Jaskinia Devetashka (Dewetaszka)

jaskinia devetashkaJaskinia Devetashka to bardzo duża jaskinia krasowa znajdująca się w północnej Bułgarii. Samo wejście do jaskini ma 35 metrów szerokości i 30 metrów wysokości. Jaskinia ponownie odkryta w 1921 roku, znana jest jednak nie ze względu na rozmiary, a dwa duże otwory, przez które do środka przenikają promienie słońca tworząc piękny widok. Miejsce to wykorzystywane było między innymi przez twórców filmu Niezniszczalni 2. Jeśli korzystacie z Windowsa 10, to możecie kojarzyć ją też z jednej ze standardowych tapet na pulpit.

wejście do jaskini dewetaszka

Jaskinia Devetashka – dojazd i informacje praktyczne

Jadąc drogą numer 301 od wsi Jogław (Йоглав), w kierunku Aleksandrowa (Александрово), należy w pewnym momencie skręcić w prawo w gruntową drogę. Po przejechaniu około 150 metrów, dojedziemy do niewielkiego parkingu (który według niektórych źródeł jest płatny 2 lewa, czyli ok. 4 zł, od nas nikt nie pobierał jednak opłaty). Z parkinu, po zakupie biletów i po przejściu około 300 metrów, dotrzemy do okazałej jaskini.

Na wielu stronach podawane są informacje, że okresie lęgowym (od 1 czerwca do 31 lipca) jest ona całkowicie niedostępna dla turystów. My odwiedziliśmy jaskinię 29 lipca, była wtedy otwarta i dostępna dla zwiedzających.

Współrzędne jaskini: 43.961106, 28.650095
Współrzędne parkingu: 43.236212, 24.882778
Współrzędne skrętu z głównej drogi: 43.233389, 24.885514
Cena biletów: 2,5 lewa (ok. 5 zł)

Historia jaskini

Wejście prowadzi do ogromnej komory o powierzchni 2400 metrów kwadratowych i wysokości od 60 do 100 metrów. Cała jaskinia ma 2 442 metry długości i ponad 20 000 metrów kwadratowych powierzchni. Jak pokazują badania archeologiczne, miejsce to przyciągało już ludzi środkowego paleolitu (72 000 p.n.e). Jaskinia była zamieszkiwana okresowo, aż po średniowiecze. Jest jednym z bogatszych źródeł neolitycznych artefaktów kultury (6 000 do 4 000 p.n.e) w tej części Bułgarii. W okresie rzymskim (I – III wiek n.e.) jaskinia mogła pełnić rolę sanktuarium, świadczą o tym znalezione tu marmurowa tablica z obrazem Artemidy i fragment pałki Herkulesa.

Ponowne odkrycie jaskini Devetashka miało miejsce w 1921 roku, wtedy prowadzono tu pierwsze wykopaliska. W późniejszym okresie, ze względu na rozmiar, zamieniono jaskinię na magazyn wojskowy, gdzie przechowywano broń, ropę naftową i zapasy żywności.

Jaskinia Devetashka

Fauna jaskini

Jaskinia, oprócz znaczenia archeologicznego, jest również ważnym siedliskiem fauny. W jaskini występuje dwanaście gatunków chronionych płazów i gadów, cztery gatunki chronionych ssaków oraz piętnaście gatunków nietoperzy. Populacja tych ostatnich w niektórych latach sięga nawet 30 000 osobników.

ryżowe jeziorkodziura w jaskini

Jaskinia Devetashka w filmie Niezniszczalni 2

Kiedy szliśmy w kierunku jaskini, moją uwagę zwróciły dwa plakaty filmu Niezniszczalni 2, który premierę miał kilka lat wcześniej. Będąc tam, nie skojarzyłem, że stanowiła ona miejsce zdjęciowe tego filmu. To właśnie w Jaskini Dewetaszka nagrywano między innymi słynną scenę zniszczenia samolotu.

Zdjęcia do filmu realizowane były w 2011 roku. Naczelny Sąd Administracyjny w Bułgarii, stwierdził później, że część działań podczas kręcenia filmu naruszało regulacje środowiskowe. Producenci zostali ukarani między innymi grzywną za przycięcie części roślinności przed jaskinią. W 2011 roku, prawdopodobnie na skutek długotrwałych głośnych dźwięków, dużego światła oraz tłumów ludzi, z jaskini zniknęła duża liczba nietoperzy. Powróciły one jednak w 2012 roku.

jaskinia od strony wejścia

Komentarze

Komentarzy