Pałac w Kurozwękach – kraina bizonów i niezwykłe labirynty z kukurydzy i konopi

pałac w kurozwękachDziś w ramach projektu #OdkryjŚwiętokrzyskie chcemy zaprosić Was do odkrycia z nami świętokrzyskiej krainy bizonów – Pałacu w Kurozwękach. Miejsce to jest niezwykle ciekawe i unikalne, nie tylko na skalę województwa, ale też całej Polski. Kurozwęki zyskały sławę jako pierwsza i największa hodowla bizonów amerykańskich w Polsce. Nie samymi bizonami jednak człowiek żyje, o czym wiedzą właściciele i zarządzający obiektem. Postanowili oni jakiś czas temu, że Kurozwęki sławne będą nie tylko dzięki bizonom, ale również dzięki labiryntom zrobionym w kukurydzy czy konopi, które stały się kolejnym znakiem rozpoznawczym Kurozwęk. Oprócz nich, na odwiedzających czekają też inne atrakcje. Jakie? Przekonajcie się sami czytając poniższy artykuł!

bizony kurozwęki

Pałac w Kurozwękach, kraina bizonów – dojazd i informacje praktyczne

adres: ul. Zamkowa 3, Kurozwęki;
cena parkingu: parking bezpłatny;
godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 10:00 – 16:00;
sobota – niedziela: 10:00 – 18:00;
labirynt bukowy otwarty: od 1 maja do 15 października
labirynt w kukurydzy otwarty: od 16 lipca do 15 października
ceny biletów:
wstęp na teren obiektu (bilet obowiązkowy): normalny 4 zł, ulgowy 3 zł;
lochy z przewodnikiem: normalny 5 zł, ulgowy 4 zł;
pałac i jego skarby: normalny 9 zł, ulgowy 8 zł;
safari bizon: normalny 9 zł, ulgowy 8 zł;
pakiet I (wszystko powyższe): normalny 21 zł, ulgowy 17 zł;
labirynt z kukurydzy (lub/i konopi): normalny 6 zł, ulgowy 4 zł;
labirynt bukowy: normalny i ulgowy 3 zł;
pakiet II (pakiet I + labirynty): normalny 26 zł, ulgowy 20 zł;
czas zwiedzania: w zależności od wybranych atrakcji, od 30 minut do kilku godzin.

pałac popielów

Pałac w Kurozwękach jest chyba najlepiej oznaczoną atrakcją w okolicach Staszowa. Na dwóch drogach wojewódzkich, które biegną w okolicy Kurozwęk (drogi 764 i 765) znajdują się znaki informujące o konieczności skrętu dla osób chcących odwiedzić Pałac. Kierując się znakami dojedziemy do sporych rozmiarów bezpłatnego parkingu, z którego widać będzie już różową elewację obiektu. Następnie należy udać się w kierunku Pałacu, gdzie za niewielkim mostem znajduje się kasa biletowa.

Przy kasie można wybrać dokładnie te atrakcje, które nas interesują lub wykupić pakiet zawierający kompleksowe zwiedzanie. Według nas największą atrakcją Kurozwęk są bizony, na drugim miejscu stawiamy labirynt (któż w dzieciństwie nie marzył o wizycie w takim miejscu?), na trzecim zaś pałac z jego lochami. Jeśli jesteście w Kurozwękach pierwszy raz i na wizytę macie więcej czasu polecamy wam wybrać pakiet łączony.

lochy kurozwęki

Pałac i jego historia

pałac kurozwęki

Dzieje Pałacu w Kurozwękach sięgają XIV wieku. Drewniano-murowany zamek został wybudowany przez Dobiesława z Kurozwęk i stał się siedzibą rodu Kurozwęckich. Na początku był budowlą obronną, ponadto był to jeden z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, aż do osiągnięcia wyglądu pałacu, który prezentuje obecnie. Z biegiem czasu przechodził w posiadanie kolejnych rodów, by w latach 90. XX wieku powrócić w ręce rodu Popielów – jego prawowitych właścicieli. Pałac został poddany gruntownej renowacji i udostępniony zwiedzającym stając się na początku XXI wieku jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych w okolicy.

Zwiedzanie Pałacu i jego podziemi dostępne jest tylko z przewodnikiem. Pałac jest ciekawy, aczkolwiek nie stanowi on takiej atrakcji jak bizony i labirynt. Mieści się w nim też pizzeria Ancona oraz organizowane są wesela. Samo zwiedzanie zajmuje około 30 minut. Podczas wizyty podziwiać można między innymi rodzinne pamiątki i fotografie właścicieli – rodziny Popielów oraz kolekcję 23 obrazów Józefa Czapskiego powstałych we Francji w latach 1954 – 1977.

Zwiedzanie podziemi z pewnością najbardziej zainteresuje najmłodszych. Z myślą o nich przygotowano tu różne efekty dźwiękowe czy sztuczne postaci. Zwiedzanie, podobnie jak w przypadku Pałacu, odbywa się tylko z przewodnikiem i trwa około 20 minut.

podziemia kurozwęki

Nocleg w Pałacu

W pałacu, oranżerii, oficynie i piwowarni dostępne są też pokoje gościnne. Noc w pokoju dwuosobowym w pałacu kosztuje około 180 zł.

Okolice pałacu i mini zoo

Kupując podstawowy bilet możemy wejść na teren przypałacowy oraz odwiedzić mini zoo, w którym znajdują się między innymi lamy, kucyki szetlandzkie, króliki, kozy miniaturki, świnie wietnamskie, kozy, struś, konie i inne. Z tego miejsca można też czasem zobaczyć bizony (w zależności od tego, na jakim polu są wypasane).

Ze zwierząt w mini zoo nam najbardziej podobały się niezwykle śmieszne miniaturowe kozy, które były bardzo zainteresowane naszym przybyciem i chętnie jadły trawę podawaną z ręki, mimo iż taka sama trawa rosła w ich zagrodzie.

lama

karmienie lamyOprócz mini zoo, kupując najtańszy bilet, mamy też możliwość oglądać z zewnątrz elewację pałacu, korzystać z placu zabaw i boisk. Znajduje się tu też Bizon Bar oraz inne, dodatkowo płatne sezonowe atrakcje, takie jak rodeo na elektrycznym byku czy kula sferyczna. Znajduje się tu też miejsce ogniskowe, z którego najczęściej korzystają szkolne wycieczki i zorganizowane grupy (cena 60 zł / grupa).

plac zabaw w kurozwękach

Kraina bizonów

Bez wątpienia bizony amerykańskie są tym, co najbardziej kojarzy się z Kurozwękami. Pierwsze bizony pojawiły się tu w grudniu 2000 roku. Bizony przybyły z Belgii w ilości 22 sztuk (w tym dwa byki) i dały początek pierwszej i największej hodowli w Polsce. Dziś stado liczy około 70 sztuk, a każdego roku na świat przychodzą nowe bizony.

bizony z kurozwęk

Bizony można oglądać z poziomu mini zoo lub skorzystać z safari bizon, które podjedzie pod samo stado, dzięki czemu będziemy mogli obejrzeć je z bliska. Podczas każdego przejazdu grupie zwiedzających towarzyszy przewodnik, który przybliża nieco historię bizonów w Kurozwękach oraz opowiada o zwyczajach tych niezwykle majestatycznych zwierząt. Bizon safari trwa około 20 minut.

Od pewnego czasu, dzięki rozrostowi stada, w przypałacowej restauracji można kupić potrawy z bizona. Jeśli natomiast chcielibyśmy cieszyć się smakiem wyrobów z bizona w domu lub dać komuś niecodzienny prezent to świetnym wyborem będą smalec, pasztet, bekon lub kabanos z bizona. Największą popularnością cieszą się właśnie kabanosy, których 40 gramowe opakowanie kosztuje 10 zł.

jedzenie z bizona kabanos z bizona

Labirynt w Kurozwękach

W 2006 roku po raz pierwszy otwarto labirynt zrobiony na polu kukurydzy. Labirynt przyjął się świetnie i teraz jest jednym ze znaków rozpoznawczych Pałacu w Kurozwękach. Wraz z upływem lat powiększano go, a każdego roku przybierał on inny wzór, związany z ważnymi wydarzeniami lub ich rocznicami. Labirynt z kukurydzy został też na pewien czas zastąpiony labiryntem z konopi. Obecnie w Kurozwękach zazwyczaj funkcjonują trzy labirynty:

  • największy, z kukurydzy (około 4,5 ha) otwarty od połowy lipca, najkrótsza trasa przejścia tego labiryntu to zazwyczaj około 2,5 km,
  • mniejszy, z konopi, połączony z tym większym i czynny w tym samym okresie,
  • najmniejszy labirynt, bukowy przeznaczony dla dzieci, czynny od 20 maja.
labirynt kurozwęki

Pole, na którym będzie znajdował się labirynt.

Labirynt przypominał między innymi o twórczości Henryka Sienkiewicza (w setną rocznicę jego śmierci w 2016 roku) czy o papieżu Janie Pawle II (w dziesiątą rocznicę śmierci w 2014). W 2012 roku przyjął wzór z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

labirynt bukowy

Niewielki bukowy labirynt przeznaczony dla najmłodszych.

Jak będzie wyglądał labirynt w Kurozwękach w 2017 roku? Jako pierwsze medium mamy okazję zaprezentować wam wzór, który dotychczas trzymany był w tajemnicy. Labirynt z kukurydzy tym razem upamiętni postać Tadeusza Kościuszki w dwusetną rocznicę jego śmierci.

W okresie wakacyjnym udamy się do Kurozwęk kolejny raz, aby przejść się nowym labiryntem i wykonać dla was zdjęcia. W poprzednich latach mieliśmy okazję spacerować po kurozwęckich labiryntach niejednokrotnie i musimy przyznać, że jest to wspaniała zabawa i spełnienie jednego z marzeń z dzieciństwa. W labiryncie z pewnością świetnie będą bawić się zarówno dzieci, jak i dorośli. Zwiedzanie każdego roku uatrakcyjnione jest różnymi zadaniami, które dostajemy na kartce wraz z zakupionym biletem.

Podsumowanie

Pałac w Kurozwękach to zdecydowanie warte odwiedzenia miejsce. Często wybierane jako punkt trasy na zlotach motocyklowych czy jako cel szkolnych wycieczek. Oprócz samego pałacu obiekt oferuje wiele innych atrakcji, wśród których bez wątpienia królują bizony amerykańskie oraz niezwykle ciekawe labirynty.

Od 11 lat, w sierpniu organizowana jest tu też duża impreza plenerowa Dziki Zachód w Kurozwękach. W 2017 roku impreza odbędzie się w dniach 11-15 sierpnia. Jest to największa impreza nawiązująca do dzikiego zachodu w Polsce. Oprócz licznych koncertów, będzie można oglądać między innymi kowbojskie pokazy oraz szereg innych atrakcji. W Kurozwękach organizowane są też inne imprezy masowe, takie jak koncerty czy bale karnawałowe lub sylwestrowe.

Komentarze

Komentarzy