Zamek Królewski w Chęcinach

zamek w chęcinach

Zamek w Chęcinach to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji w województwie świętokrzyskim. Położona na wzniesieniu, niemal tuż przy drodze krajowej numer 7, twierdza otoczona jest przez inne świętokrzyskie atrakcje, takie jak Jaskinia Raj czy Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, z którymi tworzy Chęciński Klaster Turystyczny. Czy warto odwiedzić zamek? Przekonajcie się z nami w ramach serii #OdkryjŚwiętokrzyskie!

Zamek Królewski w Chęcinach – dojazd i informacje praktyczne

adres: Jędrzejowska 25, Chęciny (parking, z którego należy pokonać jeszcze około 300 metrów pieszo)
cena parkingu: parking bezpłatny;
godziny otwarcia: codziennie;
styczeń 9:00 – 15:00,
luty 9:00 – 16:00,
marzec 9:00 – 17:00,
kwiecień 9:00 – 18:30,
maj, czerwiec 9:00 – 19:00,
lipiec, sierpeiń 9:00 – 19:30,
wrzesień 9:00 – 19:00,
październik 9:00 – 18:00,
listopad 9:00 – 16:00,
grudzień 9:00 – 15:00,
ceny biletów: w sezonie (od 1 kwietnia do 31 października) bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 9 zł, bilet rodzinny (2+2) 35 zł; poza sezonem bilet normalny 8 zł, bilet ulgowy 6 zł; dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny;
czas zwiedzania: około godziny.

dziedziniec zamku checiny

Zamek w Chęcinach położony jest niedaleko drogi krajowej numer 7 łączącej ze sobą Kraków z Warszawą. Widoczny jest z samej drogi, przy której znajdują się też znaki kierujące na niego. U podnóża zamku znajduje się duży bezpłatny parking, zarówno dla autobusów jak i samochodów osobowych. Do parkingu prowadzą znaki drogowe, można też skorzystać z nawigacji używając adresu Jędrzejowska 24, Chęciny.

dojście do zamku

Z samego parkingu dojście do zamku jest już bardzo łatwe i nie sposób nie trafić. Dojście liczy około 300 metrów i wiedzie pod górkę. Z każdym kolejnym pokonywanym stopniem naszym oczom ukazywać będzie się coraz rozleglejsza panorama okolicy, a spacer umilą między innymi rzeźby królów polskich wykonanych przez tego samego artystę, co rzeźby z Szydłowa.

Zamek w Chęcinach – historia

Pierwsze wzmianki o twierdzy wzniesionej na przełomie XIII i XIV wieku podchodzą z roku 1306. Są to dokumenty potwierdzające nadanie zamku przez ówczesnego króla Władysława Łokietka skonfliktowanemu z nim biskupowi Janowi Muskacie. Warownia powróciła jednak szybko w ręce króla, który już rok później wydał przywileje chęcińskie.

Zamek w owym czasie pełnił bardzo ważną rolę. W 1318 roku, w obawie przed krzyżakami zdeponowano tu nawet skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, przez pewien okres zamek mieścił również skarbiec królewski. Później twierdza pełniła rolę więzienia, gdzie przetrzymywano między innymi jeńców krzyżackich po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Z czasem zamek stracił jednak na znaczeniu, o czym może świadczyć przeniesienie w 1588 roku ksiąg ziemskich powiatu chęcińskiego z zamku do kościoła. W 1607 roku podczas Rokoszu Zebrzydowskiego zamek został podstępem zdobyty i spalony. Następnie go odbudowano, uległ jednak zniszczeniom na skutek potopu szwedzkiego. Wojska szwedzkie spustoszyły go ponownie jeszcze w 1707 roku.

W czasie zaborów zamek popadł w ruinę, mury zamkowe posłużyły miejscowej ludności za budulec do swych domostw. Renowację rozpoczęto w latach 40′ XX wieku kiedy to został wpisany do rejestru zabytków jako trwała ruina. Ostatni raz zamek uszkodzony został w 2012 roku kiedy to piorun uderzył w kwadratową basztę odłupując jej fragment. Baszta przeszła jednak renowację i dziś po piorunie pozostał tylko niewielki ślad w postaci nieco jaśniejszych kamieni w górnym fragmencie baszty.

miniatura zamku w chęcinach

Miniatura Zamku w Chęcinach znajdująca się w Parku Miniatur w Świętokrzyskiej Polanie koło Kielc.

Zwiedzanie zamku

Twierdza podzielona jest na dwie części, zamek dolny na którym znajduje się studnia i kwadratowa baszta południowo-zachodnia oraz jedno z dwóch wejść. Tu też odbywają się pokazy średniowiecznego tańca oraz jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia w wyrabianych na zamku elementach rycerskiej garderoby. Co jakiś czas odbywają się też tu wystrzały z armaty lub hakownicy. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość strzału z łuku (2 zł za 3 strzały) i zrobienia sobie zdjęcia na koniu (2 zł).

Na górnym zamku znajdują się dwie pozostałe baszty. Jedna z nich udostępniona jest dla zwiedzających, rozciąga się z niej piękny widok na całą okolicę. Oprócz tego mieści się tu też skarbiec, gdzie przez pewien okres znajdowały się bogactwa koronne oraz pozostałości po budynku mieszkalnym. W tej części zamku znajduje się też galeria polskich herbów szlacheckich.

Podsumowanie

Zamek w Chęcinach to jedna z najciekawszych atrakcji województwa. Sam zamek, mimo iż jest stosunkowo niewielki to jest bardzo dobrze zagospodarowany. Bez wątpienia panuje tu średniowieczny klimat, który możemy odczuć między innymi przez to, że pracownicy ubrani są w epokowe stroje. Wizyta na zamku szczególnie przyjemna będzie w ciepłe wiosenne lub jesienne dni oraz latem.

Komentarze

Komentarzy