Samochodem do Hiszpanii

samochodem do HiszpaniiHiszpania to trzeci pod względem wielkości kraj Europy, nic więc dziwnego, że całkiem nieźle funkcjonuje tu transport lotniczy. Jeśli jednak chcemy Hiszpanię zwiedzić dokładnie, najwygodniejszym środkiem transportu będzie samochód. Niezależnie od tego czy wybieracie się do Hiszpanii własnym samochodem, czy zamierzacie wypożyczyć go na miejscu, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. Co należy wiedzieć zanim zdecydujemy się na jazdę samochodem po Hiszpanii, jakie są różnice w prawie drogowym? Czy w Hiszpanii autostrady są płatne? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Dokumenty wymagane w Hiszpanii

Hiszpania, podobnie jak Polska, znajduje się w Unii Europejskiej i strefie Schengen. Do legalnego przekroczenia granicy wystarczy jedynie dowód osobisty. Do prowadzenia samochodu w Hiszpanii nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty inne niż w Polsce. W przypadku, kiedy kierujemy samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami, a właściciela z nami nie ma, wystarczy pisemne pełnomocnictwo od niego. Podczas kontroli takie pełnomocnictwo zazwyczaj nie będzie sprawdzane, jeśli jednak samochód zostanie np. odholowany na policyjny parking, pełnomocnictwo będzie wymagane (sprawdzone na własnej skórze). Wzór takiego pełnomocnictwa znajdziecie w artykule Pożyczonym samochodem za granicę – krok po kroku). W Hiszpanii wystarczy polskie OC, nie jest wymagana zielona karta.

 Wymagane w Hiszpanii dokumenty to:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy kierującego pojazdem,
  • polskie ubezpieczenie OC.

Uwaga: Jeśli wybierasz się do Hiszpanii zapoznaj się z naszymi artykułami o tym kraju. Znajdziesz tam praktyczne informacje o La Tomatinie – słynnej bitwie na pomidory oraz wiele artykułów dotyczących ciekawych atrakcji, które warto odwiedzić w Hiszpanii, takich jak różowe jezioro Torrevieja czy słynne Gaztelugatxe.

Przepisy drogowe w Hiszpanii

Przepisy drogowe w Hiszpanii nie różnią się znacząco od tych obowiązujących w Polsce. Główną różnicą jest to, że dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi aż 0,5 promila. Ograniczenia prędkości na autostradach w Hiszpanii są trochę niższe i wynoszą 120 km/h, a w dzień nie jest wymagana jazda na światłach.

Znaki drogowe informujące, że poruszamy się po drodze szybkiego ruchu lub autostradzie.

W Hiszpanii, w sygnalizacji świetlnej często używane jest migające pomarańczowe światło, które zezwala na ruch ze szczególną ostrożnością. Migające żółte światło często stosowane jest na przejściach dla pieszych zamiennie ze światłem czerwonym (kiedy świeci się czerwone należy stać, na żółtym migającym można przejechać).

Uwaga: W Hiszpanii należy szczególnie uważać na światłach, ponieważ piesi często nie stosują się do czerwonego światła, dlatego czasem będziemy widzieć ich przechodzących nawet na naszym zielonym. Hiszpanie dość słabo radzą sobie z jazdą po rondach, często nawet jeśli chcą zjechać trzecim czy czwartym zjazdem na rondzie, używają prawego pasa.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Hiszpanii, o których warto pamiętać:

  • ograniczenia prędkości w Hiszpanii: 120 km/h (drogi ekspresowe i autostrady), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym), 40 km/h (na rondach),
  • dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy to 0,50 promila,
  • jazda z włączonymi światła mijania lub dziennymi jest obowiązkowa w nocy, w tunelach i podczas złych warunków atmosferycznych,
  • zapinanie pasów bezpieczeństwa, zarówno z tyłu, jak i z przodu są obowiązkowe,
  • minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika w oponach wynosi 1,6 mm,
  • rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na w Hiszpanii:

  • posiadanie trójkąta ostrzegawczego jest obowiązkowe,
  • posiadanie kamizelki odblaskowej jest obowiązkowe,
  • posiadanie zapasowego koła jest obowiązkowe,
  • apteczka, gaśnica i dodatkowy komplet żarówek są zalecane, ale nie są obowiązkowe.

Wymagania dotyczące wyposażenia samochodu w Hiszpanii są mniej restrykcyjne. Apteczka i gaśnica są jedynie zalecane i często brakuje ich w hiszpańskich samochodach. Należy przy tym pamiętać, że w myśl konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym jeżdżąc w Hiszpanii samochodem zarejestrowanym w Polsce, wymagane jest to wyposażenie, które jest obowiązkowe w Polsce, więc nie powinniśmy zostać ukarani np. za brak koła zapasowego, które nie jest prawnie wymagane w naszym kraju.

Winiety i opłaty drogowe w Hiszpanii

W Hiszpanii nie funkcjonują winiety. Większość autostrad (AP – autopista) jest płatna. Drogi te oznaczane są symbolem opłaty (czerwone koło). Opłaty pobierane są na bramkach i uiszczane mogą być kartą lub gotówką.

Koszt przejechania 100 kilometrów płatnej autostrady w Hiszpanii to około 10 euro.

Zgodnie z Hiszpańskim prawem, jeśli odcinek drogi jest płatny, musi posiadać również bezpłatną alternatywę. Taką alternatywą są często drogi szybkiego ruchu (A – autovía), które są bardzo zbliżone standardem do autostrad, dlatego mając do wyboru równolegle bezpłatną drogę A i płatną drogę AP, polecamy skorzystać z tej pierwszej.

Stan dróg w Hiszpanii

autostrada w Hiszpanii

Płatna droga AP-46 nieopodal Malagi, w Andaluzji.

Hiszpania dysponuje doskonale rozwiniętą siecią autostrad oraz dróg szybkiego ruchu, które nie odstają od nich jakością (zazwyczaj po dwa pasy ruchu w jednym kierunku) i posiadają takie samo ograniczenie prędkości. Drogi ekspresowe oznaczane są literą A, np. A-7. Łącznie dróg ekspresowych i autostrad w Hiszpanii jest ponad 17 tysięcy kilometrów (w Polsce około 7 tysięcy).

Stan dróg w Hiszpanii zazwyczaj jest bardzo dobry, a ich rozbudowana sieć pozwala przejechać kraj zarówno z użyciem płatnych odcinków, jak i z ich całkowitym pominięciem. Dwukrotnie objeżdżaliśmy Hiszpanię dookoła wzdłuż wybrzeża, raz robiąc to z całkowitym pominięciem płatnych dróg. W tym przypadku, niekiedy będzie konieczne skorzystanie z dróg krajowych (oznaczonych literą N), w których ograniczenia prędkości wahają się od 50 do 90 km/h.

Stacje paliw w Hiszpanii

stacja benzynowa repsol w hiszpaniiW Hiszpanii znajdziemy stosunkowo dużo stacji paliw (hiszp. estación de servicio). Do najpopularniejszych sieci należą hiszpańskie Cepsa i Repsol oraz zagraniczne koncerny takie jak Shell. Stacje benzynowe w Hiszpanii podobne są do tych w Polsce, w większości przypadków posiadają obsługę, toalety i niewielkie sklepy. Płatność na wszystkich stacjach akceptowana jest zarówno gotówką, jak również kartami (w tym kartą Revolut).

punkt poboru wody

Na stacjach korzystanie z kompresora oraz dostępnej na zewnątrz wody jest bezpłatne. Na niektórych stacjach (np. Shell) jest to jednak płatne (5 minut kosztuje 1 euro).

My podczas naszych podróży najczęściej korzystaliśmy ze stacji Repsol, które zazwyczaj posiadały toalety o najwyższym standardzie czystości. Stacje Repsol bardzo często wyposażone są również w bezpłatne punkty poboru wody oraz kompresory.

Na większości stacji dostępne są dwa rodzaje benzyny – 95 i 98 oktanowa oraz dwa rodzaje oleju napędowego. Ceny paliw w Hiszpanii są nieznacznie wyższe niż w Polsce. Litr oleju napędowego to koszt około 1,2-1,3 euro, benzyna jest zazwyczaj o kilka centów droższa. Jeśli interesują Cię ceny w Hiszpanii, zajrzyj do artykułu Ceny w Hiszpanii.

Co można przewieźć przez granicę z Hiszpanią?

Jeśli wybraliśmy się do Hiszpanii na wakacje, z pewnością będziemy chcieli przywieźć do domu nieco hiszpańskiego wina czy słynnego asturyjskiego cydru.

Dla wszystkich, którzy polubili sangrię i inne hiszpańskie alkohole mamy dobrą wiadomość. Od czasu gdy Polska i Hiszpania znajdują się razem w strefie Schengen oraz EOG bardzo uprościły się zasady co do tego, co można przewieźć przez granicę oraz w jakich ilościach. Wracając z Hiszpanii, o ile będziemy przejeżdżać tylko przez kraje Unii Europejskiej, możemy zabrać do Polski tyle towarów, ile tylko chcemy, jeśli będą przeznaczone na własny użytek (nie mogą być przeznaczone na sprzedaż). Aby uniknąć nadużyć, wprowadzono limity, poniżej których nie musimy udowadniać, że towary są na własny użytek. Jeśli zmieścimy się w tych limitach, nie mamy również obowiązku płacić akcyzy. Limity te kształtują się następująco:

Alkohol:

  • 10 litrów wyrobów spirytusowych (w tym wódki) oraz
  • 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22% (np.  sherry, porto) oraz
  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego) oraz
  • 110 litrów piwa

Wyroby tytoniowe:

  • 800 sztuk papierosów oraz
  • 400 cygaretek oraz
  • 200 cygar oraz
  • 1 kg tytoniu

Podsumowanie

Hiszpania to kraj, po którym poruszanie się samochodem jest stosunkowo łatwe i przyjemne. Dobrze rozbudowana sieć dróg pozwala w stosunkowo krótkim czasie pokonać nawet duże odległości pomiędzy największymi miastami i poszczególnymi wspólnotami autonomicznymi. Ceny paliwa są tylko nieznacznie wyższe od tych w Polsce. Jazda samochodem po Hiszpanii to szczególnie dobry wybór dla aktywnych turystów, którzy chcą odwiedzić wiele miejsc. Podobnie jak wszędzie, poruszając się po hiszpańskich drogach należy przestrzegać przepisów i zachować zdrowy rozsądek.

Komentarze

Komentarzy