Parking w Karlowych Warach

Wszyscy wybierający się do Karlowych Warów samochodem będą musieli zmierzyć się z wyzwaniem zaparkowania w mieście samochodu. W historycznym centrum na wielu ulicach nie ma wcale ruchu samochodowego, a tam gdzie samochody są dopuszczone nie ma zbyt wielu ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Większość miejsc przy ulicach podlega rezerwacji dla znajdujących się obok hoteli, obiektów i prywatnych domów dlatego przed wyjazdem warto zastanowić się, gdzie można zaparkować. Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł ułatwi wam planowanie swojej wizyty oraz parkowanie w Karlowych Warach.

UWAGA: Jeśli wybierasz się do Karlowych Warów koniecznie zerknij do naszych artykułów 10 rzeczy, które trzeba zrobić w Karlowych Warach, artykułu o zwiedzaniu Muzeum Becherówki oraz artykułu o turystycznej karcie miejskiej (zostanie opublikowany już wkrótce).

Parking przy ulicach w centrum Karlowych Warów – strefa parkowania

Karlowe Wary podzielone są na 5 stref parkingowych, które są bardzo niewielkie i obejmują tylko ulic. Część historycznego centrum wyłączona jest z ruchu samochodowego, przy pozostałej części nie ma zbyt wielu miejsc parkingowych, a większość z nich jest zarezerwowana dla obiektów znajdujących się przy tych ulicach. Tam, gdzie parkowanie jest dozwolone w godzinach od 7:00 do 18:00 obowiązują opłaty. Godzina parkowania kosztuje w zależności od strefy od 20 do 40 koron (od 3,5 do 7 zł), a parkowanie w strefach 1-3 możliwe jest maksymalnie na 3 godziny. W strefach 4-5 samochód zostawić można na maksymalnie 12 godzin. Znalezienie wolnego miejsca, szczególnie w sezonie oraz w weekendy graniczy niestety z cudem, dlatego o ile nie zamierzacie się irytować podczas poszukiwania miejsca to polecamy wybrać inne alternatywy dotyczące parkowania.

Na ulicy na pierwszy rzut oka jest sporo wolnych miejsc. Niestety większość z nich to miejsca zarezerwowane dla poszczególnych obiektów i nawet jeśli są wolne nie można na nich zaparkować.

Listę z ulicami w centrum Karlowych Warów, gdzie można zaparkować oraz informacjami czy dany parkometr przyjmuje płatność kartą znajdziecie tutaj.

Bezpłatny parking przy ulicach w Karlowych Warach – Na Vyhlídce

W Karlowych Warach można znaleźć również bezpłatne miejsca parkingowe przy ulicach w całkiem fajnej lokalizacji. Tutaj polecam szczególnie ulicę Na Vyhlídce z której rozciąga się wspaniały widok, a do centrum można dotrzeć szybko komunikacją miejską (komunikacja jest bezpłatna z kartą regionalną, o której więcej przeczytasz tutaj) lub spacerem, który zajmie około 10 minut.

Niestety aby nie było zbyt pięknie znalezienie tutaj miejsc parkingowych też nie jest łatwe, a w sezonie letnim oraz w weekendy czasem nie ma tu ani jednego wolnego miejsca i nasza jedyna szansa to to, że akurat gdy będziemy jechać ktoś chwilę wcześniej zwolni miejsce. Mi udało się zaparkować tutaj na chwilę jednego wieczoru, gdy wracaliśmy z Loket. Przy całej ulicy wtedy znajdowały się jedynie 2-3 wolne miejsca. To czy uda się Wam zaparkować w tym miejscu zależy przede wszystkim od szczęścia.

Karlowe Wary z góry
Na Vyhlídce nie tylko możecie zostawić samochód, możecie też podziwiać z jej okolic historyczne centrum Karlowych Warów z góry.

Parking przy ulicy Na Vyhlídce szczególnie fajny będzie dla turystów zamierzających spędzić w Karlowych Warach tylko kilka godzin. Jeśli jednak chcecie zatrzymać się w mieście na dłużej i z miejsca parkingowego będziecie porusza do centrum przemieszczać się z bagażami to polecamy skorzystać z ponad stuletniej kolejki linowo-terenowej Imperial, która znajduje się obok parkingu podziemnego opisanego w kolejnym punkcie. Kolejka dla posiadaczy karty regionalnej jest bezpłatna i jeździ co około 15 minut od godziny 5:30 do 21:00. Dokładny rozkład jazdy kolejki znajdziecie tutaj.

Parkingi podziemne w Centrum

W bliskiej okolicy centrum znajduje się kilka parkingów podziemnych, gdzie najłatwiej będzie znaleźć miejsce do parkowania. Parkingi mają różne ceny oraz różną pojemność. My podczas naszego tygodniowego wyjazdu korzystaliśmy z parkingu Parkovací dům Libušina, który znajduje się kilka minut pieszo od centrum, a obok którego znajduje się też kolejka linowo-terenowa Imperial, które stanowi bezpośrednie z centrum połączenie.

Parking ma sporo miejsc, ale weekendami również jest tłoczny i jeśli posiadacie duże suvy oraz nie macie doświadczenia w dość wąskich podziemnych parkingach to poruszanie się po nim może okazać się trudne. Na parking mogą wjeżdżać samochody o maksymalnej wysokości 2,1 metra, jest też zakaz wjazdu dla samochodów z LPG. My w Karlowych Warach byliśmy Renault Arkana, który ma około 4,5 metra i poruszanie się po parkingu na pewno wymagało ostrożności, nie na wszystkich miejscach dało się też zaparkować (ze względu na wystające z miejsc nieco większe samochody). Bez problemu jednak udało nam się znaleźć odpowiednie miejsce.

Parking ten kosztuje 45 koron (ok. 8,5 zł) za godzinę lub 380 koron (ok. 80 zł) za 24 godziny. Możliwe jest również zostawienie tutaj samochodu na dłużej, a koszt 7-dniowego parkowania to 1180 koron (ok. 220 zł). Jeśli w trakcie swojego pobytu zamierzacie z parkingu wyjeżdżać musicie udać się do budki znajdującej się przy wjeździe i opłacić swój parking mówiąc, że chcecie zostawić samochód na tydzień. Wtedy na tym samym bilecie będziecie mogli wjeżdżać i wyjeżdżać z parkingu wielokrotnie.

hotel Imperial Karlowe Wary
Duży hotel w górnej części zdjęcia to hotel Imperial – obok niego znajduje się podziemny parking Parkovací dům Libušina na którym zostawiliśmy nasz samochód. Z parkingu do centrum dotrzecie linowo-terenową kolejką Imperial. Dolna stacja kolejki znajduje się w żółtym budynku obok różowych drzew. Górna tuż obok parkingu.

Inne płatne parkingi podziemne i naziemne znajdziecie na tej stronie.

Tańszy parking blisko centrum

Jeśli zależy Wam na tańszym parkingu, który cały czas będzie dość blisko centrum to tutaj z pomocą przychodzi ogromny parking Parkoviště Tuhnice, który znajduje się kilka minut pieszo od centrum miasta. Parking ma ponad 500 metrów długości i ponad 50 metrów szerokości dzięki czemu mieści ogromną liczbę samochodów i z wolnymi miejscami nie ma tu problemu. Parking nie jest ani zadaszony, ani ogrodzony, przypomina nieco parkingi lotniskowe. Jego ogromnym plusem jest cena – 25 koron czeskich za godzinę (ok. 4,5 zł) lub 120 koron czeskich za 24 godziny (ok. 22,50 zł).

Parking ten jest świetną alternatywą dla osób posiadających większe i wyższe samochody, jest też dobrym miejscem do zostawienia samochodu jeśli Karlowe Wary zamierzamy zwiedzać przejazdem i chcemy wpaść do miasta tylko na kilka godzin.

Ruch samochodowy w centrum Karlowych Warów jest ograniczony, samochodem bezpośrednio możemy wjechać tylko na niektóre ulice.

Bezpłatne parkingi w Karlowych Warach

Jeśli do Karlowych Warów zamierzacie przyjechać kamperem lub innym większym samochodem musicie zostawić go poza centrum. Poza centrum znajduje się kilka większych parkingów, gdzie legalnie i bezpłatnie można zostawić samochód nawet na kilka dni. Jeśli nie czujecie się dobrze na podziemnych parkingach, a nie chcecie stresować się szukaniem miejsca w zatłoczonych ulicach to również ta opcja jest dla Was. Minusem takich parkingów jest jednak to, że najczęściej dostanie się z nich do centrum miasta wymaga korzystania z komunikacji miejskiej, a pojazd zostaje pozostawiony na nim bez nadzoru.

Jednym z największych bezpłatnych parkingów jest ten znajdujący się przy hali KV Arena. Z parkingu tego dostaniecie się do historycznego centrum autobusem numer 2. Parking jest spory ale sprawdźcie wcześniej czy akurat nie odbywa się mecze hokeja – wtedy zazwyczaj nie ma tu miejsc.

Parking w Karlowych Warach – podsumowanie

Karlowe Wary to piękne miasto, które dla kierowców czasem może stanowić wyzwanie. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże wam lepiej zaplanować podróż do najpiękniejszego czeskiego uzdrowiska oraz rozszerzy waszą wiedzę i pomoże wybrać odpowiednie dla Was miejsce do parkowania. Udanego wyjazdu!

Komentarze

Komentarzy