Czy można zwiedzić Budapeszt w jeden dzień? Można. W Stolicy Węgier większość najważniejszych punktów, które warto zobaczyć znajduje się niedaleko siebie, dzięki czemu można szybko przemieszczać się od jednego do drugiego pieszo. Oczywiście, aby poznać lepiej miasto i zobaczyć większość interesujących miejsc, jakie ma do zaoferowania czasu potrzeba o wiele więcej, dlatego jeśli mamy taką możliwość warto spędzić w Budapeszcie przynajmniej weekend (o tym ile kosztuje weekend w Budapeszcie przeczytasz tutaj, a więcej informacji dla odwiedzających Budapeszt znajdziesz w tym artykule).
Zaproponowana przez nas trasa zwiedzania miasta w jeden dzień łączy w sobie wszystkie trzy krótkie trasy, które przedstawiliśmy w artykule Budapeszt w kilka godzin oraz kilka dodatkowych miejsc. Zwiedzanie można rozpocząć z każdego punktu trasy, niemniej jednak najlepiej będzie według nas zrobić to gdzieś w centrum, gdzie łatwo jest dojechać komunikacją miejską lub od Placu Bohaterów, w pobliżu którego można zostawić samochód. Dla porządku przyjęliśmy start zwiedzania z placu znajdującego się przy stacji metra Deak Ferenc Ter (do stacji tej dotrzemy dość łatwo niemal z każdej części miasta, to tutaj krzyżują się trzy z czterech nitek metra, a czas dostania się z lotniska Liszta Ferenca to około 40 minut, więcej na temat metra i innych środków komunikacji miejskiej można przeczytać we wpisie Komunikacja miejska w Budapeszcie).
Trasa jest na tyle elastyczna, że samą kolejność zwiedzania można łatwo zmodyfikować w zależności od tego, w którym miejscu chcemy zacząć zwiedzać oraz tego gdzie chcielibyśmy zwiedzanie zakończyć (dobrym miejscem do tego jest wzgórze zamkowe lub baszty rybackie, z których w nocy rozciąga się piękny widok na parlament oraz cały Peszt.
Reklama
Budapeszt w jeden dzień – trasa zwiedzania
Długość: ok. 20 km
Czas: w zależności od tempa, kondycji i sposobu zwiedzania, od kilku godzin do całego dnia
Typ: trasa piesza + opcjonalnie metro (powrót z Placu Bohaterów do Deak Ferenc Ter)
Główne punkty: Andrássy út, Opera, Plac Bohaterów, ZOO (płatne), Łaźnie Széchenyiego, Zamek Vajdahunyad i Park Miejski, Bazylika Św. Stefana, Plac Wolności (Szabadsag ter), Parlament, Muzeum Etongraficzne, Promenada Dunaju, Pomnik pamięci ofiar holokaustu – buty nad Dunajem, Most Łańcuchowy, Baszta Rybacka, Kościół św. Macieja, Zamek Królewski, Most Wolności, Kaplica w Skale, Centralna Hala Targowa, Synagoga
Z Deak Ferenc Ter (A) przechodzimy przez skwer Elżbiety i udajemy się ulicą Sas utca w kierunku Bazyliki św. Stefana (B). Po obejrzeniu największej świątyni w Budapeszcie kontynuujemy spacer dalej Sas utca, która kończy się Skwerem Wolności (Szabadság tér) (C). Nazwa placu została poświęcona powstańcom węgierskim z 1848 roku, którzy zostali straceni w tym miejscu. W centralnej części placu znajduje się obelisk upamiętniający czerwonoarmistów, którzy podczas II Wojny Światowej „wyzwolili” Budapeszt (C), a kilkanaście metrów dalej stoi pomnik idącego Ronalda Reagana. Paradoksem jest, że to właśnie Reagan przyczynił się częściowo do wyzwolenia Węgier w 1989 roku z rąk tych, którym poświęcony jest obelisk w centralnej części placu.
Następnie idąc w kierunku Parlamentu (E), przechodzimy obok pomnika stojącego na mostku Imre Nagy’ego – komunistycznego premiera z okresu powstania węgierskiego z 1956 roku. Nagy po upadku powstania został w 1958 roku skazany na śmierć, stając się tym samym symbolem walki Węgier o niezależność od sowieckiego ucisku. Po latach ujawniono jednak jego współpracę z NKWD w okresie międzywojennym, przez co znacząco stracił w oczach wielu rodaków.
Udajemy się na plac Lajosa Kossutha, przy którym znajdują się gmach Muzeum Etnograficznego (D) oraz Parlament (E) wraz z wejściem głównym. Zwiedzanie parlamentu od wewnątrz to koszt 2000 forintów (28,57 zł) dla dorosłych obywateli Unii Europejskiej oraz 1000 forintów (14,29 zł) dla dzieci oraz studentów.
Kolejnym punktem spaceru jest promenada Dunaju (można obejść parlament dookoła), którą udajemy się w kierunku Mostu Łańcuchowego. Po drodze nie sposób nie zauważyć pomnika pamięci ofiar holokaustu, przedstawiającego znajdujące się nad brzegiem Dunaju buty (F). Pomnik autorstwa Węgra Gyula Pauera przedstawia 60 par żelaznych odlewów butów, które mają przypominać o ofiarach narodowego socjalizmu na Węgrzech. Umiejscowienie pomnika nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie na nadbrzeżu Dunaju miało miejsce bardzo wiele egzekucji węgierskich żydów. Faszyści podczas wykonywania tych egzekucji kazali pojmanym zdjąć buty i stanąć w rzędzie tak, aby po rozstrzelaniu ciała wpadały do Dunaju i płynęły z nurtem rzeki.
Idąc dalej promenadą dochodzimy do Mostu Łańcuchowego (G) znajdującego się przy Széchenyi István tér. Przy placu tym postawione są warte uwagi budynki Węgierskiej Akademii Nauk oraz Gresham Palace – jeden z najładniejszych hoteli w stolicy Węgier (ceny w nim zaczynają się zazwyczaj od 2 tysięcy złotych za noc).
Tuż po przejściu mostu Łańcuchowego, obok rzucającego się w oczy tunelu na Clark Adam ter znajduje się zbudowana w 1870 roku kolejka zębata Siklo (Budavari Siklo), która w zamian za 1200 forintów (17,14 zł) zawiezie nas na Wzgórze Zamkowe (bilet w dwie strony kosztuje 1800 forintów, 25,71 zł). Miałem okazję zarówno wchodzić na Wzgórze pieszo jak i korzystać z kolejki. Osobiście uważam, że kolejka choć fajna nie jest warta swojej ceny i kiedy jeszcze raz będę w Budapeszcie skorzystam raczej z opcji wejścia na Wzgórze pieszo. Warto też zaznaczyć, że kolejka została zniszczona podczas II Wojny Światowej, a na jej odbudowę zdecydowano się dopiero w latach 80′, a dwa obsługujące kolejkę wagony Margit i Gellert są rekonstrukcją oryginalnych wagonów.
Jeśli zdecydujemy się nie korzystać z kolejki, możemy udać się schodami w kierunku, w którym podąża ulica Hunyadi János. Po pokonaniu kilkuset schodków w górę dojdziemy do jednej z największych atrakcji Budapesztu – Baszty Rybackiej (H), która prezentuje się niezwykle okazale zarówno w dzień jak i w nocy. Baszta zawdzięcza swoją nazwę średniowiecznemu cechowi rybaków, który odpowiedzialny był za obronę tej części murów Budy – która była wtedy jeszcze niezależnym miastem, a ze znajdującym się po drugiej stronie Dunaju Pesztem nie łączył jej jeszcze ani jeden most. Z murów rozciąga się wspaniały widok, możemy z innej perspektywy obejrzeć odwiedzony niedawno parlament, wyspę Małgorzaty oraz historyczną część Pesztu znajdującą się po drugiej stronie Dunaju.
Tuż obok baszt znajduje się pomnik konny pierwszego węgierskiego króla Świętego Stefana oraz Kolumna Świętej Trójcy (nieco mniej okazała niż ta w Ołomuńcu czy Wiedniu, ale mimo wszystko warta poświęcenia chwili uwagi) i wspaniały Kościół Macieja, który jest według mnie najładniejszą świątynią w całym Budapeszcie.
Następnie przemieszczamy się w stronę pomnika konnego Andrása Hadika, skąd możemy udać się w kierunku Zamku Królewskiego (I) lub lekko schodząc z trasy do Muzeum Hospital in the Rock znajdującego się w atomowym bunkrze przy Lovas ut 4/C. Jest to muzeum bardzo nietypowe, przez wielu uznawane za jeden z najciekawszych punktów Budapesztu. W sklepie z pamiątkami można kupić takie nietypowe rzeczy jak maska gazowa z 1967 czy inne oryginalne przedmioty z czasów, kiedy to miejsce było wykorzystywane jeszcze jako bunkier. Cena biletu normalnego to 4000 forintów (57,14 zł), ulgowy dla uczniów i studentów oraz osób pomiędzy 62 a 70 rokiem życia kosztuje natomiast 2000 forintów (28,57 zł). Dzieci do 6 roku oraz osoby powyżej 70 lat wchodzą do muzeum bezpłatnie.
Idąc w kierunku zamku mijamy Muzeum Farmacji. Sam dziedziniec zamkowy został dla zwiedzających udostępniony bezpłatnie. Na dziedzińcu możemy podziwiać szczególnie ładne wiosną ogrody oraz różne rzeźby, fontanny i pomniki.
Tuż obok pałacu znajduje się Muzeum Historii oraz Węgierska Galeria Narodowa. Po obejrzeniu Wzgórza Zamkowego idziemy w dół w kierunku Mostu Łańcuchowego (G), przez który przechodzimy na stronę Pesztu.
Po przejściu mostu skręcamy w prawo i idziemy cały czas wzdłuż Dunaju mijając przy tym wiele ciekawych architektonicznie budynków oraz rzeźby i pomniki, których w całym Budapeszcie nie brakuje. Polecam nie spacerować ulicą najbliżej rzeczki, a tą przystosowaną obok niej (tak, aby mieć tory tramwajowe po swojej prawej stronie).
Dochodząc do białego Mostu Elżbiety, możemy przez niego przejść i kierować się do Kaplicy w skale (J) lub dalej spacerować nadbrzeżem po stronie Pesztu. Jeśli zdecydujemy się jednak dalej iść stroną peszteńską, będziemy mieli lepszy widok na całe wzgórze, a na drugą stronę przeprawimy się znajdującym się dalej Mostem Wolności. Jeśli zdecydujemy się przejść przez Most Elżbiety będziemy mogli zobaczyć z bliższej odległości Statuę Gellerta lub wejść na górę i zobaczyć z bliska Statuę Wolności oraz Cytadelę. Wejście to jednak nie zostało uwzględnione w powyższej trasie zwiedzania, ponieważ jest ono dość czasochłonne i męczące, ale ci którym zostało jeszcze dużo czasu i siły mogą się na nie zdecydować, a później zejść do Kaplicy w skale (J) i dalej kontynuować zwiedzanie zgodnie z trasą.
Po obejrzeniu Kaplicy w skale warto również przejść do znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej budynku hotelu i Łaźni Gellerta znajdujących się tuż obok wejścia na Most Wolności, przez który później przechodzimy. Na tym etapie kończymy zwiedzanie Budy, a dalsza część trasy będzie już prowadzić po ciekawych punktach i obiektach Pesztu.
Tuż za zejściem z mostu znajduje się Centralna Hala Targowa (K), która cały czas spełnia zadanie, do którego została przeznaczona. Wejście na halę jest oczywiście bezpłatne, a jeśli zdecydujemy się na zakupy to warto udać się również w boczne aleje, ponieważ zazwyczaj ceny są nieco niższe niż w alei głównej. Można tu kupić warzywa, owoce, mięso, alkohol i słodycze (na parterze) oraz pamiątki, tekstylia i inne rzeczy na I piętrze.
Po wyjściu z Centralnej Hali Targowej udajemy się w kierunku Wielkiej Synagogi (L) mijając po prawej stronie okazały gmach Węgierskiego Muzeum Narodowego. Sama synagoga zbudowana w połowie XIX wieku została zniszczona przez węgierskich nazistów pod koniec II Wojny Światowej, a jej odbudowa zakończyła się w 1996 roku. Synagoga mieści ponad 3000 osób i jest największą synagogą w Europie, a trzecią co do wielkości na świecie (po synagogach w Jerozolimie i Nowym Jorku).
Z Wielkiej Synagogi udajemy się około 800 metrów w kierunku Andrássy út, którą będziemy spacerować przez następne 4 kilometry. Aleja Andrássy jest najbardziej reprezentacyjną ulicą Budapesztu.
Idąc Aleją możemy podziwiać eklektyczne neorenesansowe budynki, wśród których na szczególną uwagę zasługuje gmach Opery (M), po drodze napotkamy też muzea (między innymi Miniversum – muzeum miniatur, czy Dom Terroru – Terror Háza poświęcony ofiarom totalitaryzmu na Węgrzech). Przy alei znajdują się również ambasady i sklepy znanych projektantów wpisujące się w styl całej alei.
Interesującym miejscem, przez które będziemy przechodzić jest również ośmiokątny plac Oktagon (N), który dawniej nosił imię włoskiego faszysty Benito Mussoliniego. Na końcu alei mieści się zbudowany z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego Plac Bohaterów (O).
Na środku placu wzniesiono Pomnik Tysiąclecia z mierząca 34 metrów kolumną zwieńczoną figurą archanioła Gabriela, który zgodnie z legendą ukazał się pierwszemu węgierskiemu królowi – świętem Stefanowi i nakazał mu przyjęcie korony oraz chrześcijaństwa. Na cokole pomnika znajduje się rzeźba księcia Arpada oraz sześciu madziarskich wodzów, którzy zaprowadzili naród węgierski do miejsca, gdzie Węgrzy założyli swoje królestwo. Na placu znajduje się również 85 metrowa kolumnada, na której znajdują się istotne dla państwa Węgierskiego postaci. Po jednej stronie placu znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych, a po przeciwnej Pałac Ekspozycji. Wśród nich znajduje się Król Polski Ludwik Węgierski, który był również królem Węgier gdzie znany był jako Ludwik I Wielki (I. Nagy Lajos)
Z Placu Bohaterów kierujemy się do Parku Miejskiego, w którym znajduje się Zamek Vajdahunyad (P) łączący w sobie elementy najważniejszych budowli znajdujących się w owym czasie na terenie Wielkich Węgier. Zamek ten został postawiony z okazji tysiąclecia istnienia państwa (na początku z nietrwałych materiałów, później przebudowany do obecnego stanu).
W okolicach zamku znaleźć można rzeźbę węgierskiego Galla Anonima – Anonymusa, której dotknięcie zgodnie z legendą powodować ma zyskanie weny twórczej.
Zaraz obok Parku Miejskiego znajdują się jedne z najpopularniejszych term w Budapeszcie – działające od ponad wieku termy Széchenyiego (R). Basen w eklektycznym, pasującym do otoczenia stylu otwarty jest codziennie od godziny 6 do 22. Bilet wejścia do środka kosztuje 1700 forintów (24,29 zł), a jeśli chcemy skorzystać z basenów od 4 do 5 tysięcy (dokładne ceny dostępne tutaj).
Obok term znajduje się budapesztańskie ZOO (S) będące z pewnością dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi. Normalny bilet kosztuje 2500 forintów (35,70 zł), ulgowy natomiast 1800 forintów (25,70 zł). Przy wejściu do ogrodu zoologicznego mieści się restauracja Gundel, jeden z najbardziej znanych lokali gastronomicznych znajdujących się w stolicy Węgier.
W tym miejscu kończymy nasze zwiedzanie, jeśli chcemy udać się do miejsca startu należy przejść do stacji metra Hősök tere i najstarszą linią metra kontynentalnej europy, wpisaną na listę UNESCO żółtą linią M1 udać się do stacji Deak Ferenc Ter, skąd łatwo powinniśmy dostać się w niemal każde miejsce Budapesztu.