Ruiny Zamku Szumsko w Rembowie

ruiny zamku w rembowie

Województwo Świętokrzyskie nie kojarzy się jakoś szczególnie z zamkami. Oczywiście są tu prawdopodobnie najsłynniejsze ruiny w Polsce – Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, zamek w Chęcinach czy okazałe mury obronne Szydłowa. Dziś jednak w ramach serii #OdkryjŚwiętokrzyskie, pokażemy wam miejsce znacznie różniące się od wcześniej wymienionych. Ruiny Zamku Szmusko są już niemal całkowicie ukryte w ziemi i stanowią zabytek archeologiczny. Miejsce to warto odwiedzić nie tyle z powodu jego wartości historycznej czy archeologicznej,  ale z powodu jego walorów przyrodniczych i estetycznych.

Będąc w okolicy warto wybrać się też do innych pobliskich miejsc opisanych w ramach projektu #OdkryjŚwiętokrzyskie, między innymi do Szydłowa, miasta otoczonego średniowiecznymi murami.

Ruiny Zamku Szumsko w Rembowie – zwiedzanie

adres: Rembów, około 1,5 km od zjazdu z drogi 756, współrzędne 50.711662 N, 21.045450 E
godziny otwarcia: cały czas
wstęp: bezpłatny
czas zwiedzania: od 20 minut w górę, w zależności od indywidualnych preferencji i celu wycieczki
uwagi: warto się tu wybrać w ciepły i słoneczny dzień, mimo iż podejście nie jest trudne, to warto zabrać ze sobą dobre buty nadające się do chodzenia po lesie

znak do zamku

Dotarcie do ruin zamku nie jest trudne, dojazd do niego został oznaczony znakami „domowej roboty”. Jadąc drogą wojewódzką 756 należy zjechać tym samym zjazdem, przy którym jest drogowskaz na ośrodek dla trudnej młodzieży. Jeśli będziemy jechać od strony Rakowa to zjazd będzie znajdował się po lewej stronie przed zielonym znakiem „Rembów” informującym nas o wjeździe do miejscowości. Jeśli zaś będziemy jechać od strony Łagowa to zjazd będzie znajdował się po prawej stronie, zaraz za znakiem informującym o wyjechaniu z miejscowości. Następnie należy przejechać jeszcze około 1,5 km, jeśli będziemy uważni na pewno nie przeoczymy znaków oraz tablicy informującej o ruinach zamku.

bocian

Nieopodal zamku spotkaliśmy naszego pierwszego bociana w 2017 roku.

Obok tablicy informacyjnej nie ma parkingu, tuż za nią jest jednak dość szerokie pobocze, na którym powinno zmieścić się kilka samochodów. Nie jest to miejsce oblegane przez turystów, więc z pozostawieniem samochodu nie powinno być problemu. Zwiedzanie rozpoczynamy od tablicy informacyjnej, następnie przechodzimy przez niewielki mostek i sporą polanę. Idąc ścieżką dochodzimy do wzniesienia, na którym zrobione są w ziemi prowizoryczne schodki. Dość strome podejście pokonamy w kilka minut.

polana

Polana znajdująca się tuż za mostkiem, który musimy pokonać.

Ścieżka prowadząca do ruin Zamku Szumsko w Rembowie.

Szczyt, na którym zbudowany był zamek.

Prowizoryczne zabezpieczenia. Uważajcie, aby nie spaść!

Kiedy dojdziemy na szczyt naszym oczom ukażą się pozostałości zamku. Ruiny murów są bogato porośnięte mchem, który stanowi świetne tło fotograficzne. My wykorzystaliśmy to miejsce do wykonania zdjęć noża Varms Hunter, który był od jakiegoś czasu poddawany przez nas testom na potrzeby recenzji. rembów

Na wzgórzu możemy spotkać różne zwierzęta, nam udało się wypatrzeć między innymi jaszczurkę. Wzgórze oprócz mchu porastały też kwiatki i drzewa, przez które przebijało się zachodzące słońce, tworząc tym samym ciekawy klimat.

Historia Zamku w Rembowie

Zamek Szumsko został wzniesiony prawdopodobnie z polecenia Jakuba lub Krzesława z magnackiego rodu Odrowążów na początku XIV wieku. Do budowy zamku został użyty miejscowy kamień, pozyskany częściowo z okalającej go fosy. Po roku 1357 przeszedł, w wyniku zawartego małżeństwa, w ręce rodu Kurozwęckich herbu Poraj, którzy w ciągu następnych kilkudziesięciu lat zamek rozebrali.

Przyczyny rozbiórki zamku były prawdopodobnie bardzo prozaiczne, został on zbudowany bowiem nie na skałach a na podłożu lessowym co powodowało pękanie i osuwanie się murów. Kurozwęccy przenieśli się do nowej siedziby rodu w Kurozwękach. Opuszczenie zamku miało charakter planowany, o czym może świadczyć fakt, że prowadzący badania archeologiczne nie znaleźli śladów zniszczeń naturalnych czy pożaru. Ponadto nie znaleziono tu żadnych metalowych przedmiotów ani innych cennych rzeczy, co świadczy o prawdopodobnym przeniesieniu ich do Kurozwęk.

Wygląd Zamku

Zamek został zbudowany częściowo z kamienia pozyskanego w wyniku drążenia fosy. Otaczały go grube na 2 metry i wysokie na 8 metrów mury. Miał nieregularny kształt przypominający elipsę o osiach długości 24 i 36 metrów. W murach zamku stały dwie wieże, a po zewnętrznej jeszcze jedna. Wjazd do zamku możliwy był po moście zwodzonym, który miał jedynie 1,5 metra szerokości więc nie pozwalał na wjazd wozów zaprzężonych w parę koni. Na dziedzińcu prawdopodobnie nie było studni, co zresztą nie dziwi, bo zamek wzniesiony został około 30 metrów nad lustrem wody, więc mógł mieć duże problemy z jej pozyskaniem. Obok jednej z wież natrafiono jednak na głęboki pionowy loch, który mógł być studnią, czego nie wykluczyły ani nie potwierdziły późniejsze badania.

ruiny zamku szumsko rembów ruiny zamku szumsko rembów

Komentarze

Komentarzy