Tiramisu to tradycyjny i najpopularniejszy włoski deser. Jego nazwa oznacza popraw mi humor i nie ma w tym przesady, ponieważ według nas jest to jeden najlepszych deserów i zawsze po jego zjedzeniu na naszych twarzach pojawia się szeroki uśmiech. Tiramisu nie jest deserem trudnym do wykonania, nie wymaga nawet pieczenia. Składa się z naprzemiennie ułożonych warstw biszkoptu nasączonego kawą i masy kremu z sera mascarpone z jajkami i cukrem posypanej kakao. Lista składników potrzebnych do wykonania tego deseru nie jest długa, jednak żaden z nich nie znalazł się tam przypadkowo, a razem tworzą idealną kompozycję smakową.
Pierwsze wzmianki o pochodzeniu Tiramisu pojawiają się w 1960 roku. Regionem, z którego prawdopodobnie pochodzi jest Friuli-Wenecja Julijska, Wenecja Euganejska lub Piemont. Tiramisu znajduje się na liście tradycyjnych włoskich produktów (posiada oznaczenie PAT – tradycyjnego produktu rolno-spożywczego).
Istnieje bardzo wiele wersji tego niezwykle popularnego deseru, powstałych przez kolejne modyfikacje oryginalnego przepisu. W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów (w tym autorstwa Włochów) na tradycyjne, klasyczne Tiramisu, jednak najczęściej są to przepisy, które uległy zniekształceniu, ponieważ w oryginalnym przepisie znajdziemy tylko jajka, ser mascarpone, biszkopty savoiardi, kawę, cukier i kakao.* Podany przez nas przepis nie jest oryginalnym, ze względu na dodatek likieru, jednak uważamy, że Amaretto nadaje temu deserowi wspaniałego smaku i aromatu. W niektórych przepisach znajdziemy również wino Marsala.
Tiramisu można wykonać zarówno w dużym prostokątnym naczyniu, jak i w pojedyncznych pucharkach. Należy pamiętać, że im większe naczynie wybierzemy, tym bardziej dominujące będą biszkopty, ponieważ warstwa kremu będzie pokrywać większą powierzchnię i będzie cieńsza. Według nas, optymalne wymiary naczynia dla tej ilości składników to 22 na 18 centymetrów. Pozwoli to ułożyć dwa poziomy biszkoptów, stworzone z dwóch rzędów po 6. Bardzo wiele blaszek do pieczenia ma właśnie szerokość około 18 centymetrów. Wtedy, nawet jeśli ich długość jest większa, polecamy ustawić deser wykorzystując tylko część długości naczynia.
*istnieje również wersja Coppa Vetturino Tirime Su, której składnikami są semifreddo (rodzaj pół-mrożonych deserów), biszkopty, krem zabaione, krem kakaowy, wino Marsala i kakao.
Przepis na Tiramisu w formie wideo:Artykuł jest częścią serii kuchnie świata. W dziale kuchnia włoska znajdziecie inne przepisy, między innymi na spaghetti carbonarę, panzerotti czy ciasto na pizzę we włoskim stylu.
Reklama
Tiramisu
Składniki
- 4 sztuki średnich jajek (rozmiar L)
- 500 gramów sera mascarpone
- 200 gramów biszkoptów savoiardi
- 350 mililitrów kawy espresso
- 50 mililitrów likieru Amaretto
- 100 gramów cukru pudru (może być też zwykły cukier, w wersji bardzo słodkiej 150 gramów)
- 30 gramów kakao do posypania
Instrukcje
- Zaparzamy 350 mililitrów kawy espresso i przelewamy ją do głębokiego talerza lub innego naczynia i odstawiamy, aby wystygła.
- Jajka myjemy, a następnie sparzamy wkładając na 10 sekund do wrzątku.Oddzielamy białka od żółtek i umieszczamy je w osobnych miskach. Żółtka umieszczamy w większej misce (będziemy do nich później dodawać kolejne składniki).
- Do żółtek wsypujemy cukier i ubijamy za pomocą miksera do momentu, kiedy masa nabierze bladego koloru.Jeśli lubicie bardzo słodkie desery możecie dodać trochę więcej cukru (nawet 150 gramów). 100 gramów podane w przepisie to wartość optymalna, która powinna wpisać się jednak w gusta większości i jeśli zależy nam na zachowaniu oryginalnego smaku to nie powinniśmy dodawać mniej niż właśnie te 100 gramów.
- Do miski z ubitymi żółtkami z cukrem powoli dodajemy ser mascarpone i miksujemy masę na najwolniejszych obrotach.
- Myjemy końcówki miksera*. Ubijamy białka na wysokich obrotach miksera na sztywno.* – to bardzo ważny punkt, białka po dostaniu się do nich nawet niewielkiej ilości tłustej masy będą bardzo trudne do ubicia
- Możemy zakończyć miksowanie, gdy masa stanie się sztywna i po odwróceniu miski do góry dnem, zawartość zostanie na swoim miejscu.
- Za pomocą szpatułki lub łyżki dodajemy białka do żółtek delikatnie mieszając, aby masa pozostała napowietrzona.
- Delikatnie mieszamy, aż masa będzie jednolita.
- Do kawy, która powinna już wystygnąć, dodajemy 50ml likieru Amaretto, całość delikatnie mieszając.Możecie użyć też innego orzechowego likieru. Likier dodaje tu przede wszystkim aromatu.
- W mieszance kawy i Amaretto maczamy biszkopty. Należy zanurzyć je jedną stroną przez sekundę, następnie obrócić na sekundę na drugą stronę, wyciągnąć i ułożyć w naczyniu.Jest to ważny punkt, biszkopty nie mogą być za bardzo nasiąknięte, ponieważ zaczną się rozpuszczać i łamać, nie mogą też być nasączane za krótko, ponieważ będą zbyt suche. Im cieplejsza będzie kawa z Amaretto, tym szybciej biszkopty będą nią nasiąkać.
- Biszkopty układamy obok siebie w naczyniu, stroną z cukrem do góry.
- Po wyłożeniu całej blaszki biszkoptami, nakładamy na nie połowę wcześniej przygotowanej kremowej masy i wyrównujemy ją szpatułką.
- Na kremową masę wykładamy kolejną partię nasączonych biszkoptów.
- Na biszkopty nakładamy resztę masy i znów wyrównujemy szpatułką.
- Wkładamy naczynie z ciastem do lodówki na kilka godzin (co najmniej 6).
- Przed podaniem, tiramisu posypujemy przez sitko kakao tak, aby pokryło równomiernie całą masę. Kakao można posypać też przed włożeniem do lodówki, wtedy stanie się ono mokre i będzie wyglądać nieco gorzej, ale nie będzie ryzyka zaciągnięcia się nim. Ja wolę kakao posypywane przed samym podaniem.
- Gotowe!