajdują się w podziemiach, co nadaje temu miejscu ciekawego klimatu. Z menu zdecydowanie polecamy wybrać kawę podpalaną, na której cukier efektownie karmelizowany jest przez kelnera przy użyciu palnika.

Strudel Haus

strudel Lwów

adres: ul. Szewska 6 uwaga: kawiarnia tymczasowo jest nieczynna (przechodzi remont)
ceny: strudel z wiśniami i lodami 41 UAH (ok. 6,02 zł), świeży sok z pomarańczy 200ml 39 UAH (ok. 5,73 zł), mała Coca-cola (250 ml) 20 UAH (ok. 2,94 zł), espresso 20 UAH (ok. 2,94 zł), latte 27 UAH (ok. 3,97 zł)

Strudel Haus

Mieszcząca się tuż przy rynku, na jednej z najstarszych lwowskich ulic kawiarnia specjalizuje się w serwowaniu przysmaku cesarstwa austro-węgierskiego – strudli. Jest tu ich aż 14 rodzajów. Dostaniemy tu zarówno klasyczne, podawane na ciepło strudle z nadzieniem wiśniowym i lodami, jak i strudle na słono ze szpinakiem, kurczakiem czy wieprzowiną. Próbowaliśmy zarówno tych na słodko, jak i tych na słono. Obie wersje są bardzo dobre. Oprócz strudli zjeść można tu również naleśniki, lody, sałatki i zupy.

Lwowska Manufaktura Czekolady / Львівська Майстерня Шоколаду

czekolada Lwów

adres: ul. Serbska 3, ul. Sichovykh 5, ul. Lyubinska 168 (lotnisko), ul. Stryiska 30 (centrum handlowe King Cross Leopolis)
ceny: czekolada z bitą śmietaną 52 UAH (ok. 7,65 zł), czekolada z chilli 42 UAH (ok. 6,18 zł), czekoladowe fondue 120 UAH (ok. 17,65 zł), espresso 22 UAH (ok. 3,25 zł), latte 25 UAH (ok. 3,67 zł)

czekoladowe fondue

Czekoladowe fondue, w skład którego wchodzą kawałki banana, pomarańczy, orzechy włoskie, żurawina i pianki.

Lwowska Manufaktura Czekolady to sieć kawiarni, specjalizujących się w produkcji i podawaniu czekolady pod różnymi postaciami. Ich lokale znaleźć można nie tylko we Lwowie, ale w niemal każdym obwodzie (województwie) na Ukrainie. Trzy lokale sieci znajdują się również w Polsce w Krakowie i Warszawie pod nazwą Krakowska Manufaktura Czekolady.

Pierwszy raz miałem okazję spróbować czekolady z Lwowskiej Manufaktury, na początku 2014 roku. Czekolada jest tu po prostu wyśmienita i każdy, kto spróbuje choć raz, wraca za każdym kolejnym razem. Miałem również okazję gościć w innych lokalach Lwowskiej Manufaktury Czekolady, znajdujących się poza Lwowem. Jeśli chodzi o jakość niczym nie odbiegają, mają jednak zazwyczaj nieco niższe ceny. Bez wątpienia sprzedawana jest tu najlepsza czekolada do picia we Lwowie. Oprócz czekolady do picia, różnych koktajli czy czekoladowego fondue można tu zakupić również praliny i inne produkowane z czekolady wyroby. Czekoladki według mnie nie odbiegają od tych słynnych belgijskich, które kupić można w Brukseli. Jedyną różnicą jest kilkukrotnie niższa cena.

Cat Cafe / Kocia Kawiarnia

cat cafe lwów

adres: ul. Bandery 46A
ceny: strudel z wiśniami i lodami 61 UAH (ok. 8,97 zł), tiramisu 59 UAH (ok. 8,67 zł), muffina jagodowa 19 UAH (ok. 2,79 zł), mała coca-cola (250 ml) 18 UAH (ok. 2,64 zł), duża coca-cola (500 ml) 20 UAH (ok. 2,94 zł),  espresso 20 UAH (ok. 2,94 zł), latte 37 UAH (ok. 5,44 zł)

tiramisu Lwów kocia kawiarnia we lwowie kocia kawiarnia

Kocia kawiarnia we Lwowie to miejsce, w którym zdecydowanie odnajdą się miłośnicy kotów. Po kilku salach kawiarni radośnie biega kilka różnej rasy oraz różnego ubarwienia czworonogów. Sale zostały specjalnie zaadaptowane pod mieszkające w kawiarni zwierzęta. Znajdują się tutaj zarówno specjalne ścieżki, domki czy inne miejsca, po których mogą chodzić lub gdzie mogą spać koty. Jeśli znudzi się im natomiast przebywanie z ludźmi, mogą udać się do pomieszczenia, gdzie nie mają wstępu goście. Przed wejściem do kawiarni znajduje się dozownik z płynem dezynfekującym do rąk. Obowiązuje tu też specjalny regulamin, który m.in. zabrania dokarmiania kotów, trzymania ich na rękach przez dzieci w wieku do 12 r.ż., a także wchodzenia z własnymi zwierzętami. Podczas prawie całej naszej wizyty w tym miejscu towarzyszyły nam dwa koty, jeden cały czas beztrosko spał nad naszymi głowami, drugi zaś położył się spać na kanapie między nami.

Kot aż usnął dzielnie towarzyszył nam podczas naszej wizyty.

Kot towarzyszył nam podczas naszej wizyty, aż w końcu usnął.

Miejsce jest bardzo przytulne, a serwowane tu desery są naprawdę bardzo dobre. Ich cena jest jednak dosyć wysoka jak na warunki lwowskie, lokal znajduje się też dość daleko od centrum (3 km, można dojechać tramwajem nr 1 lub 10, 4 przystanki od Rynku, więcej o komunikacji miejskiej we Lwowie tutaj)

Ormianka / Virmenka

ulica Drukarska

adres: ul. Virmenska 19
ceny: kawa po ormiańsku 18 UAH (ok. 2,64 zł), ciasto czekoladowe 38 UAH (ok. 5,58 zł), ciasta i wypieki od 20 do 40 UAH (od ok. 2,94 zł do 5,88 zł)

ormianka lwów kawa po ormiańskuVirmenka

Znajdująca się na skrzyżowaniu ulic Drukarskiej i Ormiańskiej (Virmenskiej) niewielka i niepozorna kawiarnia Ormianka jest od lat uznawana za jedną z najlepszych lwowskich kawiarni. Oprócz parzonej tutaj w tradycyjny ormiański sposób kawy (na piasku) można zjeść wyśmienite domowe wyroby cukiernicze.

kawiarnia Lwów

Kawiarnia ma swój klimat, jest niewielka, ale przytulna. Powstałą w 1979 roku i od razu stała się jednym z ulubionych miejsc lwowskiej bohemy. Przesiadywali tu muzycy, poeci, inni artyści, a nawet lwowscy hipisi. Sporym atutem są tu ceny, dość niskie jak na tak dobrą lokalizację i wysoką jakość podawanych produktów.

Komentarze

Komentarzy