Komunikacja miejska w Wilnie

komunikacja miejska w wilnieWilno dysponuje rozbudowanym systemem transportu publicznego, na który składa się około 70 zwykłych linii autobusowych, 6 linii autobusowych ekspresowych, 6 linii autobusowych nocnych oraz prawie 20 linii trolejbusowych. Dotarcie do niemal wszystkich części miasta możliwe jest więc przy pomocy komunikacji publicznej. Niestety ze względu na mnogość linii poruszanie się po mieście autobusami i trolejbusami może stwarzać turystom pewne problemy. W artykule tym postaramy się przybliżyć wam komunikację miejską w Wilnie. Opiszemy gdzie i w jaki sposób można kupić bilety, jak dostać się z lotniska i dworca PKP do centrum, oraz pokażemy rzeczy, które zaskoczyły nas w wileńskiej komunikacji miejskiej.

Więcej informacji praktycznych, nie tylko na temat transportu publicznego znajdziecie w artykule Wilno – informacje dla odwiedzających.

Rozkład jazdy w Wilnie

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Wilnie dostępny jest na tej stronie, większość linii zaczyna kursować od około godziny 5:00, kończy zaś około 23:30 (z wyjątkiem linii nocnych kursujących od około godziny 23:00 do 4:30). Rozkłady są również zamieszczone na poszczególnych przystankach. Często na słupkach, a nie w formie tablicy. Rozkłady są czytelne, ale dowiemy się z nich tylko godzin odjazdów poszczególnych autobusów i najważniejsze punkty trasy w formie nazw ulic. Warto więc wcześniej sprawdzić sobie jakimi autobusami dojedziemy do interesujących nas punktów miasta np. za pomocą mapy przystanków na stronie z rozkładem lub niezawodnych Google Maps.

rozklad jazdy wilno

Na przystankach bez wiat rozkłady jazdy spotkamy najczęściej bezpośrednio na słupku przystankowym.

Autobusy ekspresowe na rozkładach jazdy oznaczane są kolorem zielonym oraz literką G, np 3G. Autobusy te łączą ze sobą najbardziej odległe i strategiczne punkty miasta. Nie różnią się zbyt od autobusów miejskich widywanych w większości polskich miast. Niestety w naszym odczuciu mimo, iż flota jest dość nowoczesna (autobusy zostały zakupione w latach 2004-2006) to jest nieco zaniedbana.

Zwykłe linie autobusowe oznaczono kolorem niebieskim, jest ich dość dużo. Zatrzymują się częściej niż autobusy ekspresowe. Część floty to, ku naszemu zdziwieniu, busy wyglądające jak te używane w Polsce przez prywatnych przewoźników. Część busów wygląda na mocno wysłużoną, są też jednak takie, które wyglądają na dość nowe.

bus wilno

„Autobus” miejski linii numer 88 będący częścią wileńskiej komunikacji.

Trolejbusy, oznaczone kolorem czerwonym, stanowiły dawniej o sile komunikacji miejskiej w Wilnie. Od ponad 20 lat stopniowo tracą jednak na znaczeniu, mimo to pozostając nadal ważnym jej elementem. Większość z liczącego ponad 300 sztuk taboru trolejbusów to wiekowe Skody 14Tr, 45 sztuk stanowią wyprodukowane w Polsce Solarisy Trollino 15AC.

Oprócz trolejbusów, zwykłych linii autobusowych oraz tych ekspresowych będąc w Wilnie możemy skorzystać od niedawna z linii nocnych oznaczonych kolorem czarnym. Sześć linii autobusowych kursuje od godziny 23:00 do godziny 4:30, w ich nazwach stusuje się literę N, np. 88N. Decydując się na podróż autobusem nocnym, podobnie jak w Polsce, należy pamiętać o tym, że ze względu na pasażerów może być ona nieco mniej przyjemna niż w dzień.

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Wilnie

Bilet tradycyjny

W Wilnie od pewnego czasu funkcjonuje bilet elektroniczny, obok niego nadal można jednak zakupić bilety w formie tradycyjnej. Bilet tradycyjny możemy kupić u kierowcy, a jego koszt to 1 euro. Taki bilet należy skasować. Obowiązuje on do końca danej linii i niestety nie pozwala na przesiadki. Jest też sporo droższy od biletu elektronicznego. Jeśli jednak podczas naszego pobytu w Wilnie zamierzamy podróżować komunikacją miejską tylko raz czy dwa nie warto zawracać sobie głowy biletem elektronicznym i wybrać ten droższy tradycyjny.

Bilet elektroniczny

Jeśli zamierzamy podróżować po mieście dużo i zależy nam na tańszych biletach lub chcemy skorzystać z biletu okresowego musimy kupić zakupić kartę Vilniečio kortelė. Karta ta dostępna jest w większości kiosków (między innymi Narvesen, Lietuvos spauda) oraz w sklepach sieci MAXIMA (w działach obsługi klienta). Koszt karty to jedynie 1,5 euro. Kartę w miejscu zakupu możemy doładować środkami pozwalającymi na zakup konkretnych biletów, jeśli chcielibyśmy skorzystać z jednej z ulg (o których przeczytacie trochę niżej) musimy powiedzieć o tym podczas zakupu karty. Kiedy wyczerpiemy środki na karcie możemy iść do jednego z punktów, gdzie są sprzedawane i doładować ją dowolną kwotą.

karta do przejazdów

Karta po zakupie ma aż 4 lata ważności. Należy pamiętać, aby przed zakupem poinformować sprzedawcę jeśli przysługuje nam jakaś ulga.

Bilety krótkoterminowe kupujemy za pomocą terminali (kasowników) znajdujących się w autobusach i trolejbusach. Do kasownika należy przyłożyć kartę i wybrać interesujący nas bilet. Niestety wszystko odbywa się w języku litewskim. Kasownik po udanej transakcji poinformuje nas jednym sygnałem dźwiękowym i zaświeceniem się zielonej lampki. Na terminalu pokaże się też data ważności biletu, informacja o jego rodzaju i ilości środków pozostałych na koncie. Bilety 30 i 60 minutowe pozwalają na dowolną ilość przesiadek w określonym czasie. Ważność biletu liczona jest od dnia i godziny aktywowania go. Bilet dobowy aktywowany o godzinie 22:32 będzie ważny więc do godziny 22:32 kolejnego dnia.

Bilety długookresowe (1, 3, 10, 30 dni, itp.) najlepiej kupić w punktach gdzie sprzedawane są karty. Kupując bilet możemy być poproszeni o okazanie dokumentu uprawniającego do ulgi jeśli o bilet ulgowy poprosimy. Bardzo ważne, żeby po zakupie biletu aktywować go przez zbliżenie karty do czytnika podczas pierwszego korzystania z komunikacji.

Typ biletuCena ze zniżką 80%Cena ze zniżką 50%Cena normalna
30 minutowy0,13 euro0,32 euro0,64 euro
60 minutowy0,19 euro0,46 euro0,93 euro
24 godzinny0,7 euro1,74 euro3,48 euro
3 dniowy (72 godzinny)1,22 euro3,04 euro6,08 euro
10 dniowy (240 godzinny)2,37 euro5,94 euro11,87 euro
30 dniowy5,79 euro14,48 euro28,96 euro
90 dniowy17,38 euro43,44 euro86,89 euro
180 dniowy34,75 euro86,89 euro173,77 euro
270 dniowy52,13 euro130,33 euro260,66 euro

Pewnie niektórych z was zaskoczyło, że ceny biletów w Wilnie są dość dziwne i np. bilet miesięczny kosztuje 28,96 euro, a nie równą kwotę 29 czy 30 euro. Takie ceny są związane ze stosunkowo niedawnym przyjęciem przez Litwę euro i bezpośrednim powiązaniem ich z wcześniejszą ceną w litach. Jeśli interesuje Cię temat cen na Litwie koniecznie zajrzyj do artykułu o Cenach na Litwie.

Jeśli chcemy sprawdzić ile środków zostało nam na karcie wystarczy jej numer (znajduje się nad kodem kreskowym) przepisać na tej stronie i kliknąć w przycisk Trikrinti. Naszym oczom ukaże się informacja o ilości pozostałych na koncie środków (E. pinigai) oraz o aktywnych obecnie biletach (E. bilietas).

waznosc biletów w wilnie

Na karcie aktywowany jest 10 dniowy bilet z ulgą 80% ważny do 10 marca 2017 roku do godziny 16:15. Na koncie karty pozostało 1,34 euro.

UWAGA z jednej karty może korzystać (inaczej niż np. w Alicante) jednocześnie tylko jedna osoba, jeśli więc zamierzamy podróżować we dwoje powinniśmy zakupić dwie karty.

karta miejska bilet

Tył karty wraz z jej numerem widocznym tuż pod kodem kreskowym.

Zniżki na komunikację w Wilnie

Korzystając z biletu elektronicznego przysługują nam zniżki. Dzieci do 7 roku życia mogą podróżować komunikacją miejską bezpłatnie, pod warunkiem że nie zajmują osobnego miejsca. Studentom przysługuje 50% zniżki na bilety jednorazowe oraz 80% zniżki w przypadku zakupu biletów długookresowych (3o dni). Zniżki te obowiązują również studentów z Polski, pod warunkiem, że posiadają oni międzynarodową legitymację studencką ISIC. Osobom pomiędzy 70 a 80 rokiem życia przysługuje zniżka 50% na wszystkie rodzaje biletów, osobom powyżej 80 roku życia zaś zniżka w wysokości 80%. W celu potwierdzenia wieku należy posiadać ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Aby skorzystać z przysługujących nam ulg należy przy zakupie karty poinformować o tym, że przysługuje nam np. ulga studencka. Podczas zakupu biletów w automacie będą nam wyświetlać się ceny tylko dla przysługującej nam ulgi. Podczas kontroli biletów musimy mieć przy sobie dokument potwierdzający przysługiwanie nam ulgi.

przystanek autobusowy wilno

Przystanek autobusowy znajdujący się tuż obok miejskiego ratusza w Wilnie.

Jak dostać się z lotniska do centrum Wilna?

Lotnisko w Wilnie położone jest stosunkowo blisko ścisłego centrum miasta – około 7 kilometrów. Za ścisłe centrum uznajemy tutaj Plac Katedralny, będący najważniejszą częścią dzielnicy Senamiestis czyli Starego Miasta.

Do Placu Katedralnego dojechać możemy kursującym co około 10 minut autobusem ekspresowym 3G, który odjeżdża z przystanku znajdującego się kilkadziesiąt metrów od wyjścia z lotniska (kiedy wychodzimy z lotniska przystanek znajduje się po lewej stronie). Oprócz autobusu 3G z tego przystanku kursują również autobusy 1,2,88 oraz 88N.

Komentarze

Komentarzy