Winieta elektroniczna w Austrii – krok po kroku

winieta elektroniczna w AustriiOd 2018 roku w Austrii, obok tradycyjnych naklejek wprowadzono winiety elektroniczne. Winieta elektroniczna kosztuje tyle samo, co naklejka, jest jednak nieco wygodniejsza. Po pierwsze nie zajmuje miejsca na szybie, po drugie nie ma konieczności zaprzątać sobie głowy jej zakupem na trasie – można zrobić to wcześniej wygodnie w domu. Z poniższego artykułu dowiesz się jak krok po kroku kupić winietę elektroniczną w Austrii.

Więcej informacji na temat winiet, tego na jakich drogach są wymagane czy co grozi za ich brak, znajdziesz w artykule Winiety w Austrii.

Zakup elektronicznej winiety w Austrii

Zakupu dokonujemy na oficjalnej stronie operatora. Do niedawna strona dostępna była tylko w języku niemieckim oraz angielskim. Teraz dostępna jest również w języku polskim oraz kilku innych. Strona jest dość intuicyjna.

Na przykładzie pokażemy jak dokonać zakupu winiety 10-dniowej dla samochodu, procedura będzie wyglądać niemal identycznie w przypadku pozostałych winiet.

wybór rodzaju winiety

Na początek wybieramy piktogram (koło), na którym narysowany jest samochód lub motocykl, w zależności od tego na jaki pojazd winietę chcemy kupić. Później wybieramy jedną z czterech dostępnych opcji pozwalających na zakup winiety 10-dniowej, 2-miesięcznej, rocznej lub zapłacenia za wybrany odcinek drogi poprzez naciśnięcie pomarańczowego przycisku Wybierz pod nią.

Wybór rodzaju klienta

W tym momencie musimy wybrać jako kto kupujemy winietę. Osobom prywatnym (konsumentom) przysługuje prawo do 14-dniowego odstąpienia od umowy, muszą więc dokonać zakupu z przynajmniej 18 dniowym wyprzedzeniem (nie można więc kupić dziś winiety, która będzie obowiązywać np. za 2 dni).

Osoby kupujące winietę jako przedsiębiorcy nie mogę odstąpić od umowy, ale winieta może obowiązywać nawet od dnia zakupu. Jeśli chcecie zakupić winietę elektroniczną, a do waszego wyjazdu do Austrii pozostało mniej niż 18 dni to możecie wybrać tę opcję.

Wprowadzenie danych samochodu

W kolejnym oknie, wybieramy typ pojazdu oraz kraj rejestracji. Po wybraniu z listy krajów Polski, w dwóch kolejnych polach grafika powinna zmienić się na tablicę rejestracyjną z gwiazdkami Unii Europejskiej oraz znaczkiem PL. W polach tych wpisujemy numer rejestracyjny naszego pojazdu.

Kolejne pole służy do wpisania daty, od której winieta ma zacząć obowiązywać. Po wpisaniu daty, w kolejnym polu pokaże się data ważności naszej winiety.

Ostatnie pole zaznaczamy jeśli chcemy otrzymać przypominającą informację przed datą wygaśnięcia winiety. Pole to można zaznaczyć lub nie, według własnych preferencji. Po wszystkim klikamy Dalej.

Naszym oczom ukaże się kolejna tablica, na której dwukrotnie będziemy musieli wpisać swój adres e-mail oraz wybrać metodę płatności (karta kredytowa lub paypal). Na tej tablicy mamy też możliwość zaznaczenia chęci rejestracji w serwisie oraz chęci otrzymania faktury.

Płatność

Na kolejnej stronie wyświetlą nam się wszystkie informacje o zamówieniu. Po sprawdzeniu ich powinniśmy zaznaczyć, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy i nacisnąć przycisk Zamów z obowiązkiem zapłaty.

Teraz pozostaje nam już tylko zapłacić za naszą winietę. Jeśli wybraliście kartę kredytową to należy podać jej numer, datę ważności oraz kod CVV znajdujący się na odwrocie oraz nacisnąć przycisk płać teraz Zapłać.

Po wszystkim naszym oczom powinno ukazać się potwierdzenie, które powinno przyjść również na maila. Gratulacje, kupiłeś austriacką winietę elektroniczną!

Komentarze

Komentarzy