Góra Krzyży (lit. Kryžių kalnas) to wzgórze znajdujące się kilka kilometrów od litewskiej miejscowości Szawle. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującym się na nim co najmniej kilkudziesięciu tysiącom krzyży. Kiedy tylko zobaczyliśmy zdjęcia tego miejsca i dowiedzieliśmy się, że jest na Litwie postanowiliśmy, że musimy je odwiedzić podczas naszego wyjazdu na Koło Podbiegunowe.
Jeśli wybierasz się na Litwę koniecznie zajrzyj do tego działu. Znajdziesz tu informacje dla kierowców, informacje o tradycyjnych produktach, które warto kupić na Litwie , ceny na Litwie oraz szereg informacji przydatnych przez zwiedzaniu Wilna i nie tylko.
Historia Góry Krzyży
W miejscu tym w 1430 roku postawiono kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudź chrztu. Według podań, nad kapliczką górował ogromny krzyż. To jednak nie to wydarzenie dało początek Górze Krzyży. Obecny wygląd miejsce to zaczęło przybierać w 1831 roku, kiedy po upadku powstania listopadowego rodziny zaczęły przynosić tu krzyże dla upamiętnienia poległych bliskich, których ciał nie mogły zlokalizować. Obok tego miejsca przebiegał również front i toczyły się walki.
Liczba krzyży z czasem zaczęła rosnąć. Na wzgórze zaczęli przybywać pielgrzymi, którzy donosili nowe krzyże. Według niektórych źródeł w 1900 roku było tu ich 130. Dwa lata później 155. W 1922 roku liczba krzyży wynosiła 50, nie udało nam się jednak dotrzeć do informacji o tym, czym zostało spowodowane to zmniejszenie. Podejrzewamy, że krzyże mogły ulec zniszczeniu np. na skutek pożaru lub warunków atmosferycznych. Tuż przed wojną, w 1938 roku na wzgórzu znajdowało się 400 krucyfiksów.
Ilość krzyży zaczęła gwałtownie rosnąć po II Wojnie Światowej. Krzyż nie wpisywał się w światopogląd sowieckich władz, był jednak nieodłącznie związany z tradycją i kulturą mieszkańców tych terenów. Z czasem krzyże zaczęły pojawiać się tu w formie oporu przeciw Sowietom.
Próby zniszczenia wzgórza przez Sowietów
W 1961 roku Sowieci zniszczyli 5 tysięcy znajdujących się na wzgórzu krucyfiksów. Krzyże drewniane spalono, metalowe złomowano, a inne niszczono za pomocą buldożerów i ciężkiego sprzętu w podobnie bestialski sposób, jak uczyniono to 10 lat później z Cmentarzem Orląt we Lwowie.
Łącznie w latach 1964 – 1986 były jeszcze cztery rozbiórki i próby zniszczenia wzgórza. Jednym z planów Sowietów było nawet zalanie tego terenu, co uniemożliwiłoby ponowne umieszczenia tu krzyży.
Wzgórze obecnie
W 1990 roku znajdowało się tu około 55 tysięcy krzyży. W 1993 roku podczas pielgrzymki na Litwę papież Jan Paweł II odprawił tu msze świętą. Rok później na Litwę przybył papieski dar dla Litwy – krzyż, który stanął na górze. Wydarzenie to sprawiło, że miejsce zaczęło być odwiedzane przez jeszcze większe rzesze pielgrzymów, którzy ustawiali swoje krzyże. W 2006 roku liczba ta przekroczyła 100 tysięcy, a obecnie szacowana jest na ponad 150 tysięcy.
Wzgórze Krzyży – Dojazd i ceny biletów
Współrzędne parkingu: 56.014254, 23.408573
Współrzędne wzgórza: 56.015303, 23.416051
cena parkingu: przy informacji turystycznej 0,90 euro za samochód bez ograniczenia czasowego, przy ulicy parking bezpłatny;
godziny otwarcia:
miejsce dostępne cały czas
ceny biletów:
Brak biletów – wejście bezpłatne
czas zwiedzania: około 30 minut lub więcej
Góra krzyży znajduje się 12 kilometrów na północ od miejscowości Szawle, niedaleko trasy europejskiej E77. Aby do niej dotrzeć należy jadąc od Szawle zjechać z drogi E77 w boczną drogę 4033 i podążać nią przez około kilometr.
Samochód można zostawić na znajdującym się po lewej stronie parkingu przy informacji turystycznej, który kosztuje 0,9 euro za samochód (bez limitu czasowego). Część odwiedzających zostawia również samochody przy drodze.
Wzgórze znajduje się około 200 metrów od drogi i parkingu. Wejście na wzgórze jest bezpłatne.