Zamek w Chocimiu

zamek w ChocimiuZamek w Chocimiu bez wątpienia jest jednym z najbardziej okazałych obiektów obronnych na terenie dzisiejszej Ukrainy. Twierdza w 2007 roku uznana została nawet za jeden z siedmiu cudów tego kraju. Zamek położony jest niecałe 30 kilometrów od Twierdzy w Kamieńcu Podolskim, często więc oba obiekty odwiedzane są podczas jednej wizyty. Obie twierdze, mimo bliskiego położenia, mają bardzo różną historię i sporo się od siebie różnią.

Jeśli wybierasz się na Ukrainę to z pewnością zainteresują Cię nasze artykuły praktyczne na temat tego kraju takie jak Co kupić na Ukrainie?, Ceny na Ukrainie, Internet na Ukrainie i inne, które znajdziesz w tym dziale.

Zamek w Chocimiu – dojazd i informacje praktyczne

adres: вул. Фортечна 1а., м. Хотин, Чернівецька обл (ul. Forteczna 1a, Chocim, obwód czerniowiecki, Ukraina)
współrzędne: 48.517551 N, 26.498806 E (parking, kasy biletowe)
cena parkingu: 20 UAH (ok. 2,85 zł)
godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 18:00
ceny biletów:
dzieci poniżej 7 roku życia – bezpłatnie
dzieci 7-14 lat – 20 UAH (ok. 2,85 zł)
studenci – 20 UAH (ok. 2,85 zł)
dorośli – 40 UAH (ok. 5,70 zł)
opłata dodatkowa za fotografowanie 15 UAH (ok. 2,14 zł) i filmowanie 20 UAH (ok. 2,85 zł)
czas zwiedzania: około 1 godzina

bilet na zamek w Chocimiu

Chocim to licząca kilka tysięcy mieszkańców miejscowość, znalezienie zamku nie powinno stanowić więc większych problemów. Jeśli będziecie korzystać z nawigacji wystarczy podać współrzędne, jeśli natomiast nie macie takiej możliwości warto uważnie patrzeć na znaki. Oznaczenie nie jest najlepsze, ale na znakach czasami znajdują się napisy po angielsku oraz zdjęcia. W przypadku zgubienia drogi można zapytać jakiegoś przechodnia o fortecę, słowo to w języku polskim i ukraińskim oznacza dokładnie to samo.

zamek w Chocimiu

Wjazd na parking jest płatny i kosztuje 20 hrywien, co nie jest bardzo wygórowaną opłatą. Bilety należy kupić w kasie znajdującej się obok pana pobierającego opłaty za wjazd – będą one sprawdzane dopiero przy wejściu do samej twierdzy, jakieś 300 metrów dalej. Bilety, podobnie jak opłata nie są drogie, honorowane są też polskie legitymacje studenckie (podczas pierwszej naszej wizyty w Chocimiu nie uznawali ich, w 2017 roku nie było już jednak z nimi problemów).

Chocim

Historia Zamku w Chocimiu

Zamek w Chocimiu wybudowany zostały na prawym brzegu Dniestru. Pierwsza twierdza sięga historią roku 1140, kiedy to wzniesiona została tu drewniana warownia Księstwa Halickiego. W latach 1250-1264 warownia została rozbudowana na polecenie księcia Daniela Halickiego (założyciela Lwowa) o nową palisadę oraz głęboką fosę.

W XIV wieku forteca została spalona i przeszła w ręce mołdawskie – w 1340 roku stała się własnością księcia Dragosa, lennika Króla Węgierskiego. Obecny wygląd zamek zawdzięcza innemu mołdawskiemu władcy – Stefanowi III Wielkiemu, z którego polecenia pod koniec XIV wieku powstały między innymi wysokie na 40 metrów mury o szerokości 6 metrów oraz kaplica i gotycki pałac. Twierdza w tym okresie stała się rezydencją hospodarów mołdawskich – pozostawała nią do XVI wieku, kiedy to Mołdawia poddała się naporowi Imperium Osmańskiego. Od tego czasu zamek stał się miejscem stacjonowania janczarów. Okres panowania turków wiąże się z kolejną rozbudową.

kaplica w Chocimiu

Polska armia pod dowództwem hetmana Jana Tarnowskiego zdobyła zamek w 1538 roku podkopując ściany i wysadzając trzy południowe wieże i część zachodniej ściany. Po zdobyciu zamku, zniszczoną część południową wyburzono i przeniesiono. Polskiemu władaniu twierdza zawdzięcza też nową bramę i most.

W 1563 roku zamek został zdobyty przez słynnego kozaka awanturnika Dymitra Wiśniowieckiego. Na przestrzeni następnych kilkudziesięciu lat zamek jeszcze kilkukrotnie zmieniał właścicieli przechodząc ze strefy wpływów polskiej do tureckiej – największa bitwa z jego udziałem miała jednak dopiero nadejść.

mury obronne

Bitwa pod Chocimiem 1621

Jedna z największych bitew wojny polsko-tureckiej rozegrała się pod Chocimiem pomiędzy 2 września a 9 października 1621 roku. Siły polskie liczące około 50 tysięcy żołnierzy oraz 25-50 dział pokonały sprzymierzone siły tureckie o dwu lub nawet trzykrotnie większej liczebności. Straty w obozie polskim szacuje się na około 15 tysięcy, wobec 40 tysięcznych strat po stronie tureckiej. Zamek nie stanowił głównego ośrodka polskiej obrony – był nim położony niedaleko obóz – stanowił on jednak ważne zaplecze techniczne.

Podczas buntu Chmielnickiego twierdza zdobyta została przez Bohdana Chmielnickiego, który stracił ją jednak w 1650 roku.

dziedziniec zamku

Bitwa pod Chocimiem 1673

Najważniejsza bitwa w dziejach Twierdzy Chocimskiej rozegrała się 11 listopada 1673 roku. Wojska polskie pod dowództwem późniejszego króla Jana III Sobieskiego oblegały twierdzę i wykorzystując złą pogodę, do której nie byli przyzwyczajeniu Turcy zniszczyli obóz nieprzyjaciół. W potyczce brało udział około 30 tysięcy polskich żołnierzy przeciw 35 tysiącom Turków. Straty po stronie polskiej były niewielkie wobec ogromnych strat tureckich (zginęło około 30 tysięcy osmańskich żołnierzy).

mury zamkowe

Mimo iż na skutek bitwy udało zdobyć się ważną, dobrze zaopatrzoną twierdzę nie przyniosło to przełomu w walce z Imperium Osmańskim. Zwycięstwo to miało jednak ważne polityczne znaczenie i przybliżyło Jana III Sobieskiego do elekcji na króla Polski.

W 1699 roku zamek w Chocimiu na mocy traktatu pokojowego w Karłowicach przeszedł w ręce Mołdawii. W XVIII wieku twierdza była w strefie wpływów osmańskich oraz rosyjskich. W 1856 roku twierdza oficjalnie przestała być jednostką wojskową.

dziedziniec zamku kule armatnie

Komentarze

Komentarzy