Węgry są interesującym krajem, który z pewnością ma turystom dużo do zaoferowania. Z jednej strony jedna z najciekawszych europejskich stolic jaką jest Budapeszt, z drugiej zaś uzdrowiska termalne i „węgierskie morze” Balaton kuszą polskich turystów od lat. Samochód jest bez wątpienia jedną z najwygodniejszych form transportu jakie możemy wybrać decydując się na wyjazd na Węgry. Co warto wiedzieć wcześniej? Jakie dokumenty są wymagane oraz ile tego słynnego Tokaju można przewieźć przez granicę? O tym i wielu innych rzeczach związanych z wyjazdem samochodem na Węgry dowiecie się z poniższego artykułu.
Dokumenty
Węgry znajdują się w strefie Schengen, przez co poruszanie się po tym kraju samochodem nie wymaga dodatkowych dokumentów innych niż w Polsce. Jedyny wyjątek stanowi upoważnienie do kierowania pojazdem dla osób nie będących jego właścicielami. Wymagane dokumenty to:
- dowód osobisty lub paszport,
- prawo jazdy kierującego pojazdem,
- ubezpieczenie OC samochodu,
- pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczona notarialnie.
Pierwsze trzy punkty raczej nie wymagają tego, aby dodatkowo rozpisywać się na ich temat. Pisemna zgoda właściciela zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Ambasady RP w Budapeszcie powinna być sporządzona w wersji węgierskiej, angielskiej lub niemieckiej i poświadczona notarialnie. Koszt uzyskania takiej zgody to zazwyczaj 24,60 zł. O tym jak ją uzyskać krok po kroku przeczytać można w tym artykule.
Przepisy drogowe na Węgrzech
Przepisy drogowe na Węgrzech są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce, jest jednak kilka istotnych różnic, które warto mieć na uwadze wybierając się do kraju Madziarów samochodem. Najważniejsze przepisy drogowe, o których warto pamiętać:
- ograniczenia prędkości na Węgrzech: 130 km/h (autostrada), 110 km/h (droga szybkiego ruchu), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym)
- dopuszczalny limit alkoholu u kierowcy to 0,00 promila
- w terenie zabudowanym światła mijania lub dzienne nie są obowiązkowe w dzień przy dobrej widoczności, poza terenem zabudowanym stosowanie tych świateł jest obowiązkowe
- pasy bezpieczeństwa zarówno z tyłu jak i z przodu są obowiązkowe
- posiadanie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe
- rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego
- apteczka wyposażona w standardzie unijnym jest w samochodzie obowiązkowa, jednak od 2012 roku policja nie karze za jej brak
- posiadanie gaśnicy nie jest obowiązkowe
- posiadanie linki holowniczej nie jest obowiązkowe
Winiety na Węgrzech – opłaty drogowe w 2020
Na Węgrzech pewien czas temu wprowadzono elektroniczny system poboru opłat (nie ma już naklejek na szybę), aby poruszać się legalnie większością dróg szybkiego ruchu i autostrad (drogi te oznaczone są zazwyczaj literą M, np. M4) należy mieć wykupioną winietę. Wszystko na temat winiet znajdziesz w artykule Winiety Węgry – poradnik.
Co można przewieźć przez granicę z Węgrami?
Ostatnio pisaliśmy o najpopularniejszych węgierskich produktach, które warto kupić, wśród nich znalazły się również produkty akcyzowe, takie jak węgierskie wina i Palinka. Sprawy dotyczące przewozu różnego rodzaju produktów z Węgier do Polski bardzo uprościły się kiedy nasze kraje weszły do Strefy Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jadąc samochodem na Węgry oraz wracając do Polski (zarówno przez Słowację jak i przez Czechy) można wwieźć do drugiego kraju tyle towarów, ile tylko chcemy, pod warunkiem że będą to towary przeznaczone na własny użytek (nie mogą być przeznaczone na sprzedaż). Istnieją też pewne limity, poniżej których nie musimy udowadniać, że towary są na nasz użytek. Jeśli przewożone przez nas produkty mieszczą się w tych limitach, nie mamy również obowiązku płacić akcyzy w państwie, do którego wjeżdżamy. Limity te są następujące:
Alkohol:
- 10 litrów wyrobów spirytusowych (w tym wódki),
- 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22% (np. sherry, porto),
- 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),
- 110 litrów piwa.
Wyroby tytoniowe:
- 800 sztuk papierosów,
- 400 cygaretek,
- 200 cygar,
- 1 kg tytoniu.
Podsumowanie
Podróż samochodem na Węgry nie powinna raczej sprawiać większych problemów. Przepisy i znaki zarówno na Węgrzech jak i w krajach tranzytowych (Słowacja lub Czechy) są podobne do naszych i dosyć intuicyjne. Strefa Schengen i Europejski Obszar Gospodarczy sprawiają, że będziemy mogli prawdopodobnie przekroczyć granicę bez żadnych kontroli.