Gaztelugatxe, to znajdująca się niedaleko Bilbao, niewielka skalista wyspa, która słynie z niezwykle widowiskowych schodów. Schody te są w zasadzie mostem łączącym ją z lądem. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Kraju Basków, oferujące zwiedzającym nie tylko niesamowity widok, ale również aurę pewnej tajemniczości. Gaztelugatxe od lat było miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, od 2017 przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Wszystko dlatego, że wyspa została wykorzystana jako plan zdjęciowy i lokacja dla zamku Smoczej Twierdzy w niezwykle popularnym serialu Gra o Tron. Od tego czasu zwiedzanie w sezonie turystycznym, podobnie jak w przypadku słynnej Plaży Katedr, wymaga wcześniejszej rezerwacji. O historii wyspy, o tym jak zarezerwować swoją wizytę oraz gdzie znajduje się Smocza Skała z Gry o Tron przeczytasz w poniższym artykule!
Jeśli wybierasz się do Hiszpanii to koniecznie zerknij do naszych artykułów takich jak Ceny w Hiszpanii czy Co kupić w Hiszpanii. Najpopularniejsze produkty oraz do innych artykułów z kategorii Hiszpania. Na naszej stronie znajdziesz również kilka ciekawych tradycyjnych przepisów w kategorii Kuchnia Hiszpańska.
Gaztelugatxe – dojazd, parking i rezerwacja
adres: Lugar Barrio Gibelortzaga, 9A, 48370 Gaztelugatxeko Doniene, Bizkaia, Euskadi / Kraj Basków, Hiszpania
współrzędne GPS: 43.447391, -2.784920 (wyspa), 43.441159, -2.784494 (parking), 43.440372, -2.782347 (drugi parking) 43.439329, -2.783511 (trzeci parking)
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia: całą dobę
wstęp: bezpłatny, w sezonie letnim wymagana bezpłatna rezerwacja
odległość: ok. 3 lub 4 kilometrów w zależności od wybranej trasy
czas zwiedzania: 1-1,5 godziny
Gaztelugatxe mieści się na Zatoce Baskijskiej, około 30 kilometrów od Bilbao. Dojazd odbywa się asfaltową drogą, z którą poradzą sobie wszystkie samochody. Samochód można zostawić na jednym z trzech parkingów, obok których znajdują się toalety. Drogę z parkingu do wyspy trzeba pokonać pieszo, zejście o nachyleniu 35% ma około 1200 metrów długości.
Ze względu na ogromne zainteresowanie turystów, od 2018 roku wprowadzono obowiązek rejestracji wizyt w sezonie letnim. Wejścia rozpoczynają się od godziny 10:00 do 16:45, co 15 minut. W każdej turze jest około 110 miejsc. Dziennie miejsce odwiedzane jest wtedy przez około 3 tysiące turystów. Wizytę można łatwo i bezpłatnie zarezerwować na oficjalnej stronie z biletami dostępnej w języku angielskim. Aby dokonać rezerwacji, należy podać między innymi imię nazwisko, kraj oraz numer paszportu lub dowodu osobistego. Potwierdzenie rezerwacji przyjdzie na podanego w niej maila i należy je okazać podczas kontroli (można je wydrukować lub pokazać na smartfonie).
Gaztelugatxe – historia
Trudna do wymówienia nazwa Gaztelugatxe wywodzi się od baskijskich słów gaztelu, oznaczającego zamek oraz gaitz, oznaczającego trudny lub straszny. Nazwa ta w wolnym tłumaczeniu może więc znaczyć Straszny Zamek.
Mimo swojej nazwy, na wyspie nie znajduje się zamek, a datowana na 1054 rok, założona przez templariuszy kaplica pw. Jana Chrzciciela (San Juan de Gaztelugatxe). Kaplica została ufundowana przez Inigo Lopeza, ówczesnego lorda Vizcayi – prowincji będącej w owym czasie częścią królestwa Nawarry. Kaplica wielokrotnie padała ofiarą pożarów oraz działań militarnych. W 1593 roku złupił ją słynny angielski pirat Francis Drake. Na skutek pożaru z 10 listopada 1978 roku, kaplica została doszczętnie zrujnowana, jej odbudowanie zajęło prawie dwa lata, a ponowne otwarcie nastąpiło 25 czerwca 1980 roku. Rekonstrukcja ostatecznie zakończyła się w 1983 roku. Zawierająca motywy marynistyczne kaplica przez większość dni w roku (z wyjątkiem niektórych świąt) jest zamknięta dla zwiedzających.
Gaztelugatxe – zwiedzanie
Wejście na wyspę wymaga pokonania 241 dość stromych, malowniczych kamiennych schodów. Wcześniej jednak, aby dojść z parkingu należy pokonać liczącą 1200 metrów trasę o nachyleniu 35% lub nieco dłuższą 1600 metrów o nachyleniu 15%. Krótsza trasa jest bardziej wymagająca, ale gwarantuje lepsze widoki oraz punkty, z których można zrobić ciekawe zdjęcia.
Na obu trasach zalecane jest trekkingowe lub sportowe obuwie. Trasa, która wiedzie po mocno wyślizganych kamieniach, ze względu na bliskość morza, może być mokra nawet pomimo braków opadów, warto więc stosować się do tego zalecenia i na pewno nie iść nią w klapkach lub innym niedostosowanym obuwiu.
Jeśli zamierzacie zwiedzić wyspę w okresie, kiedy nie jest wymagana rezerwacja, polecam zdecydować się na rozpoczęcie marszu chwilę przed wschodem słońca, gwarantuje nam to piękne widoki oraz względnie duży luz. My odwiedzaliśmy to miejsce pod koniec września, w drodze na wyspę minęliśmy się z dwójką ludzi, kiedy jednak z niej schodziliśmy, liczba odwiedzających idących w naszym kierunku była dużo większa.
Gdzie nagrywano Smoczą Skałę z Gry o Tron?
Zdjęcia przedstawiające Smoczą Skałę w 7 sezonie Gry o Tron nagrywano w Gaztelugatxe. Niektórych fanów serialu może zasmucić fakt, że na wyspie nie ma imponującej twierdzy, jaką można było podziwiać na srebrnym ekranie, a znajduje się tam jedynie niewielki klasztor. Filmowcy wykorzystali oszałamiające schody oraz skałę Gaztelugatxe, sam zamek jest jednak efektem pracy grafików komputerowych.
Przybycie Deanerys na Smoczą Skałę było nagrywane w miejscowości Zumaia, która znajduje się niedaleko Gatzelugatxe, zaś kolejne ujęcia były kręcone pomiędzy Gatzelugatxe i Belfastem w Irlandii Północnej. Twórcy serialu wybrali właśnie te hiszpańskie miejscowości, ze względu na to, że urzekły ich tamtejsze formacje geologiczne, które są unikalne na skalę światową. Były również inspiracją do stworzenia kamiennego tronu. Wizyta w Gaztelugatxe nie powinna jednak zawieźć fanów książek autorstwa Georg’a R.R. Martina i opartego na nich serialu.
Gaztelugatxe odwiedziliśmy podczas naszej podróży W 100 dni dookoła Europy. Podczas podróży nagrywaliśmy codzienne vlogi, odcinek z tego dnia:
v