Komunikacja miejska w Wenecji
komunikacja miejska w wenecji

Wenecja to miasto nietypowe. Wenecja położona jest częściowo na lądzie, a częściowo na wyspach. Historyczne centrum otoczone morzem poprzecinane jest licznymi kanałami, a jedynym jego połączeniem drogowym ze stałym lądem jest wzniesiony w 1933 roku liczący 3850 metrów Most Wolności (Ponte della Libertà). Nie znajdziemy tu metra, a mówiąc o tramwaju mamy na myśli raczej tramwaj wodny niż, taki który możemy spotkać na ulicach Krakowa czy Warszawy. Wszystkie te aspekty sprawiają, że poruszanie się komunikacją miejską w Wenecji może wydawać się bardzo zawiłe i skomplikowane. W artykule tym postaramy się Wam wyjaśnić sposób funkcjonowania komunikacji miejskiej w Wenecji, przedstawić ceny oraz opisać wszystkie środki komunikacji pozwalające dotrzeć do historycznego centrum.

Jeśli wybierasz się do Wenecji koniecznie zajrzyj do naszego artykułu 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Wenecji.

Cena biletów komunikacji miejskiej w Wenecji

Komunikacją miejską w Wenecji oraz jej obszarze metropolitarnym zarządza działająca od 1881 roku spółka AVM/Actv. Ze względu na mnogość środków transportu i odległości ceny biletów autobusowych w obszarze metropolitarnym są mocno zróżnicowane i trudno przedstawić je w usystematyzowany sposób. Ceny biletów w obszarze metropolitarnym wahają się od 1,3 do 6,3 euro. Ceny biletów w samej Wenecji. Operator posiada swoją oficjalną aplikację na telefony AVM Venezia official APP, która niestety nie działa najlepiej.

Ceny biletów:

bilet turystyczny na komunikację miejską w Wenecji
24 godzinny bilet na tramwaje wodne i autobusy. Jego cena to 20 euro.
  • Bilet jednorazowy (tylko autobus) – 1,5 euro
  • Bilet 75 minutowy (tramwaje wodne) – 7,5 euro
  • Bilet 24 godzinny (tramwaje wodne i autobusy) – 20 euro
  • Bilet 48 godzinny (tramwaje wodne i autobusy) – 30 euro
  • Bilet 72 godzinny (tramwaje wodne i autobusy) – 40 euro
  • Bilet 7-dniowy (tramwaje wodne i autobusy) – 60 euro

Dzieci do 6 roku życia mogą korzystać z komunikacji miejskiej w Wenecji bezpłatnie. Osobom pomiędzy 6 a 29 rokiem życia przysługuje zniżka na zakup biletu 72-godzinnego jeśli dokonają zakupu karty Rolling Venice. Karta kosztuje 6 euro i pozwala na zakup biletu 72-godzinnego za 22 euro. Oprócz zniżki na transport kupując kartę otrzymamy również dodatkowe zniżki na niektóre muzea i atrakcje.

UWAGA: Bilety okresowe nie obowiązują na tramwaje wodne linii 16 i 19 oraz na tramwaje wodne z i na lotnisko Marco Polo. 75-minutowy bilet na tramwaj wodny z lotniska kosztuje 8 euro.

kasowanie biletu
Kupując bilet nie zapomnijcie go skasować. „Kasowanie” odbywa się elektronicznie, a ważność biletów okresowych można każdorazowo sprawdzić przykładając je do kasowników, które pokazują do kiedy bilet jest ważny.

Gdzie można kupić bilety?

automat biletów komunikacji miejskiej w Wenecji

Bilety można kupić w samoobsługowych automatach, kasach biletowych w najważniejszych punktach oraz licznych sklepach i punktach usługowych oznaczonych nalepką Actv i ich niebiesko zielonym logiem. Każdy bilet należy skasować po wejściu do środka komunikacji, którym będziemy się poruszać.

Jak dojechać do Wenecji

Dojazd z Mestre do Wenecji

Od strony lądu, od kontynentalnej części miasta Mestre do historycznego centrum Wenecji możemy dotrzeć koleją lub autobusem. Podróż koleją będzie szczególnie wygodna dla osób podróżujących do miasta na wodzie z innych miast. Do dworca kolejowego Venezia Santa Lucia docierają bezpośrednie pociągi z Padwy, Mediolanu, Bolonii i wielu innych miast. Ceny biletów uzależnione są od typu pociągu i operatora.

Jeśli wybraliśmy się do Wenecji samochodem to powinniśmy zostawić go na jednym z parkingów właśnie w Mastre. W tym wypadku dotrzeć do Wenecji możemy za pomocą autobusów miejskich na które bilety kosztują 1,5 euro. Z części kontynentalnej na wyspę kursuje bardzo wiele autobusów (np. linie 2,5,7, 19,43 i inne). Szukając odpowiedniego przystanku i autobusu najlepiej posiłkować się aplikacją Map Google, które ustawione na podróż komunikacją miejską w Wenecji radzą sobie bardzo dobrze.

autobus miejski w Wenecji

Wszystkie autobusy zatrzymują się na położonym niedaleko dworca kolejowego placu Piazzale Roma, skąd pozostaje nam już tyko piesza wędrówka lub skorzystanie z tramwaju wodnego (tu swój punkt początkowy ma najpopularniejsza wśród turystów linia numer 1).

Dojazd do Wenecji z Punta Sabbioni

Jeśli chcecie dotrzeć do Wenecji ze znajdującego się na jej wschodzie cypla, który słynie z popularnych campingów to jedynym rozwiązaniem są tramwaje wodne wypływające z portu w Punta Sabbioni. Codziennie od około 4:30 rano, aż do północy co około pół godziny z portu wypływa tramwaj wodny numer 14, którego pierwszym punktem w Wenecji jest znajdujący się 200 metrów od Placu Świętego Marka terminal S. Zaccaria. Oprócz tramwaju numer 14, w godzinach największego zapotrzebowania z Punta Sabbioni do Wenecji kursuje również linia numer 15, z której również możemy skorzystać.

Jeśli do portu Punta Sabbioni przyjedziecie samochodem, możecie zostawić go na jednym z okolicznych parkingów. Ich cena to zazwyczaj 7 euro za cały dzień. Podróżując z tego kierunku warto zastanowić się nad zakupem biletu 24-godzinnego zamiast dwóch 75-minutowych. Taki bilet pozwoli nam na dotarcie również na sąsiednie wyspy takie jak Murano, Burano czy Lido.

Tramwaje wodne w Wenecji – Vaporetti

Tramwaje wodne to jedyny środek komunikacji publicznej jakim możemy poruszać się po historycznym centrum Wenecji. 75-minutowy bilet na vaporetto kosztuje aż 7,5 euro, ale według nas warto przepłynąć się nim chociaż raz ponieważ jest on spotykany tylko w Wenecji i jest dla niej charakterystyczny podobnie jak słynne gondole.

vaporetto - tramwaj wodny
Vaporetto linii numer 2 płynący po Grand Canal.

Jeśli zdecydujemy się na podróż tramwajem wodnym będziemy mogli wybrać spośród kilku linii. Niektóre z nich docierają na pobliskie wyspy takie jak Murano i Burano, jeszcze inne okrążają Wenecję.

Do najpopularniejszych wśród turystów linii vaporetto należy linia numer 1 kursująca wzdłuż Canal Grande. Podróż tą linią pozwala zobaczyć z poziomu wody dziesiątki ciekawych budowli i atrakcji położonych przy Wielkim Kanale. Podróż w jedną stronę trwa około 70 minut. Jeśli zamierzacie płynąć tramwajem wodnym tylko raz, wybierzcie właśnie tę linię. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem o Canal Grande, w którym opisujemy najważniejsze budynki jakie można zobaczyć podczas rejsu vaporetto.

Przystanków vaporetto jest w Wenecji około 120, nie każdy tramwaj zatrzymuje się jednak przy każdym pomoście obok którego przepływa. Udostępniona przez AVM/Actv mapa linii nie jest zbyt czytelna. Jeśli chcecie korzystać z tramwajów wodnych bardzo przydatna będzie aplikacja Mapy Google, która w Wenecji radzi sobie bardzo dobrze we wskazywaniu przystanków na które należy się udać. Przy nawigowaniu należy jednak uważnie patrzeć na mapę, w wąskich uliczkach Wenecji GPS czasem może szaleć i nie pokazywać naszej lokalizacji zbyt dokładnie.

przystanek tramwaju wodnego
Przystanek tramwaju wodnego w Wenecji.

Gondole w Wenecji

Nieodłącznym elementem krajobrazu Wenecji są pływające po niej gondole. Te charakterystyczne łodzi znajdziemy podobnie jak tramwaje wodne tylko w tym miejscu. Raczej trudno klasyfikować je jako komunikację miejską, ale bez wątpienia są środkiem transportu, z którego chce skorzystać wielu odwiedzających Wenecję.

Cena trwającego 30 minut rejsu gondolą to 80 euro i jest z góry ustalona przez miasto. O tym kiedy najlepiej płynąć gondolą oraz więcej informacji praktycznych znajdziecie w naszym artykule Ile kosztuje rejs gondolą.

Podsumowanie

Poruszanie się komunikacją miejską w Wenecji może na pierwszy rzut oka wydawać się dość skomplikowane i nieintuicyjne. Korzystając wspomagając się Mapami Google z łatwością dzięki niej dotrzemy do samej Wenecji, której zwiedzanie może umilić nam podróż vaporetto numer 1. Dzięki tramwajom wodnym i biletom czasowym łatwo dostaniemy się również na pobliskie wyspy, czy opłyniemy Wenecję dookoła.

Komentarze

Komentarzy