Czechy, jako jeden z naszych sąsiadów, naturalnie są krajem, gdzie dużo Polaków jeździ samochodem. Celem wycieczek jest nie tylko oszałamiająca czeska stolica – Praga, ale również inne urokliwe miejscowości i miejsca, takie jak Ołomuniec czy Jaskinie Punkvy. Nasi południowi sąsiedzi są też często krajem tranzytowym dla osób udających się do Węgier, Chorwacji czy innych krajów. Jadąc samochodem do Czech warto znać przepisy drogowe, wiedzieć czy autostrady w Czechach są płatne oraz to, gdzie kupić winietę i ile kosztuje. Tego oraz wielu innych rzeczy przydatnych do wyjazdu autem do Czech dowiecie się z poniższego artykułu.
Dokumenty wymagane w Czechach
Republika Czeska podobnie jak Polska należy do Unii Europejskiej i Stefy Shengen. Aby przekroczyć granicę z Czechami nie jest potrzebny paszport, wystarczy jednie dowód osobisty. Jeśli wybieramy się do Czech samochodem to nie musimy posiadać zielonej karty (wystarczy ubezpieczenie OC z Polski). W Czechach nie ma też sprecyzowanych przepisów dotyczących upoważnienia co do poruszania się pożyczonym samochodem. Jeśli więc nasz pojazd nie będzie budził wątpliwości, co do tego czy nie został skradziony to możemy śmiało poruszać się po Republice Czeskiej bez takiego upoważnienia.
Wymagane w Czechach dokumenty to:
- dowód osobisty lub paszport,
- prawo jazdy kierującego pojazdem,
- ubezpieczenie OC samochodu.
Przepisy drogowe w Czechach
Przepisy drogowe w Czechach są bardzo podobne do tych obowiązujących w Polsce. Warto przy tym pamiętać, że dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy u naszych południowych sąsiadów wynosi 0,00 promila. Nieco bardziej restrykcyjne przepisy dotyczą wyposażenia auta, które trzeba mieć w Czechach. Obowiązkowe są apteczka, gaśnica, koło zapasowe, komplet zapasowych żarówek wraz z bezpiecznikami i kamizelka odblaskowa znajdująca się w kabinie samochodu.
Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Czechach, o których warto pamiętać:
- ograniczenia prędkości w Czechach: 130 km/h (autostrada), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym),
- dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy to 0,00 promila we krwi,
- jazda z włączonymi światła mijania lub dziennymi jest obowiązkowa całą dobę przez cały rok,
- zapięte pasy bezpieczeństwa, zarówno z tyłu jak i z przodu są obowiązkowe,
- kamizelka odblaskowa dla kierowcy i wszystkich, którzy zamierzają opuszczać samochód na autostradach lub w terenie niezabudowanym jest obowiązkowa,
- minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika w oponach letnich wynosi 1,6 mm, w zimowych 4 mm,
- używanie opon z kolcami jest zakazane,
- korzystanie z CB Radia jest dozwolone,
- rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach:
- posiadanie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe,
- posiadanie apteczki w standardzie unijnym jest obowiązkowe,
- posiadanie gaśnicy jest obowiązkowe,
- posiadanie kompletu zapasowych żarówek wraz z bezpiecznikami jest obowiązkowe,
- posiadanie linki holowniczej nie jest obowiązkowe,
- posiadanie koła zapasowego jest obowiązkowe.
Wymagane wyposażenie samochodu w Czechach jest dużo bardziej restrykcyjne niż to w Polsce. O ile doposażenie samochodu w apteczkę czy komplet zapasowych żarówek nie stanowi problemu to zabranie ze sobą koła zapasowego może stanowić problem (szczególnie dla osób poruszających się samochodem z instalacją LPG). Na szczęście Czechy podobnie jak Polska ratyfikowała Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym, w myśl której przepisy dotyczące wymaganego wyposażenia samochodu dotyczą samochodów zarejestrowanych tylko w danym kraju. Poruszając się więc po Czechach samochodem zarejestrowanym w Polsce wystarczy więc jedynie wyposażenie wymagane przez polskie przepisy.
Niestety czasem zdarzają się sytuacje, że policja niesłusznie próbuje karać mandatami za brak wymaganego w Czechach wyposażenia. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej zwrócić uwagę policjantowi na fakt, że zgodnie z przepisami poruszacie się odpowiednio wyposażonym samochodem. Jeśli policjant mimo to wystawi mandat i go przyjmiecie, nie ma możliwości odwołania. Jeśli natomiast policjant wystawi mandat i go nie przyjmiecie sprawa zostanie skierowana do sądu, gdzie prawdopodobnie wygracie – proces sądowy za granicą nie jest chyba jednak najwygodniejszy. Jeśli wybieracie się do Czech samochodem, który nie jest wyposażony zgodnie z czeskimi przepisami wcześniej warto zapoznać się z artykułem, gdzie nieco szerzej opisujemy konwencję wiedeńską.
Winiety – opłaty drogowe w Czechach
Wybierając się samochodem do Czech musimy pamiętać o wykupieniu winiet drogowych, jeśli zamierzamy poruszać się autostradami (drogami oznaczonymi literą D). Oczywiście można ominąć płatne odcinki, ale tych z roku na rok jest coraz więcej na skutek rozbudowy czeskiej sieci dróg. Obecnie długość płatnych odcinków drogowych w Czechach wynosi ponad 1 000 km. Wszystkie na temat winiet w Czechach takie jak ceny, sposoby wypełnienia oraz informacje o tym gdzie je kupić znajdziesz w artykule Winiety Czechy – poradnik.
Co można przewieźć przez granicę z Czechami?
Republika Czeska i wszyscy jej sąsiedzi należą do Unii Europejskiej, Strefy Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu niezależnie z której strony wjeżdżamy lub wyjeżdżamy z Czech obowiązują nas te same limity celne. Przekraczając granicę możemy przewieźć tyle towarów, ile tylko chcemy, pod warunkiem że będą to towary przeznaczone na własny użytek (nie mogą być przeznaczone na sprzedaż). Aby ułatwić podróżnym życie wprowadzono limity, poniżej których nie trzeba udowadniać, że towary są przeznaczone na własny użytek. Jeśli uda nam się zmieścić w tych limitach, nie mamy również obowiązku płacić akcyzy w państwie, do którego wjeżdżamy. Limity, o których wcześniej była mowa to:
Alkohol:
- 10 litrów wyrobów spirytusowych (w tym wódki),
- 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22% (np. sherry, porto),
- 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),
- 110 litrów piwa.
Wyroby tytoniowe:
- 800 sztuk papierosów,
- 400 cygaretek,
- 200 cygar,
- 1 kg tytoniu.
Podsumowanie
Przepisy podobne do tych panujących w Polsce oraz stosunkowo dobre drogi i rozbudowana sieć autostrad sprawiają, że warto wybrać się samochodem do Czech. Robiąc to należy pamiętać jednak o zakupie winiety i wymaganym w Czechach wyposażeniu samochodu. Jadąc bezpiecznie i przestrzegając przepisów wycieczka samochodowa do Czech z pewnością będzie przyjemnością!