
Pstrąg to jeden z najlepszych i najbardziej cenionych gatunków ryb występujących w Polsce. Naturalnie występujący tylko w bardzo czystych, zimnych rzekach i potokach, od wieków zajmował ważną rolę w tradycyjnej kuchni naszego kraju. Od XIX wieku na terenach południowej Polski powstawały pierwsze hodowle pstrągów, zapewniające rybom warunki zbliżone do naturalnych. Statystyczny Polak zjada około 12 kilogramów ryb w ciągu roku, to o połowę mniej niż wynosi średnia Unii Europejskiej oraz prawie czterokrotnie mniej niż przeciętny Hiszpan czy Portugalczyk. Dziś 80% spożywanych przez Polaków ryb stanowią ryby morskie, często importowane.
Pstrąg jest rybą bogatą w witaminy oraz białko, przy niskiej zawartości tłuszczu. W Polsce nie brakuje dobrych hodowli, dzięki czemu stosunkowo łatwo kupić smacznego pstrąga wysokiej jakości. Nic więc dziwnego w tym, że pstrąg ceniony za smak oraz wartości odżywcze, podawany jest na różne sposoby i coraz częściej gości na stołach w polskich domach oraz restauracjach.
Dziś zapraszamy Was do przetestowania tego prostego przepisu na pstrąga z piekarnika, którym podzielił się z nami Michał Markiewicz, szef kuchni restauracji Da Vinci, znajdującej się w Podzamczu, nieopodal słynnego zamku w Chęcinach. Przygotowanie takiego efektownego i smacznego pieczonego pstrąga w domu, nie powinno sprawić Wam problemów, a jak przystało na danie kuchni polskiej, wszystkie składniki powinniście znaleźć w swoim otoczeniu.
Wpis jest częścią serii kuchnie świata, w ramach której pokazujemy Wam przepisy z różnych krajów. Kuchnia Polska nie ma jeszcze swojego działu, a przepisy takie jak ten na tradycyjne podkarpackie proziaki, które przygotowywaliśmy w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła w Uhercach, znajdziecie w dziale kuchnie świata – pozostałe kraje.
Pieczony pstrąg z piekarnika w skorupce z soli
Składniki
- 1 pstrąg (ok. 250-300 gramów)
- 300 gramów soli gruboziarnistej
- 1 cytryna
- 3 jajka (M lub L, będziemy wykorzystywać tylko białka)
- 3 gałązki rozmarynu (lub inne zioła)
- frytki, pieczone ziemniaki, surówki lub inne dodatki (opcjonalnie)
Instrukcje
- Białka oddzielamy od żółtek, a następnie wlewamy do sporej miski.
- Najlepiej, aby białka przed ubijaniem miały temperaturę pokojową, jeśli używacie jajek z lodówki, po oddzieleniu pozostawcie białka w temperaturze pokojowej na 30-40 minut.
- Białka ubijamy na sztywną pianę.Najlepiej jeśli Wasz mikser ma specjalną końcówkę służącą do ubijania.
- Do ubitych białek dodajemy 300 gramów gruboziarnistej soli.Niech nie przerazi was ta ilość. Masa która powstaje ma tylko otoczyć naszego pstrąga – nie będziemy jej jeść.
- Na grubych oczkach ścieramy skórkę z jednej cytryny i dodajemy do ubitych białek oraz soli.Kupując cytrynę wybierajcie taką o połyskującej gładkiej skórce. Są to cytryny zerwane w najlepszym dla siebie momencie. Te z grubą skórką spędziły na drzewie trochę zbyt dużo czasu, przez co jest ona przerośnięta, a same owoce są gorsze i mniej soczyste.
- Dodajemy 3 gałązki tymianku.Możecie dodać również inne ulubione zioła lub przyprawy, którymi podczas pieczenia nasiąknie ryba np. rozmaryn.
- Kilkoma stanowczymi ruchami mieszamy całość.
- Na pergaminie rozkładamy około 1/3 masy, tworząc pasek na szerokość i długość naszego pstrąga.
- Jeśli zamierzacie piec kilka pstrągów każdy z nich powinien znajdować się na swoim własnym kawałku papieru do pieczenia.
- Kładziemy rybę na masie.
- Przykrywamy pozostałą częścią masy.
- Staramy się dokładnie pokryć rybę i uformować z masy ładny kształt.
- Na górę kładziemy 3-4 plasterki cytryny, a następnie wkładamy na 25 minut na środkową półkę piekarnika, rozgrzanego do 180 stopni z włączonym termoobiegiem.
- Po 25 minutach pstrąg jest gotowy, aby wyjąć go z piekarnika.
- Pieczonego pstrąga przekładamy na talerz i podajemy z ulubionymi dodatkami, świetnie sprawdzą się tu frytki czy ziemniaczane łódeczki.
- Danie wygląda naprawdę bardzo efektownie i z pewnością zaskoczy naszych towarzyszy, których wcale nie musimy informować wcześniej, że jest to ryba.Nie zapomnijcie jednak wspomnieć im, że pianka którą otoczone jest danie nie jest do jedzenia.
- Za pomocą sztućców otwieramy białkową masę, a naszym oczom ukazuje się pięknie upieczony, soczysty pstrąg gotowy do jedzenia.
- Smacznego!
Restauracja Da Vinci w Podzamczu (koło Chęcin)
Wpis powstał we współpracy z Restauracją Da Vinci. Znajdująca się w Podzamczu restauracja mieści się zaledwie 3 kilometry od Zamku w Chęcinach, który jest doskonale widoczny z jej ogrodu. Dojazd do restauracji z drogi krajowej S7 łączącej Kraków i Warszawę, to zaledwie 4 kilometry, niezależnie z którego kierunku jedziemy. Adres, na który możecie nastawić nawigację będąc w pobliżu to Podzamcze 45, Chęciny. W okolicy restauracji jest też warte odwiedzenia Muzeum Wsi Kieleckiej oraz słynna Jaskinia Raj.
W restauracji znajdziecie sporo ciekawych i nieoczywistych dań. Szef kuchni Michał Markowicz nawiązując do nazwy, łączy dania kuchni polskiej z delikatnymi akcentami kuchni śródziemnomorskiej. Koniecznie spróbujcie tutejszej specjalności – kremu z kiszonej kapusty. W restauracji Da Vinci ogromną wagę przykłada się do świeżości i jakości składników, z jakich przygotowywane jest danie. Podawane tu pstrągi są starannie selekcjonowane i pochodzą z lokalnego gospodarstwa rybackiego Biała Nida.

Restauracja jest częścią XVII-wiecznego kompleksu pałacowo-parkowego starosty Stefana Bidzińskiego. Oprócz restauracji jego elementami są trzygwiazdkowy hotel zlokalizowany w zabytkowym spichlerzu, barokowy ogród oraz nowoczesne Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Dodatkową atrakcją jest możliwość bezpłatnego zwiedzania dworu, w którym znajduje się restauracja. Po obiekcie od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00 oprowadza przebrany w swój starosty kustosz muzeum Wit Chamera.
