Samochodem na Ukrainę – co warto wiedzieć?

samochodem na UkrainęCzy warto jechać samochodem na Ukrainę? Jakie dokumenty są potrzebne? Co można przewieźć przez granicę Polsko-Ukraińską i jakie są na niej procedury? O tych i innych sprawach dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Dokumenty

Zaczynając od najważniejszej rzeczy, których skompletowanie jest niezbędne, aby wybrać się na czterech kołach do naszego wschodniego sąsiada, a następnie wrócić do kraju. Tymi rzeczami są dokumenty pozwalające w 2017 na wjazd samochodem na Ukrainę:

  • paszport,
  • prawo jazdy dla osoby kierującej pojazdem
  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • zielona karta (rodzaj ubezpieczenia)
  • notarialnie potwierdzone upoważnienie do kierowania pojazdem, jeśli w pojeździe nie ma właściciela.

Dwa pierwsze punkty to raczej oczywistość i ciężko napisać o nich coś nowego. Osoby, które nigdy nie wyjeżdżały poza granice Unii Europejskiej mogą pierwszy raz spotkać się z zieloną kartą, która mimo tej samej nazwy nie jest bynajmniej Kartą Stałego Pobytu USA a rodzajem ubezpieczenia obowiązującym między innymi w Rosji, Turcji, Izraelu, Maroku, na Ukrainie czy Białorusi. O zieloną kartę najlepiej spytać swojego ubezpieczyciela, większość wydaje zieloną kartę bezpłatnie do posiadanego ubezpieczenia OC. O zieloną kartę należy zadbać odpowiednio wcześniej, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają sobie terminy 7 czy 14 dni na jej wydanie. W przypadku PZU, karta jest wydawana „od ręki” w dowolnym oddziale. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule Zielona karta krok po kroku.

Notarialne potwierdzenie upoważniające do kierowania pojazdem wymagane jest tylko wówczas, kiedy wśród przekraczających granicę nie ma właściciela. Jeśli właściciel przekracza granicę, ale nie kieruje pojazdem takie upoważnienie nie jest wymagane. Upoważnienie to powinno zostać sporządzone u notariusza oraz przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język ukraiński. U niektórych notariuszy można też sporządzić je bezpośrednio w języku ukraińskim. Koszt uzyskania potwierdzenia notarialnego to 24,60 zł, a o tym jak to zrobić krok po kroku przeczytać możecie tutaj.

Przekraczanie granicy

Kiedy już mamy komplet dokumentów potrzebnych do przekroczenia granicy możemy rozpocząć naszą podróż, pierwszym punktem będzie wybór przejścia granicznego, drugim zaś przejście wszelkich procedur.

Obecnie samochodem na Ukrainę można dostać się z Polski przez 8 przejść granicznych:

  • Budomierz – Hruszów (województwo podkarpackie)
  • Dołhobyczów – Uhrynów (województwo lubelskie)
  • Dorohusk – Jagodzin (województwo lubelskie)
  • Hrebenne – Rawa Ruska (województwo lubelskie)
  • Korczowa – Krakowiec (województwo podkarpackie)
  • Krościenko – Smolnica (województwo podkarpackie)
  • Medyka – Szeginie (województwo podkarpackie)
  • Zosin – Uściług (województwo lubelskie)

Wybierając przejście graniczne warto zwrócić uwagę na dojazd do niego oraz odległość i stan dróg od przejścia do celu podróży. Można też rozeznać się jak wygląda sytuacja z kolejkami na konkretnych przejściach granicznych, ale tu sytuacja potrafi zmieniać się bardzo często i przejścia, na których dziś są mniejsze kolejki za miesiąc czy dwa będą tymi najbardziej obleganymi. Osobiście moim ulubionym samochodowym przejściem granicznym jest to w Korczowej. Jest to najpopularniejsze samochodowe przejście graniczne z Ukrainą. Najmniejsze kolejki są jednak zazwyczaj w Budomierzu i Krościenku. Wyjazd z Polski odbywa się zazwyczaj dużo szybciej niż wjazd, a cała procedura jeśli nie będzie wielkiej kolejki powinna zająć kilkadziesiąt minut.

Przejście graniczne – strona Polska
Kiedy już wybierzemy odpowiednie dla nas przejście graniczne warto wiedzieć jak się na nim zachować, aby nie stracić cennego czasu i nie narazić się na jakieś przykre konsekwencje czy problemy. Po polskiej stronie granicy na większości przejść funkcjonują dwa pasy, jeden z nich i to na nim powinniśmy się ustawić jest przeznaczony dla obywateli Unii Europejskiej oznaczony niebieską flagą z gwiazdkami. Należy tu być uważnym, bo w drugiej dłuższej kolejce przeznaczonej dla Ukraińców często pojawiają się samochody na polskich numerach, którymi jeżdżą nasi wschodni sąsiedzi. Radziłbym więc nie sugerować się tablicami jadącego przed nami samochodu.

Na przejściu w Korczowej od lutego 2017 roku uruchomiono również dodatkowy pas TaxFree, jeśli nie wywozimy towarów poza granicę Unii Europejskiej i nie chcemy odzyskać podatku VAT oraz nie posiadamy stosownych dokumentów nie powinniśmy się na nim ustawiać (jest wolniejszy od innych pasów).

Kiedy już dojedziemy do budek straży granicznej wyjdzie do nas strażnik, któremu powinniśmy przekazać paszporty oraz dowód rejestracyjny samochodu, zostaniemy również prawdopodobnie poproszeni o otworzenie bagażnika i zapytani o cel wyjazdu oraz o to czy nie wywozimy zakazanych rzeczy (gdybyśmy to robili na pewno byśmy przecież powiedzieli!). Następnie strażnik sprawdzi u siebie w budce autentyczność naszych paszportów i jeśli wszystko będzie z nimi okej to za chwilę opuścimy Polskę.

Przejście graniczne – strona Ukraińska
Procedury po stronie ukraińskiej są już nieco bardziej skomplikowane, ale nie ma raczej powodów do obaw. Na początku, zaraz po wjeździe na ukraińską część zobaczycie żołnierza, przed którym należy się zatrzymać. Zapyta on o liczbę osób jadących w samochodzie, a następnie wpisze ją na kartkę na której zapisany będzie również wasz numer rejestracyjny. Od tego momentu karteczka ta powinna stać się dla was bardzo ważna i nie powinniście jej zgubić, bo to bardzo skomplikowałoby waszą sytuację.

Reklama

Następnie należy dojechać do części gdzie będą odbywać się dalsze procedury związane z wjazdem na Ukrainę. Części tej raczej nie da się przegapić, jest ona zadaszona a w jej pobliżu znajdują się podobne do tych po polskiej stronie budki, tym razem jednak opisane cyrylicą. Podejdzie wtedy do nas ukraiński strażnik graniczny, który zada kilka pytań i zobaczy na bagaże (czasem może być bardziej wnikliwy i trochę w nich pogrzebać), a następnie przybije pieczątkę na karteczce, którą otrzymaliśmy przy wjeździe. Następnie wszyscy powinni udać się do budki kontroli paszportowej (ПАСПОРТНИЙ КОНТРОЛЬ), oprócz paszportów należy dać również dowód rejestracyjny, zieloną kartę oraz karteczkę na której zbierzemy dodatkową pieczątkę, na tym etapie również mogą pojawić się różne pytania, z odpowiedzią na które raczej nie będziemy mieć żadnych problemów (no chyba, że podróżujemy na lewych papierach ze zmienioną tożsamością ;)). Po przejściu tej procedury udajemy się do budki kontroli celnej (МИТНИЙ КОНТРОЛЬ), gdzie znów musimy pokazać paszporty, dowód rejestracyjny oraz karteczkę na której dostaniemy ostatnią wymaganą pieczątkę. Mytnik (czyli celnik) może zapytać nas o podobne rzeczy co poprzedni funkcjonariusze, więc nawet w przypadku lewych papierów będziemy już dobrze wiedzieć co mamy odpowiadać 😉 Kiedy uda nam się zgromadzić wszystkie pieczątki możemy powoli wyjeżdżać z przejścia granicznego, na którego końcu będzie znajdował się żołnierz któremu będziemy musieli wręczyć karteczkę.

Punktowo cała procedura wygląda mniej więcej tak:

  1. Podjedź do żołnierza – weź karteczkę
  2. Podjedź do strefy budek – przejdź kontrolę, dostań pieczątkę
  3. Podejdź do kontroli paszportowej (ПАСПОРТНИЙ КОНТРОЛЬ) – daj paszporty, dowód rejestracyjny, zieloną kartę, dostań pieczątkę
  4. Podejdź do kontroli celnej (МИТНИЙ КОНТРОЛЬ) – daj paszporty, dowód rejestracyjny, zieloną kartę, dostań pieczątkę
  5. Wyjedź z przejścia, na końcu stoi żołnierz – daj mu karteczkę
  6. Jesteś na Ukrainie!
talon granica ukraińska

Tak wygląda karteczka już ze wszystkimi potrzebnymi pieczątkami.

Wszyscy wybierający się samochodem na Ukrainę, nie powinni być zdziwieni że procedury po ukraińskiej stronie trwają zdecydowanie dłużej niż po stronie Polskiej. Jesteśmy trzykrotnie pytani o jakieś błahe rzeczy (czy ktoś przekraczający granicę z narkotykami, bronią i na lewych papierach wpadł kiedyś na pytaniu „czy wieziesz narkotyki?”, „jaki jest cel podróży”, „ile masz lat?” ?), ponadto dwukrotnie dane nasze oraz samochodu są wprowadzane do komputera. Niech nie zdziwi nas również kiedy któryś z urzędników sobie gdzieś pójdzie z niewiadomego powodu i wstrzyma całą procedurę o kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Z moich doświadczeń wynika też, że ukraińscy strażnicy graniczni są dość nieprzyjemni, podczas gdy ich odpowiednicy po polskiej stronie są nawet mili. Fakt, ten może być spowodowany narodowością przekraczającego granicę (może nasi strażnicy są niemili dla obcokrajowców, a Polaków traktują szczególnie) lub nadmiernym poczuciem władzy i ważności, które w państwach byłego bloku wschodniego jest utożsamiane z mundurem.

Powrót
Przekraczanie granicy wracając odbywa się w podobny sposób ale w nieco odwróconej kolejności 😉 Warto wspomnieć również, że wyjeżdżając z Ukrainy możemy spotkać się z długimi kolejkami, w których stoi się czasem kilka godzin. Funkcjonują dwa pasy, „czerwony” i „zielony”. Na zielonym pasie mogą ustawiać się tylko samochody osobowe, w których nie są przewożone towary do oclenia. „Czerwony” jest natomiast zarezerwowany dla samochodów ciężarowych oraz osobówek, które chcą zadeklarować coś do oclenia (można również zadeklarować nic 😉 ) Kolejka na „czerwonym” ze względu na bardziej wnikliwą kontrolę idzie zdecydowanie wolniej, czasem jednak wybór tego pasa może okazać się szybszym rozwiązaniem, nie ma jednak reguły.

Co można przewieźć przez granicę z Ukrainą?

Ukraina ze względu na niższe niż w Polsce ceny jest dobrym miejscem do zrobienia zakupów. Jadąc samochodem na Ukrainę, u naszych wschodnich sąsiadów opłaca się kupić alkohol, wyroby tytoniowe i produkty spożywcze. Przewożąc je przez granicę należy jednak pamiętać, aby nie przekroczyć limitów. Oczywiście możemy przywieźć więcej alkoholu czy papierosów, ale będzie się to wiązało z opłatami takimi jak cło i akcyza, które spowodują, że zakup taki z ekonomicznego punktu widzenia nie będzie miał sensu. Nasuwa się więc pytanie, ile alkoholu i papierosów można przywieźć z Ukrainy?

Z Ukrainy jedna dorosła osoba może wywieźć do Polski bez płacenia cła oraz akcyzy:

  • 16 litrów piwa i 4 litry wina niemusującego oraz 1 litr alkoholu wysokoprocentowego (>22%) lub 2 litry alkoholu do 22% (np. wina wzmacniane lub wina musujące)
  • 40 sztuk papierosów lub 10 cygar lub 50 gram tytoniu
  • artykuły spożywcze o łącznej wartości do 200 euro przy jednoczesnym zachowaniu limitu 2 kg na jeden artykuł (lub jedno opakowanie jeśli jest większe niż 2 kg)

Należy zwrócić szczególną oraz pamiętać, że niektóre wyroby (skóry dzikich kotów, niektóre produkty spożywcze) nie mogą być wywożone z Ukrainy lub wwożone na teren Unii Europejskiej. Jeśli planujemy przewóz czegoś niestandardowego warto to sprawdzić.

Poza alkoholem warto również z Ukrainy przywieźć niektóre artykuły spożywcze ze szczególnym uwzględnieniem słodyczy. O tym co naszym zdaniem warto przywieźć z wycieczki na Ukrainę możecie przeczytać w artykule Co kupić na Ukrainie?

Czy warto jechać samochodem na Ukrainę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Z pewnością dużo zależy od tego gdzie chcemy się dokładnie dostać i w ile osób. Jeśli chcemy odwiedzić kilka miejsc lub mamy większą grupę osób to na pewno wygodniej będzie pojechać własnym samochodem na Ukrainę. Jeśli natomiast naszym celem jest tylko jedno miasto (np. Kijów), które jest stosunkowo daleko od granicy warto rozważyć zrezygnowanie z samochodu na rzecz innych środków komunikacji. Na Ukrainie stan niektórych dróg jest bardzo zły, choć np. droga z od granicy w Korczowej do Lwowa jest bardzo dobra. W przypadku niektórych dróg jeśli nie dysponujemy SUVem lub innym samochodem posiadającym wysokie zawieszenie będziemy zmuszeni poruszać się jednak bardzo powoli.

drogi Ukraina

Na Ukrainie drogi w podobnym stanie wcale nie są rzadkością. Ta przedstawiona na zdjęciu znajduje się w Czerniowcach, w podobnym stanie znajduje się od około 10 lat.

Komentarze

Komentarzy