Jakiś czas temu stworzyliśmy listę 10 miejsc, które musisz odwiedzić będąc w Budapeszcie, przygotowaliśmy również poradniki o zwiedzaniu stolicy Węgier w jeden dzień i kilka godzin. Jeśli byłeś już w Budapeszcie, i widziałeś opisywane przez nas wcześniej obiekty lub po prostu lubisz zwiedzać od trochę bardziej nietypowej strony na pewno zainteresuje Cię poniższy artykuł, w którym przedstawiamy 5 nietypowych miejsc wartych odwiedzenia w tym mieście. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem Budapeszt – informacje dla odwiedzających, gdzie zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje dla podróżujących do tego miasta.
1. Labiryntus
Podziemia Budapesztu liczą około 10 kilometrów, nie dziwne więc, że kilkaset metrów od Hospital in the Rock przy ulicy Úri utca 9. znajduje się kolejne do nich wejście. Labiryntus nazywany niekiedy Jaskinią Wampirów to ponad kilometrowa części podziemi, która reklamuje się swoimi związkami z Drakulą. Po ostatniej wizycie w Zamku Drakuli w Branie (Rumunia) byliśmy bardzo zawiedzeni, a manekiny oglądane wcześniej na zdjęciach wydawały się nieco tandetne. Drakula tym razem jednak nie zawiódł.
Figury ubrane w epokowe stroje przy dźwiękach operowej muzyki robią naprawdę dobre wrażenie i świetnie wprowadzają w klimat. Jaskinia podzielona jest na kilka części, w których panuje różna wilgotność, czy temperatura – twórcy potrafili to dobrze wykorzystać operując odpowiednio światłem, co dodatkowo dodaje uroku.
Największe wrażenie wywarł na nas Labirynt Ciemności, część podziemi, gdzie panuje całkowita ciemność. Człowiek pozbawiony wzroku zdany jest w nim na pozostałe zmysły. Przed wejściem do niego jest znajduje się ostrzeżenie, a osoby które nie zdecydują się wejść do labiryntu ciemności mogą kontynuować dalsze zwiedzanie (wejście i wyjście z labiryntu są niemal obok siebie). Labirynt podobał nam się tak bardzo, że postanowiliśmy przejść go jeszcze raz – tym razem natrafiając na używających telefonów i latarek turystów, którzy w ten sposób psują zabawę nie tylko sobie, ale również innym. Jeśli zdecydujecie się do niego wejść proszę nie postępujcie jak oni. Labiryntus to dość droga atrakcja, bilet normalny kosztuje 4 000 forintów (ok. 57 zł) , ulgowy zaś połowę mniej.
2. Kolejka dziecięca Gyermekvasút
Kolejka dziecięca to licząca 11,2 km linia kolejowa prowadząca od Góry Széchenyiego do Erzsébettelek (gdzie znajduje się pętla autobusowo-tramwajowa Hűvösvölgy). Budowa kolejki wąskotorowej na wzgórzach Budapesztu ruszyła w 1947 roku, ostatni odcinek oddano do użytku już trzy lata później. Kolejka wyjątkowa jest ze względu na to, że większość pracy przy niej wykonują dzieci, począwszy od sprzedawania biletów, odprawiania pociągów na stacjach, dawania sygnałów, do odjazdów oraz obsługę konduktorską. Dorośli w kolejce pełnią jedynie funkcje techniczne, są maszynistami i kierownikami stacji.
Dzieci w kolejce pracują od początku jej istnienia. Początkowo było to oczywiście narzędzie socjalistycznego wychowania, a sama kolejka nosiła nazwę Kolejki pionierskiej. Po upadku bloku wschodniego, kolejka nie przestała działać – praca w niej cieszy się cały czas ogromną popularnością. Dzieci, aby móc zostać kolejarzami muszą spełnić kilka kryteriów. Jednym z nich jest średnia ocen powyżej 4,0 i wzorowe zachowanie. W kolejce pracują dzieci od 10 do 14 roku życia.
Sama trasa kolejki przebiega przez 9 stacji wśród wzgórz zachodniego Budapesztu, stacje znajdują się między innymi na górach Széchenyi-hegy, János-hegy, Hárs-hegy. Do stacji kolejki można dostać się komunikacją miejską. Pierwsza stacja Hűvösvölgy znajduje się tuż przy pętli autobusowo-tramwajowej, z ostatniej stacji Széchenyi-hegy w okolice centrum można dostać się kolejką zębatą (oficjalnie kursującą jako tramwaj linii nr 60, obowiązują w niej normalne bilety komunikacji miejskiej). Cena dziecięcej kolejki to, w zależności od wybranego wariantu, od 600 do 1800 forintów. Przejazd na jednym odcinku (np. od początku do końca) bez wysiadania na poszczególnych stacjach to 600 forintów (ok. 8,5 zł).
3. Szpital w Skale (Hospital in the Rock, Sziklakórház)
Tuż u podnóży Wzgórza Zamkowego przy ulicy Lovas út 4/C znajduje się z zewnątrz niepozornie wyglądające muzeum. Hospital in the Rock to muzeum powstałe w miejscu zbudowanego tu w latach 30. XX wieku szpitala. Miejsce jest o tyle szczególne, że w późniejszym okresie zostało przebudowane na schron przeciwatomowy.
W muzeum znajduje się dużo sprzętu z okresu zimnej wojny oraz figury przedstawiające pracowników i pacjentów szpitala.
Miejsce to zostało udostępnione zwiedzającym jako stałe muzeum od 2008 roku. Od tego czasu niezmiernie zyskuje na popularności przyciągając coraz większą liczbę turystów. Jest to z pewnością najpopularniejsze miejsce ze wszystkich wymienionych w tym artykule.
4. Ogród Filozofii (Garden of Philosophy,Filozófusok kertje)
Ogród Filozofii to znajdujący się na północnym zboczu Góry Gellerta niewielki skwer, na którym ustawione są posągi ośmiu myślicieli i filozofów. Swoje miejsce znaleźli tu Jezus Chrystus, Święty Franciszek z Asyżu, Mahatma Gandhi, Bodhidharma, Lao Ce, Abraham, Echnaton oraz Budda.
5. Memento Park
Pamiętacie pomniki Stalina, Lenina czy niosących bratnią pomoc radzieckich żołnierzy, które stały chyba w każdym polskim mieście? Jeśli nie, to świetnym miejscem, aby zobaczyć te relikty przeszłości będzie otwarty dla zwiedzających w 29 czerwca 1993 roku (w drugą rocznicę opuszczenia Węgier przez sowieckie wojska) Memento Park.
W znajdującym się na obrzeżach Budapesztu muzeum na świeżym powietrzu, odwiedzających już od progu witają Marks, Lenin i Engels. W parku znajdziemy, oprócz ojców sowieckiej Rosji i twórców ideologii komunistycznej, również rzeźby i pomniki przedstawiające węgierskich komunistów oraz anonimowych rewolucjonistów i pionierów pracy. Chyba najbardziej znaną, znajdującą się w muzeum rzeźbą jest Tanácsköztársasági emlékmű z 1969 roku.
Większość rzeźb trafiła tu po dekomunizacji początku lat 90. XX wieku. Cena biletu normalnego to 1500 forintów (ok. 21 zł), ulgowy to wydatek rzędu 1000 forintów (ok. 14,30 zł).