Wiele miast, aby zachęcić turystów do wizyty w większej ilości obiektów oraz aby ułatwić im zwiedzanie zdecydowało się na wprowadzenie kart miejskich. Karty takie pozwalają najczęściej na korzystanie z komunikacji miejskiej, bezpłatny wstęp do niektórych obiektów oraz zniżki w innych obiektach. Do grona miast, które jakiś czas temu wprowadziły takie karty zaliczane jest Wilno. W poniższym artykule przedstawimy pokrótce Wileńską Kartę Miejską (Vilnius City Card) oraz nasze wrażenia z używania jej.
Jeśli wybierasz się do Wilna to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem Wilno – informacje dla odwiedzających, gdzie przedstawiliśmy sporo wskazówek dotyczących miasta i jego zwiedzania. Warto też zajrzeć do artykułu o cenach na Litwie oraz do tego, w którym opisujemy litewskie produkty, które warto kupić podczas wycieczki.
Co karta daje posiadaczowi?
Karta miejska pozwala jej posiadaczowi w ciągu 24 lub 72 godzin bezpłatnie odwiedzić 20 różnych muzeów i obiektów, wypożyczyć na jeden dzień audio przewodnik, wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem oraz poruszać się komunikacją miejską (z wyjątkiem karty 24 godzinnej w wariancie bez komunikacji miejskiej). Kupując kartę razem z nią otrzymamy katalog, z którego wydzierane będą kupony.
Wśród obiektów, do których karta zapewnia bezpłatne wejście, większość biletów wstępu kosztuje około 2-4 euro za obiekt. Bilety ulgowe są zazwyczaj około połowę tańsze.
- Nowy Arsenał (New Arsenal)
- Stary Arsenał (Old Arsenal)
- Dom Sygnatariuszy
- Wieża Giedymina (nieczynna do 20 kwietnia 2017)(Gediminas Castle)
- Pałac Wielkich Książąt Litewskich (Palace of the Grand Dukes of Lithuania)
- Dzwonnica Katedry (Cathedral Belfry)
- Barbakan (The Bastion of Vilnius City Wall)
- Muzeum Ofiar Ludobójstwa (Museum of Genocide Victim)
- Muzeum Teatru, Muzyki i Kina
- Muzeum Dziedzictwa Kościelnego
- Wileńska Galeria Obrazów (Vilnius Picture Gallery)
- Muzeum Sztuki Użytkowej (Museum of Applied Arts)
- Narodowa Galeria Sztuki (National Gallery of Art)
- Muzeum Sztuki Sakralnej (Church Heritage Museum)
- Muzeum Zabawek (Toy Museum)
- Muzeum Energii i Technologii (Energy and Technology)
- Muzeum Kolei (Railway Museum)
- Muzeum Teatru, Muzyki i Kina (Theatre, Music and Cinema Museum)
- Muzeum Literatury A. ((Literary Museum of A. Pushkin)
- Radvila Palace Museum
- V. Kasiulis Art Museum
- Memorial Complex of the Tuskulėnai Peace Park
Ile kosztuje i gdzie ją kupić?
Karta sprzedawana jest w trzech wariantach. Każda karta ważna jest 24 lub 72 godziny od godziny aktywacji.
- karta 24 godzinna (bez komunikacji miejskiej) 15 euro
- karta 24 godzinna (z komunikacją miejską) 20 euro
- karta 72 godzinna (z komunikacją miejską) 30 euro
Wileńską Kartę miejską kupić można w jednym z trzech punktów informacji turystycznej:
- Vilniaus g. 22, otwarty od 9:00 do 18:00,
- znajdującym się w Ratuszu na ulicy Didzioji g. 31, otwartym od 9:00 do 18:00 (przerwa od 13:00 do 14:00),
- mieszczącym się na lotnisku Rodūnios kl. 2, otwartym od 10:00 do 19:00 (przerwa od 14:00 do 15:00).
Dla kogo?
Karta przydatna będzie przede wszystkim tym, którzy zamierzają zwiedzać miasto bardzo intensywnie oraz lubią muzea. Warto przed zakupem karty zastanowić się, do jakich obiektów chcielibyście wejść i jaki będzie sumaryczny koszt wejściówek oraz czy podczas wizyty w mieście będziecie chcieli korzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli sumaryczny koszt biletów do obiektów, które chcecie odwiedzić będzie zbliżony do ceny karty to warto ją kupić. Będziemy mogli wtedy wejść też do innych obiektów, które będą po drodze, a nie byliśmy przekonani do tego czy je odwiedzać.
Zakup karty jest zdecydowanie bardziej opłacalny dla osób, którym nie przysługują bilety ulgowe. Osobie takiej najtańsza karta „zwróci się” już po odwiedzeniu około 5 obiektów.
W przypadku studentów i innych osób, którym przysługują bilety ulgowe może okazać się, że lepiej od karty będzie kupować pojedyncze bilety.
Jaką wersję karty wybrać?
Jeśli lubisz intensywne zwiedzanie, a twoje miejsce noclegowe jest gdzieś w centrum to polecamy wybrać kartę 24 godzinną bez komunikacji miejskiej. Większość najbardziej interesujących obiektów z karty można odwiedzić w ciągu jednego dnia.
Jeśli wolisz wolniejsze tempo zwiedzania, a twoje miejsce noclegowe wymaga korzystania z komunikacji miejskiej to wybierz kartę 72 godzinną. Na samej komunikacji miejskiej zaoszczędzisz 6,08 euro, bo tyle właśnie kosztuje trzydniowy bilet (więcej w artykule Komunikacja miejska w Wilnie).
Jeśli mielibyśmy okazję kolejny raz przyjechać do Wilna po raz pierwszy i nie mieli możliwości kupować biletów ulgowych to wybralibyśmy kartę 24 godzinną bez komunikacji miejskiej. Dużo chodzenia i zwiedzanie od świtu do zmierzchu nie jest nam straszne. W okresie aktywacji kary odwiedzilibyśmy podążając trasą Wilno w jeden dzień następujące obiekty:
- Dzwonnicę Katedry (bilet regularny 4,5 euro)
- Muzeum Zamkowe/Pałac Wielkich Książąt Litewskich i Królów Polskich (bilet regularny 3 euro)
- Basztę Giedymina (bilet regularny 5 euro)
- Muzeum Zabawek (bilet regularny 4 euro)
- Barbakan (bilet regularny 4 euro)
Zamiast do Muzeum Pieniędzy (do którego wejście jest bezpłatne) poszlibyśmy do oddalonego o 800 metrów Muzeum Ofiar Ludobójstwa (bilet regularny 4 euro) tak, aby zdążyć jeszcze przed jego zamknięciem. Muzeum Pieniędzy odwiedzilibyśmy natomiast kolejnego dnia. Taki zestaw atrakcji kosztowałby 24,5 euro, więc dzięki karcie miejskiej oszczędzilibyśmy prawie 10 euro. Jeśli jednak przysługiwałyby nam ulgi na zakupu biletów zapłaciłybyśmy za nie jedynie 13,5 euro.