Litwa, jako jeden z naszych sąsiadów, często wybierana jest przez Polaków jako cel samochodowych wycieczek. Jest też krajem tranzytowym, dla osób chcących odwiedzić Finlandię czy nawet całą Skandynawię, jak my podczas naszej wyprawy na Koło Podbiegunowe w 2016 roku (relację z niej przeczytać możecie tutaj). Co należy wiedzieć zanim zdecydujemy się pojechać samochodem na Litwę? Jakie są różnice w prawie o ruchu drogowym? Czy na Litwie autostrady są płatne? Ile i co można przewieźć przez granicę? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Jeśli zaś samochodem zamierzasz wybrać się do Wilna, to koniecznie zajrzyj do artykułu Wilno – informacje dla odwiedzających, gdzie znajdziesz dużo przydatnych wskazówek o zwiedzaniu miasta i nie tylko.
Dokumenty
Litwa, podobnie jak Polska, znajduje się w Unii Europejskiej i strefie Schengen, poruszanie się samochodem po tym kraju nie wymaga dodatkowych dokumentów niż w Polsce. Na Litwie przepisy są wręcz mniej restrykcyjne niż w Polsce, bo jeśli poruszamy się pożyczonym samochodem nie będzie nam potrzebne upoważnienie do jego kierowania (więcej o upoważnieniach przeczytać można na we wpisie Pożyczonym samochodem za granicę – krok po kroku). Na Litwie nie jest wymagana również zielona karta.
Wymagane na Litwie dokumenty to:
- dowód osobisty lub paszport,
- prawo jazdy dla kierującego pojazdem,
- ubezpieczenie OC.
Przepisy drogowe na Litwie
Przepisy drogowe na Litwie są bardzo podobne do tych obowiązujących w Polsce. Istnieje jednak kilka różnic, o których warto wiedzieć. Pierwszą jest to, że ograniczenia prędkości na autostradach i drogach szybkiego ruchu zależne są od pory roku. Od początku listopada do końca marca podróżując po Litwie autostradami możemy poruszać się z maksymalną prędkością 110 km/h, drogami szybkiego ruchu zaś 100 km/h. W okresie letnim dozwolona prędkość na autostradzie wynosi 130 km/h, na drodze szybkiego ruchu zaś 110 km/h.
Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące na Litwie, o których warto pamiętać:
- ograniczenia prędkości na Litwie: 130 km/h lub 110 km/h (autostrada), 110 km/h lub 100 km/h (droga szybkiego ruchu), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym)
- dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy to 0,40 promila dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż 2 lata, oraz 0,00 promila dla tych którzy mają je poniżej 2 lat lub prowadzą motocykl
- jazda z włączonymi światła mijania lub dziennymi jest obowiązkowa cały rok
- pasy bezpieczeństwa zarówno z tyłu jak i z przodu są obowiązkowe
- minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika w oponach wynosi 1,6 mm
- używanie opon zimowych jest obowiązkowe od 1 listopada do 10 kwietnia
- rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego
Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Litwie:
- posiadanie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe
- apteczka wyposażona w standardzie unijnym w samochodzie jest obowiązkowa
- posiadanie gaśnicy jest obowiązkowe
- posiadanie linki holowniczej nie jest obowiązkowe
- posiadanie dodatkowego kompletu żarówek jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe
Wymagania dotyczące wyposażenia samochodu na Litwie od tych w Polsce różnią się jedynie koniecznością posiadania apteczki, która u nas jest jedynie zalecania. W myśl konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, wyjeżdżając na Litwę należy posiadać jedynie wyposażenie, które wymagane jest w Polsce. Teoretycznie nie ma więc konieczności posiadać w wyposażeniu apteczki. Warto jednak się w nią doposażyć, bo nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać, a ponadto litewska policja może czasem wbrew przepisom próbować wam wystawić za jej brak mandat.
Winiety i opłaty drogowe na Litwie
Wszystkich pragnących wybrać się samochodem na Litwę ucieszy z pewnością fakt, że w kraju tym nie obowiązują winiety. Nie są również pobierane opłaty za przejazd autostradami. Poruszanie się samochodem osobowym czy motocyklem po litewskich drogach jest więc bezpłatne. Należy jednak pamiętać, że tyczy się to tylko samochodów osobowych (maksymalnie 8 miejsc + kierowca) do 3,5 tony oraz motocykli.
Stan dróg na Litwie
Litwa dysponuje dość dobrze rozwiniętą siecią dróg szybkiego ruchu i autostrad łączących ze sobą największe miasta. Poruszanie się nimi nie powinno stworzyć najmniejszych problemów. Stan tych dróg według nas jest bez zarzutu. Drogi niższej klasy oraz te na prowincji czasami wymagają remontu i unowocześnienia, ale mimo wszystko ich stan w większości przypadków jest akceptowalny i nieodbiegający od stanu dróg o podobnej klasie w Polsce.
Co można przewieźć przez granicę z Litwą?
Mimo iż ceny na Litwie są zazwyczaj nieco wyższe niż w Polsce to będąc u naszych północno-wschodnich sąsiadów warto kupić niektóre produkty niedostępne w Polsce. Zainteresowanych tym, co warto przywieźć z Litwy odsyłamy do artykułu Co kupić na Litwie? Najpopularniejsze litewskie produkty.
Od czasu wejścia Litwy i Polski do strefy Schengen oraz EOG bardzo uprościły się sprawy tego, co można przewieźć przez granicę oraz w jakich ilościach. Wybierając się z Polski na Litwę lub odwrotnie można przez granicę przewieźć tyle towarów ile tylko chcemy, jeśli będą przeznaczone na własny użytek (nie mogą być one przeznaczone na sprzedaż). Aby uniknąć nadużyć, a zarazem ułatwić życie przekraczającym granicę wprowadzono limity, poniżej których nie musimy udowadniać, że towary są na własny użytek. Jeśli zmieścimy się w tych limitach, nie mamy również obowiązku płacić akcyzy. Limity te kształtują się następująco:
Alkohol:
- 10 litrów wyrobów spirytusowych (w tym wódki)
- 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22% (np. sherry, porto)
- 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
- 110 litrów piwa
Wyroby tytoniowe:
- 800 sztuk papierosów
- 400 cygaretek
- 200 cygar
- 1 kg tytoniu
Podsumowanie
Od pewnego czasu podróż samochodem na Litwę nie różni się niemal od wyjazdu do innego województwa. Przepisy drogowe są bardzo zbliżone do tych obowiązujących u nas, a poruszanie się po kraju nie powinno stwarzać problemów nawet tym mniej doświadczonym kierowcom, którzy jeszcze nie mieli okazji podróżować za granicę samochodem. Jazdę samochodem po Litwie ułatwia dobrze rozbudowana sieć dróg. Tak jak w przypadku podróży po innych krajach należy oczywiście pamiętać o przestrzeganiu przepisów, ograniczonym zaufaniu oraz o zdrowym rozsądku.