Torrevieja – Różowe Jezioro

różowe jezioro TorreviejaTorrevieja to hiszpańska miejscowość położona nieopodal Alicante, słynąca z różowego jeziora. Różowe jezioro jest częścią parku natury de Las Lagunas de La Mata y Torrevieja, gdzie oprócz jego niezwykłego koloru, chronione są występujące tam flamingi. Jezioro jest największym w Europie i jednym z kilku o takiej barwie na świecie, a swój kolor zawdzięcza żyjącym w skorupiakom – dzięki którym różowe są także flamingi.

Wybierając się do Hiszpanii koniecznie zerknij do artykułu Co kupić w Hiszpanii. Jeśli będziesz w okolicach Alicante może zainteresować Cię również artykuł Komunikacja miejska w Alicante.

różowa woda

Różowe Jezioro Torrevieja – dojazd i zwiedzanie

park
kanał

adres: ul. Calle Múnera, El Chaparral, Hiszpania
współrzędne GPS:
38.017803, -0.706666 (rezerwat)
współrzędne GPS: 
38.024154, -0.721554 (kanał)
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia: całą dobę
wstęp: bezpłatny
czas zwiedzania: 30 minut

Dojazd do różowego jeziora nie jest łatwy. Rezerwat w większości otoczony jest siatką i mimo kilku kilometrów linii brzegowej, ciężko znaleźć miejsce pozwalające na łatwe dojście do niego. Nad różowym jeziorem byliśmy trzy razy, według nas najlepsze bezpośrednie dojście jest niedaleko drogi CV-905, w miejscowości E Chaparral, tuż przed samą Torrevieją. Dojazd odbywa się drogą asfaltową. Samochód można zostawić przy ulicy i przejść pieszo około 100 metrów w kierunku jeziora. Wzdłuż liczącej 300 metrów ulicy, znajdują się dwa wejścia na chroniony obszar.

Innym ciekawym miejscem, gdzie można podjechać samochodem, są znajdujące się około dwóch kilometrów dalej okolice Różowej Rzeki, a właściwie kanału de las Salinas. W tym miejscu nie ma jednak legalnej możliwości dojścia do samego brzegu jeziora. Dużo osób decyduje się na nielegalne przejście przez dość dużą dziurę w siatce, a następnie spacer przez około 200 metrów wzdłuż kanału, w głąb jeziora. Aby dojechać do tego miejsca, na drodze CV-905 należy skręcić w CV-945, z której po przejechaniu 700 metrów, odbija się w prawo w gruntową drogę, którą należy pokonać jeszcze około pół kilometra. Samochód można zostawić przy gruntowym rondzie.

Dlaczego jezioro jest różowe?

Niektórych może przerazić różowy kolor jeziora, który połączony z otaczającym go płotem, może sprawiać wrażenie jakiegoś przemysłowego miejsca. Nie należy jednak bać się toksyn czy skażenia. Jezioro jest częścią Parku Natury i jest chronione, a swój kolor zawdzięcza żyjącym w nim mikroalgom Dunadiella salina, halobakteriom oraz skorupiakom – Artemia salina, które są pożywieniem flamingów. Skorupiaki te posiadają wysoką pigmentację, odpowiadają za różowy kolor jeziora oraz flamingów (te naturalnie są białe, a ich kolor zależy od diety).

Jezioro najbardziej intensywny kolor ma w godzinach popołudniowych. Najlepiej udać się tam tuż przed zachodem słońca.

Jezioro wykorzystywane jest w przemyśle – do pozyskiwania soli. Sól z tego regionu Hiszpanii uchodzi za jedną z najlepszych w Europie. Podczas odwiedzin jeziora, na brzegu zobaczymy dużą jej ilość. Po drugiej stronie brzegu, rzucają się w oczy ogromne, białe hałdy o wysokości kilkunastu metrów – to właśnie pozyskana z jeziora sól.

Flamingi

Parque natural de las Lagunas de La Mata y Torrevieja, według danych statystycznych, żyje około 2000 flamingów. Niestety, podczas naszych trzech wizyt, nie udało nam się zobaczyć flaminga w samym różowym jeziorze. Spotkaliśmy kilka flamingów kilka kilometrów dalej, w mniejszym zbiorniku wodnym.

Nie wiemy, czy trafiliśmy akurat na zły czas i flamingi były w innym miejscu, czy bywają one po prostu w innej części jeziora. Jeśli uda Wam się zobaczyć flamingi, koniecznie napiszcie nam w komentarzu, w wiadomości e-mail lub na Facebooku, w którym miejscu je widzieliście.

Podsumowanie

Różowe jezioro jest z pewnością miejscem niecodziennym, wartym odwiedzenia. Dlatego jeśli będziecie w Hiszpanii, w okolicy Alicante, to zdecydowanie polecamy Wam się tam wybrać. Może nawet uda Wam się zobaczyć różowe flamingi? 😉

torrevieja jezioro

 

Komentarze

Komentarzy