Budapeszt należy do miast gdzie komunikacja miejska funkcjonuje w sposób szybki, sprawny i łatwy do ogarnięcia dla turysty. Działają tutaj aż 4 nitki metra, a najstarsza z nich działająca od 1896 roku wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz metra w stolicy Węgier można w ramach komunikacji miejskiej podróżować autobusami, tramwajami i trolejbusami. We wszystkich formach komunikacji miejskiej obowiązują te same bilety, które można zakupić w automatach znajdujących się w metrze i koło niektórych przystanków czy w kioskach. Automaty obsługują płatność gotówką i kartą, a ich obsługa dostępna jest w kilku najpopularniejszych językach.
Podróż komunikacją miejską po Budapeszcie z pewnością ułatwi strona internetowa oraz aplikacja mobilna BKK Futar, która pokaże nam jak dostać się łatwo komunikacją z punktu A do punktu B w Budapeszcie wraz z dokładnymi rozkładami jazdy komunikacji.
Jeśli wybierasz się do Budapesztu koniecznie zajrzyj do artykułu Budapeszt – informacje dla odwiedzających, gdzie zawarliśmy szereg informacji przydanych w podróży do tego pięknego miasta.
Cena biletów komunikacji miejskiej w Budapeszcie
- Pojedynczy bilet – 350 HUF (ok. 5 zł)
- Bilet przesiadkowy na dwa przejazdy – 530 HUF (ok 7,5 zł)
- Bilet 24 godzinny – 1650 HUF (ok 25 zł)
- Bilet 72 godzinny – 4 150 HUF (ok 65 zł)
- Bilet 7 dniowy – 4 950 HUF (ok 71 zł)
- 10 biletów jednorazowych – 3000 HUF (ok 43 zł)
Bezpłatnie komunikacją miejską w Budapeszcie podróżować mogą:
- osoby w wieku 65+, o ile są obywatelami Węgier lub innego kraju będącego członkiem Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii (w tym Polacy). Należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport potwierdzający wiek.
- dzieci w wieku przedszkolnym (na Węgrzech obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 6 roku życia)
Bilety ulgowe dla studentów dostępne są jedynie w wariancie miesięcznym, kwartalnym, semestralnym bądź rocznym. Bilet miesięczny kosztuje 3 450 HUF (ok. 49 zł), bilet na trzy miesiące 10 350 HUF (ok. 148 zł), na semestr 16 200 HUF (ok. 231 zł), a na rok 37 800 HUF (ok. 540 zł). Bilety takie mogą zakupić również polscy studenci posiadający (z polskimi legitymacjami). Dostępne są one jedynie w punktach sprzedaży BKK. Listę punktów znajdziemy tutaj (należy nacisnąć részletes keresés i odznaczyć wszystkie opcje oprócz Ügyfélközpont, a następnie nacisnąć przycisk kereses).

Automaty biletowe na jednej ze stacji metra w Budapeszcie.
Bilety jednorazowe są dosyć drogie, jeśli zamierzamy podróżować komunikacją więcej warto rozważyć zakup biletu na 24 lub 72 godziny. Ten pierwszy zwraca się już po 5 przejazdach, drugi natomiast po przejazdach 12. Bilety te obowiązują na wszystkie formy komunikacji miejskiej (metro, autobusy, tramwaje, trolejbusy).
Reklama
Metro w Budapeszcie
Budapesztańskie metro należy do najstarszych na świecie. Jego pierwsza nitka (żółta) otwarta została jeszcze w XIX wieku (dokładniej w 1896 roku), kolejne dwie odpowiednio w 1970 (nitka czerwona) oraz 1976 roku (nitka niebieska), najnowsza linia zielona otwarta została w roku 2014. Linie metra przecinają się w centrum oraz łączą ze sobą ważne dworce kolejowe i autobusowe.

Plan metra w Budapeszcie
Metro kursuje w godzinach od 4:30 do 23:30 z częstotliwością co 2-10 minut. Trzy starsze linie krzyżują się na stacji Deak Ferenc Ter, natomiast najnowsza linia łącząca dworce kolejowe Kelenföld oraz Keleti daje możliwość przesiadki do linii niebieskiej na stacji Kalvin Ter oraz linii czerwonej na swoim końcu obok dworca Keleti.

Pociąg metra na stacji Fővám tér będący częścią najnowszej zielonej nitki. Linię tą obsługują pociągi Alstom Metropolis wyprodukowane w Chorzowie.
To właśnie metrem najłatwiej dostać się do centrum z miejsc, gdzie zazwyczaj zatrzymują się autobusy z Polski (PolskiBus zatrzymuje się przy dworcu Kelenföld, skąd do centrum można dojechać zieloną linią M4 ze stacji o tej samej nazwie), LEO Express natomiast zatrzymuje się na stacji Mexikói út, z której do centrum dojedziemy linią żółtą linią M1.

Opera – stacja znajdująca się obok gmachu Opery Narodowej. Stacja należy do żółtej linii metra, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Najbardziej atrakcyjna dla turystów będzie z pewnością najstarsza żółta linia M1, która łączy ze sobą wiele atrakcji usytuowanych na głównej alei Budapesztu Andrássy út. Nitka ta wraz z aleją Andrássy została w 2002 roku dopisana do listy światowego dziedzictwa UNESCO i przejazd nią sam w sobie jest atrakcją turystyczną.
Podsumowanie
Komunikacja w Budapeszcie, jak już zresztą pisaliśmy wcześniej jest przyjacielem turysty i mimo dużej liczby różnych form transportu nie należy się jej bać – bo opanowanie sprawnego poruszania się nią nie będzie trudne nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z metra czy nie wiedzą nawet jak wygląda trolejbus. Dobre oznaczenia, czytelne mapki komunikacji oraz wspomniana wcześniej aplikacja BKK FUTÁR powodują, że jazda komunikacją miejską w stolicy Węgier jest prosta i przyjemna.

Jedna z tablic informacyjnych, znajdująca się na stacji Fővám tér.