Mazurek to polskie, tradycyjne, bardzo słodkie ciasto na kruchym spodzie. Wypiekane najczęściej w formie kwadratów lub prostokątów, pokryte dżemem, kajmakiem lub masą orzechową oraz przyozdobione za pomocą orzechów i bakalii stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych przysmaków goszczących na polskich stołach podczas Świąt Wielkanocnych.
Wielkanocny Mazurek jest dość łatwy do przygotowania, nawet dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z pieczeniem ciast. Jego podstawę stanowi łatwe do wykonania kruche ciasto oraz słodka masa. Tym co odróżnia go od innych ciast jest niezwykle bogate zdobienie. Jak przygotować wielkanocnego mazurka? Zapraszamy do przetestowania naszego przepisu!
Przepis na Wielkopolskiego Mazurka z kajmakiem w wersji wideo:Przepis jest częścią serii kuchnie świata, w której znajdziecie między innymi przepis na tiramisu, chleb bananowy, amerykańską szarlotkę czy inne ciekawe potrawy i desery. Koniecznie zerknijcie też do działu kuchnie świata – pozostałe kraje, gdzie znajdziecie przepisy na inne potrawy kuchni polskiej.
Wielkanocny Mazurek z kajmakiem
Składniki
- 200 gramów mąki do ciast kruchych – krupczatki
- 100 gramów masła
- 50 gramów cukru pudru
- 1 jajko
- 3 łyżeczki dżemu z wiśni lub czarnej porzeczki (ok. 90 gramów)
- orzechy laskowe, suszone owoce, rodzynki, kandyzowana skórka pomarańczowa, płatki migdałowe i inne bakalie (do wykonania zdobienia)
- 400 gramów kajmaku lub masy krówkowej
- 50 gramów masła (do przygotowania kajmaku)
- 150 gramów cukru (do przygotowania kajmaku)
- 500 mililitrów śmietany kremówki 30% lub 36% (do przygotowania kajmaku)
Instrukcje
- Przygotowanie mazurka rozpoczynamy od zrobienia ciasta na jego podstawę. Podane w przepisie proporcje wystarczą do zrobienia mazurka o podstawie 30×20 cm lub nieco większej.
- Do dużej miski wsypujemy 200 gramów mąki do ciast kruchych – krupczatki.Jeśli nie dysponujecie krupczatką, możecie użyć zwykłej mąki typu 500. Ciasto będzie jednak wtedy trochę twardsze.
- Do mąki przez sitko przesiewamy 50 gramów cukru pudru.
- Dodajemy 100 gramów masła, najlepiej pokrojonego wcześniej na mniejsze kawałki.
- Przez 2-3 minuty ugniatamy masę ręką, aby składniki połączyły się w jedną sypką całość.
- Dodajemy 1 jajko i zagniatamy przez kolejne 2-3 minuty, aż całość będzie miała jednolitą konsystencję.Masa będzie dość wilgotna i ciężka.
- Ciasto owijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na minimum 60 minut.
- W tym czasie możemy przejść do przygotowania kajmaku. Możecie użyć gotowego kajmaku z puszki, który wymaga jedynie kilku minut podgrzania lub wykonać kajmak samodzielnie.Kajmak wykonywany samodzielnie jest bardziej czasochłonny, ale według mnie ma lepszą konsystencję i ciekawszy smak. Do jego przygotowania potrzebne będzie tylko masło, cukier i śmietana. Do mazurka tych rozmiarów potrzebne będzie 3/4 porcji kajmaku przygotowanego według tego przepisu.
- Po ponad godzinie leżakowania ciasta w lodówce, możemy przystąpić do jego formowania. Na stolnicę wysypujemy nieco mąki i kładziemy odwinięte z folii ciasto.
- Ciasto rozwałkowujemy na grubość około 4-5 mm uważając, aby nie przykleiło się do stolnicy (podczas wałkowania co jakiś czas je obracamy i ewentualnie podsypujemy mąką w razie konieczności).
- Gdy ciasto jest rozwałkowane możemy przejść do jego wycinania. Ja używam do tego kartki A4, którą przykładam do ciasta, a następnie odcinam zbędne fragmenty. Ciasto następnie przenosimy na papier do pieczenia.
- Z pozostałych fragmentów ciasta robimy ozdobne ranty do naszego mazurka.Istnieje wiele technik i sposobów wykonywania rantów. Jedną z najprostszych jest podzielenie ciasta na 8 części i uformowanie z nich wałków, trochę dłuższych niż boki naszego ciasta.
- Wałki po dwa następnie ze sobą zaplatamy na wzór nici DNA.
- Tak zaplecione wałki przyklejamy na brzegi naszego ciasta.
- Nadmiar ciasta pozostały z rantów odcinamy. W zależności od tego, ile go zostało możemy uformować z niego np. mini mazurka, którego możemy włożyć do wielkanocnego koszyka.
- Aby ciasto podczas pieczenia się nie wybrzuszyło, nakłuwamy je w kilkunastu miejscach widelcem.Ciasto wkładamy do nagrzanego na 180 stopni piekarnika z grzaniem góra-dół (bez termoobiegu) na około 15-18 minut.
- Długość pieczenia zależy od grubości naszego ciasta i mocy piekarnika. Po 15 minutach obserwujmy czy mazurek się nie przypala, kiedy zauważymy pierwsze oznaki zarumienienia możemy go wyciągnąć, bo na pewno cały będzie już wtedy gotowy.
- Po wyciągnięciu zostawiamy go na 15 minut, aby nieco wystygł. Następnie nakładamy 3-4 łyżeczki dżemu.Możecie użyć dowolnego lekko kwaśnego dżemu. Świetnie tu sprawdzi się tu dżem z wiśni lub czarnej porzeczki, jego kwaśność świetnie będzie przełamywać słodycz pozostałych dodatków.
- Na dżem wykładamy około 400 gramów kajmaku, który dokładnie rozsmarowujemy.
- Nasz wielkanocny mazurek jest już prawie gotowy. Teraz pora na jego najbardziej charakterystyczny element – bogate zdobienie.
- Ja do zdobienia mazurków najczęściej wykorzystuje orzechy laskowe, z których na brzegach układam ramkę oraz kandyzowane skórki z pomarańczy i płatki migdałowe, z których robię kwiaty.
- Jeśli chodzi o zdobienie to jest tu pełna dowolność. To właśnie zdobienie nadaje mazurkowi wyjątkowości oraz sprawia, że ciężko jest znaleźć dwa takie same mazurki.
- Nasz mazurek jest gotowy!Krojąc go pamiętajcie o tym, że jest bardzo słodki. Standardowa porcja mazurka jest więc zazwyczaj mniejsza od innych ciast. Ja kroję go w kwadraty o bokach około 5 na 5 cm. Smacznego!