Budapeszt w kilka godzin

Budapeszt w kilka godzinBudapeszt to miasto, któremu z pewnością warto poświęcić o wiele więcej niż kilka godzin. Rozumiem jednak, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na dłuższy pobyt w stolicy Węgier i to właśnie z myślą o takich osobach stworzony został poniższy wpis. Artykuł z pewnością może być też przydatny dla osób, które w związku z przesiadką lotniczą w Budapeszcie mogą spędzić w nim kilka godzin. (więcej informacji dla odwiedzających Budapeszt można przeczytać tutaj)

Postanowiliśmy zaproponować wam trzy krótkie trasy (w przyszłości planujemy rozbudować ten artykuł o kolejne trasy), wszystkie rozpoczynające się we wspólnym punkcie Deak Ferenc Ter, które pozwolą wam zobaczyć część najpiękniejszych miejsc w Budapeszcie. Wybór tego miejsca był nieprzypadkowy, znajduje się ono w historycznym centrum miasta, wśród jego największych atrakcji oraz przede wszystkim, jest jednym z miejsc w Budapeszcie, do których dostaniemy się bez problemów niemal z każdej części miasta. To właśnie tutaj krzyżują się trzy z czterech nitek metra, a czas dostania się z lotniska Liszta Ferenca to około 40 minut (zachęcamy do zapoznania się z artykułem Komunikacja miejska w Budapeszcie wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili). W przypadku każdej z proponowanych tras warto zobaczyć Bazylikę Św. Stefana znajdującą się około 400 metrów od naszego punktu początkowego (należy przejść przez plac Elżbiety, a następnie wejść w Sas utca i podążać nią kilkadziesiąt metrów). Wszystkie trasy zawierają atrakcje, które są bezpłatne lub stanowią dużą wartość dla odwiedzających bez konieczności zakupu biletu.

Budapeszt w kilka godzin trasa nr 1

Budapeszt w kilka godzinDługość: ok. 5 km
Czas: od 2 godzin
Typ: trasa piesza + metro (powrót)
Główne punkty: Andrássy út, Opera, Plac Bohaterów, ZOO (płatne), Łaźnie Széchenyiego, Zamek Vajdahunyad i Park Miejski

Deak Ferenc Ter (A) kierujemy się do początku Alei Andrássyego, znajdującej się około 250 metrów po przeciwnej stronie placu Elżbiety. Następnie około 4 kilometrów podążamy prosto Andrássy út, najbardziej reprezentacyjną ulicą Budapesztu.

Opera Narodowa w Budapeszcie

Opera Narodowa to jedno z wielu atrakcji znajdujących się na Andrassy.

Spacerując aleją możemy podziwiać eklektyczne neorenesansowe budynki, wśród których na szczególną uwagę zasługuje gmach Opery (B),  po drodze mijamy różne muzea (między innymi Dom Terroru – Terror Háza, który poświęcony jest ofiarom totalitaryzmu na Węgrzech).

Terror Haza

Muzeum Totalitaryzmu przy Andrássy út.

Ciekawym miejscem, przez które będziemy przechodzić jest również ośmiokątny plac Oktagon (C) (dawniej plac Mussoliniego). Na końcu alei znajduje się powstały z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego Plac Bohaterów (D).

Plac Bohaterów

Plac Bohaterów w Budapeszcie powstał z okazji millenium istnienia państwa Węgierskiego.

Na środku placu znajduje się Pomnik Tysiąclecia z mierząca 34 metrów kolumną zakończoną figurą archanioła Gabriela, który zgodnie z legendą ukazał się pierwszemu węgierskiemu królowi – świętem Stefanowi i polecił mu przyjęcie korony oraz chrześcijaństwa. Na cokole znajduje się rzeźba księcia Arpada oraz sześciu wodzów madziarskich, którzy przeprowadzili naród węgierski do miejsca, gdzie obecnie znajdują się Węgry. Na placu znajduje się też 85 metrowa kolumnada, na której znajdują się postacie ważne dla państwa Węgierskiego. Po obu stronach placu znajdują się Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji.

Zamek Vajdahunyad

Zamek Vajdahunyad znajdujący się pomiędzy Parkiem Miejskim, a Placem Bohaterów.

Z Placu Bohaterów udajemy się do przylegającego mu Parku Miejskiego, w którym znajduje się również postawiony z okazji tysiąclecia istnienia państwa Zamek Vajdahunyad (E) łączący w sobie elementy najważniejszych budowli znajdujących się w owym czasie na terenie Wielkich Węgier.

DSC_0054pp

W okolicach zamku znaleźć można rzeźbę Anonymusa, której dotknięcie zgodnie z legendą ma wiązać się z otrzymaniem weny twórczej.

Termy Széchenyiego

Termy Széchenyiego nieopodal Placu Bohaterów i Parku Miejskiego w Budapeszcie.

Tuż obok Parku Miejskiego znajdują się jedne z najpopularniejszych term w Budapeszcie – działające od ponad 100 lat Széchenyi Fürdő (F). Kąpielisko w eklektycznym, pasującym do otoczenia stylu otwarte jest codziennie od 6 do 22. Bilet wejścia do środka kosztuje 1700 forintów (24,29 zł), a jeśli chcemy skorzystać z basenów od 4 do 5 tysięcy (dokładne ceny term tutaj).

ZOO Budapeszt

Wejście do Ogrodu Zoologicznego w Budapeszcie.

Nieopodal term znajduje się budapesztańskie ZOO (G) będące z pewnością dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi. Normalny bilet kosztuje 2500 forintów (35,70 zł), ulgowy natomiast 1800 forintów (25,70 zł). My do ZOO nie wchodziliśmy, ze względu na ograniczony budżet oraz czas. Tuż obok wejścia do ogrodu zoologicznego mieści się restauracja Gundel, jeden z najbardziej znanych lokali gastronomicznych znajdujących się w stolicy Węgier.

Opera Budapeszt Metro

Opera – stacja znajdująca się obok gmachu Opery Narodowej. Stacja należy do żółtej linii metra, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnie udajemy się znów w kierunku Placu Bohaterów, gdzie wsiadamy do metra na stacji Hősök tere (H) i najstarszą linią metra kontynentalnej europy, wpisaną na listę UNESCO żółtą linią M1 udajemy się do miejsca rozpoczęcia naszej wycieczki, czyli stacji Deak Ferenc Ter. Oczywiście zamiast jechać metrem, możemy wrócić do miejsca startu pieszo, należy jednak wtedy doliczyć do całości trasy około 4 kilometry.

Budapeszt w kilka godzin trasa nr 2

Budapeszt krótka trasa zwiedzanie
Długość:
ok. 4 km
Czas: od 2 godzin
Typ: trasa piesza
Główne punkty: Bazylika Św. Stefana, Plac Wolności (Szabadsag ter),  Parlament, Muzeum Etongraficzne, Promenada Dunaju, Pomnik pamięci ofiar holokaustu – buty nad Dunajem, Most Łańcuchowy

Deak Ferenc Ter (A) przechodzimy przez skwer Elżbiety i udajemy się Sas utca w kierunku Bazyliki św. Stefana (B). Po obejrzeniu największego kościoła w Budapeszcie kontynuujemy zwiedzanie dalej Sas utca, która kończy się Skwerem Wolności (Szabadság tér) (C). Plac swoją nazwę zawdzięcza powstańcom węgierskim z 1848 roku, którzy zostali straceni w tym miejscu. W centralnej części placu zobaczyć możemy obelisk upamiętniający czerwonoarmistów „wyzwalających” Budapeszt oraz między innymi pomnik idącego Ronalda Reagana.

Szabadság tér

Obelisk poświęcony czerwonoarmistom na Szabadság tér w Budapeszcie.

Następnie idąc w kierunku Parlamentu (E) przechodzimy obok pomnika, upamiętniającego węgierskiego komunistycznego premiera z okresu powstania węgierskiego z 1956 roku – Imre Nagy’ego. Nagy po upadku powstania został w 1958 roku skazany na śmierć, stając się tym samym symbolem walki Węgier o niezależność. Po latach ujawniono jego współpracę z NKWD w okresie międzywojennym, przez co znacząco stracił w oczach wielu rodaków.

Muzeum Etnograficzne Budapeszt.

Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie, choć nie może dorównać Parlamentowi wielkością jest równie piękne.

Udajemy się na plac Lajosa Kossutha, przy którym znajdują się gmach Muzeum Etnograficznego (D) oraz Parlament (E), który jest okazały zarówno z przodu jak i z tyłu. Zwiedzanie parlamentu jest płatne, dorośli obywatele Unii Europejskiej muszą zapłacić 2000 forintów (28,57 zł), bilet dla dzieci oraz studentów to natomiast koszt 1000 forintów (14,29 zł).

Franciszek II Rakoczy

Gmach Parlamentu wraz z rzeźbą konną Franciszka II Rakoczego

Kolejnym punktem wędrówki będzie promenada Dunaju (możemy obejść parlament dookoła), którą udajemy się w kierunku Mostu Łańcuchowego. Po drodze mijamy pomnik pamięci ofiar holokaustu (F), znajdujące się nad brzegiem Dunaju buty. Ostatnim punktem zwiedzania tej trasy jest Most Łańcuchowy (G) znajdujący się przy Széchenyi István tér, obok którego mieszczą się warte uwagi budynki Węgierskiej Akademii Nauk oraz jeden z najładniejszych hoteli w stolicy Węgier – Gresham Palace. Z tego miejsca możemy przejść do znajdującego się kilkaset metrów dalej początkowego punktu wycieczki lub rozpocząć zwiedzanie trasą numer 3.

Budapeszt w kilka godzin trasa nr 3

zwiedzanie Budapesztu w kilka godzinDługość: ok. 5 km (sporo schodów oraz pod górkę)
Czas: od 2 godzin
Typ: trasa piesza (opcjonalnie kolejka)
Główne punkty: Most Łańcuchowy, Baszta Rybacka, Kościół Macieja, Zamek Królewski

Zwiedzanie rozpoczynamy od stacji metra Deak Ferenc Ter (A), skąd kierujemy się do Mostu Łańcuchowego (B). Obok wejścia na most przy Széchenyi István tér znajdują się bardzo interesujące budynki – gmach Węgierskiej Akademii Nauk oraz Gresham Palace, który pełni rolę hotelu.

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Charakterystycznym elementem Mostu Łańcuchowego w Budapeszcie są lwy, które strzegą wejścia na most z obu stron.

Tuż po przejściu mostem, obok rzucającego się w oczy tunelu znajduje się kolejka, która w zamian za 1200 forintów (17,14 zł) zawiezie nas na Wzgórze Zamkowe (bilet w dwie strony kosztuje 1800 forintów, 25,70 zł). Miałem okazję zarówno wchodzić na Wzgórze pieszo jak i korzystać z kolejki. Osobiście uważam, że kolejka choć fajna nie jest warta swojej ceny i kiedy jeszcze raz będę w Budapeszcie skorzystam raczej z opcji wejścia na wzgórze pieszo.

Baszta Rybacka na Wzgórzu Zamkowych, zbudowana w latach 1895-1902 nazwana tak na cześć średniowiecznego cechu rybaków, który odpowiedzialny był za bronienie tej części murów.

Baszta Rybacka na Wzgórzu Zamkowych, zbudowana w latach 1895-1902 nazwana tak na cześć średniowiecznego cechu rybaków, który odpowiedzialny był za bronienie tej części murów.

Jeśli zdecydujemy się nie korzystać z kolejki, udajemy się w górę schodami w kierunku, w którym podąża ulica Hunyadi János. Po pokonaniu kilkuset schodków dochodzimy do jednej z największych atrakcji Budapesztu – Baszty Rybackiej (C). Baszta zawdzięcza swoją nazwę cechowi rybaków, który w średniowieczu odpowiedzialny był za obronę tej części murów. Z murów rozciąga się wspaniały widok na parlament, wyspę Małgorzaty oraz historyczną część Pesztu znajdującą się po drugiej stronie Dunaju.

Kościół św. Mateusza

Kościół Macieja to jedna z najpiękniejszych świątyń Budapesztu.

Obok Baszt znajduje się konny pomnik pierwszego króla Węgier Świętego Stefana oraz Kolumna Świętej Trójcy (nieco mniej okazała niż ta w Ołomuńcu, ale mimo wszystko warta uwagi) i wspaniały Kościół Macieja, który jest według mnie najładniejszym kościołem w całym Budapeszcie.

Kościół świętego Mateusza

Kościół Macieja nocą nabiera jeszcze większego uroku.

Następnie udajemy się w kierunku pomnika konnego Andrása Hadika, skąd możemy udać się w kierunku Zamku Królewskiego (D) lub nieco zbaczając z trasy Muzeum Hospital in the Rock znajdującego się w atomowym bunkrze. Muzeum to zostało przez nas opisane w artykule 5 nietypowych miejsc, które warto odwiedzić w Budapeszcie.

Andrása Hadika Pomnik

Pomnik konny Andrása Hadika nieopodal kościoła Macieja.

Idąc w kierunku Zamku mijamy między innymi Muzeum Farmacji. Dziedziniec zamkowy jest otwarty dla zwiedzających bezpłatnie, możemy tam podziwiać ciekawe ogrody oraz różnego rodzaju rzeźby, fontanny i pomniki.

Buda Ogrody

Ogrody na Zamku Królewskim w Budzie

Tuż obok pałacu znajduje się Muzeum Historii oraz Węgierska Galeria Narodowa. Po zwiedzeniu Wzgórza Zamkowego udajemy się w dół w kierunku Mostu Łańcuchowego, aby zakończyć naszą wycieczkę w początkowym punkcie Deak Ferenc Ter.

Komentarze

Komentarzy